חיפוש
My WordPress Page קו הקשב פתוח עכשיו
חיפוש

״אמרו לו מת אביו וירשתו – אם יש עימו אחים מברך בתחילה דיין האמת, ואחר כך מברך הטוב והמטיב… שכל טובה שהיא לו ולאחרים, מברך הטוב והמטיב״

לא עמותת חברותא ירשה את דרור אבא לין, אלא הוא בחר להוריש לה ולקהילה הקדושה סכום שיכול לסבסד השתתפות של אנשים רבים מאוד בפעילויות רבות מאוד.

״אמרו לו מת אביו וירשתו – אם יש עימו אחים מברך בתחילה דיין האמת, ואחר כך מברך הטוב והמטיב… שכל טובה שהיא לו ולאחרים, מברך הטוב והמטיב״ (רמב״ם הלכות ברכות י, ז)

הרמב״ם מתאר את הרגע הנפוץ שבו אדם מתייתם ויורש; מאבד אדם יקר ומקבל בשורה רעה הדורשת צידוק הדין, וגם זוכה בנחלה ומקבל בשורה טובה שמצריכה הודאה.

אבל היורש המתייתם מקבל את הנחלה שיועדה לו. היורש נכנס לנעלי אביו. גם שם האב קרוי על הנחלה. מנגנון טבעי ביותר. האומנם הקב״ה מתגלה כאן במידת ״הטוב והמטיב״, או שמא במידת ״המחדש בטובו בכל יום תמיד מעשה בראשית״? הרי אלה מעשים שבכל יום.

ואם הפטירה הייתה בשיבה טובה, אין שום חידוש באמירה צַדִּיק אַתָּה ייי וְיָשָׁר מִשְׁפָּטֶיךָ. אדם חי את חייו, זרע בדמעה, קצר ברינה, ראה בנים לבניו, מה עוד צריך? מישהו בכלל מעלה בדעתו להרהר אחרי משפטי ה׳?

נו, אם קבלה נקבל, ואם מצווה מדבריהם לברך הטוב והמטיב ודיין האמת – שוין.

אבל לפעמים מתבשר אדם – הוא ואחרים – שמישהו נפטר בטרם עת. פטירה כזו שמעוררת הרבה קושיות בלשון המעטה. פטירה כזו שדורשת מכולנו להכריז: הַצּוּר תָּמִים פָּעֳלוֹ כִּי כָל דְּרָכָיו מִשְׁפָּט אֵ־ל אֱמוּנָה וְאֵין עָוֶל צַדִּיק וְיָשָׁר הוּא, כי חס ושלום עלולה להיות הווא אמינא אחרת. ואז יש חידוש גדול בברכת דיין האמת.

ואם המת הותיר אחריו ממון – לא רק ליורשים הטבעיים, אלא כהקדש לצדקה ולצורכי ציבור – לולי דמסתפינא הייתי אומר ״ברוך הטוב והמטיב״ – ברוך הטוב שברא אנשים והטיב אותם ועשה אותם טובים. או אולי – ברוך הטוב שטובו בעצמותו, ולהבדיל ברוך המטיב ההולך בדרכיו. אבל אני באמת קצת פוחד לומר כך, אז נסתפק ב״ברוך הטוב והמטיב״ וגם זֵכֶר צַדִּיק לִבְרָכָה.

נפטר דרור אבא לין שלנו אחרי מאבק במחלה ממושכת. ברוך דיין האמת.

ולא עמותת חברותא ירשה את דרור אבא לין, אלא הוא בחר להוריש לה ולקהילה הקדושה סכום שיכול לסבסד השתתפות של אנשים רבים מאוד בפעילויות רבות מאוד. ולא רק במותו, אלא עוד בחיים חייתו. דרור אבא לין תמיד גמל חסדים בעין יפה. תמיד בסתר. תמיד במאור פנים. זכר צדיק לברכה על כל הטובה אשר עשה. כשם שבירכנו על הרעה במותו כך נברך על הטובה: ברוך הטוב והמטיב. ברוך נֹתֵן לֶחֶם לָרְעֵבִים. אשרי האיש אשר הלך בדרכיו.

כתב – יהונתן רוסן ממן, יו"ר שותף

סדרת ארון הקודש

"ארון הקודש”
היא סדרת רשת דוקומנטרית שיצרה הבמאית וחברת הקהילה מורן נקר, על להט”בים דתיים שתעלה בתאגיד השידור הציבורי “כאן”. כל פרק מתמקד בדמות, זוג או משפחה בשלב אחר בחיים. הקרנת הסדרה מביאה תיעוד אינטימי של אנשים המתמודדים עם המפגש בין נטיה מינית וזהות מגדרית ובין אמונה ואורח חיים דתי, דרך רגעים משמעותיים וטקסים דתיים, משפחתיים וזוגיים.

קרא עוד »

היום ישבתי במונית של אבא שלי ובכיתי.

אבא שלי הביט בי דרך המראה הקטנה שתלויה במונית שלו, וראיתי לו את זה בעיינים. ראיתי שכאב לו לספר לי על ההוא שקרא לו הומו וירק. חשבתי על זה, מה זה בשביל אבא לילד הומו לשמוע אדם מבוגר אחר מקלל אותו, תוך כדי יריקה, וקורא לו ״יא הומו״

קרא עוד »

"רק שבועיים לפני שהתחתנתי סיפרתי לסבתא שאני הומו"

אני ואלוהים: "אני דתי. אף פעם לא היתה לי בעיה. אני באמת ובתמים מאמין שהבעיה היא לא בדת, אלא עם הדתיים. אני לא רואה שיש קונפליקט בין גאווה לבין התורה. לא כל המצוות וכל האיסורים קשורים אל כל אדם, כמו שהלכות שחיטה לא רלוונטיות לצמחוני.

קרא עוד »

שתפו את המאמר