חיפוש
My WordPress Page קו הקשב פתוח עכשיו
חיפוש

ספר: שתיקת החרדים

"שתיקת החרדים" הוא סיפור חייו של שייע בריזל המגלה יום אחד כי אביו, סופר הסת"ם המכובד, אינו צדיק כמו שחשב, אלא אביו הומו ששוכב עם קטינים חסרי ישע. מרגע זה שייע חושף את הצביעות שהוא חי בה ואת תחלואיה. הספר חושף את העולם החרדי כפי שהוא לא נחשף מעולם, על תעשיית השידוכים, שערוריות מהעולם החסידי שלא סופרו מעולם, רגעי שפל ורגעי התרוממות

שתיקת החרדים / שייע בריזל, ידיעות אחרונות ספרי חמד
שתיקת החרדים / שייע בריזל, ידיעות אחרונות ספרי חמד

רחל, אמו של שייע נשואה טריה. בעלה, בן למשפחת חסידים ירושלמית ידועה הוא שידוך מהטוב שבטובים, רחל לא מאמינה שכך נפל בחלקה, בת בני ברק חסר הייחוס. שנה לאחר הנשואין, והיא נושאת ברחמה את בנם הבכור נכנסת רחל הביתה מעט מוקדם מדי. בסלון ביתם בעלה הצדיק ערום מרום כובעו ושחור בגדיו. גופו הדוק לגופו של גבר אחר, אף הוא – עירום. עיניהם של רחל ובעלה נפגשות, מבוהלת היא עוזבת הכל ויוצאת את הבית. כיצד ימשיכו חייה מעתה, מה יאמרו על כך הקרובים לה ושאר אנשי הקהילה?

מיהם אותם חרדים היודעים היטב על עוולות חמורות שנעשות ממש בחצר ביתם, ואף בתוך בית המדרש שלהם, ועדיין הם שותקים. האם הם עושים זאת בכוונה? כיצד זה מסתדר עם היותם יהודים מאמינים המחוייבים בתרי"ג מצוות?

שייע אומר שאביו הוא צדיק תמים המקיים תרי"ב מצוות. על החטא ה-613 לא יכל שייע לסלוח. זהו סיפור אמיתי הלוקח את הקורא יד ביד, ללוות את שייע בתולדות חייו המורכבים מנשוא.

תרומתו של הספר אינה טמונה בכתיבה עשירה במיוחד או במטאפורות עשירות. ייחודו בכך שבשונה מספרים אחרים המתיימרים לגלות לקוראים – שאינם שקועים ברזי העולם השחור משחור – מהו עולם זה, ומתוך יומרתם מרשים לעצמם להגזים, לא לדייק ולצבוע דברים אפורים בצהוב ואדום ובלבד שאנחנו נוכל לדעת שחרדי לעולם הוא רע, הרי שספר זה הוא אחר. הכותב הינו עדיין בחור חרדי, אם כי קצת אוונגרדי, ומתוך אמונה שלמה בתורה ובמצוות הוא כותב את שעל לבו.

הוא לא מסתיר דבר, משתמש בשמות המלאים של כל הדמויות החשובות בסיפור – הוא ובני משפחתו ולא מעלים כמעט אף פרט מחייו. זהו ספר חושפני שעלילתו קולחת, על אף שלעתים מורגשת דלות ספרותית, לא הצלחתי להניח את הספר מידי אלא לאחר שעברו יומיים של קריאה רצופה. הספר כתוב כיומן ותחושת האותנטיות וחשיפת התודעה שבו מעצימה את ההנאה. יש מה ללמוד מהספר. לא רק על החרדים אלא על כל חברה סגורה שלא מכבסת את הכביסה מבחוץ.

לכל מי שהעז לומר שנעמי רגן אומרת משהו על החברה החרדית, לכל מי שקרא את "החרדים" של לוי וחשב ששם הכל נגמר, למי שסיים את חמורו של משיח העב מכרס ועמוס באי דיוקים קשים. זה הזמן לפגוש זוית ראייה אחרת.

מתוך ביקורת שפורסמה על הספר

עמי ידע מאיפה הוא בא.

עמי ידע לאן הוא הולך. לכל מקום אליו פנה עשה זאת בחיוך נעים ובפנים קורנות. קולו שקט, צנוע, שיחתו נעימה. עמי בנה לו בית מלא באהבה.

קרא עוד »

הרהור מתמשך ואסוציאטיבי בחוויית הגלות והחֲציּוּת שלי.

הייתי מוכנה לשלם מחירים ואכן שילמתי. מחירים כבדים מנשוא. אולם למחיר הגלות הרוחנית, לא הייתי מוכנה. אני טרם יודעת להכיל את התסכול כאשר זכרונות צפים, או געגוע לישיבה וללימוד התורה מגיע.

קרא עוד »

הרודפים אותנו? שבו בפינה בבקשה, עם הפנים לקיר

יש המון המון שבח לומר, ואילו פי מלא דברי שבח אין אני מספיק להודות לכל מי שראוי להודות לו. בדין הייתי צריך לסיים בשבח, אבל לבי אינו מתיר לי. העוול שנעשה לי מצד אנשים הנסמכים על שירותיי ועל תרומתי פשוט קשה מנשוא.

קרא עוד »

שלום צ’אט ג’י פי טי, תוכלי לספר לי בבקשה מהי הומופוביה?

כמו שצ’אט ג’י פי טי אמרה, יש קשר מובהק בין דתות לבין הומופוביה. ספציפית, יש קשר מובהק בין היהדות לבין הומופוביה. לפני כשנה פרסמתי ב”התקופה” את המסה “כה אהבו חכמינו”, שעסקה בדרך שבה היהדות המסורתית פירשה את סיפור רבי יוחנן וריש לקיש בנהר הירדן. משפט הפתיחה הפלרטטני של ריש לקיש: “יופיך לנשים”, שאותו ניתן להבין בקלות כ”אתה יפה כמו בחורה” פורש לאורך ההיסטוריה היהודית כ”חשבתי שאתה אישה”, כי לא ייתכן שדמות נכבדה כל כך, הנמנית על חבורת הרבנים המכונה “חז”ל”, תהיה אדם שנמשך לגבר. אבל הסיפור קורע הלב של שני החכמים הוא סיפור אהבה רומנטי, ועוד כזה שנגמר בטרגדיה, אולי כדי להזהיר את מי ששוקל להתאהב בגבר.

קרא עוד »

שתפו את המאמר