חיפוש
My WordPress Page קו הקשב פתוח עכשיו
חיפוש

הרב נבון מציג: 10 משפטים שגויים על הומוסקסואלים ויהדות

אם נכיר בהומוסקסואליות נעודד צעירים דתיים לפתח נטייה כזו; ההלכה מיושנת ועמדתה כלפי הומוסקסואלים לא רלוונטית לעולם המתקדם והנאור; לפי ההלכה הומואים הם סוטים; ההתנגדות למצעד הגאווה פוגעת בחופש הפרט; אין דבר כזה הומואים דתיים * הרב חיים נבון מפריך אקסיומות בטור אורח בלעדי לחברותא
rabbi_Navon
הרב חיים נבון

1. "צריך לשנות את ההלכה האוסרת משכב זכור".
אם אתה מאמין במקור האלוקי של ההלכה – אתה מבין שאי אפשר לשנות אותה. ואם אינך מאמין שלהלכה מקור שמימי – אז מה אכפת לך מה היא אומרת?

2. "האהבה היא ערך עליון. לא ייתכן ששני אוהבים לא יוכלו לממש את אהבתם".
באמת? ואם שני האוהבים הם אח ואחות? אהבה היא ערך חשוב, אך אינה ערך עליון.

3. "ההלכה אוסרת על נטייה הומוסקסואלית".
ההלכה אינה אוסרת על נטייה כלשהי, אלא על יחסי מין הומוסקסואליים. יש שמנסים לשער מה טעם האיסור ההלכתי הזה, אבל אולי הטרחה מיותרת: מי שמאמין שהתורה היא צו אלוקי – לא צריך טעם; ואת מי שלא מאמין בתורה – שום טעם לא ישכנע.

4. "ההלכה מיושנת. עמדתה כלפי הומוסקסואלים לא רלוונטית לעולם המתקדם והנאור".
האם העולם תמיד מתקדם לטובה? התפיסה הנאיבית של קִדמה מתמדת היא תפיסה מיושנת להפליא. פרופ' ליבוביץ התפלא פעם איך אחרי כל זוועות המאה ה-20, עדיין יכול מישהו לחשוב שהעולם הולך ומשתפר. עמדת התורה בהחלט אינה הולמת את האופנה התרבותית העכשווית, אבל זה לא בהכרח רע.

5. "ההתנגדות למצעד הגאווה פוגעת בחופש הפרט".
מה הקשר לזכויות הפרט? איש אינו מתערב במעשי ההומואים בביתם הפרטי. מצעד הגאווה אינו מעשה פרטי, אלא התרסה פומבית גסה כנגד האמונות של חלק גדול מהישראלים. כל אחד יכול לאכול בביתו שפנים ושרצי ים; איש אינו מעלה על דעתו לערוך מצעד הפגנתי וולגרי של אכילת טרפות.

6. "אין סיכוי לדו-קיום של הומואים ודתיים".
למדנו לחיות לצד מחללי שבת ואוכלי טרפות. אנחנו צריכים ללמוד לחיות אף לצד הומואים. אם מנהיגיהם ודובריהם יפגינו כבוד והתחשבות כלפי אורח החיים שלנו, זה ודאי יעזור.

7. "לפי ההלכה, הומואים הם סוטים".
ההלכה אוסרת לאכול בשר בחלב. האם מי שמתאווה לצ'יזבורגר הוא סוטה?

8. "אם נכיר בנטייה הומוסקסואלית, נעודד צעירים דתיים לפתח נטייה כזו".
בחברות מסוימות בהיסטוריה, התפתחה הומוסקסואליות אופנתית, שהיא באמת תופעה חברתית לא בריאה. אך קשה לי לראות תופעה כזו מתפתחת בחברה הדתית. חייהם של דתיים בעלי נטייה הומוסקסואלית הם מאוד לא קלים, וקשה להאמין שמישהו יבחר להיות הומוסקסואל כשיש לו ברירה אחרת.

9. "אין הומואים דתיים".
יש שומרי מצוות שמוצאים בעצמם נטייה הומוסקסואלית, ועם זאת נשארים נאמנים להלכה. בגבורה נפשית הם כובשים את יצרם ונמנעים מיחסים האסורים לפי ההלכה. הם הומוסקסואלים לפי נטייתם, אך לא במעשיהם. החברה הדתית צריכה לחבק אנשים כאלו.

10. "יש הומואים דתיים".
הכינוי "הומואים דתיים" נראה לי מצמצם ומסלף – כאילו נטייה מינית היא מגדיר הזהות היחיד. מדובר באנשים שיש להם הרבה מעגלי זהות, הרבה תכונות וכישורים וגם התמודדויות; ביניהן ההתמודדות הזאת.

זו הבשורה?

גדלתי על ברכי הציונות הדתית. אני מאמין גדול בערכיה, משוכנע שיש שם אמת גדולה, רחבה ומאירה. יש שם חיבור מפרה בין תורה וחיים, בין חומר ורוח, בין ערכי הנצח להוויה המתחדשת.

קרא עוד »

בואו נדבר רגע על חתונה דתית גאה

המילה הגדולה הזו, האירוע הגדול והיקר הזה. עזבו רגע מאבקים, הכרה מהמדינה, הפלות של הצעות חוק לברית זוגיות וחתימה ברבנות. לא מה זה אומר לאנשים אחרים, אלא מה זה אומר בשבילנו-הומואים בחיים קהילתיים דתיים ומוקפים סטרייטים, לא עלינו.

קרא עוד »

החלמה מחורבן

ככל שאנשים נמצאים במצב נפשי גרוע יותר, עמידותם ללחצים פוחתת. כשאנשים מדוכאים או סובלים מטראומה ומחרדה – קשה להם יותר להכיל חוסר הסכמה ודעות מגוונות

קרא עוד »

כשהייתי בשיעור א', ישיבת מעלה גלבוע, חשבתי שמורכבות היא הדבר החשוב ביותר בעולם.

קשיים אישיים ודיסוננסים זהותיים נתפסו בעבורי כחובה דתית. חשבתי שעל מנת לא להפוך את הדתיות שלי לפלסטר ליברלי, אני חייב להמשיך לתפוס בדעות שצרמו והפריעו לי. לא רציתי "לפתור" את השאלה הלהט"בית או הפמיניסטית. פתרון היה בעבורי השטחה, רידוד של המורכבות הקיימת.

קרא עוד »

שתפו את המאמר