למה לכתוב על להט"ביות דתית?

כאשר כותבים על להט"ביות דתית, לתהליך הכתיבה שני שימושים עיקריים: יצירת תוכן ויצירת מרחב. יצירת התוכן ברורה מאליה, העולם הרוחני של יהודים רבים, מתבסס על מחשבה ומסורת כתובה. כתיבת מחשבה להט"בית-דתית מהווה מענה לצורך זה.

כאשר כותבים על להט"ביות דתית, לתהליך הכתיבה שני שימושים עיקריים: יצירת תוכן ויצירת מרחב.
יצירת התוכן ברורה מאליה, העולם הרוחני של יהודים רבים, מתבסס על מחשבה ומסורת כתובה. כתיבת מחשבה להט"בית-דתית מהווה מענה לצורך זה.
אבל כתיבה להט"בית-דתית אינה רק מענה לצורך ההתאמה של היהדות למציאות חיינו, בכתיבה להט"בית דתית יש הנחת היסוד שהמפגש בין שני העולמות הללו עשוי ליצור מפגשים מרתקים, דיאלוגים בעלי פוטנציאל חידוש. החוויה הלהט"בית, אשר חורגת במידה רבה מהוויית החיים המוכרת והמקובלת, יכולה לחשוף בעבורנו פנים נוספות בתורה.

מעבר למשקלו של התוכן, תהליך הכתיבה יוצר מרחב להט"בי-דתי. השיח, אשר מכונן בכתיבה, מניח את קיומה של קוויריות דתית ומבסס אותה. הכתיבה אשר מתבטאת במאמרים, מדרשים וטקסי חיים מחודשים, מאפשרת לנו מקום בתוך הקהילה הדתית ויוצרת ללהט"בים דתיים עתיד מעוגן במסורת היהודית. עתיד זה אינו בגדר מותרות, אלא דרישה בסיסית. אנחנו לא מחכים לסיום גלותנו-שלנו, לשבירת הארון – אלא גם לגאולה.

יחד עם זאת, מהותנות בנוגע לזהות הלהט"בית עלולה להיות בעייתית. הגות בנושא עלולה ליצור תבנית מגבילה, במקום מרחב פתוח לחיבור בין שתי זהויות אלו. הקוויריות במהותה, מהווה תנועה אשר חורגת מעבר למודלים חברתיים מוכרים, ובוחרת לערער על אופציות בינאריות. קיימת בה דרישה לביקורת ושינוי, אשר מתנגש עם הרצון לקדש ולייחד אספקטים בחיינו. בנוסף לכך, עלינו לזכור כי מאפיינים רבים בזהות הלהט"בית נוצרו בעקבות נורמות אותן אנחנו פועלים לשנות.

האתגר, אם כן, הוא להבין כיצד לכתוב ללא נעיצת רגליים בקרקע. להבין כי המשמעות הדתית, אותה אני עשוי למצוא באספקטים מסוימים בחיים שלי, יכולה להשתנות במהרה, מתוך הבנה כי ביקורת התרבות שלובה במחשבה להט"בית, קווירית ופמיניסטית. עלינו להבין כיצד הוגים ביקורת קדושה, כיצד משתמשים בכוח מנתץ על מנת לשבור.

בנימה אישית, אצלי הכתיבה או המחשבה על הנושא איננה אפשרות אשר ניתן לא-לבחור בה. יש תחושה של כפייה, הכרח שנוצר מתוך ניסיון לחיות בתוך זהות לא מגובשת, נסיון לחבר את הזהות הזאת.
הרצון לפעול על מנת לפתוח את דלתות בית המדרש לקהילה הלהט"בית, יוצר התעסקות מוגברת בזהות עצמה, התעסקות אשר במקרים רבים יכולה ליצור הפרדה ברורה ביני לבין העולם החיצוני. לבישת הזהות הלהט"בית-דתית חיונית על מנת לחולל שינוי פוליטי, אך עשויה להפוך למיטת סדום. הזהות הלהט"בית בעלת פוטנציאל להרחיב את העולם הדתי שלנו, אך גם לצמצם אותו למודלים ולסיפורים מאוד מסוימים.

עיסוק בנושא, דורש לוליינות מחשבתית מסוימת, ורצון לשלב בין זרמים מחשבתיים מתנגשים. קיים בכך סיבוך מסוים, אך גם משהו מרגש.

שתפו את המאמר

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *