חיפוש
My WordPress Page קו הקשב פתוח עכשיו
חיפוש

פולמוס: האם לתבוע מהציבור אמפתיה או לצאת למאבק?

התמודדות הלכתית וחברתית עם הומוסקסואליות בחברה הדתית: מסורת מול מודרנה ופוסט מודרניות, משפחה מול הגשמה עצמית, קהילה מול הפרט - זאב שביידל מנסה לסרטט קווים ותובע מהציבור אמפתיה כלפי השונה * עו"ד זיוה אופק חולקת על זאב וסבורה שיש לצאת למאבק * וזאב שביידל משיב לה

זאב שביידל תובע מהציבור אמפתיה כלפי השונה

לחץ כאן לקריאת המאמר (PDF 284.47 KB)

עו"ד זיוה אופק: "אני חולקת על זאב בנקודה מרכזית: השונה, כל שונה, הבא להשתלב בחברה הדתית, אינו רק אדם הזקוקים לחמלה ולאהבה. אדם כזה נושא עימו תביעה דתית-מוסרית כלפי החברה. חברה המסרבת להיענות לאתגר הזה היא חברה שיש בה חולשה מוסרית ואף רשעות. כדתיים ודתיות, עלינו להיאבק על ייעודה, ובכלל זה על ייעודנו בתוכה".

[לצערנו הלינק למאמר כבר אינו פעיל]

זאב שביידל משיב: "איני חולק על זיווה על משמעות המאבק הדתי ההומולסבי ועל מטרתו הסופית. אני חולק בהחלט בשאלה מהי הדרך הראויה והטקטיקה. בעיניי הדרך שאותה אני מציע היא אמנם דורשת יותר שאר רוח וסובלנות, אך סופה בקבלה חברתית רחבה והיא בבחינת "דרך ארוכה שהיא קצרה". חוששני שהקיצור הרדיקלי שזיווה דורשת יאריך ויקשה עלינו את הדרך.

[לצערנו הלינק למאמר כבר אינו פעיל]

מתוך אקדמות, י"ז.

אבל זה לא אירוע בודד; הוא שייך לז'אנר מפוקפק שנקרא לו "שנאה של נראות".

בחברה מתוקנת לא נבקש מחרדים "להצניע את חרדיותם". נצטרך להבין שגם אם יש בינינו קונפליקטים, חרדי צריך ללכת בביטחון ובקומה זקופה בכל מקום. גם טרנסג'נדר, גם הומו.

קרא עוד »

אם מצעד הגאווה בתל אביב הוא חגיגה המונית של חופש, אצלנו זה מאבק קיומי ויומיומי.

בשנה שעברה, לקראת המצעד השני, העימות בין חושך לאור הגיע לסף פיצוץ. המשטרה, בעקבות איומים לפגוע במצעד, דרשה לשנות את התוואי ולהרחיק אותנו ככל שניתן מהגרעין התורני המאיים, כלומר מהרחוב שבו גדלתי ומלב היישוב שלי. בהתערבות בג"ץ, שלמרבה המזל עדיין קיים במדינה הזאת, חלחלה ההבנה שלא יעלה על הדעת שבזמן שמצעדי דגלים ואירועי דת מתקיימים במועצה בשפע, תיאסר צעדה למען הסובלנות. בסופו של דבר, למרות נהירה המונית ומרגשת של תומכים מכל קצוות הארץ, היו שם יותר שוטרים מצועדים.

קרא עוד »

הדגשת הקיום והנוכחות של א.נשים להטב"קים וזכותם לזכויות בסיסיות – הן יישומים מובנים מאליהם של מצוות 'ואהבת לרעך כמוך', שאמורים לחייב כל אחת ואחד מאיתנו לפעולה

המטרות שתיארתי לעיל – הדגשת הקיום והנוכחות של א.נשים להטב"קים וזכותם לזכויות בסיסיות – הן יישומים מובנים מאליהם של מצוות 'ואהבת לרעך כמוך', שאמורים לחייב כל אחת ואחד מאיתנו לפעולה; אך בנוסף למטרות האלו, יש עוד ערכים רבים ושונים שבאי המצעד באים לקדם, ולא עם כולם אני מזדהה. לרבים מהם אני מתנגד נחרצות.

קרא עוד »

מה זאת אהבה?

יש משהו ברגש הזה שלא ניתן להגדרה. משהו מסתורי, ממגנט, לא חד משמעי. הוא תופס צורה, משתנה, מתעצב לאורך הזמן והחיים, לובש מראות וצבעים שונים.
אבל יותר מהכל, הוא תמיד שם.

קרא עוד »

אלוהים לא נמצא במקום שיש בו שנאה

הייתי צריך לבחור בין לקבל את הבן שלי ולאהוב אותו, לבין להתנכר לו. לזרוק אותו בגלל מי? בגלל אלוהים? אלוהים לא נמצא במקום שיש בו שנאה״.

קרא עוד »

שתפו את המאמר