חיפוש
My WordPress Page קו הקשב פתוח עכשיו
חיפוש

מפגש אלול: האם בחברותא יש ניצנים נאו-רפורמיים?

בחודש שבו עורכים חשבון נפש נפגשנו לדיון האם חברותא והארגונים שלצידה אכן מובילים קו נאו-רפורמי או קונסרבטיבי כמו שהאשים הרב יהושע שפירא

torahהמפגש נערך לאור דברי הרב שפירא, לחץ כאן.

בדיון השתתפו:
הרב מנחם בורשטין – ראש מכון פוע"ה וממקורבי הרב מרדכי אליהו שליט"א;
הרב יהודה גלעד – ראש ישיבת מעלה גלבוע ורב קיבוץ לביא;
הגב' חיותה דויטש – פעילה בקולך, עיתונאית ופובליציסטית.
מנחה: צחי מזומן.

סיכום המפגש

הדיון היה באולם היותר גדול שלנו, והדבר אפשר לפתוח מעגל רחב של כיסאות, ולשבת במעגל רחב עת חברי הדיון היו חלק ממנו. לבקשת חלק מהמשתתפים בדיון – אנו לא מביאים כאן תמליל או תקציר של מה שנאמר בו, שכן הדיון הוגדר כשיחה פנימית.

כן ניתן וכדאי לציין שהרב בורנשטיין, הרב גלעד והגב' חיותה דויטש חלקו אתנו את הרושם העז שהם קיבלו מהחברים אודות החיים כהומואים וכדתיים. החברים שהגיעו לדיון שיתפו את האורחים בהבנת החיים כהומוסקסואלים – זהות ולא רק נטייה, הצורך במשפחה, השייכות לקהילה כזאת או אחרת, היחס למצעדי גאווה, וגם על השאיפה לפתרונות במסגרת ההלכה.

האורחים נשארו עוד זמן רב לאחר קיום הדיון לשיחות "מסדרון" מעניינות, ואמרו שהם קיבלו חומררב לחשוב עליו.

דיספוריה היא אמיתית

דיספוריה היא אמיתית.
לפעמים פשוט לוקח חיים שלמים בשביל להבין אותה. ולקרוא לה בשם.

קרא עוד »

בחור בן 18-19, שהולך לטיפול "מקצועי" ו"מבטיח", תרתיי משמע, שנותן תחושה של עוצמה, ביטחון, כמו טריפ מופלא על קוקאין משובח במיוחד הנארז בתוך מעטפת של מציאות אפשרית וחוקית לחלוטין… יש יותר מזה?!

אחד הדברים שאפיינו את הטיפול זה הדגש על כך שניתן לשנות דברים- הנטייה הזאת היא נרכשת ואיננה מולדת, נאמר, ולכן אין שום בעיה לשנות את זה. המפתח הוא בי וזה תלוי רק ברצון שלי. עניין של בחירה.

קרא עוד »

מה זאת אהבה?

יש משהו ברגש הזה שלא ניתן להגדרה. משהו מסתורי, ממגנט, לא חד משמעי. הוא תופס צורה, משתנה, מתעצב לאורך הזמן והחיים, לובש מראות וצבעים שונים.
אבל יותר מהכל, הוא תמיד שם.

קרא עוד »

היום ישבתי במונית של אבא שלי ובכיתי.

אבא שלי הביט בי דרך המראה הקטנה שתלויה במונית שלו, וראיתי לו את זה בעיינים. ראיתי שכאב לו לספר לי על ההוא שקרא לו הומו וירק. חשבתי על זה, מה זה בשביל אבא לילד הומו לשמוע אדם מבוגר אחר מקלל אותו, תוך כדי יריקה, וקורא לו ״יא הומו״

קרא עוד »

אם מצעד הגאווה בתל אביב הוא חגיגה המונית של חופש, אצלנו זה מאבק קיומי ויומיומי.

בשנה שעברה, לקראת המצעד השני, העימות בין חושך לאור הגיע לסף פיצוץ. המשטרה, בעקבות איומים לפגוע במצעד, דרשה לשנות את התוואי ולהרחיק אותנו ככל שניתן מהגרעין התורני המאיים, כלומר מהרחוב שבו גדלתי ומלב היישוב שלי. בהתערבות בג"ץ, שלמרבה המזל עדיין קיים במדינה הזאת, חלחלה ההבנה שלא יעלה על הדעת שבזמן שמצעדי דגלים ואירועי דת מתקיימים במועצה בשפע, תיאסר צעדה למען הסובלנות. בסופו של דבר, למרות נהירה המונית ומרגשת של תומכים מכל קצוות הארץ, היו שם יותר שוטרים מצועדים.

קרא עוד »

שתפו את המאמר