חיפוש
My WordPress Page קו הקשב פתוח עכשיו
חיפוש

אז מה עשינו בשנת הפעילות האחרונה?

הנה מסתיימת לה שנת המס. 

השנה שחלפה היתה שנה מאתגרת, אפילו יותר מקודמתה. מלחמה נוראית שפגעה וגייסה רבים מאיתנו למערך ופגעה בכלכלה ובשגרת החיים שלנו.

רבים המשיכו לחוות משבר כלכלי, תקופה לא קלה שמותירה רבים מחברינו בבית, ללא פעילויות ועם חשש כבד. 

אנו בחברותא עשינו וממשיכים לעשות את ככל יכולתנו כדי לסייע לכלל קהילתנו לעמוד על הרגליים ולקבל מענה, סיוע ותמיכה לכל הפונים.ות אלינו.

אנו רוצים לומר לכם.ן, חברינו ומיטיבנו מכל העולם, תודה! ולברך בשנה טובה, את בעלי ובעלות התפקידים בארגון, מובילי ומובילות הקבוצות וכלל המתנדבים והמתנדבות שעושים ועושות לילות כימים למען הארגון וקהילת חברותא.

חברותא בתנופה

למרות אתגרי השנה האחרונה חברותא הייתה וממשיכה בתנופה עצומה, עם 21 קבוצות חברתיות ברחבי הארץ, בהן קבוצות בפריפריה, קבוצות לצעירים, קבוצה מעורבת, טרנסית בוגרת, קבוצת לימוד תורה, קבוצת דוברי אנגלית ועוד.

בנוסף, חברותא קיימה אירועים ארציים רבים ברחבי הארץ, נתנה מענה חברתי או מענה של סיוע למעלה מ- 2,500 להט"בים ומובילה מדיניות ציבורית להט"בית דתית במישור החקיקתי, ההלכתי ובמאבק בהמרה.

חברותא חוגגת 15 שנים

עשור וחצי של קבוצות בכל רחבי הארץ, בירושלים ובתל אביב, בחיפה ובבאר שבע, ביהודה ובשומרון. עשור וחצי של פעילויות להומואים דתיים, טרנסים, חרדים, יוצאים בשאלה, ביסים, וקבוצות מעורבות. עשור וחצי של שבתות יחד, לימוד תורה בבתי מדרש להט"בים, טיולים, מסיבות, והכל במרחב שומר הלכה וסובלני. עשור וחצי של שיח עם רבנים, של הנכחת הפנים שלנו בציונות הדתית, של מאבק ליצירת מגזר מכיל יותר ושוויוני יותר. עשור וחצי של מאבק למען המשפחות שלנו. עשור וחצי של מאבק ב'טיפולי' המרה. עשור וחצי למען הזכות להיות גם דתיים וגם להט"בים.

השקת קו הקשב בפלטפורמה חדשה
המתנדבים והמתנדבות שלנו עברו הכשרה מקצועית, ומתפעלים את הקו בהנגשה נרחבת על מנת להיות שם עבור חברי וחברות הקהילה שלנו – להקשיב, להבין ולסייע.
חברותא במלחמה

מלחמת חרבות ברזל, העצימה וחידדה קונפליקטים אצל להט"בים דתיים רבים כאשר נאלצו להתפנות מבתיהם, להפסיק טיפולים פסיכולוגיים ולהתגייס למערך המילואים. להט"בים אשר איבדו בני/בנות זוג לעתים ללא הכרה ציבורית לכך או להט"בים דתיים שנפצעו וחסרים מקורות תמיכה משפחתיים, נמנים גם הם על הזקוקים לסיוע מאיתנו, נוסף על עוד מגוון מצוקות ייחודיות לקהילה שהמלחמה הביאה עימה. יתרה מכך, תקופה זו מעוררת בכולנו מצוקה. למי מאיתנו שחוו טראומות שונות תקופה זו עשויה לעורר אותן בעוצמה גבוהה יותר. למי מאיתנו שחסרים עורף משפחתי, תמיכה חברתית ונפשית, ההתמודדות עלולה להיות קשה מנשוא. חשיבות הלכידות והתמיכה הנפשית חשובה כעת יותר.


אנו בחברותא מוצפים מבוקר ועד ערב בפניות של להט"בים מרקע דתי וחרדי, בשלל ערוצים, ובהיקפים שלא ידענו עד כה, לערוצי הסיוע והתמיכה שלנו. 


בשל אירועים אלו ועל מנת להתייעל ולהעצים את המענים של הארגון, כך שיוכלו לשאת בנטל הנפח ההולך והגדל של הפניות אלינו, חברותא הרחיבה את מענה התמיכה ואת פעילות קו הקשב.

ברוך דיין האמת
חברותא איבדה השנה שלושה חברי קהילה.
 
אנו מזועזעים וכואבים את הירצחו של חברנו אלון טולדנו ז"ל הי"ד, שנרצח ביום שבת השחורה בשדרות בדרכו לבית הכנסת. אלון השתתף בפעילויות רבות שלנו, תמיד נרתם לעזור והיה אמור להתחיל כמתנדב בקו הקשב שלנו, בסיוע לזולת. כאב גדול. חברותא בקרוב תנציח את אלון באמצעות קו הקשב, לזכרו, להנצחתו ולעילוי נשמתו
 
 
חברותא כואבת את פטירתו הפתאומית של עמי פומרנץ ז"ל. עמי היה מנחה הקשת הסרוגה בבאר שבע, מעמודי התווך של הקהילה הדתית הגאה ושל הקהילה הגאה בבאר שבע, חוקר, מרצה ופעיל מרכזי למען כולנו, בן זוג ואבא. חברותא מחבקת את משפחתו ומשתתפת באבלה. חברותא תנציח את עמי בפעילויות ואירועים קהילתיים ודרך בית המדרש בבאר שבע אותו עמי הקים והוביל.
 
חברותא כואבת את פטירתו הפתאומית של דרור לין ז"ל, חבר הקהילה שלנו, נפטר השנה בדמי ימיו.
דרור היקר היה פעיל מרכזי, ותרם רבות לארגון. דרור דאג לתרום כל שנה לפעילויות חברותא, ובעיקר לשבת חברותא – כך שאף אחד לא יימנע מלהגיע בגלל חוסר באמצעים.
חברותא הקימה קרן סיוע על שמו של דרור, לזכרו, להנצחתו ולעילוי נשמתו
פורתא

במהלך המלחמה, כשלא יכולנו להיות יחד, חברותא דאגה לחיי חברה וקהילה באמצעות:

עשרות מפגשי זום של רבנים בכירים, אנשי טיפול, אנשי חינוך, הרצאות ועוד, במגוון נושאים קהילתיים ומעניינים.

עשרות טורים, פוסטים ומאמרים מיוחדים בפלטפורמות המדיה החברתית השונות של הארגון.

האום המליץ לישראל לאסור על המרה
בעקבות משלחת של חברותא, מעברים, פרויקט גילה, הבית הפתוח בירושלים ובת קול לז'נבה, מועצת זכויות האדם של האו"ם המליצה לישראל לאסור על המרה בחוק תוך 4 שנים. המשלחת הישראלית לאו"ם קיבלה את ההמלצה, שקודמה ע"י משלחת ארגוני הקהילה שכללה נציג של המרכז למאבק בהמרה, יו"ר חברותא שי ברמסון. מדובר בעוד לבנה בחומה של גופים מקצועיים בארץ ומחוצה לה לשרש את תופעת ההמרה בישראל, שהגיעה למימדים קולוסאליים, תובעת קרבנות, מענה נפשות ומשמשת כלי ניגוח בידי ארגוני לובי השנאה ופוליטיקאים קיקיוניים כדי "להכנס" בקהילה הלהט"בית. המרכז למאבק בהמרה מברך על התפתחות זו, וקורא למדינת ישראל ליישם את ההמלצה החשובה הזו. זכויות להט"ב, מעבר להיותן נדרשות מוסרית, הן שמה הטוב של ישראל בעולם – כך גם מדינות אחרות רואות בה. עליה גם לפעול לשם כך.
בית המדרש של חברותא

תחום מרכזי של חברותא הוא יצירת קהילה להט"בית דתית חזקה המוכיחה כי אין שום צורך לוותר על אף אחת מהזהויות המרכיבות אותנו – הזהות הדתית, המינית והמגדרית בשביל להמשיך ולהאמין, ללמוד תורה ולעבוד את הבורא. 

אחד הדברים שמאחדים, בונים ומעצבים קהילות דתיות בארץ ובעולם הוא לימוד התורה. ולכן, תוכנית 'דרשני' באה לשמש כמרחב ללימוד תורה ללה"טבים, למצוא את עצמינו בתורה, לבטא את עצמנו בצורה המלאה בחלל בית המדרש, ללמוד וללמד.

בכל חודש ערכנו שני מפגשים, מפגש שיעורים ממרצה אורח, רב או רבנית, ומפגש לימוד בחברותות סביב דף מקורות שהוכן על ידי אחד מחברי הקבוצה.

המרכז למאבק בהמרה

במהלך השנה המרכז למאבק בהמרה פעל במישורים רבים בהם: פרסום עדויות של שורדי המרה, תחקירים בלעדיים בתקשורת, תלונות למשרד הבריאות על מטפלים הכפופים למשרד, טיפול בדיווחים של סטודנטים במוסדות לימוד, פודקאסט המרכז למאבק בהמרה, קבוצה טיפולית לנפגעי פרקטיקות ההמרה, ומשאית כנגד טיפולי המרה במצעד הגאוה של תל אביב.

אז איך אתם.ן יכולים.ות לקחת חלק?
גם בתקופה הקשה הזו, חברותא ממשיכה לעבוד. ממשיכה לתת מענה ללהט"בים על הרצף הדתי דרך הקבוצות החברתיות, אירועים ארציים, מערך הסיוע והתמיכה, קו הקשב ומאבק עיקש בהמרה.
ולשם כך אנחנו צריכים את עזרתכם.ן.

חברותא מקפידה לחסוך בהוצאות על תשתית ארגונית ולהשקיע את כספי התרומות בעשייה עצמה.

אנו מקפידים שהעשייה הזו תגיע לקהל ללא עלות או במחירים שווים לכל נפש (פעמים רבות נמוכים בהרבה מעלות המוצר או הפעילות).

חברי קהילת חברותא ערבים זה לזה – ואנו מסבסדים את הפעילות לחברי קהילה אשר ידם אינה משגת! 

העמותה שלנו מקפידה על מנהל תקין ופועלת למען מטרות ציבוריות מוכרות. לכן, תרומות עשויות לזכות את התורם בהחזר כספי ממס הכנסה על כ-35% מגובה התרומה במסגרת סעיף 46 לפקודה.

נשמח מאד לתרומתכם.ן
 

תרומה בהעברה בנקאית

בנק יובנק (26) סניף 262 חשבון 418870
במידה ובוצעה העברה בנקאית, יש לשלוח אסמכתא למייל-  info@havruta.org.il 
לצורכי קבלה מוכרת במס על פי סעיף 46

הטופס המאובטח מיד יעלה, במידה והטופס לא עלה בהצלחה, לחצו כאן