עוד טור דעה טרנסופובי מפי אישה דתיה

בשבת האחרונה פרסמה שרון רוטר טור דעה על קרוב משפחה שלה (מצורף למטה, מוזמנים ומוזמנות לקרוא). כאיש מדע, ביולוג וגנטיקאי אני ממש מרגיש צורך לענות על הטיעונים שלה שמלאים בחוסר ידע ובהבנה בעניין.

יוסי בן ציון | דעה

אמ:לק – עוד טור דעה טרנסופובי מפי אישה דתיה, תעשו פרצוף מופתע..
 
*טריגר טרנסופוביה*
 
בשבת האחרונה פרסמה שרון רוטר טור דעה על קרוב משפחה שלה (מצורף למטה, מוזמנים ומוזמנות לקרוא). כאיש מדע, ביולוג וגנטיקאי אני ממש מרגיש צורך לענות על הטיעונים שלה שמלאים בחוסר ידע ובהבנה בעניין.
 
כל פעילות של חוש"ן – Hoshen (ארגון הסברה להטב"י) מתחילה בפתיחה פשוטה על 'שלושת הממי"ם' שהם בעצם 'מין, מגדר ומשיכה'. בעברית המושג מין למעשה משמש לשני מונחים שונים ויכול לבלבל – מין במובן של species (אדם, קוף, תרנגול, חתול וכדו') ומין במובן של Sex (זכר/נקבה).
 
הטור של שרון חוטא בבלבול בין המושגים האלו. אכן, כמו ששרון אומרת, מין (species), לא ניתן לשינוי – תרנגול הוא תרנגול, חתול הוא חתול, ושינוי בין מינים שכזה הוא אכן לא אפשרי (לפחות לא באמצעות הכלים המדעיים הקיימים כיום).
 
גם מין ביולוגי הוא לא משהו שניתן לשינוי, רוב האנשים נולדים עם XY או עם XX בכרומוזומים שלהם, וכיום זה לא משהו בר שינוי. סממני מין משניים לעומת זאת (שדיים, שערות באזורים מסוימים, פין, פות וכד') הם כן ברי שינוי עם האמצעים כיום (באופן מוגבל, עדיין לא ניתן להשתיל רחם לפרט זכר אבל ייתכן מאוד שיום יבוא וזה יהיה אפשרי).
 
מגדר (גבר/אישה/לא זה ולא זה/גם וגם) לעומת השניים האחרים הוא עניין של תפיסה חברתית, מוסכמות חברתיות ועוד, והוא ממש בר שינוי. רק תחשבו על זה שבתרבות אחת משהו יכול להיתפס כהתנהגות 'גברית' בעוד בתרבות אחרת התנהגות שכזאת היא 'נשית', בלי קשר למין הביולוגי (זכר/נקבה). סתם דוגמא למשל – בישראל כדורגל זה ספורט מאוד 'גברי' בעוד בארה"ב כדורגל נחשב כספורט 'נשי'. פורסמו בעניין הזה כבר די הרבה מחקרים עם מסקנה שאין באמת תכונות 'גבריות' או תכונות 'נשיות' ורוב התפיסות האלו מקורם בתפיסות חברתיות.
 
אנשים ונשים שרוצות להגדיר את עצמם על בסיס המגדר שמרגיש להם נכון זו זכותןם המלאה. ניתן לטעון ש'ככה נולדנו ואין לנו זכות לשנות את זה' בשביל תפיסה חברתית, אבל כשזה מגיע מאישה דתיה שחותכת את הקצה של איבר המין של הבן שלה בשביל שהוא יחשב כיהודי (עוד מושג חברתי לחלוטין) זה מלא בצביעות ומגוחך להפליא.
 
יוסי בן ציון

הסיפור של שמעון אזולאי

"יצאתי מהארון בגיל 10. בגיל 22 התחתנתי עם סטרייטית שידעה שאני הומו. סיפרתי לה כבר בדייט הראשון"

קרא עוד »

שתפו את המאמר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *