הספקטרום האינטימי

"אולי 'אלו החיים' באמת ובסופו של דבר אנחנו חיים בחברה שמסתדרת בזוגות ואין דרך לברוח מזה"? ומה הרצון מספר אחת של אוריה בזוגיות? (ספוילר: לא אהבה, אינטימיות או אושר) ▪ פוסט חדש ב"ובחרת בחיים"

pot-rainbowמערכות יחסים זה דבר מורכב, אבל גם פשוט מאוד. כשאדם מעוניין להיות בקשר עם האדם השני והצד השני מעוניין בערך באותה מידה, לרוב נוצר קשר כלשהו שמוביל להיכרות ולקרבה. זה יכול להוביל לחברות נפש, יחסי ידידות, קשר קצר מועד או אחר וגם לזוגיות. בכל מקרה, מה שמניע אנשים הוא הרצון לקרבה. ישנו חיפוש אחר אינטימיות והפגת הבדידות הקיומית שרובנו חווים כאשר אין לנו אדם שנוח לנו אתו ואנחנו (באמת) רוצים לבלות בחברתו ככל שאפשר.

את הוואקום הזה אפשר למלא בכל מיני דרכים. משפחה, מכרים, ידידים, חברים, בני זוג ואפילו חיות מחמד לפעמים. אנשים רוצים להיקשר למשהו שהוא לא הם כדי להוציא החוצה את הכוחות האינטימיים הקיימים בהם ולהרעיף אהבה ברמות שונות על דמויות מחוץ לגבולות הקיום שלהם. כמו פרפרים לאש, אנחנו נמשכים לזוהר המהפנט של מערכות יחסים. כמהים להרגיש את תחושת החיבור הזו, את תחושת ההדהוד לעולמנו שלנו בעולמו של האחר. מתים כבר לחלוק סיפורים מהעבר וחוויות שהם רק שלנו וסתם לחבק גוף חם בלילה חורפי.

הרבה רואים בזוגיות את האידיאל האינטימי, המקום לשאוף אליו כדי לענות על כל הצרכים הרגשיים, אינטלקטואליים והפיזיים שלנו אצל האחר המשמעותי. הרי ידוע שהזוגיות הטובה היא האוצר שבקצה הקשת, הגאולה האולטימטיבית שרק טבעי להתפלל ולהתכוונן אליה. אבל בעצם – מהו העיקר בזוגיות ששונה ממערכות היחסים האחרות? כן, אולי ישנו מימוש מיני מסוג אחר אבל יותר מכך, במה מדובר?

חשבתי על זה שהדבר העיקרי בעיניי שזוגיות אמורה לספק היא מחויבות ועקביות, לעומת מערכות יחסים אחרות שפחות מצטיינות בכך. הרבה פעמים אפשר להגיע לרמות קרבה שלא מפסיקות להדהים ולעורר שאלות על הצרכים שלנו ועל מהות הקשר האנושי, כן – גם קשרים עם אנשים בעלי נטייה מינית שונה מאתנו וגם כאלה שנמצאים בזוגיות עם אחרים. כשהחיבור קיים באמת שני הצדדים מרגישים אותו ושום תנאים מקדימים לא יוכלו לעמוד בדרך. מצד שני, תמיד קורה משהו שמוכיח שלא יעזור כלום וזוגיות היא היא המודל שמאפשר להטיל עוגן ולא לחשוש יותר מדי שנישאר טרופים על קרקעית האוקיינוס. בשבילי זו מין מסקנה עצובה על מערכות יחסים אחרות שלרוב נגמרות או מתנדפות בגלל נסיבות החיים או פערים במוטיבציה ובאינטימיות של הצדדים. אולי "אלו החיים" באמת ובסופו של דבר אנחנו חיים בחברה שמסתדרת בזוגות ואין דרך לברוח מזה, אבל עדיין קצת מוזר להגיע למסקנה שהרצון מספר אחת שלי בזוגיות הוא לא אהבה, לא אינטימיות, לא אושר, לא מיניות ולא כיף. לא. רצון מספר אחד שלי בזוגיות הוא המחויבות הזו לאורך זמן, האדם הזה שילווה אותי לאורך כל הדרך או לפחות ירצה בכך כמו שאני רוצה את זה כלפיו וכך נוכל לעבוד, לתחזק ולתקן את הקשר אם יש צורך בכך. אני מקבל הרבה ממערכות יחסים אחרות, אבל זוגיות היא המקום היחידי בו אני יכול לשאוף למחויבות אמתית.

השאר תגובה

עוד ב- ובחרת בחיים ››

תגובות הגולשים

יצירת קשר מהי חברותא
  • תגובות אחרונות:


  • RSS