לעדכונים על פעילויות ואירועים:

רק סובלנות אנוכי מבקש

1114572י"ד באייר הוא יום של תיקון, יום של הזדמנות שניה. ובשנים האחרונות גם קמה יוזמה נפלאה שמקבעת את היום הזה כיום שבו דנים בסובלנות דתית.

וכאילו כדי להדגיש עד כמה סובלנות נדרשת בתוך הציבור שלנו, התפרסמו דברי הרב הראשי של רמת-גן, הרב יעקב אריאל שפסק שלא להשכיר דירה לזוג לסביות.

הטענה של הרב היא שאסור להשכיר מכוון שזוגיות כזאת היא פסולה. לכאורה יש כאן פשוט עניין הלכתי והשואל קיבל תשובה הלכתית.

האם הפלפול ההלכתי הוא נכון או לא, זה משני. כי ברור לי וידוע לי שיש רבנים שיגידו בשם אותו ברור הלכתי – תשובה אחרת.

אז מדוע הפלפול ההלכתי הוא משני? כי תשובתו הציבורית של הרב, דעתו על להט"בים בין אם הם דתיים או לא – נעדרת לחלוטין מסובלנות יהודית, ממוסריות אנושית וכמובן מההבנה הפשוטה של ואהבת לרעך (גם אם הוא לא בדיוק) כמוך.

אינני איש הלכה, אך אני בשר מבשרה של הציונות הדתית. אותה ציונות דתית שידעה תמיד לשלב בתוכה אנשים / זוגות / משפחות שלא קיימו את ההלכה היבשה על בוריה. האם הרב היה מבקש הוכחות מזוג דתי האם הם שומרים על טהרת המשפחה לפני שמשכירים להם דירה או לא?

האם הרב חושב שאיסור על השכרה לזוגות בני אותו המין יעביר מסר של אהבה אחווה שלום ורעות? אלו פניה של הציונות הדתית שיודעת למשל לקבל בתוכה זוגות דתיים שלא בדיוק שומרים על ד' אמות ההלכה? שיודעת למשל לקבל בתוכה זוגות שהאישה לא חובשת כיסוי ראש?

אני מניח שהרב לא ימהר באופן כה נחרץ למנוע מזוג דתי שהאישה לא חובשת כיסוי ראש לשכור דירה. אני אף מניח שהרב לא ימהר להיות נחרץ כול כך למנוע שכירת דירה מזוג חילוני (שיש רבים כאלה בעירו. אולי הרב שכח שהוא לא רבה של בני ברק הסמוכה?).

אך כשמדובר על זוגיות של בני אותו המין – הלשון נהפכת לנחרצת. השלום והאהבה נשכחים וההבנה שהאדם הוא אדם מתפוגגת לה פתאום כאילו מעולם לא היתה אמורה להיות שם.

כשמדובר על זוגיות של בני אותו המין, לא משנה לרב שאולי מדובר למשל בזוג שתורם לביטחון המדינה, משלם מיסים, ואף יש רבים כאלו שקובעים עתים לתורה, מתפללים עם הרב לשלום המדינה וחיים חיים נעימים ומפרים.

לא משנה העובדה ולא מבלבלת אותו המציאות שטיפולים פסיכולוגים כמו שהרב תומך בהם (בתגובה שנתן לשאלת אחד האתרים), לא נתמכים כלל ע"י אגודות הפסיכולוגיה בעולם, לא משנה העובדה שבכלל יש לא מעט רבנים שמבינים שהיהדות לא דורשת מהאדם טיפול המרה. לא משנה העובדה שרבים חוו שריטות נפשיות קשות עקב טיפולים כאלו, והמקרים היותר חמורים אף הסתיימו באובדן האדם, פעמים רבות גם באופן פיזי. לא משנה העובדה שלהיות הומו או לסבית שחיים בצורה גלויה ועם שמחה בלב ואמונה באלוקים איננה סותרת את היהדות.

בא הרב ובאבחה אחת ובלב מוכבד מגרש אותם מהדבר הגדול הזה שנקרא החברה הישראלית והחברה היהודית. בא הרב ושוכח שהוא חלק מהציונות הדתית בה המורכבות של החיים היא דבר מהותי שמייחד אותנו ומאפשר לנו לראות את העולם בצורה הגיונית, שקולה וצבעונית.

על מגרש ההלכה היבש אפשר להתווכח. אך על מגרש הסובלנות אין מקום לאמירות כאלו, אין מקום לאפליה כזו. ואין מקום לבורות הומופוביה וגזענות.

coronavirus membrane function, why dont hockey players wear face masks, maleficent face mask, you must have an emergency pack of air when wearing a supplied air respirator, is a dust mask suitable for metal grinding, how to clean old dust mask, 3m reusable painting valved safety mask, do they sedate you when they remove respirator, how long do the n95 masks last for, coronavirus synthesizes its polymerase, how long do lush fresh face masks last, face masks in bath tub nude women, disposable mask for smoke, acne face masks men, 3m disposable mask allergy, turtle fur face mask, owens disposable mask mask, air purification mask 3m, retinol face mask, n95 mask with carbon filter, n95 mask supplied air respirator, osha approved face shield, avocado face mask without honey, underware as face masks, n95 n99 mask respirator niosh approved, best coronavirus data sources, what is that thin paper like face mask all the celebs use, airtouch f20 memory foam full face mask cushion, who made the first full face snorkel mask, where to buy respirator paint mask, where to buy surgical face masks, surgical mask 2 ply, face mask class iii, 3m p100 respirator mask, n95 mask supplier us, n95 mask fitting kelowna, what do clay face masks do, can you reuse a surgical mask, ashley harwood respirator, how many respirator are there, walmart gauze, dust mask 3m 8200, wooden face masks, face respirator mask for resin, face mask japan, salt army face shield, where can you buy facial masks,

סדנת כתיבה מונחית

לכתוב את מה שבפנים. את מה שלמדנו להשתיק ולהפנים. לא להדחיק, לא להחליק, אלא לחלוק את שעל הלב. שכבר למד לכאוב אך גם להתאהב.

קרא עוד »

ליין אוי גיי זמיר

מקוות שהתעוררתן חמודות מתוקות, כי אחרי המסיבה מוש מוש מוש שהיתה לנו קשה לקום!! אריאלה רשף המדהימה עלתה והרימה לנו את הרחבה, ו100 חברותות פיזזו אמש במועדון ה"אמור" בתל אביב, עד שהמנהל בא ואמר "רבותינו, הגיע זמן קריאת שמע של שחרית". אוי גיי זמיר 2 – הייתם מדהימים והיה מדהים! תודה שבאתם ונתראה במסיבה הבאה

קרא עוד »

סדרת ארון הקודש

"ארון הקודש”
היא סדרת רשת דוקומנטרית שיצרה הבמאית וחברת הקהילה מורן נקר, על להט”בים דתיים שתעלה בתאגיד השידור הציבורי “כאן”. כל פרק מתמקד בדמות, זוג או משפחה בשלב אחר בחיים. הקרנת הסדרה מביאה תיעוד אינטימי של אנשים המתמודדים עם המפגש בין נטיה מינית וזהות מגדרית ובין אמונה ואורח חיים דתי, דרך רגעים משמעותיים וטקסים דתיים, משפחתיים וזוגיים.

קרא עוד »

אני חושב שהמילה שחיפשת היא "קוויר"

הרב אברהם סתיו, אני חושב שהמילה שחיפשת בפתיחת דבריך היא קוויר (או אולי גיי באנגלית), אדם שהוא חריג מהציפיות הסיס-הטרו-נורמטיביות של החברה שלנו, ולא המילה הומו או הומוסקסאול. כשאנשים להט"בים מזדהים עם דמויות כמו בובספוג או אלזה "ומשייכים" אותן לקהילה הגאה הם לרוב לא מסווגים אותם מבחינת נטייה מינית או זהות מגדרית, אלא מצביעים על חוויה משותפת. בדרך כלל החוויה הזאת לא תהיה של אחת הזהויות הכלולות באותיות להטבא"ק+. זו פשוט חוויה כללית יותר, החוויה של שונות בתוך חברה שמניחה שכל בן נמשך לבת, שמבוגרת בשנות ה-30 שלה צריכה להתעניין בקשרים רומנטים, ושהחוויה המגדרית של כל אחד.ת היא או גבר או אשה. המילה היותר כוללנית לזהות השונה הזו היא המילה קוויר. הקושיה – איך ייתכן שלספוג או לכוכב ים תהיה נטייה מינית או זהות מגדרית שונה, רלוונטית כמו הקושיה איך ייתכן שבובספוג מדבר, שיש לו רישיון נהיגה, ושהוא לובש חולצה מכופתרת ועניבה.

קרא עוד »

עֵת לַחֲשׁוֹת וְעֵת לְדַבֵּר

עֵת לַחֲשׁוֹת וְעֵת לְדַבֵּר, ואיננו מסוגלים עוד לחשות. מחזיקנא טיבותא לרב בני לאו שנענה לדברי הרב יובל שרלו וכתב הצעה לחיי משפחה להט"ב בקהילה הדתית (קישור בתגובה הראשונה), ונגע בנקודות רבות ומגוונות. אחרי שהנושא צף מול תלמידים שלי, באתי להגיב לחלק מדבריו, ולהשלים בחלק ממה שנראה בעיני. אשמח לתגובות.

קרא עוד »

שתפו את המאמר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.