לעדכונים על פעילויות ואירועים:

חורבן הבית

titus_arch_relief_01

כבכל שנה בעיצומם של ימי הקיץ מגיעים ימי בין המיצרים , כאילו על מנת 'לבאס' לנו קצת את ה'מסיבה', ולהזכיר לנו דברים פחות כיפיים, וכנראה גם יותר חשובים.

אנו חוזרים ונזכרים בחורבן בית המקדש, שנחרב -כפי שנהוג לומר- בעוונותינו. לא היינו 'ילדים טובים', עשינו חטאים וקיבלנו עונשים.

ובכל זאת, מדרש חז"ל משונה, שנכתב במקור בארמית, קורא לנו להסתכל באופן בוגר ועמוק יותר על הדברים: "אמר רבי אבהו: מלמד שהיה בורא עולמות ומחריבן עד שברא את אלו אמר -זה מועיל לי, אותם אלו לא הועילו לי…" (בראשית רבה ג,ז)

חז"ל דורשים את הפסוקים הראשונים בתורה, ומגיעים למסקנה שהיה איזה סדר זמנים קודם לעולם שלנו, היה איזה עולם לפנינו והוא נחרב ונעלם.

ניתן לראות, אם כן, שחורבן היו עוד הרבה קודם, ועולמות אלו שחרבו היו לכאורה מעשה מכוון של בורא עולם.

מהי המשמעות של אותה בנייה והריסה? האם הקב"ה נזקק לכמה נסיונות, מעין 'דפי טיוטה', כדי להגיע לגירסא הסופית?!

האר"י ז"ל (עץ חיים, שער הכללים א, ד) מביא פירוש קבלי למדרש זה. הוא מסביר, כי חכמים רומזים לתהליך רוחני שקדם לבריאה, כפי שאנו מכירים אותה כיום. אלוקים ברא מעין 'שלד'- תשתית ראשונית של הכוחות הקיימים בעולם עוד לפני שהגיעו לצורתם החומרית. התשתית הכילה אספקטים גולמיים של הבריאה, דינמיקות שונות, שמהן, ומן השילוב ביניהן, יבואו וישתלשלו אחר כך כל הברואים.

אולם, לדברי המקובלים התשתית לא שרדה. היא לא שרדה כי כל אחד מאותם כוחות ראשוניים, שהיו כמובן מאוד רוחניים וקדושים, לא היה מסוגל לסבול ולהכיל את חבריו. כל אחד מהם טען "אני אמלוך"! מבחינתו הוא האמת הבלעדית,  והוא הדרך היחידה, בה הכל צריך להתנהל על פי השקפת עולמו.

התבנית לא הצליחה לנתב ולתעל דרכה דבר מסיבה זו. היא קרסה לרסיסים, ועל חורבנה קם העולם שלנו, מעורב ממעט נקודות של טוב ולעומתן המון שברי כוחות ותכונות שעדיין לא מצאו את מקומם.

במסכת יומא ט, עמוד ב נכתב: "מקדש ראשון מפני מה חרב? – מפני שלושה דברים שהיו בו:  עבודה זרה וגילוי עריות ושפיכות דמים. אבל מקדש שני, שהיו עוסקים בתורה ומצוות ובגמילות חסדים, מפני מה חרב?? – מפני שהיתה בו שנאת חינם, ללמדך ששקולה שנאת חינם כנגד שלוש עבירות: עבודה זרה וגילוי עריות ושפיכות דמים".

מסתבר, שנשלחנו כאן לעולם עבור תיקון עמוק יותר מאשר לעשות מצוות ולהיות 'ילדים טובים', ועד שאנחנו לא ניגע בשורש , ניפול שוב ושוב לחורבן הראשוני.

באנו לכאן בשביל ללמוד שגם אם אנחנו צודקים מאוד, אנחנו עדיין לא הכל. האמת היא אמנם אחת, אבל מותר לה להתפצל ולהשתקף ולהדהד עד אין סוף. אנחנו אמנם צודקים מאוד, אבל גם אם לא כיף לנו להודות בזה, לזה שלידינו- השונה, המוזר והמעצבן הזה, יש גם אמת. אם אנחנו רוצים לשרוד הפעם, בואו נקשיב לו לשם שינוי.

בית המדרש הלהט"בי "ואהבת"
בית מדרש, אשר חרט על דיגלו לימוד תורה מתוך הקשבה לאמת של השני.
מרגישים שייכים? הצטרפו אלינו! veahavta.lgbt@gmail.com
או חפשו אותנו בפייסבוק: "בית מדרש ואהבת".

low carb high protein weight loss, weight loss programs cover by united healthcare, vatra natural weight loss spa, fastkey promo code, weight loss juicing testimonials, how to lose weight after anorexia refeeding, weight loss app that helps you get to a weight, what to eat to lose weight while breastfeeding, how do i take grapefruit oil for weight loss, colon hydrotherapy weight loss near me, weight loss log book, keto diet weight loss reviews, ludwig ebbeling weight loss maintenance, how to lose weight eating cottage cheese, vegan weight loss diets, recipes mini shrimp keto, figuring out percentage of weight loss, patient asking for diet pills, perscripted diet pills, weight loss centers, dr phil weightloss book, keto recipes almond butter, secret meals for hungry children, vegan weight loss blog, qsymia available in canada, why running weight loss, garcinia cambogia ultra max gnc, could lipozene help me lose 57 pounds, will oatmeal help you lose weight, weight loss accountability buddy, 23 23 220 8, keto indian lunch recipes, hashimoto diet for weight loss, 5 weight loss calculator, selling plexus, week by week weight loss, how long does it take for weight loss from caffeine take, drop five pounds in a week, keto meat loaf recipes using pork rinds, how much weight loss on ketosis, chemo weight gain or loss, how to lose weight while drinkijg alcohol, fresh fruit shakes to lose weight, what to do with skin as you lose weight, what high protein foods for weight loss, jj smith liver focus,

סדנת כתיבה מונחית

לכתוב את מה שבפנים. את מה שלמדנו להשתיק ולהפנים. לא להדחיק, לא להחליק, אלא לחלוק את שעל הלב. שכבר למד לכאוב אך גם להתאהב.

קרא עוד »

ליין אוי גיי זמיר

מקוות שהתעוררתן חמודות מתוקות, כי אחרי המסיבה מוש מוש מוש שהיתה לנו קשה לקום!! אריאלה רשף המדהימה עלתה והרימה לנו את הרחבה, ו100 חברותות פיזזו אמש במועדון ה"אמור" בתל אביב, עד שהמנהל בא ואמר "רבותינו, הגיע זמן קריאת שמע של שחרית". אוי גיי זמיר 2 – הייתם מדהימים והיה מדהים! תודה שבאתם ונתראה במסיבה הבאה

קרא עוד »

סדרת ארון הקודש

"ארון הקודש”
היא סדרת רשת דוקומנטרית שיצרה הבמאית וחברת הקהילה מורן נקר, על להט”בים דתיים שתעלה בתאגיד השידור הציבורי “כאן”. כל פרק מתמקד בדמות, זוג או משפחה בשלב אחר בחיים. הקרנת הסדרה מביאה תיעוד אינטימי של אנשים המתמודדים עם המפגש בין נטיה מינית וזהות מגדרית ובין אמונה ואורח חיים דתי, דרך רגעים משמעותיים וטקסים דתיים, משפחתיים וזוגיים.

קרא עוד »

אני חושב שהמילה שחיפשת היא "קוויר"

הרב אברהם סתיו, אני חושב שהמילה שחיפשת בפתיחת דבריך היא קוויר (או אולי גיי באנגלית), אדם שהוא חריג מהציפיות הסיס-הטרו-נורמטיביות של החברה שלנו, ולא המילה הומו או הומוסקסאול. כשאנשים להט"בים מזדהים עם דמויות כמו בובספוג או אלזה "ומשייכים" אותן לקהילה הגאה הם לרוב לא מסווגים אותם מבחינת נטייה מינית או זהות מגדרית, אלא מצביעים על חוויה משותפת. בדרך כלל החוויה הזאת לא תהיה של אחת הזהויות הכלולות באותיות להטבא"ק+. זו פשוט חוויה כללית יותר, החוויה של שונות בתוך חברה שמניחה שכל בן נמשך לבת, שמבוגרת בשנות ה-30 שלה צריכה להתעניין בקשרים רומנטים, ושהחוויה המגדרית של כל אחד.ת היא או גבר או אשה. המילה היותר כוללנית לזהות השונה הזו היא המילה קוויר. הקושיה – איך ייתכן שלספוג או לכוכב ים תהיה נטייה מינית או זהות מגדרית שונה, רלוונטית כמו הקושיה איך ייתכן שבובספוג מדבר, שיש לו רישיון נהיגה, ושהוא לובש חולצה מכופתרת ועניבה.

קרא עוד »

עֵת לַחֲשׁוֹת וְעֵת לְדַבֵּר

עֵת לַחֲשׁוֹת וְעֵת לְדַבֵּר, ואיננו מסוגלים עוד לחשות. מחזיקנא טיבותא לרב בני לאו שנענה לדברי הרב יובל שרלו וכתב הצעה לחיי משפחה להט"ב בקהילה הדתית (קישור בתגובה הראשונה), ונגע בנקודות רבות ומגוונות. אחרי שהנושא צף מול תלמידים שלי, באתי להגיב לחלק מדבריו, ולהשלים בחלק ממה שנראה בעיני. אשמח לתגובות.

קרא עוד »

שתפו את המאמר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.