חיפוש
My WordPress Page קו הקשב פתוח עכשיו
חיפוש

שינויים

כל סוף הוא התחלה חדשה. אך כל שינוי טומן בחובו פחד. מיכאל על השינויים שהוא עבר, עובר ויעבור, עם עצמו, עם הכיתה והחברים, ועם המשפחה

2014-05-31 12.46.25בחרתי לכתוב על התחלות וסופים בגלל תחילת השנה הבאה וסוף השנה הקודמת, כל הסופים וכל ההתחלות כל כך קרובים… ככה שממש קשה להפריד בין העצב לשמחה שאני מרגיש בחודשים האחרונים. כמו שנאמר – לא בטוח איפה – "כל סוף הוא התחלה חדשה." אני נפרד בחשש עצום מהאדם שהייתי בכיתה ט' וממש מקווה לקבל בזרועות פתוחות את מי שאני יכול להיות בכיתה י', כי מבחינתי התחלות חדשות הן בעצם… הזדמנות לשינוי.

למשל אדם שמחליט שמהיום הוא מתחיל לכתוב יומן – עושה סוג של שינוי בצורת החיים שלו; או אדם שמחליט להפסיק להניח תפילין כי זה מרגיש לו כמו הצגה שנמאס לו לשחק בה – גם עושה שינוי, אבל כשאדם נמצא באמצעיתו של משהו לא קורה כלום, הכל שגרתי, הכל רגיל: כל יום לקום בשש לישיבה או כל יום חמישי להגיע לקבוצה של איגי – אין פה שום חכמה.

החוכמה היא לדעת איך לחיות ולהתמודד עם השינוי הפנימי והחיצוני. איך להסתדר כשפתאום כבר מתייחסים אליך כאל אדם בוגר, איך להתמודד עם חודשיים של חופש ולדוגמאות כמובן אין סוף. ולכן ברשותכם אחליף את המילים התחלה-סוף במילה המבורכת – שינוי.

שינוי זה דבר טוב. דבר חשוב. דבר הכרחי. גם כשהוא מביא אותך לדברים שאתה לא אוהב בעצמך, החכמה העצומה היא לדעת להגיד לעצמך: מיכאל, זה אתה, וזהו.

הבעיה בשינויים היא שאנשים מפחדים מהם, ו…לרוב גם אני מפחד מהם. הרי מה יכול להיות יותר מפחיד מחוסר הביטחון הזה? מחוסר הוודאות? להרגיש ששום דבר לא בטוח בחיים האלה, אנשים אוהבים דברים שהם מכירים, כמה שפחות שינויים יותר טוב. כל דבר שהוא טיפה שונה יכול להפחיד אנשים. שקט במהלך שיחה, חופש, וכמובן (כמה לא צפוי) אנשים ששונים במראה, בדיבור, ביופי או בנטיה המינית שלהם.

הרי כשמסכלים על בן אדם הומו או לסבית פתאום לא ברור כל כך איך צריך להתנהג, או איך מתנהלת הזוגיות בין בני הזוג ("מי הגבר ומי האישה?") וזה מפחיד. אפילו אותי.

בכיתה ט' עברתי את השינוי הכי גדול שלי, זה התחיל בזה שהגדרתי בוודאות את המשיכה שלי לבנים, והרצון שלי בקרבתם, לאחר מכן בהחלטתי ללכת לאיגי, אחר כך ביציאות מהארון לבפני החברים והמשפחה. שיניתי את אורח החיים שלי, שום דבר כבר לא מה שהיה קודם, החברים לא ממש יודעים איך להתנהג לידי ואני לידם, ואותו דבר גם המשפחה: מה להגיד ומה לא? לדבר על זה או להחביא את זה בארון? שינוי זה מפחיד.

את השינוי אני מרגיש גם מחוץ לחיי בתור הומו, למשל ברמה הדתית. אני מיכאל ה-"הומו הדתי" אבל לכל בן אדם מותר לשאול שאלות, והשנה גיליתי שאין לי תשובות להרבה דברים, אני מקבל בברכה את מיכאל שלא בולע כל מצווה, או כל אמירה של רב, אני מעריך את מיכאל הזה, שנים שפחדתי להיות כזה, אבל בסופו של דבר התחלתי להתפלל כמו שאני מרגיש, ואפילו להאמין באלוהים קצת שונה מזה שכולם מאמינים בו (לא…לא ישו אבל אני לא ממש מאמין באלוהים שלא מקבל את הבנים שלו, מבחינתי אלוהים, זה האלוהים שלנו, היהודים, והוא מקבל את כולם. גם הומואים ולסביות,לא משנה מה נכתב או נאמר).

אז אני קיבלתי את עצמי בשינוי הזה אבל מה עם החברה? זה הפחיד אותה. בעשרות שיחות עם ההורים ועם חברים נזרקות לאוויר אמירות כמו "נפלה לך הכיפה"… כסיפרתי לאמא שלי את הגישה שלי כלפי ה', זה היה כמו לצאת מהארון בפעם השניה, היא תמיד שמה לב שאני לא כל כך מתחבר לאלוהים, אבל הכחישה; וכשאמרתי לה שאני מתכוון לחיות בצורה שונה היא התייחסה לזה כאל בגידה, היא אמרה שבשואה שימרו את המסורת! ושאני, מיכאל מחליט פתאום לשנות אותה?! אז כן. ואין בזה שום דבר רע. מסורת זה חשוב. שגרה זה חשוב. באמת. אבל גם השינוי.

אני ממש לא תומך בכל הקטע של שמירת המסורת, הנימוסים, או צורת מחשבה מסוימת, החיים מתקדמים! הם לא איזה יהלום יקר שאסור לגעת בו! אנחנו חיים בשביל לשנות, בשביל לגעת. בשביל להיות אנחנו בלי לשאול את החברה.

לא תמיד הייתי כזה, כל חיי כמעט ניסיתי לשמר את מיכאל הישן, מיכאל הצדיק, מיכאל הסטרייט, מיכאל השמח תמיד ושאסור לו להיות עצוב. אבל הבנתי שאני מנסה לשחק דמות ישנה, דמות שהיא לא אני והגיע הזמן שאני אנסה להיות מיכאל באמת, ולא איזה ילד שפעם הייתי, אנשים נוהגים לומר לי – איפה כל הבדיחות שלך? איפה כל שמחת החיים? למה התחלת פתאום להתנהג בנשיות כזאת, אני עונה להם שתמיד הייתי כזה, כדי לא להפחיד אותם, אבל אני יודע שלא באמת תמיד הייתי כזה, ואני מקבל את זה, וברגע שהתחלתי לקבל את השינוי, למדתי גם לקבל את עצמי, כמעט לגמרי.

זאת מתנה ענקית, וזאת גם הבקשה שלי אליכם.

אל תפחדו משינויים, מעבודה חדשה, מכיתה חדשה, מ-"מיכאל חדש".

קבלו את עצמכם בזרועות פתוחות ו-"עצמכם" יקבל אתכם בחום בחזרה.

ואין דבר יותר טוב מזה. באמת!

שנה טובה שתיהיה לנו!

is n95 used for tb, home face masks hot weather, aspirin face mask, sniper face mask, ss700 face shield, coronavirus antivirals, n95 face mask red tide, realistic face mask, coronavirus feline treatment, 3m disposable mask, 3m mask for isocyanates, face shield hawaiian, oxygen tank respirator, face shield cold weather, guoer mask n95, face shield ray gear, what is a good substitute for face mask, respirator unit rogue trader, coronavirus and fatigue, i see a lot of people wearing face masks in tokyo why, 3m 8710 dust mask, n95 niosh certification for smoke, how often to do a face mask for acne, p90 respirator near me, aloe and egg face mask, face shield cpr one, aloe face mask is what kind, hollywood face mask, stump grinding face shield, person wering n95 smoke california, thou knowst the mask of night is on my face literary device, how to remove the snorkel from a full face mask, why do koreans wear face masks,

חורבן, כמו פורקן הוא תוצר של פעולה מתמשכת, הוא לא קורה מעצמו יום אחד

לכל אחד מאיתנו יש איזו ארץ מובטחת, נחלה שאליה הוא שואף להגיע בה למנוחה, לפחות בדמיון. אף אחד לא מבטיח לנו שהדרך לשם תהיה קלה. כל אחד יתמודד בדרך עם יציאה ממצרים. לשלוח מרגלים קצת יותר קשה לנו, אבל כמעט כולנו זוכים להבלחות של החיים להם אנחנו מייחלים. פעמים רבות שיתקוף אותנו הפחד בנקודות האלה וזו משימה קשה לא להוציא דיבת התמונת עתיד הזו רעה, לא להגיע לבכית חנם.

קרא עוד »

מאז שאני זוכר את עצמי, היה לי יותר נוח לכתוב ביד שמאל

מאז שאני זוכר את עצמי, היה לי יותר נוח לכתוב ביד שמאל. זה אף פעם לא היה עניין גדול מבחינתי, פשוט בגיל מסוים הבנתי שקוראים לזה להיות שמאלי, ושרוב בני האדם משתמשים ביד ימין.

קרא עוד »

הרהור מתמשך ואסוציאטיבי בחוויית הגלות והחֲציּוּת שלי.

הייתי מוכנה לשלם מחירים ואכן שילמתי. מחירים כבדים מנשוא. אולם למחיר הגלות הרוחנית, לא הייתי מוכנה. אני טרם יודעת להכיל את התסכול כאשר זכרונות צפים, או געגוע לישיבה וללימוד התורה מגיע.

קרא עוד »

שתפו את המאמר