חיפוש
My WordPress Page קו הקשב פתוח עכשיו
חיפוש

פרסום ראשון – הרב זמיר כהן: "הומואים מתאבדים כי הם לא יפים"

את הדברים אמר הרב בתכנית "מקום לשאלה" המשודרת בערוץ הידברות * לדבריו: "למי שיש שנטייה כזו [...] הרי כשהוא צעיר הכול נראה נחמד ויפה, אבל כאשר הוא מתבגר – אחוז המתאבדים הגבוה ביותר בעולם הוא בין בעלי הנטיות האלה שמגיעים לגיל מסוים, הגוף כבר לא נראה כמו בעבר, הם לא מבוקשים כמו בעבר"
הרב זמיר כהן
הרב זמיר כהן. "לא שופט"

כידוע, מחקרים מלמדים כי רוב ניסיונות ההתאבדות של צעירים הומוסקסואלים מתרחשים בתקופת ההתבגרות, והיחס המספרי הוא 2 עד 3 לכל ניסיון התאבדות של צעיר הטרוסקסואל, וזה מהווה כ-30% ממקרי ההתאבדות לשנה של צעירים.

המחקרים מונים כמה סיבות לאחוז הסיכון הגבוה, כגון קונפליקט בין הזהויות, קונפליקט עם הדת, המשפחה, אלימות כלפיהם בבית הספר ועוד, אבל לרב זמיר כהן סיבה מקורית: חוסר יופי.

את הדברים אמר הרב לפני כשבוע בתכנית ששודרה בערוץ הידברות ושהוקדשה לנושא "נטיות הפוכות". בתכנית ראיין העיתונאי דודו כהן את הרב זמיר כהן, יו"ר ארגון הידברות ומקים הארגון והערוץ, אשר דיבר בפתיחות על הנושא.

הרב הגדיר את ההומוסקסואליות בעיה וצורת חיים שאינה טבעית, וטען שהסיבה לאחוז ההתאבדויות הגבוה בקרב הומואים נובע מכך שבגיל מסוים הם לא יפים כבעבר ואינם מבוקשים כבעבר. "אני מגדיר את העניין הזה בעיה, אם כי אני לא שופט ולא דן, אבל יש כאן בעיה מסוימת שאנשים חיים בצורה לא טבעית", ציין הרב, והסביר: "למי שיש שנטייה כזו – הרי אין ספק שיש לו בעיה. הוא לא מקים משפחה, הוא לא מביא ילדים לעולם. בשלב מסוים… הרי כשהוא צעיר הכול נראה נחמד ויפה, אבל כאשר הוא מתבגר – אחוז המתאבדים הגבוה ביותר בעולם הוא בין בעלי הנטיות האלה שמגיעים לגיל מסוים, הגוף כבר לא נראה כמו בעבר, הם לא מבוקשים כמו בעבר, בדרך כלל בני זוג כאלה גם נפרדים". את הסיבה לפרֵדה נימק בכך ש"קשר שהוא לא טבעי, שאלוקים לא יצר אותו בטבע העולם – הוא לא מחזיק מעמד ואורך זמן. אז יחזיקו מעמד כמה שנים, יבזבזו את הזמן אחד של השני, יגיעו בסופו של דבר לגיל של פרדה, ואז הוא נשאר בודד וגלמוד ומסכן".

כמו כן, קרא הרב שלא להשתמש באלימות כלפי הומואים, והבהיר שאלימות אינה דרכה של תורה, ושאין להתנהג עם הציבור הזה בהתלהמות ובזלזול, אלא יש לפעול בהסברה.

עוד הדגיש שהתורה אינה אוסרת את הנטייה עצמה אלא היא אוסרת להביא את הנטייה לידי מעשה, וקרא להומואים להתגבר על היצר ושלא להביא את הנטייה לידי מימוש.

לשאלה אם מדובר בנטייה מולדת או נטייה בת שינוי, ענה הרב שיש כמה "דירוגים" ו"רמות" בעניין. לדבריו, יש מקרים שאדם יכול לישא אישה, ואם מדובר באדם שנגעל מנשים – "מקסימום שיישאר לבד, ואת המעשה האסור שלא יעשה ויהי מה". בכל מקרה, הבהיר הרב, להתחתן עם אישה בלי לספר לה – זוהי רמאות.

עוד הבהיר הרב שאפשר לחוש נטייה ולהיות עובד השם בשלמות, אבל אי אפשר לעבור על האיסור מהתורה ולטעון לעבודת השם בשלמות. עם זאת "אם אדם יודע שהוא נכשל בעברה הזו, חלילה לו לומר שהוא צריך לוותר על שבת, תפילין וכדומה. חלילה להגיע לייאוש ולומר אם איני לא שומר את הכול לא אשמור שום דבר". עוד ציין הרב כי הרבה פעמים הסיבה להומואיות היא חוסר גבריות, ורצון שגבר ישלים את הגבר.

כשנשאל על אימוץ ילדים בידי זוג גברים או נשים ענה כי באימוץ כזה נעשה עוול כלפי הילד שיגדל בלי אב ואם. עוד דיבר נגד מצעד הגאווה, ציין את הבעייתיות ההלכתית בחיים עם גבר והתמודד עם השאלה איך הורה צריך להגיב לבנו שמספר לו שהוא הומו.

התכנית שודרה בערוץ הידברות בתאריך כ"א בטבת תש"ע (7 בינואר 2010) אולם הלינק כבר אינו פעיל.

– – – – – – – – –

תגובת חברותא לדברים:

"חברותא – הומואים דתיים" שמחה שהרב קרא שלא להשתמש באלימות כלפי הומואים, והבהיר שאלימות אינה דרכה של תורה, ושאין להתנהג עם הציבור הזה בהתלהמות ובזלזול, אלא יש לפעול בהסברה. אבל חברותא רואה בעצב את האמירה על סיבת ההתאבדויות. זו אמירה שלא מוסיפה חכמה אלא מוליכה בערות, אמירה שלא תורמות לדיון אלא מנציחות דעות קדומות.

אם כבוד הרב היה מעיין היטב בסטטיסטיקות, הוא היה מגלה שרוב ניסיונות ההתאבדות של צעירים הומוסקסואלים מתרחשים בתקופת ההתבגרות, והיחס המספרי הוא 2 עד 3 לכל ניסיון התאבדות של צעיר הטרוסקסואל, וזה מהווה כ-30% ממקרי ההתאבדות לשנה של צעירים. כך שיש כאן בעיה של ממש שבמקום לחקור לפשרה ולדעת כיצד לטפל בה, כבוד הרב מעדיף לטעון בבורות מבישה שהומואים מתאבדים כשהם מגיעים למצב ש"הגוף כבר לא נראה כמו בעבר".

צר לנו לקבוע שאם היופי נעדר כאן, הרי שהוא נעדר מאמירתו של הרב זמיר, שאולי אף מעודדת עצבות שיכולה לגרום להתאבדויות.

ועל זה נאמר "חכמים היזהרו בדבריכם" (אבות א, יא).

 

אנשים שנולדו עם נקודות חן צריכים להתפלל בחלק האחורי של החדר

אני חושב על זה שעם הזמן, נהיינו יותר מרק אדם וחווה. ככל שיש יותר בני אדם, ככה יש גם יותר גיוון חיצוני ופנימי, דעות וצורת מחשבה שונות. אך לפני זה, הנה כמה מילים על שנאת חינם

קרא עוד »

"החלטתי שאני חולמת לו עתיד, וזה קרה די מהר שהוא מצא אחרי זה בן זוג"

רגע לפני יום הכיפורים, התארחה צפרירה ווקר, אמא דתיה לשלושה בנים הומואים, בתכנית חשבון נפש עם מרב בטיטו. צפרירה שיתפה בקשיים, במורכבות הקבלה וההכלה, ובתהליך התשובה הקשור אליהן.

קרא עוד »

שתפו את המאמר