חיפוש
My WordPress Page קו הקשב פתוח עכשיו
חיפוש

Cupcake time

Mark, who leads the new English Speakers Group, reports: Havruta is thrilled to announce our new English Speakers Group. Last Thursday night, 18 English speakers came together in Modi'in for a great evening. We introduced ourselves, some already old friends, some new.

Mark, who leads the new English Speakers Group, reports:

Havruta is thrilled to announce our new English Speakers Group. Last Thursday night, 18 English speakers came together in Modi'in for a great evening. We introduced ourselves, some already old friends, some new.

We talked about the goals of the group, and then, in preparation for Shabbat Parshat Noach, we decorated cupcakes using frostings, fondants, and candies representing all the colors of the rainbow. Decorating cupcakes is usually a pretty low-stakes activity, but the event took on a bit of a competitive edge when we decided to make a contest out of it and judge the best-decorated cupcakes. The submissions ranged from minimalist versions of the Israeli flag to over-the-top unicorns and clowns dressed in pretzel-made turtle necks. No matter what, everyone enjoyed the opportunity to be creative and laugh at the edible art. The voting was a little intense, but in the end, our decorators all came out victorious because they got to eat their own delicious creations.

Havruta's English Speaking Group will hold regular, monthly meetings and activities in Modi'in and other central locations.

"רק שבועיים לפני שהתחתנתי סיפרתי לסבתא שאני הומו"

אני ואלוהים: "אני דתי. אף פעם לא היתה לי בעיה. אני באמת ובתמים מאמין שהבעיה היא לא בדת, אלא עם הדתיים. אני לא רואה שיש קונפליקט בין גאווה לבין התורה. לא כל המצוות וכל האיסורים קשורים אל כל אדם, כמו שהלכות שחיטה לא רלוונטיות לצמחוני.

קרא עוד »

הייתי מחכה שכולם יירדמו.

הייתי מחכה שכולם יירדמו.
ואז הייתי פותח את הארון, שולף ז׳קט אפילו בקיץ, מתגנב לדלת, חומק בזהירות,
ונפלט לחסדי הרחוב.

קרא עוד »

מצעד הגאווה בירושלים הוא לגיטימי כי ככה.

לפעמים ההסברה הכי טובה היא פשוט לא להסביר. אף אחד מעולם לא נדרש להסביר למה הוא הולך לקולנוע בציבור ולמה הוא אוכל פלאפל לצהריים בציבור כי אלה דברים יום יומיים שזכותו של כל אחד לעשות. גם ללכת ברחוב זה דבר יום יומי שזכותנו לעשות. ופעם בשנה אנחנו בוחרות לעשות את זה כולנו ביחד. ככה כיף לנו. ואם זה בא לך רע, אז מזל שאתה סתם בן אדם רגיל כמו כל אחד אחר ואף אחד לא מבקש את רשותך לצאת מהבית.

קרא עוד »

אני מניח באמת ובתמים שבסך הכל, בשקלול המעלות והחסרונות, טוב לכולנו יחד מאשר לבד

והייתה פעם מערכת בחירות אחת שבה זהבה גלאון רפררה לנאום הסוטים וקבעה נחרצות: "זה או אנחנו או הם". הדיכוטומיה הכוזבת הזו מסוכנת הרבה יותר ממה שהיא נראית במבט ראשון.

קרא עוד »

שתפו את המאמר