חיפוש
My WordPress Page קו הקשב פתוח עכשיו
חיפוש

עוד טור דעה טרנסופובי מפי אישה דתיה

בשבת האחרונה פרסמה שרון רוטר טור דעה על קרוב משפחה שלה (מצורף למטה, מוזמנים ומוזמנות לקרוא). כאיש מדע, ביולוג וגנטיקאי אני ממש מרגיש צורך לענות על הטיעונים שלה שמלאים בחוסר ידע ובהבנה בעניין.

יוסי בן ציון | דעה

אמ:לק – עוד טור דעה טרנסופובי מפי אישה דתיה, תעשו פרצוף מופתע..
 
*טריגר טרנסופוביה*
 
בשבת האחרונה פרסמה שרון רוטר טור דעה על קרוב משפחה שלה (מצורף למטה, מוזמנים ומוזמנות לקרוא). כאיש מדע, ביולוג וגנטיקאי אני ממש מרגיש צורך לענות על הטיעונים שלה שמלאים בחוסר ידע ובהבנה בעניין.
 
כל פעילות של חוש"ן – Hoshen (ארגון הסברה להטב"י) מתחילה בפתיחה פשוטה על 'שלושת הממי"ם' שהם בעצם 'מין, מגדר ומשיכה'. בעברית המושג מין למעשה משמש לשני מונחים שונים ויכול לבלבל – מין במובן של species (אדם, קוף, תרנגול, חתול וכדו') ומין במובן של Sex (זכר/נקבה).
 
הטור של שרון חוטא בבלבול בין המושגים האלו. אכן, כמו ששרון אומרת, מין (species), לא ניתן לשינוי – תרנגול הוא תרנגול, חתול הוא חתול, ושינוי בין מינים שכזה הוא אכן לא אפשרי (לפחות לא באמצעות הכלים המדעיים הקיימים כיום).
 
גם מין ביולוגי הוא לא משהו שניתן לשינוי, רוב האנשים נולדים עם XY או עם XX בכרומוזומים שלהם, וכיום זה לא משהו בר שינוי. סממני מין משניים לעומת זאת (שדיים, שערות באזורים מסוימים, פין, פות וכד') הם כן ברי שינוי עם האמצעים כיום (באופן מוגבל, עדיין לא ניתן להשתיל רחם לפרט זכר אבל ייתכן מאוד שיום יבוא וזה יהיה אפשרי).
 
מגדר (גבר/אישה/לא זה ולא זה/גם וגם) לעומת השניים האחרים הוא עניין של תפיסה חברתית, מוסכמות חברתיות ועוד, והוא ממש בר שינוי. רק תחשבו על זה שבתרבות אחת משהו יכול להיתפס כהתנהגות 'גברית' בעוד בתרבות אחרת התנהגות שכזאת היא 'נשית', בלי קשר למין הביולוגי (זכר/נקבה). סתם דוגמא למשל – בישראל כדורגל זה ספורט מאוד 'גברי' בעוד בארה"ב כדורגל נחשב כספורט 'נשי'. פורסמו בעניין הזה כבר די הרבה מחקרים עם מסקנה שאין באמת תכונות 'גבריות' או תכונות 'נשיות' ורוב התפיסות האלו מקורם בתפיסות חברתיות.
 
אנשים ונשים שרוצות להגדיר את עצמם על בסיס המגדר שמרגיש להם נכון זו זכותןם המלאה. ניתן לטעון ש'ככה נולדנו ואין לנו זכות לשנות את זה' בשביל תפיסה חברתית, אבל כשזה מגיע מאישה דתיה שחותכת את הקצה של איבר המין של הבן שלה בשביל שהוא יחשב כיהודי (עוד מושג חברתי לחלוטין) זה מלא בצביעות ומגוחך להפליא.
 
יוסי בן ציון

שמעתי אדם שבטוח ויודע שהאמת אצלו

היום צפיתי בראיון של הרב ארלה הראל מול הרב גיא אלאלוף, שמעתי אדם שבטוח ויודע שהאמת אצלו, שהדיעה שלו, לטענתו, היא קונצזנוס בקהילה הדתית, שהעובדות שלו מוחלטות ולא ניתן מקום לספק, אז לגבי זה אין לי מה לומר כי אני בעצמי לא מכיר את פרטי עדותו – על כל אלה שהצליחו להשתנות, על ההומו הדתי שטוען שהוא נשמר מכל חוויה מינית, על אותו פסיכולוג שהחליט להתעלם מעדות החברים שהוא הביא לו, אני לא אטען שהוא טועה או מטעה, אני לא אטען לחוסר אמינות עדותו, אבל העמדה הבוטחת הזאת שהאמת אצלו שהוא יודע למסור את רצון ה בצורה פשוטה היא בעצמה מעידה על עובדותיו, על דיעותיו ועל גאוותו שמסנוורת אותו.

קרא עוד »

אבל זה לא אירוע בודד; הוא שייך לז'אנר מפוקפק שנקרא לו "שנאה של נראות".

בחברה מתוקנת לא נבקש מחרדים "להצניע את חרדיותם". נצטרך להבין שגם אם יש בינינו קונפליקטים, חרדי צריך ללכת בביטחון ובקומה זקופה בכל מקום. גם טרנסג'נדר, גם הומו.

קרא עוד »

הדגשת הקיום והנוכחות של א.נשים להטב"קים וזכותם לזכויות בסיסיות – הן יישומים מובנים מאליהם של מצוות 'ואהבת לרעך כמוך', שאמורים לחייב כל אחת ואחד מאיתנו לפעולה

המטרות שתיארתי לעיל – הדגשת הקיום והנוכחות של א.נשים להטב"קים וזכותם לזכויות בסיסיות – הן יישומים מובנים מאליהם של מצוות 'ואהבת לרעך כמוך', שאמורים לחייב כל אחת ואחד מאיתנו לפעולה; אך בנוסף למטרות האלו, יש עוד ערכים רבים ושונים שבאי המצעד באים לקדם, ולא עם כולם אני מזדהה. לרבים מהם אני מתנגד נחרצות.

קרא עוד »

שתפו את המאמר