חיפוש
My WordPress Page קו הקשב פתוח עכשיו
חיפוש

זמן משפחתנו

אז מה קורה בסוכה ההומו-דתית? צחי מזומן מתבונן במהפך שעבר עלינו מאז הסרט "לפניך ברעדה" ושמח בחגו * טור אישי חדש
tramble-thumb
מתוך הסרט "לפניך ברעדה"

אחת הסצנות החזקות בסרט "לפניך ברעדה" מתרחשת בסוכה.

מדי שנה, מספר דובר לא נראה, נפגשת קבוצת הומואים דתיים בסוכה של אחד החברים ועורכת "שמחת בית השואבה", שמחה אך סודית. הסיפור עצמו שולי, אך הוא מעוטר בצילומי אילוסטרציה של המפגש המדובר. צלליות ואנשים חבויים, כשהאדם היחיד שמופיע גלוי הוא הרב סטיב גרינברג, שמספר על האירוע. התמונות מכמירות לב: אנשים חוגגים בצל, דמויות "דתיות" של חובשי כובעים ובעלי זקנים נעים בתפילה, שירה עגומה של אנשים מבוגרים שנותרו עריריים במקצת בחג המשפחתי, אנשים שנותקו מקהילתם.

העגמומיות בעיניי המתבונן, כמובן. ועם זאת, כשמגיע סוכות אני נזכר בתמונות מהסרט שצולם לפני עשור שנים, ומברך על השינוי. מאז יצאנו לאור, ההומואים הדתיים כבר לא חוגגים בצל, רחוקים, אלא באור: עם המשפחות האורבניות שלהם, בטיול החברים המסורתי, בסוכה בה לפחות חלקנו כבר יושבים כ"בעלי בתים", עם ארבעה מינים ובנזוג – והמחמירים גם מוסיפים ילד קטן שנולד לפני שנה שנתיים למציאות חדשה.

זכריה וחג המשפחות

אין כמעט חג משפחתי יותר מסוכות. הישיבות סגורות, אומן פחות פופלרית, אין תפילות "חשובות" או טקסים מטהרים: משפחה יושבת בסוכה, זהו החג.

לנביא זכריה פרספקטיבה מעט שונה. פסוקים אחדים לפני הקטע שנקרא בהפטרת יו"ט ראשון של חג הוא מגולל חזון, אפוקלפטי בעיניי ואוטופי בשבילו, למצב בו נאמנותם של אנשים לדת תגבר על זו למשפחתם:  "וְהָיָה בַיּוֹם הַהוּא נְאֻם ה' צְבָאוֹת, אַכְרִית אֶת-שְׁמוֹת הָעֲצַבִּים מִן-הָאָרֶץ, וְלֹא יִזָּכְרוּ, עוֹד; וְגַם אֶת-הַנְּבִיאִים וְאֶת-רוּחַ הַטֻּמְאָה, אַעֲבִיר מִן-הָאָרֶץ.  וְהָיָה, כִּי-יִנָּבֵא אִישׁ עוֹד, וְאָמְרוּ אֵלָיו אָבִיו וְאִמּוֹ יֹלְדָיו לֹא תִחְיֶה, כִּי שֶׁקֶר דִּבַּרְתָּ בְּשֵׁם ה'; וּדְקָרֻהוּ אָבִיהוּ וְאִמּוֹ יֹלְדָיו, בְּהִנָּבְאוֹ . (זכריה י"ג, ב-ג) [בעברית: בימים הטובים לא יהיו עוד אלילים ועבודה זרה. ואם אדם יינבא נבואת שקר לאל זר, מעשהו יהיה כה משוקץ שאפילו הוריו יתנערו ממנו ויהרגוהו על חטאו הנורא]

זכריה עסוק בכאבים אחרים, כאבֵי נביא האמת המסוגף והמודר מהחברה. אולם המסר הדתי שלו קצת עגום: התנערות מהמשפחה כסימן לדבקות אידיאולוגית הייתה מסימני משטרים אפלים במאה ה-20, משטרים שחזונם, לעיתים יפה ומעורר השראה, הצדיק קשיון לב ונוקשות דתית.

לסוכות יש גם פן אחר. החג שאני חוגג הוא זה של פתיחת הסוכה לכל אומות העולם, החג שסיסמתו היא "אושפיזין",  אורחים רוחניים וממשיים איתם אנחנו חוגגים בחברותא. בחג הזה ישבתי בכל מיני סוכות: ישבתי בחג הראשון בסוכתה של משפחת הבנזוג, והרגשתי חלק מהמשפחה. אמנם, בתפקיד הגיס המטורלל שרב עם הכלבה, אבל לגמרי "אחד מהחבורה". בשבת ישבנו עם המשפחה האורבנית שלנו בבית. לא הייתה סוכה כשרה, אבל חגיגה בהחלט הייתה. את החג נסיים את החג עם המשפחה שלי, גם היא כבר חיה בשלום עם הבנזוג. ומשפחה מקבלת, חלקה מלידה, חלקה מבחירה, חלקה נדוניית בנזוג, היא כמעט כל מה שצריך הומו דתי. לפעמים צריך להזכיר את זה למשפחה הגרעינית שלנו, אבל עם קצת מזל ומספיק זמן זה בדרך כלל מסתדר בסוף, כך או אחרת; עם משפחה אורבנית (של חברים), עם משפחה שבה רק הדוד עושה בעיות, או, בינתיים, מה לעשות, גם עם הורים שעדיין בתהליך…

את כולנו, שעדיין שואפים לטוב יותר, עוד אפשר לברך באיחול של אריק איינשטיין לשנה החדשה:

Sukkah_meal_Amsterdam_1922_Bernard_Picart_Wigoder_editor_Jewish Art Civilization_1972_p60-1
ברנרד פיקארט, סעודת חג בסוכה, אמסטרדם 1722 

עוד מעט יהיו חגים – אולי נהיה שמחים

אחד חושב על בית, אחד על הגשמה,

הלואי ולכולם תהיה שנה חמה

 

עוד יהיה, עוד יהיה,

עוד יבוא שלום עלינו

עוד יהיה! עוד יהיה

 

הנה בא החורף, רוב הזמן גשום

קר בבית ולא רוצים לקום.

אחד חושב על ילד, אחד על אהבה

הלואי ולכולם תהיה שנה טובה

(ויש גם גרסה נאה של החמישיה הקאמרית בטיובית)

חג שמח ושנה חמה וטובה!

* צחי מזומן הוא עורך אתר חברותא. תגובות, הערות והצעות למאמרים יתקבלו בברכה.

cider vinegar for weight loss how to use, keto diet veg indian recipes, gnc green tea fat burner, john morgan hypnotist, interval training lose weight fast, weight loss blogs ireland, diet for weight loss with pcos, professional weight loss bristol tn, manthena satyanarayana raju diet plan for weight loss, herbal supplements increase metabolism, fda approved brain supplements, weight loss doctors in conyers ga, keto resource keto friendly avocado recipes pdf, bikram and weight loss, how long for tsh to change and weight loss, eating a lot and losing weight, 30 day weight loss camp, green tea supplements and weight loss, dry fasting results, magic slim weight loss, weight loss in feet, when to eat papaya for weight loss, it is important to count calories when attempting to lose weight, howard dean weight loss, can you buy diet pills at a pharmacy, stimulant free appetite suppressant, mel robbins weight loss, tips to lose weight, help i need to lose 100 pounds, weight loss goal graph design, organic coconut oil pills weight loss, howmanypoundsofpressureisoffyourknees when you lose a pound of weight, how many carbs fats and protein should i eat if i want to lose weight, oxyshred weight loss review, garcinia cambogia for weight loss mayo clinic, vegan meal plan for weight loss, how to fix sagging breasts after weight loss naturally, weight loss therapist lakewood, weight loss bullet journal ideas, hazleton pa wellness center weight loss doctors, 5 htp appetite suppressant, medication weight loss pills, how often do i need to workout to lose weight, knockout fat burners, 40 day weight loss program, top selling diet supplements, high energy weight loss pills walmart, tnf alpha weight loss,

באנו חושך לגרש

במשך תקופה ארוכה חשבתי שהקולות בראש שלי, אותם קולות שאמרו לי שאני טעות, שאני מקולקל, שאני לא ראוי לאהבה – הם האור, ואני החושך.

קרא עוד »

דיספוריה היא אמיתית

דיספוריה היא אמיתית.
לפעמים פשוט לוקח חיים שלמים בשביל להבין אותה. ולקרוא לה בשם.

קרא עוד »

כמה ממכם בעד דברים רעים?

כלומר, לא דברים שנויים במחלוקת, פשוט דברים רעים. התשובה, אני מקווה בכל אופן, היא אף אחד, אף אחד לא בעד מה שרע וכולנו מנסים לצדד בטוב. ובכן, ניתן להסיק מכאן שלהיות בעד מה שטוב ולהתנגד לרע זה דבר משותף (כמעט) לכל האנושות – ולכן זה לא אומר הרבה. אני מציע לעשות את אותו התרגיל עם הומופובים. כמה ממכם בעד טיפולי המרה?

קרא עוד »

שתפו את המאמר