חיפוש
My WordPress Page קו הקשב פתוח עכשיו
חיפוש

עמי ידע מאיפה הוא בא.

עמי ידע לאן הוא הולך. לכל מקום אליו פנה עשה זאת בחיוך נעים ובפנים קורנות. קולו שקט, צנוע, שיחתו נעימה. עמי בנה לו בית מלא באהבה.

משה ארגמן


”עֲקַבְיָא בֶּן מַהֲלַלְאֵל אוֹמֵר, הִסְתַּכֵּל בִּשְׁלֹשָׁה דְּבָרִים וְאֵין אַתָּה בָּא לִידֵי עֲבֵרָה. דַּע מֵאַיִן בָּאתָ וּלְאָן אַתָּה הוֹלֵךְ וְלִפְנֵי מִי אַתָּה עָתִיד לִתֵּן דִּין וְחֶשְׁבּוֹן.“

עמי הסתכל. הוא ידע מאיפה הוא בא. עמי כיבד את עברו, את פיתולי דרכיו. והיו פיתולים. הוא פילס לעצמו דרך חדשה – חשב שזו דרך יחידי – בידיים חשופות הוא חצב אותה לעצמו, היה איש במקום בו לא היתה נפש חיה. אבל תמיד רחש כבוד לדרך הרבים בה עבר ולא בז לה, ולא זרק אבן לבאר ששתה ממנה.

עמי ידע מאיפה הוא בא. היו בו כישרון להיסטוריה ואהבה לחקר העבר. הוא השתמש בהם בכדי לספר סיפור. סיפור של קהילה שהיה חלק ממנה, הקהילה הלהט"בית הדתית, הקהילה הגאה בבאר שבע. היה מודע עד כאב לבחירות שעושה היסטוריון בקביעת הנרטיב, ועשה הכל כדי לתת מקום ולחלוק כבוד לאלה שבאו לפניו. כי הוא ידע. עמי ידע מאיפה הוא בא.

עמי ידע לאן הוא הולך. לכל מקום אליו פנה עשה זאת בחיוך נעים ובפנים קורנות. קולו שקט, צנוע, שיחתו נעימה. עמי בנה לו בית מלא באהבה. תר אחרי קהילה דתית מדוייקת לו – ומצא. יצר לו חבורה לקריאה קווירית. הוביל את קבוצת "הקשת הסרוגה" בבאר שבע בעמל רב, ביזע, לפעמים גם בדמעות, עם סבלנות אין קץ. לתהליכים. לאנשים. למציאות. להוויה. עמי ידע לאן הוא הולך.

עמי ידע לפני מי הוא עומד לתת דין וחשבון. הוא ידע שהאדם ימיו כצל עובר. חי בפשטות ובצניעות. לא דיבר סרה, אהב את השלום ושינה מפניו. בענוונותו זכה לקחת חלק במסעות חייהם של אנשים, נתן להם מתוכי ליבו, ואת פיו וליבו כיוון אל השמים. אבד איש, אדם, מן הארץ.

תהא נשמתו צרורה בצרור החיים.

אם מצעד הגאווה בתל אביב הוא חגיגה המונית של חופש, אצלנו זה מאבק קיומי ויומיומי.

בשנה שעברה, לקראת המצעד השני, העימות בין חושך לאור הגיע לסף פיצוץ. המשטרה, בעקבות איומים לפגוע במצעד, דרשה לשנות את התוואי ולהרחיק אותנו ככל שניתן מהגרעין התורני המאיים, כלומר מהרחוב שבו גדלתי ומלב היישוב שלי. בהתערבות בג"ץ, שלמרבה המזל עדיין קיים במדינה הזאת, חלחלה ההבנה שלא יעלה על הדעת שבזמן שמצעדי דגלים ואירועי דת מתקיימים במועצה בשפע, תיאסר צעדה למען הסובלנות. בסופו של דבר, למרות נהירה המונית ומרגשת של תומכים מכל קצוות הארץ, היו שם יותר שוטרים מצועדים.

קרא עוד »

אלוהים לא נמצא במקום שיש בו שנאה

הייתי צריך לבחור בין לקבל את הבן שלי ולאהוב אותו, לבין להתנכר לו. לזרוק אותו בגלל מי? בגלל אלוהים? אלוהים לא נמצא במקום שיש בו שנאה״.

קרא עוד »

הסיפור של עוז אפטקר

"הקורונה תוקפת בעיקר בלילות. במהלך היום אתה מרגיש טוב, אבל בלילות יש את הקטע של החום, כאבי הראש וכל הדברים האלה… לא ברור לנו עד הסוף איך נדבקנו"

קרא עוד »

אלה הם ימים קשים לעם שלנו

ונניח לרגע שיש אמת בדבר, ואכן לא מדובר בשנאה. אותם נבחרי ציבור חייבים לזכור שלמילים יש כח. מה אמור לחשוב נער חמום מוח בן 18 כשהוא יושב בבית ומתלבט אם לצאת לרחוב עם לום ולצוד הומואים

קרא עוד »

עוד טור דעה טרנסופובי מפי אישה דתיה

בשבת האחרונה פרסמה שרון רוטר טור דעה על קרוב משפחה שלה (מצורף למטה, מוזמנים ומוזמנות לקרוא). כאיש מדע, ביולוג וגנטיקאי אני ממש מרגיש צורך לענות על הטיעונים שלה שמלאים בחוסר ידע ובהבנה בעניין.

קרא עוד »

שתפו את המאמר