וישתחוו לפניך כל הברואים

האמונה שמלכותו של ה' בכל משלה היא זו המגביהה את קומת האדם ומאפשרת לו להגדיל את כושר הספיגה וההכלה שלו אל מעבר לעצמו • דברים מאת הרב בני לאו לעלון "בריש גלי" ליום הכיפורים תשע"ז

beresh-tashaz-logo-300x225"וְיֵדַע כָּל פְּעוּל כִּי אַתָּה פְעַלְתּוֹ. וְיָבִין כָּל יְצוּר כִּי אַתָּה יְצַרְתּוֹ. וְיֹאמְרוּ כֹּל אֲשֶׁר נְשָׁמָה בְּאַפּוֹ, ה' אֱ-לֹקֵי יִשְׂרָאֵל מָלָךְ, וּמַלְכוּתוֹ בַּכֹּל מָשָׁלָה"
מילים אלה של תפילת הימים הנוראים מבטאים בתמצית ובבהירות את המחשבה שמלווה אותי בימים הטובים והנוראים של חודש תשרי.
אני עוצם את עיני ומדמיין עולם שבו הנברא מכיר במוגבלות שלו ובמקור הכוחות שמניעים אותו. כל הכוחניות שמשתררת עלינו בעולם, בכל המעגלים, מקורה בניסיון הנצחי של האדם לנצח את הבריאה כולה ולהשתלט עליה. "מרד הנפילים" יצר את המהפכות הטכנולוגיות, את השגב של היצירה האנושית ואת שידוד כל גורמי השמים והארץ. יחד עם העוצמה של האדם באה גם גבהות הלב וחוסר היכולת לראות את הזולת שמסביבו כנברא בצלם א-לוהים כמותו. הרצון להיות בלעדי הפך את משפחת האדם לחלק אינטגרלי ממשפחת הטורפים ולמושל בשרשרת המזון.
ימי ראשית השנה הם ימי איפוס של כל המערכות וניסיון לחזור לנקודת הפתיחה שבה האדם היה הרמוני עם הבריאה והכיר במוגבלותו. האדם היודע שהוא פעול והמבין שהוא נוצר מסוגל לומר שיש מלך בעולם שמלכותו בכל משלה. ההכרה במוגבלות שלי מניעה אותי לחפש את האדם שמסביבי ולבנות יחד איתו את הקהילה. הבדידות רעה לאדם. הקהילה מתחילה בראיית פני הזולת וביחד נוצרת דבקות שממנה מתפתחת קהילת בני אדם.
במהלך השנה חווינו פגיעות רעות ורבות של קבוצות שביקשו למגר ולאיין קבוצות אחרות. מילים פוגעניות, דרשות דורסניות, הומור רע ומר – כל אלה חברו להם יחד בשפה אלימה של אנשים שאמונתם בבורא מעורערת ומצומצמת לחרדה קיומית בעולמם.
האלטרנטיבה היא לברוא שפה מאירה ומכילה. שפה שמכירה בשונה ולא נחרדת מעצם קיומו. שפה שאינה מתבטלת מאמונתה ומעקרונותיה אך אינה מבקשת לשלוט ולכבוש את האמונות והעקרונות של כל הנבראים כולם. האמונה שמלכותו של ה' בכל משלה היא זו המגביהה את קומת האדם ומאפשרת לו להגדיל את כושר הספיגה וההכלה שלו אל מעבר לעצמו.
התפילה שכול הברואים יכירו בהיות כל הנבראים חלק משלם היא זו המלווה כפס קול את הימים הטובים והנוראים האלה.
שתתחדש עלינו שנה מאירה וטובה:
כִּי בְאוֹר פָּנֶיךָ נָתַתָּ לָּנוּ ה' אֱלֹהֵינוּ
תּוֹרָת חָיִּים וְאַהֲבַת חֶסֶד.

הרב ד"ר בני לאו הוא רב קהילת רמב"ן בירושלים

בעלון זה:
כוחה של קהילה דברי פתיחה
אנו קהלך ואתה חלקנו
מאת הרב אלקנה שרלו
להתפלל עם העבריינים 
מאת נדב שוורץ
וישתחוו לפניך כל הברואים
מאת הרב בני לאו
קהל, קדוש מאת חנה פרידמן
מחוץ לגדר? מאת אבנר רנד
על דעת הקהל מאת אליק אוסטר
שיר: עִמם מאת דני בוקובזה

שתפו את המאמר

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *