פרסום ראשון – הרב זמיר כהן: "הומואים מתאבדים כי הם לא יפים"

את הדברים אמר הרב בתכנית "מקום לשאלה" המשודרת בערוץ הידברות * לדבריו: "למי שיש שנטייה כזו [...] הרי כשהוא צעיר הכול נראה נחמד ויפה, אבל כאשר הוא מתבגר – אחוז המתאבדים הגבוה ביותר בעולם הוא בין בעלי הנטיות האלה שמגיעים לגיל מסוים, הגוף כבר לא נראה כמו בעבר, הם לא מבוקשים כמו בעבר"
הרב זמיר כהן
הרב זמיר כהן. "לא שופט"

כידוע, מחקרים מלמדים כי רוב ניסיונות ההתאבדות של צעירים הומוסקסואלים מתרחשים בתקופת ההתבגרות, והיחס המספרי הוא 2 עד 3 לכל ניסיון התאבדות של צעיר הטרוסקסואל, וזה מהווה כ-30% ממקרי ההתאבדות לשנה של צעירים.

המחקרים מונים כמה סיבות לאחוז הסיכון הגבוה, כגון קונפליקט בין הזהויות, קונפליקט עם הדת, המשפחה, אלימות כלפיהם בבית הספר ועוד, אבל לרב זמיר כהן סיבה מקורית: חוסר יופי.

את הדברים אמר הרב לפני כשבוע בתכנית ששודרה בערוץ הידברות ושהוקדשה לנושא "נטיות הפוכות". בתכנית ראיין העיתונאי דודו כהן את הרב זמיר כהן, יו"ר ארגון הידברות ומקים הארגון והערוץ, אשר דיבר בפתיחות על הנושא.

הרב הגדיר את ההומוסקסואליות בעיה וצורת חיים שאינה טבעית, וטען שהסיבה לאחוז ההתאבדויות הגבוה בקרב הומואים נובע מכך שבגיל מסוים הם לא יפים כבעבר ואינם מבוקשים כבעבר. "אני מגדיר את העניין הזה בעיה, אם כי אני לא שופט ולא דן, אבל יש כאן בעיה מסוימת שאנשים חיים בצורה לא טבעית", ציין הרב, והסביר: "למי שיש שנטייה כזו – הרי אין ספק שיש לו בעיה. הוא לא מקים משפחה, הוא לא מביא ילדים לעולם. בשלב מסוים… הרי כשהוא צעיר הכול נראה נחמד ויפה, אבל כאשר הוא מתבגר – אחוז המתאבדים הגבוה ביותר בעולם הוא בין בעלי הנטיות האלה שמגיעים לגיל מסוים, הגוף כבר לא נראה כמו בעבר, הם לא מבוקשים כמו בעבר, בדרך כלל בני זוג כאלה גם נפרדים". את הסיבה לפרֵדה נימק בכך ש"קשר שהוא לא טבעי, שאלוקים לא יצר אותו בטבע העולם – הוא לא מחזיק מעמד ואורך זמן. אז יחזיקו מעמד כמה שנים, יבזבזו את הזמן אחד של השני, יגיעו בסופו של דבר לגיל של פרדה, ואז הוא נשאר בודד וגלמוד ומסכן".

כמו כן, קרא הרב שלא להשתמש באלימות כלפי הומואים, והבהיר שאלימות אינה דרכה של תורה, ושאין להתנהג עם הציבור הזה בהתלהמות ובזלזול, אלא יש לפעול בהסברה.

עוד הדגיש שהתורה אינה אוסרת את הנטייה עצמה אלא היא אוסרת להביא את הנטייה לידי מעשה, וקרא להומואים להתגבר על היצר ושלא להביא את הנטייה לידי מימוש.

לשאלה אם מדובר בנטייה מולדת או נטייה בת שינוי, ענה הרב שיש כמה "דירוגים" ו"רמות" בעניין. לדבריו, יש מקרים שאדם יכול לישא אישה, ואם מדובר באדם שנגעל מנשים – "מקסימום שיישאר לבד, ואת המעשה האסור שלא יעשה ויהי מה". בכל מקרה, הבהיר הרב, להתחתן עם אישה בלי לספר לה – זוהי רמאות.

עוד הבהיר הרב שאפשר לחוש נטייה ולהיות עובד השם בשלמות, אבל אי אפשר לעבור על האיסור מהתורה ולטעון לעבודת השם בשלמות. עם זאת "אם אדם יודע שהוא נכשל בעברה הזו, חלילה לו לומר שהוא צריך לוותר על שבת, תפילין וכדומה. חלילה להגיע לייאוש ולומר אם איני לא שומר את הכול לא אשמור שום דבר". עוד ציין הרב כי הרבה פעמים הסיבה להומואיות היא חוסר גבריות, ורצון שגבר ישלים את הגבר.

כשנשאל על אימוץ ילדים בידי זוג גברים או נשים ענה כי באימוץ כזה נעשה עוול כלפי הילד שיגדל בלי אב ואם. עוד דיבר נגד מצעד הגאווה, ציין את הבעייתיות ההלכתית בחיים עם גבר והתמודד עם השאלה איך הורה צריך להגיב לבנו שמספר לו שהוא הומו.

התכנית שודרה בערוץ הידברות בתאריך כ"א בטבת תש"ע (7 בינואר 2010) אולם הלינק כבר אינו פעיל.

– – – – – – – – –

תגובת חברותא לדברים:

"חברותא – הומואים דתיים" שמחה שהרב קרא שלא להשתמש באלימות כלפי הומואים, והבהיר שאלימות אינה דרכה של תורה, ושאין להתנהג עם הציבור הזה בהתלהמות ובזלזול, אלא יש לפעול בהסברה. אבל חברותא רואה בעצב את האמירה על סיבת ההתאבדויות. זו אמירה שלא מוסיפה חכמה אלא מוליכה בערות, אמירה שלא תורמות לדיון אלא מנציחות דעות קדומות.

אם כבוד הרב היה מעיין היטב בסטטיסטיקות, הוא היה מגלה שרוב ניסיונות ההתאבדות של צעירים הומוסקסואלים מתרחשים בתקופת ההתבגרות, והיחס המספרי הוא 2 עד 3 לכל ניסיון התאבדות של צעיר הטרוסקסואל, וזה מהווה כ-30% ממקרי ההתאבדות לשנה של צעירים. כך שיש כאן בעיה של ממש שבמקום לחקור לפשרה ולדעת כיצד לטפל בה, כבוד הרב מעדיף לטעון בבורות מבישה שהומואים מתאבדים כשהם מגיעים למצב ש"הגוף כבר לא נראה כמו בעבר".

צר לנו לקבוע שאם היופי נעדר כאן, הרי שהוא נעדר מאמירתו של הרב זמיר, שאולי אף מעודדת עצבות שיכולה לגרום להתאבדויות.

ועל זה נאמר "חכמים היזהרו בדבריכם" (אבות א, יא).

 

באנו חושך לגרש

במשך תקופה ארוכה חשבתי שהקולות בראש שלי, אותם קולות שאמרו לי שאני טעות, שאני מקולקל, שאני לא ראוי לאהבה – הם האור, ואני החושך.

קרא עוד »

אני חושב שהמילה שחיפשת היא "קוויר"

הרב אברהם סתיו, אני חושב שהמילה שחיפשת בפתיחת דבריך היא קוויר (או אולי גיי באנגלית), אדם שהוא חריג מהציפיות הסיס-הטרו-נורמטיביות של החברה שלנו, ולא המילה הומו או הומוסקסאול.

קרא עוד »

שתפו את המאמר

19 תגובות

 1. אני חושב שהקריאה של הרב להימנע מאלימות, ולפעול בדרכי נועם, והסכמתו להתראיין בנושא חשובה מאין כמוה.
  ראוי שגם רבנים ומנהיגי ציבור אחרים, יקומו ויגידו את מה שכבר לא מובן מאליו. שאלימות היא לא הדרך. ושיש צורך בדו שיח בין הקהילה הדתית ובין ההומואים הלסביות הבי והטרנס שגדלו בה.

  בנושא ההתאבדויות, היה ראוי שכבוד הרב ילמד את הנושא לעומק. כפי שכבר כתב עורך הכתבה שיעור ההתאבדויות הגבוה אצל הומואים ולסביות הוא דווקא בגילאים הצעירים.הוא לא קשור באסטטיקה אלא בעובדה שלא נותנים לבני הנוער שום תקווה. הם יודעים שברגע שיתגלו הם עלולים לאבד את הוריהם וחבריהם ולהיזרק מהמסגרת בה הם נמצאים. וכדי להלך עליהם אימים גם מוכרים להם את הקלישאה של הומואים גלמודים ללא אהבה וללא ילדים.
  מי שרוצה להוריד את שיעור ההתאבדויות בקרב בני נוער כדאי שילמד את העובדות, ויפעל.
  מה שאנחנו צריכים זה לא טיפולי יופי, אלא חברה שתומכת בילדיה.

 2. לרב זמיר כהן שלום.
  מקובל שכאשר דנים בנושא מסוים קודם מתעמקים בעובדות. וכאשר מדובר בנושא הנתון למחקר מדעי, הרי שיש לפחות לציין את הדעה שמהבחינה האמפירית התקבלה כנכונה. חבל על הבורות של הרב. חבל על ההזדמנות שפספסת. בנוסף הרב הציע למי שהומוסקסואל להישאר כל חייו לבד. היה אפשר להציע שעל אף האיסור של משכב זכור, אפשר לקיים קשרי ידידות עם גברים אחרים מבלי לעבור על איסור מן התורה. בברכה מרדכי עבדיאל.

 3. אני דווקא מזדהה כמעט עם כל דבריו של הרב זמיר בשתי הסתייגויות: לגבי הסטטיסטיקה של המתאבדים אין לי נתונים מדויקים ולא אוכל להשיב על הדברים בעניין זה. לגבי פתרונות – הרב לא הציע שום פתרון. להומו הדתי יש קונפליקט נוראי. אומנם הרב קרא, שלא להתנהג באלימות כלפיהם, אולם מאידך גיסא הודה במפורש, שהומוסקסואלית היא בעייה. אם כן, כדי להתגבר עליה יש לפעמים צורך בסיוע מבחוץ. על כך לא נתן הרב את דעתו.
  עם כל זאת דיבר הרב לעניין ובחכמה בהתאם להלכה היהודית ועל כך הוא ראוי לשבחים.

 4. אני נוטה להסכים עם הרב (מבלי לערוך מחקר סטטיסטי) כי מערכות היחסים החד-מיניות יציבות פחות ומועדות יותר לפירוק ממערכות יחסים שבין גבר ואישה. יחד עם זאת, אני בהחלט חולק על הניסיון של הרב לתלות את ההסבר לכך ברצון האל ובכך שקשרים כאלה "אינם כדרך הטבע".
  ההסבר שנראה לי פשוט וטריוויאלי הרבה יותר הוא ההסבר החברתי: כאשר בני זוג מאותו מין נדונים להוקעה מתמדת מצד החברה הסובבת אותם; כאשר הפידבק שהם מקבלים הוא שלילי ומזכירים להם השכם והערב שהם חיים בחטא; כאשר ההורים ולעתים החברים לא רק שאינם תומכים ומעודדים את המשך הקשר אלא מנסים כל הזמן להכניס בו טריז ולפרקו – אין ספק שבסופו של דבר האווירה השלילית מחלחלת אל תוך הקשר, מחלישה אותו ובסופו של דבר עלולה לגרום לפירוקו. אם החברה תקבל את רצונם של בני זוג מאותו מין לחיות את חייהם בשלווה ואף תתמוך בזוגיות שלהם ותתייחס אליה כנורמטיבית, אני בטוח שנראה צניחה דרמטית בשיעורי הפרידות מקרב קבוצה זו.
  ועוד בעניין זה, יציבותן של מערכות יחסים בין גבר ואישה מתחזקת בדרך כלל כאשר הזוג מביא לעולם ילדים. אין ספק כי הטיפול המשותף בילד והרחבת התא המשפחתי מעשירים את הקשר בין בני הזוג ומחזקים אותו. אילו תכיר סוף-סוף מדינת ישראל גם בזכותם של זוגות חד מיניים לאמץ ילדים או להביא ילדים לעולם בדרכים אחרות, גם כאן, מן הסתם, יתחזק הקשר בין בני הזוג וייווצר תא משפחתי יציב לא פחות.
  אגב, אותה בהלה של רבנים כמו הרב זמיר כהן, מפני "הרס התא המשפחתי" לא מובנת לי כלל ועיקר. שכן אם תינתן לקהילה ההומו-לסבית הזכות האלמנטרית להקים משפחה ולהביא ילדים לעולם, הדבר יביא להקמת עוד ועוד משפחות בישראל (גם אם יהיו אלו "משפחות אלטרנטיביות").

 5. עורך יקר, אתה שוב ושוב נותן במה לדעות הומופוביות . זה נראה לי כמו משהו שכבר קיים.

  הומופוביה וסטראוטיפים עולבים קיימים בכל אשר אפנה , בעקר בתקשורת הדתית. חבל שבמקום לתת במה לקולות אופטימים ומעודדים אתה מאשר לשוט ההומופובי להצליף גם כאן.

 6. גם אני חושב שישנם יותר מדי תכנים הומופוביים באתר. זה נכון שצריך לשמוע ולהשמיע את כל הדעות, אחרת האתר יהיה בגדר הטפה, אבל המינון באתר חברותא מוגזם. בחור צעיר ומפוחד שנכנס לאתר יכול להרגיש מותקף לנוכח צבר הפרסומים השליליים וההמופוביים. אנא שימו לב!

 7. אני מעריך את אומץ הלב של הרב זמיר כהן.
  מאוד אמיץ מצדו להביע בפרהסיה דעה המקטלגת אתו כאדם חשוך ונבער, שאינו מבין דבר וחצי דבר על טבע האדם. אה, גם מאוד אמיץ מצדו להתחקות אחר רצונו וכוונתו של האל, ולהציג אותם להמונים. באמת ראוי להערכה.
  הרב זמיר כהן, בוש והכלם!
  ד"א, ישנם זוגות הטרוסקסואליים שלא הייתי נותן להם לגדל כלב. תתבייש לך על ההכללה הגורפת. על שנאת חינם חרב בית המקדש.
  מאחל לך כל טוב.

 8. סתם כדי למשוך תשומת לב עושים את זה הרי בסוף לא יוצא שום דבר מזה. באמת בזבוז של זמן ואני לא דתי ולא שום דבר. בטבע לכל דבר יש סיבה ותכונה ואם היה אפשרי שבן ייכנס להריון מגבר אחר- הייתי אומר בסדר זה נועד לזה אבל לא.
  סתם אנשים שלא בטוחים בכלום בורחים לזה.

 9. שאלה לי לרב זמיר,
  האם גם נשים סטריטיות מתאבדות כשהן מתבגרות? להן אין את "בגידת הגוף"
  האדון הזה מומחה לצטט מחקרים הזוים,
  בעיקר של הנוצרים הונגליסטים,
  כמובן שהוא אף פעם לא נותן להם את הקרדיט,
  הרב זמיר, כל האומר דבר בשם אומרו, מביא גאולה לעולם.

 10. הציבור הדתי לעולם לא יוכל להכיר באופן מלא בתופעת ההומואים והלסביות ולכן דברי הרב הם רכים ועקלקלים, מצד אחד הוא מבין שיש בעיה, אך מן הצד השני הוא יודע שאין לה פתרון במסגרת הדתית… על דברי הרב על כך שהומואים לא נשארים כזוג לאורך זמן ותהיה הסיבה אשר תהיה, כאן אני חושב שיש לי מה להוסיף:.. גם אצל זוגות סטרייטים רבים ההתלהבות והמשיכה יורדת עם השנים אך מה שקושר אותם יחד ברוב המקרים זה הדאגה לילדים וסדר היום הצפוף של חיי המשפחה , אך אצל זוגות הומואים…..

 11. אני לא הומו, אך אני מכבד את האנשים, ונטיותייהם המיניות, ולא שופט אותם על כך, אחת ל… אני שומע את הטיפוס הלא חכם הזה בכבלים. את השטויות שהוא מדבר. בושה לדת. ולמי שמעניק פיתחון פה לרב הזה

 12. אני לא רוצה להכנס לנושא הטעון הזה… אבל בחייכם חבר'ה, תשנו לפחות את הכותרת "פרסום ראשון – הרב זמיר כהן: "הומואים מתאבדים כי הם לא יפים" האכן כך אמר? מדהים לראות כיצד דברי הרב כהן סולפו ואף הוצאו מהקשרם, ולשם ההגינות תכתרו את הכתבה בכותרת כמו "הרב זמיר כהן: "הומואים מ ב ו ג ר י ם מתאבדים כי הם כבר לא יפים כבצעירותם" לפחות… טון הדברים רק מעיד על הכותב אותם…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *