בעיני אלוהים ואדם

"הלהט"ביות שלנו היא עוד דוגמה למשימה אלוהית שנשלחה אלינו בציפייה שנקבל אותה באהבה ולא נתנצל על עצם קיומה. זה לא משנה אם אנחנו קצינים מצטיינים, חתיכים גבריים ושריריים או שאנחנו יכולים להישבע שנולדנו 'ככה' – מגיע לנו יחס אנושי הוגן בדיוק כמו שמגיע לכולם" * ובחרת בחיים: אוריה בן ברית ברשומה ראשונה בבלוג החדש

לאחרונה התפרסמה כתבה על מחקר שבראשה התנוססה הכותרת "עכשיו זה מדעי: הומוסקסואליות היא גנטית". גם בלי להיכנס לפרטי המחקר היה די ברור שהמסקנות אינן כה חד-משמעיות והנחרצות של הכותרת כנראה קשורה יותר לשיקולי חשיפה וצפייה יותר מאשר לאיזו פריצת דרך מדעית. קראתי את הכתבה וחלק מהתגובות אליה, ואז ראיתי שחלק מחבריי ההומואים הדתיים בפייסבוק משתפים את המחקר כמוצאי שלל רב. נדמה היה שהם ניצלו מאיזו מחלה נוראית או לפחות מצאו איזה מרגוע לנפשם הסוערת בעקבות המחקר הזה, ואני השתוממתי על מה כל המהומה.

מחקרים בסגנון הזה הם לא חדשים. גם אני גמעתי אותם בשקיקה לפני כמה שנים טובות כשניגשתי לראשונה להתעמק במושג ההומוסקסואליות על שלל משמעויותיו ולפעמים גם השתמשתי במסקנות שלמדתי בכל מיני וויכוחים שהיו לי במציאות או ברשת. עם זאת, במבט לאחור אני מסתכל על הקיבעון שהיה לי על הצד המחקרי כשלב זמני ששהיתי בו וטוב שאני כבר לא נמצא בו יותר. כן, ברור שהטיעון "זה גנטי" יכול להשתיק שלל טיעונים על מקור הנטייה וחוסר הבחירה בעניין, אך עכשיו אני מרגיש שיותר מאשר שהמחקרים האלה משמשים כנשק יעיל בהסברה הקהילתית, הם מהווים לנו לרועץ כפרטים וכקהילה. במקום לבוא ולומר "אלו מי שאנחנו, קבלו אותנו למרות (או בגלל) השונות שלנו", אנחנו עסוקים במין התנצלות רפויה כזו על עצם הקיום שלנו. הרי דחיפת מחקרים מתחת אפם של אנשים שאטומים לשונה מהם לא יגרמו להם פתאום לחוות איזו הארה ניסית שתציל אותם מהבורות ותהפוך אותם לידידי הקהילה. הסברה אפקטיבית כוללת יציאה מהארון בפני חברים ומשפחה, דיונים מנומקים וענייניים ברשתות החברתיות, הימצאות דמויות מפתח מחוץ לארון באור הזרקורים ותמיכה פעילה בארגונים חברתיים ובמפלגות פוליטיות שלוקחות את הקהילה קדימה – ואלו רק כמה דוגמאות מייצגות. התעכבות על נושא "מקור הנטייה" ככלי הסברתי טקטי מפספסת את הפואנטה של ההסברה הקהילתית: קבלה של חברי הקהילה כבני אדם שווים ללא כל תנאי מקדים. זה לא משנה אם אנחנו קצינים מצטיינים, חתיכים גבריים ושריריים או שאנחנו יכולים להישבע שנולדנו "ככה" – מגיע לנו יחס אנושי הוגן בדיוק כמו שמגיע לכולם כי אנחנו בני אדם. זה עד כדי כך פשוט.

ולאלו שאומרים שהמחקרים האלו רלוונטיים לנו יותר כהומואים דתיים אומר שאם כבר לנו המחקרים פחות רלוונטיים מאחרים. אלוהים ברא הומואים, לסביות, טרנס ובי אם נרצה בכך או לא. כל הסימנים מראים שמדובר בתופעה חברתית רחבה שתמיד הייתה קיימת בצורה כזו או אחרת. הלהט"ביות מאתגרת את המין האנושי בצורה שפותחת פתח לתיקון עולם כולל ומביאה את בשורת קבלת האחר. אני מאמין שזו חובתה של החברה להתמודד עם האתגר הזה בעוז לא רק כי הרבה טוב יכול לצמוח לה מזה, אלא גם כי הלהט"ביות היא עוד דוגמה למשימה אלוהית שנשלחה אלינו בציפייה שנקבל אותה באהבה ולא נתנצל על עצם קיומה. בואו נבחר לאמץ לחיקינו את הלהט"ביות שלנו ונמלא את הצו האלוהי לתקן עולם במלכות שדי.

שתפו את המאמר

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *