חיפוש
My WordPress Page קו הקשב פתוח עכשיו
חיפוש

English Speakers Group event from last week:

There was lots of Smoothie Making and Ice Breaking! The English Speaking group got together in Modiin last week and blended up a great time. In between banana-mango-pineapple shakes and spicing things up with Strawberry Rosés, we listened to great music and played an ice breaker, "speed-dating type" game to get to know each other a little better

A look at our English Speakers Group event from last week:

There was lots of Smoothie Making and Ice Breaking! The English Speaking group got together in Modiin last week and blended up a great time. In between banana-mango-pineapple shakes and spicing things up with Strawberry Rosés, we listened to great music and played an ice breaker, "speed-dating type" game to get to know each other a little better. English speakers joined us from all around the country: Tel Aviv, Jerusalem, Beit Shemesh, Modiin, and even Haifa! Although our events usually last just about 2 hours, we hung out together for almost four, getting to know each other better with great laughs and lots of interesting stories.

We invite you to join the English Speaking group for our next event on Thursday, March 16. Until then, Happy Purim!

כשרציתי לגייר את הילדים

כשרציתי לגייר את הילדים, לא יכולנו לעשות את זה בארץ. אף בית דין אורתודוכסי פה לא סמך עליי שאגדל ילדים יהודים. מצאנו בית דין אורתודוכסי בניו-יורק, ותוך כדי שאנחנו מתכננים טיסה עם שני תינוקות ושמונה מאות מזוודות על פני חצי יבשת, אדם שאל אותי: בשביל מי אתה עושה את זה? מי הקהילה שלך? שלושה רבנים שמעולם לא פגשת באפר-ווסט-סייד?

קרא עוד »

מה כל כך מעצבן אותם?

הפרסומת החדשה של דוריטוס מציגה את המובן מאליו – יש כל מיני סוגים של משפחות ולכל המשפחות מגיע להיות משפחות. האמירה הזו גררה אחריה סערה ברשת, קריאות לחרם והגדיל לעשות סגן ראש עיריית ירושלים שקבע שעל זה תלויה הבריאות הנפשית של הדורות הבאים.
בנקודה הזו אני מוכרח לשאול: מה כל כך מעצבן אותם? למה המציאות

קרא עוד »

אנשים שנולדו עם נקודות חן צריכים להתפלל בחלק האחורי של החדר

אני חושב על זה שעם הזמן, נהיינו יותר מרק אדם וחווה. ככל שיש יותר בני אדם, ככה יש גם יותר גיוון חיצוני ופנימי, דעות וצורת מחשבה שונות. אך לפני זה, הנה כמה מילים על שנאת חינם

קרא עוד »

שתפו את המאמר