לעדכונים על פעילויות ואירועים:

שינויים

2014-05-31 12.46.25בחרתי לכתוב על התחלות וסופים בגלל תחילת השנה הבאה וסוף השנה הקודמת, כל הסופים וכל ההתחלות כל כך קרובים… ככה שממש קשה להפריד בין העצב לשמחה שאני מרגיש בחודשים האחרונים. כמו שנאמר – לא בטוח איפה – "כל סוף הוא התחלה חדשה." אני נפרד בחשש עצום מהאדם שהייתי בכיתה ט' וממש מקווה לקבל בזרועות פתוחות את מי שאני יכול להיות בכיתה י', כי מבחינתי התחלות חדשות הן בעצם… הזדמנות לשינוי.

למשל אדם שמחליט שמהיום הוא מתחיל לכתוב יומן – עושה סוג של שינוי בצורת החיים שלו; או אדם שמחליט להפסיק להניח תפילין כי זה מרגיש לו כמו הצגה שנמאס לו לשחק בה – גם עושה שינוי, אבל כשאדם נמצא באמצעיתו של משהו לא קורה כלום, הכל שגרתי, הכל רגיל: כל יום לקום בשש לישיבה או כל יום חמישי להגיע לקבוצה של איגי – אין פה שום חכמה.

החוכמה היא לדעת איך לחיות ולהתמודד עם השינוי הפנימי והחיצוני. איך להסתדר כשפתאום כבר מתייחסים אליך כאל אדם בוגר, איך להתמודד עם חודשיים של חופש ולדוגמאות כמובן אין סוף. ולכן ברשותכם אחליף את המילים התחלה-סוף במילה המבורכת – שינוי.

שינוי זה דבר טוב. דבר חשוב. דבר הכרחי. גם כשהוא מביא אותך לדברים שאתה לא אוהב בעצמך, החכמה העצומה היא לדעת להגיד לעצמך: מיכאל, זה אתה, וזהו.

הבעיה בשינויים היא שאנשים מפחדים מהם, ו…לרוב גם אני מפחד מהם. הרי מה יכול להיות יותר מפחיד מחוסר הביטחון הזה? מחוסר הוודאות? להרגיש ששום דבר לא בטוח בחיים האלה, אנשים אוהבים דברים שהם מכירים, כמה שפחות שינויים יותר טוב. כל דבר שהוא טיפה שונה יכול להפחיד אנשים. שקט במהלך שיחה, חופש, וכמובן (כמה לא צפוי) אנשים ששונים במראה, בדיבור, ביופי או בנטיה המינית שלהם.

הרי כשמסכלים על בן אדם הומו או לסבית פתאום לא ברור כל כך איך צריך להתנהג, או איך מתנהלת הזוגיות בין בני הזוג ("מי הגבר ומי האישה?") וזה מפחיד. אפילו אותי.

בכיתה ט' עברתי את השינוי הכי גדול שלי, זה התחיל בזה שהגדרתי בוודאות את המשיכה שלי לבנים, והרצון שלי בקרבתם, לאחר מכן בהחלטתי ללכת לאיגי, אחר כך ביציאות מהארון לבפני החברים והמשפחה. שיניתי את אורח החיים שלי, שום דבר כבר לא מה שהיה קודם, החברים לא ממש יודעים איך להתנהג לידי ואני לידם, ואותו דבר גם המשפחה: מה להגיד ומה לא? לדבר על זה או להחביא את זה בארון? שינוי זה מפחיד.

את השינוי אני מרגיש גם מחוץ לחיי בתור הומו, למשל ברמה הדתית. אני מיכאל ה-"הומו הדתי" אבל לכל בן אדם מותר לשאול שאלות, והשנה גיליתי שאין לי תשובות להרבה דברים, אני מקבל בברכה את מיכאל שלא בולע כל מצווה, או כל אמירה של רב, אני מעריך את מיכאל הזה, שנים שפחדתי להיות כזה, אבל בסופו של דבר התחלתי להתפלל כמו שאני מרגיש, ואפילו להאמין באלוהים קצת שונה מזה שכולם מאמינים בו (לא…לא ישו אבל אני לא ממש מאמין באלוהים שלא מקבל את הבנים שלו, מבחינתי אלוהים, זה האלוהים שלנו, היהודים, והוא מקבל את כולם. גם הומואים ולסביות,לא משנה מה נכתב או נאמר).

אז אני קיבלתי את עצמי בשינוי הזה אבל מה עם החברה? זה הפחיד אותה. בעשרות שיחות עם ההורים ועם חברים נזרקות לאוויר אמירות כמו "נפלה לך הכיפה"… כסיפרתי לאמא שלי את הגישה שלי כלפי ה', זה היה כמו לצאת מהארון בפעם השניה, היא תמיד שמה לב שאני לא כל כך מתחבר לאלוהים, אבל הכחישה; וכשאמרתי לה שאני מתכוון לחיות בצורה שונה היא התייחסה לזה כאל בגידה, היא אמרה שבשואה שימרו את המסורת! ושאני, מיכאל מחליט פתאום לשנות אותה?! אז כן. ואין בזה שום דבר רע. מסורת זה חשוב. שגרה זה חשוב. באמת. אבל גם השינוי.

אני ממש לא תומך בכל הקטע של שמירת המסורת, הנימוסים, או צורת מחשבה מסוימת, החיים מתקדמים! הם לא איזה יהלום יקר שאסור לגעת בו! אנחנו חיים בשביל לשנות, בשביל לגעת. בשביל להיות אנחנו בלי לשאול את החברה.

לא תמיד הייתי כזה, כל חיי כמעט ניסיתי לשמר את מיכאל הישן, מיכאל הצדיק, מיכאל הסטרייט, מיכאל השמח תמיד ושאסור לו להיות עצוב. אבל הבנתי שאני מנסה לשחק דמות ישנה, דמות שהיא לא אני והגיע הזמן שאני אנסה להיות מיכאל באמת, ולא איזה ילד שפעם הייתי, אנשים נוהגים לומר לי – איפה כל הבדיחות שלך? איפה כל שמחת החיים? למה התחלת פתאום להתנהג בנשיות כזאת, אני עונה להם שתמיד הייתי כזה, כדי לא להפחיד אותם, אבל אני יודע שלא באמת תמיד הייתי כזה, ואני מקבל את זה, וברגע שהתחלתי לקבל את השינוי, למדתי גם לקבל את עצמי, כמעט לגמרי.

זאת מתנה ענקית, וזאת גם הבקשה שלי אליכם.

אל תפחדו משינויים, מעבודה חדשה, מכיתה חדשה, מ-"מיכאל חדש".

קבלו את עצמכם בזרועות פתוחות ו-"עצמכם" יקבל אתכם בחום בחזרה.

ואין דבר יותר טוב מזה. באמת!

שנה טובה שתיהיה לנו!

is n95 used for tb, home face masks hot weather, aspirin face mask, sniper face mask, ss700 face shield, coronavirus antivirals, n95 face mask red tide, realistic face mask, coronavirus feline treatment, 3m disposable mask, 3m mask for isocyanates, face shield hawaiian, oxygen tank respirator, face shield cold weather, guoer mask n95, face shield ray gear, what is a good substitute for face mask, respirator unit rogue trader, coronavirus and fatigue, i see a lot of people wearing face masks in tokyo why, 3m 8710 dust mask, n95 niosh certification for smoke, how often to do a face mask for acne, p90 respirator near me, aloe and egg face mask, face shield cpr one, aloe face mask is what kind, hollywood face mask, stump grinding face shield, person wering n95 smoke california, thou knowst the mask of night is on my face literary device, how to remove the snorkel from a full face mask, why do koreans wear face masks,

בחור בן 18-19, שהולך לטיפול "מקצועי" ו"מבטיח", תרתיי משמע, שנותן תחושה של עוצמה, ביטחון, כמו טריפ מופלא על קוקאין משובח במיוחד הנארז בתוך מעטפת של מציאות אפשרית וחוקית לחלוטין… יש יותר מזה?!

אחד הדברים שאפיינו את הטיפול זה הדגש על כך שניתן לשנות דברים- הנטייה הזאת היא נרכשת ואיננה מולדת, נאמר, ולכן אין שום בעיה לשנות את זה. המפתח הוא בי וזה תלוי רק ברצון שלי. עניין של בחירה.

קרא עוד »

סדנת כתיבה מונחית

לכתוב את מה שבפנים. את מה שלמדנו להשתיק ולהפנים. לא להדחיק, לא להחליק, אלא לחלוק את שעל הלב. שכבר למד לכאוב אך גם להתאהב.

קרא עוד »

ליין אוי גיי זמיר

מקוות שהתעוררתן חמודות מתוקות, כי אחרי המסיבה מוש מוש מוש שהיתה לנו קשה לקום!! אריאלה רשף המדהימה עלתה והרימה לנו את הרחבה, ו100 חברותות פיזזו אמש במועדון ה"אמור" בתל אביב, עד שהמנהל בא ואמר "רבותינו, הגיע זמן קריאת שמע של שחרית". אוי גיי זמיר 2 – הייתם מדהימים והיה מדהים! תודה שבאתם ונתראה במסיבה הבאה

קרא עוד »

סדרת ארון הקודש

"ארון הקודש”
היא סדרת רשת דוקומנטרית שיצרה הבמאית וחברת הקהילה מורן נקר, על להט”בים דתיים שתעלה בתאגיד השידור הציבורי “כאן”. כל פרק מתמקד בדמות, זוג או משפחה בשלב אחר בחיים. הקרנת הסדרה מביאה תיעוד אינטימי של אנשים המתמודדים עם המפגש בין נטיה מינית וזהות מגדרית ובין אמונה ואורח חיים דתי, דרך רגעים משמעותיים וטקסים דתיים, משפחתיים וזוגיים.

קרא עוד »

אני חושב שהמילה שחיפשת היא "קוויר"

הרב אברהם סתיו, אני חושב שהמילה שחיפשת בפתיחת דבריך היא קוויר (או אולי גיי באנגלית), אדם שהוא חריג מהציפיות הסיס-הטרו-נורמטיביות של החברה שלנו, ולא המילה הומו או הומוסקסאול. כשאנשים להט"בים מזדהים עם דמויות כמו בובספוג או אלזה "ומשייכים" אותן לקהילה הגאה הם לרוב לא מסווגים אותם מבחינת נטייה מינית או זהות מגדרית, אלא מצביעים על חוויה משותפת. בדרך כלל החוויה הזאת לא תהיה של אחת הזהויות הכלולות באותיות להטבא"ק+. זו פשוט חוויה כללית יותר, החוויה של שונות בתוך חברה שמניחה שכל בן נמשך לבת, שמבוגרת בשנות ה-30 שלה צריכה להתעניין בקשרים רומנטים, ושהחוויה המגדרית של כל אחד.ת היא או גבר או אשה. המילה היותר כוללנית לזהות השונה הזו היא המילה קוויר. הקושיה – איך ייתכן שלספוג או לכוכב ים תהיה נטייה מינית או זהות מגדרית שונה, רלוונטית כמו הקושיה איך ייתכן שבובספוג מדבר, שיש לו רישיון נהיגה, ושהוא לובש חולצה מכופתרת ועניבה.

קרא עוד »

שתפו את המאמר

3 תגובות

 1. כבר המון זמן שאני בתקופה לא קלה מבחינת בירור זהות (דתית ובכלל). ממש לאחרונה הופיעה לי הזדמנות לעשות צעד שעשוי לשנות לגמרי את החיים שלי בשנה הקרובה, ועוד לא החלטתי – כן או לא.
  אני יודעת שזה נשמע ממש רגשני, אבל אחרי הפוסט הזה אני מרגישה קצת יותר חזקה ואולי מסוגלת לבחור ב"כן".
  אני לחלוטין מסכימה עם האמירה שלך שהחיים מתקדמים ומשתנים. אנחנו חייבים לגעת ולשנות, ובחשיבות עליונה – להתנהג בכנות מוחלטת עם עצמנו (לפחות לעצמנו אנחנו חייבים את האמת).
  תודה על הפוסט, וקבל חיבוק חינם (אם אתה בקטע) 3>

  1. פלורה,תודה ענקית על התגובה,אני כל כך שמח שיצא לי לכתוב על הנושא הזה כי הוא באמת כל כך חשוב,אני לא יודע מה הצעד שאת צריכה לעשות,אבל נראה לי שתמיד כדאי לנסות,כי כמו שכתבתי "אנחנו חיים בשביל לשנות"ולהתקדם.:) קודם כל בשביל עצמך.באמת שחיזקת אותי מאוד בתגובה,ו…אני תמיד אוהב לקבל חיבוקים,לא משנה ממי 🙂

 2. שלום ,

  שמי נוי אדלר ואני תלמידת י"ב בבית הספר הריאלי העברי בחיפה במגמת קולנוע, ועלינו להגיש השנה סרט גמר באורך של כ-15 דקות

  קראנו את סיפורך והתעניינו מאוד בך, בסיפורך, ברקע ובתהליך שאתה עובר.

  לכן היינו רוצים ליצור איתך קשר על מנת לספר לך קצת יותר על הרעיון שלנו לסרט גמר, שיעסוק בנושא זה.

  נשמח להרחיב יותר במידה ותסכים להשתתף בסרט

  תודה מראש וחתימה טובה,

  נוי אדלר
  Noy_adler1@walla.com

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.