תגובות בעקבות דברי הרב שפירא על נאו-רפורמיות

תגובה לרב שפירא לפיו חלקים מן הציבור הדתי כולל ההומואים הדתיים חשודים ב"נאו-רפורמה" * תגובת ד"ר משה מאיר מנתחת את הרלוונטיות * תגובת איתי מ' ולפיה כל יתר הארגונים שהותקפו בידי הרב הפקירו אותנו

לקראת דבריו של הרב שפירא לחץ כאן.

תגובה ראשונה – לחצו על התמונה ע"מ להגדיל:

מתוך "מקורי", גיליון 25, י"ח בתמוז תשס"ט, 10.7.09, פרשת פינחס
מתוך "מקורי", גיליון 25, י"ח בתמוז תשס"ט, 10.7.09, פרשת פינחס

תגובה שניה – איתי מ' בא בביקורת לא על הרב שפירא לבדו אלא על הארגונים שהותקפו על ידו:

מסיבות השמורות עמו, כבוד הרב שפירא בחר לאחרונה בכנס של "תנועת עזרא" לירות לעבר כל הכיוונים ולנסות להוקיע קבוצות רבות המזהות עצמן כחלק בלתי נפרד מהציונות הדתית. בעקבות דבריו החריפים לא איחרה לבוא תגובה מצד הקבוצות המותקפות אשר אין ספק כי לכל הפחות זירזה את פרסום ההבהרות "המרככות" מצדו של הרב שפירא.

ישיבת ההסדר ברמת גן שהרב שפירא עומד בראשה (צילום: אלי שני, ויקיפדיה העברית)
ישיבת ההסדר ברמת גן שהרב שפירא עומד בראשה (צילום: אלי שני, ויקיפדיה העברית)

למרבה האכזבה, כל קבוצה מותקפת בחרה להגן על הלגיטימיות של עצמה בלבד מבלי לראות את המכלול. כך נוצר מצב מוזר שבו הרב שפירא הגיע להסדר טיעון עם מרבית הקבוצות המותקפות תוך הסכמה הדדית שבשתיקה כי רק ההומואים והלסביות הדתיים (או כמו שהרב שפירא כינה אותנו "החד מיניות") ישאו מעתה בנטל כתב האישום החריף של הרב על "ערעור קדושת הבית היהודי, קדושת הצניעות והטהרה בישראל, ניאו רפורמיות והחטאת הרבים". כשם שממשלות ישראל שואפות לגבש "עסקת חבילה" כלכלית במשק עם הגורמים הרלוונטיים תוך פגיעה בד"כ באוכלוסיות חלשות הנשארות מאחור ולא נכנסות לחבילה כך למרבה הצער הגיעו אתמול הקבוצות המותקפות לעסקת חבילה במשק הדתי בה בתמורה לשתיקתם בעניין ההומואים והלסביות הדתיים הרב שפירא בתורו ביצע הבהרות הנוגעות לעניינן בלבד.

נראה שהרב שפירא בדבריו הבין את מה שהקבוצות שתקף לא מבינות. הרב שפירא בדבריו החריפים תיאר את הפעילות של הארגונים כחלק מגל, מרפורמה ומזרם חדש של שינוי. יש צדק רב בדבריו. כך למשל, אין ספק כי ההתקדמות החיובית של נשים בחברה הדתית (רבות בזכות ארגון "קולך") הופכת את החברה הדתית לחברה אנושית וסובלנית יותר כלפי האחר, דבר המאפשר התקדמות קבוצות אחרות. הדבר המפחיד את הרב שפירא יותר מכל הוא הזרם ופחות כל קבוצה פרטנית בתוכו, זאת מאחר שרק לזרם יש את הכוח ואת העוצמה לחולל שינוי אמיתי בחברה הדתית.

בכך שכל קבוצה בחרה לדאוג אך ורק ללגיטימיות של עצמה תוך הפקרת ציבור ההומואים והלסביות הדתיים אשר נמצאים בכל קבוצה (כולל בישיבת ההסדר ברמת גן) הרב שפירא השיג את מטרתו ובעזרת הרצאה חריפה אחת בתנועת נוער הצליח להחליש את זרם השינוי כולו. אומנם כל הקבוצות המותקפות מלבד ההומואים והלסביות הדתיים זכו ללגיטימציה מחודשת מהרב שפירא, אך בעיניי מדובר בחיבוק דוב והדרך להשגתה אינה לגיטימית.

היום אלה אנחנו, מחר אלה אתם.

"רק שבועיים לפני שהתחתנתי סיפרתי לסבתא שאני הומו"

אני ואלוהים: "אני דתי. אף פעם לא היתה לי בעיה. אני באמת ובתמים מאמין שהבעיה היא לא בדת, אלא עם הדתיים. אני לא רואה שיש קונפליקט בין גאווה לבין התורה. לא כל המצוות וכל האיסורים קשורים אל כל אדם, כמו שהלכות שחיטה לא רלוונטיות לצמחוני.

קרא עוד »

לא ניתנו תעניות לישראל כדי שנזכור בהן הצרות ונקונן על דם ישראל הנשפך כמים

והואיל וכבר פשט המנהג ואין בו איסור רק שטות, ויש בו רמז, לפיכך אני אומר שאם התפלל עם הציבור בתענית והרבו בזכרון הצרות – אל יפרוש מהן. אבל לכתחילה לא יתפלל עם מי שזוכרין הצרות ולא עושין תשובה.

קרא עוד »

שתפו את המאמר