חיפוש
My WordPress Page קו הקשב פתוח עכשיו
חיפוש

עוד טור דעה טרנסופובי מפי אישה דתיה

בשבת האחרונה פרסמה שרון רוטר טור דעה על קרוב משפחה שלה (מצורף למטה, מוזמנים ומוזמנות לקרוא). כאיש מדע, ביולוג וגנטיקאי אני ממש מרגיש צורך לענות על הטיעונים שלה שמלאים בחוסר ידע ובהבנה בעניין.

יוסי בן ציון | דעה

אמ:לק – עוד טור דעה טרנסופובי מפי אישה דתיה, תעשו פרצוף מופתע..
 
*טריגר טרנסופוביה*
 
בשבת האחרונה פרסמה שרון רוטר טור דעה על קרוב משפחה שלה (מצורף למטה, מוזמנים ומוזמנות לקרוא). כאיש מדע, ביולוג וגנטיקאי אני ממש מרגיש צורך לענות על הטיעונים שלה שמלאים בחוסר ידע ובהבנה בעניין.
 
כל פעילות של חוש"ן – Hoshen (ארגון הסברה להטב"י) מתחילה בפתיחה פשוטה על 'שלושת הממי"ם' שהם בעצם 'מין, מגדר ומשיכה'. בעברית המושג מין למעשה משמש לשני מונחים שונים ויכול לבלבל – מין במובן של species (אדם, קוף, תרנגול, חתול וכדו') ומין במובן של Sex (זכר/נקבה).
 
הטור של שרון חוטא בבלבול בין המושגים האלו. אכן, כמו ששרון אומרת, מין (species), לא ניתן לשינוי – תרנגול הוא תרנגול, חתול הוא חתול, ושינוי בין מינים שכזה הוא אכן לא אפשרי (לפחות לא באמצעות הכלים המדעיים הקיימים כיום).
 
גם מין ביולוגי הוא לא משהו שניתן לשינוי, רוב האנשים נולדים עם XY או עם XX בכרומוזומים שלהם, וכיום זה לא משהו בר שינוי. סממני מין משניים לעומת זאת (שדיים, שערות באזורים מסוימים, פין, פות וכד') הם כן ברי שינוי עם האמצעים כיום (באופן מוגבל, עדיין לא ניתן להשתיל רחם לפרט זכר אבל ייתכן מאוד שיום יבוא וזה יהיה אפשרי).
 
מגדר (גבר/אישה/לא זה ולא זה/גם וגם) לעומת השניים האחרים הוא עניין של תפיסה חברתית, מוסכמות חברתיות ועוד, והוא ממש בר שינוי. רק תחשבו על זה שבתרבות אחת משהו יכול להיתפס כהתנהגות 'גברית' בעוד בתרבות אחרת התנהגות שכזאת היא 'נשית', בלי קשר למין הביולוגי (זכר/נקבה). סתם דוגמא למשל – בישראל כדורגל זה ספורט מאוד 'גברי' בעוד בארה"ב כדורגל נחשב כספורט 'נשי'. פורסמו בעניין הזה כבר די הרבה מחקרים עם מסקנה שאין באמת תכונות 'גבריות' או תכונות 'נשיות' ורוב התפיסות האלו מקורם בתפיסות חברתיות.
 
אנשים ונשים שרוצות להגדיר את עצמם על בסיס המגדר שמרגיש להם נכון זו זכותןם המלאה. ניתן לטעון ש'ככה נולדנו ואין לנו זכות לשנות את זה' בשביל תפיסה חברתית, אבל כשזה מגיע מאישה דתיה שחותכת את הקצה של איבר המין של הבן שלה בשביל שהוא יחשב כיהודי (עוד מושג חברתי לחלוטין) זה מלא בצביעות ומגוחך להפליא.
 
יוסי בן ציון

אין פה מקום לבלבול מדובר בביריונות

בתור טרנסית בעצמי, שלמדה במוסדות דתיים, אין פה מקום לבלבול מדובר בביריונות. מדובר פה בקריאה לחרם. חרם וכעס שמופנה כלפי ילד שהדבר היחיד שהוא עשה לא נכון הוא להיות שונה. מדובר בתנועת נפש אלימה ואינפנטילית של כעס על האחר והשונה רק משום היותו שונה שכאשר היא נעישת בידי מבוגרים קל וחומר בעלי כוח פובלציסטי היא רצחנית. מדובר בהמון זועם שמשתלח בילד כי מה? כי הוא נולד אחרת?

קרא עוד »

לרגל יום הנראות הביסקסואלי

לרגל יום הנראות הביסקסואלי ג'ייסון גרינספן משתף:
אני רוצה לספר לכם משהו: לפני שיצאתי מהארון לא פגשתי ביסקסואל דתי אחר. ומהסיבה הזאת, אני מתעקש לדבר על נראות ביסית.

קרא עוד »

ללא שם / י' מחיפה

הפכתי עולמות והצלחתי! השגתי תרומה של 100 ציציות לפי דרישת הרב. כשהבאתי את הציציות, יצא לי משפט שעד עכשיו אני לא מאמין שאמרתי אותו

קרא עוד »

שתפו את המאמר