לעדכונים על פעילויות ואירועים:

על טיבם של "טיפולי ההמרה": תגובה לרב אבינר

hamaraאם כבר חשבנו שנפטרנו מטיפולים נפשיים ל"ריפוי" של הומואים ולסביות, חזר הרב אבינר לאחרונה, ובאמתחתו טיפול חדש לאנשים כמוני וכמו חבריי. עכשיו הוא טוען שהטיפולים הקודמים שהוצעו על ידי הארגון שבו הוא תומך אמנם לא הועילו (דבר שבו הם מעולם לא הודו בזמן אמת), ושהטיפול החדש, כנראה, הוא משהו אחר לגמרי. אבל מי שקורא את פרטיו של הטיפול החדש, ויודע דבר או שניים על הטיפולים הקודמים שהציע ארגונו של הרב אבינר, עשוי לשים לב לכך שזו בדיוק אותה גברת בשינוי אדרת: מאחורי כל לסבית וכל הומו מסתתרים סטרייטית או סטרייט שמחכים לצאת החוצה.

הכי מתבקש עכשיו לצטט מחקרים נגדיים (ויש, הרבה) כנגד שיטות הטיפול האלה. או לצטט מחקרים (ויש, לא מעט) על הנזקים שטיפולים שכאלה גורמים. אבל לא זה מה שאני רוצה לעשות. האמת היא שאינני יודע אם אפשר או אי אפשר לשנות נטייה מינית. אני חושד שגם אם אפשר, אף אחד היום אינו יודע איך עושים את זה. אבל אני רוצה לדבר על משהו אחר. נניח, לצורך הדיון, שיש טיפול לשינוי נטייה מינית, ונניח שהוא לעתים מצליח. אני רוצה לדעת מה קורה במקרים שבהם הוא נכשל, והרי כולנו יודעים שיש לפחות כמה כאלה. הרי כל טיפול נפשי, ויהא טיפול לדיכאון הקל ביותר, אינו מצליח תמיד. בכל טיפול יש אחוזים, ולרוב הם אחוזים לא מבוטלים, של כשלונות. מה קורה כשהומו מגיע לטיפול, ולאחר שנים של נסיונות מגלה שהוא עדיין נמשך לגברים, ובאותה עוצמה שבה תמיד נמשך אליהם, ולא מנצה בו אפילו צל צילה של תשוקה לנשים. מה אז? האם יגיע הרגע שבו הרב אבינר והקהילה הדתית של אותו אדם יגידו: "ניסית, הטיפול לא הצליח, עכשיו אנחנו נעזור לך להשתלב בקהילה הדתית שלנו כמו שאתה, ולא נמנע ממך את החיבה ואת האפשרויות הפתוחות לשאר חברי הקהילה שלנו"?

בטיפול נפשי אחראי, לדיכאון למשל, יכול להגיע הרגע שבו המטפל יגיד למטופל: "ניסינו. אבל כנראה שלא נצליח לטפל בדיכאון שלך. בוא נעזור לך עכשיו לחיות לצד הדיכאון ואיתו". האם בטיפולים שמציע הרב אבינר יכול להגיע רגע כזה? האם מטופל שמגלה שנטייתו המינית אינה משתנה, ושהוא מואס בניסיונות הסיזיפיים לשנות אותה, יכול להיעזר במטפל כדי לחיות באופן הכי מאושר שאפשר בתור הומו? האם הוא יקבל עזרה בתהליך הקשה של היציאה מהארון? בהתמודדות עם הדעות הקדומות של המשפחה, החברים והרבנים? בבניית זוגיות מאושרת עם גבר? אם האפשרות הזו אינה עומדת על הפרק בטיפולים האלה, הם פשוט לא אחראיים. וזה תפקידו של הרב אבינר שהאפשרות הזו תהיה על הפרק אם הוא ממליץ על טיפול נפשי כפתרון הפלא.

בשנים האחרונות שוחחתי עם גברים ונשים רבים שעברו את הטיפולים האלה (ואני עצמי עברתי טיפול כזה לתקופה קצרה). עבור רבים מהם, הטיפולים היו רגע משמעותי ומכונן בתהליך היציאה מהארון והקבלה העצמית. הטיפול שקיבלו התגלה אמנם כלא יעיל לשינוי הנטייה המינית, אבל הוא התגלה כיעיל לעניין לא פחות חשוב. דרך חוויית כשלון הטיפול, טיפול שאליו הם היו מגויסים בכל כוחם, הם היו מסוגלים להתמודד לראשונה עם העובדה שזה מי שהם. אם לפני הטיפול הפנטזיה שאולי "זה ישתנה יום אחד" לא אפשרה להם להתמודד עם זהותם ועם אהבתם, הטיפול שכשל פתח את הדלת, ומתוך שלא לשמה בא לשמה. מן הטיפול הם הגיעו אלינו, לבת-קול, חברותא והו"ד, פגשו גברים ונשים שעברו תהליך דומה, והעזו להסתכל בראי בכנות מלאה.

נתנאל במצעד הגאווה- צילמה בת-עמי
נתנאל במצעד הגאווה- צילמה בת-עמי

ועוד מילה לסיום. הרב אבינר אמר את דבריו בתגובה ליוזמה חדשה של שידוכין בין הומואים ולסביות. אני חושב שיש ביוזמה הזו משום התקדמות. יש בה הכרה בקיומם של הומואים ולסביות, והכרה בכך שהנטייה הרומנטית והמינית שלהם כנראה לא תשתנה בקרוב. מדובר באופציה בוגרת ואחראית, שההקרבה בה משני הצדדים לא קטנה, ויש לי הערכה לכל אדם שבוחר בה. אני חושב שאחת התובנות שהמאבק הלהט"בי מתמודד איתן בשנים האחרונות היא שאופציית היציאה מהארון אינה אפשרית לכל אדם ולכל אחד, ושעלינו להיזהר מהצגתה של דרך חיים אחת כדרך הראויה והנכונה. לכן, יש לי רק הערכה ללסבית ולהומו שבוחרים להקים משפחה זו עם זה. רק דבר אחד אני מבקש: שזה לא יהפוך לפתרון הקסם החדש של הרבנים, שזה לא יהפוך בפני עצמו לגורם לחץ חדש שמופעל כלפי לסביות והומואים. בסופו של דבר, רבים מאיתנו לא יכולים לחיות בלי לאהוב את מי שאנחנו באמת אוהבים, כאן, בתוך הקהילה, עכשיו.

hipster face mask, oo and those face sheet masks are cool to, is the trader joes hydrating face mask burns, what is a full face snorkel mask, using a grainger face shield for airsoft, gif surgical mask, n95 respirator mask use, n95 mask appropriate fit, why do you feel weak after being taken off a respirator, n95 pocket mask, chaga mushroom benefits coronavirus, n95 nonvalve respirator home depot, face mask for lawn mowing, face masks to help with facial eczema, what kind of respirator should you use to remove bond with a torch, dog dust mask korean, dynarex molded surgical mask, n95 niosh dust mask pics, medical mask for kids, m n95 respirator, n59 respirator, hrsv and coronavirus, pore strip before or after face mask, severe acute respiratory syndrome coronavirus genome, n95 respirator safety picture picture, dust mask hoodie, medical face mask diy, clay face mask benefits, face mask bundles, what does aloe vera face mask do, what is a substitute for cream in a face mask, white smiling face mask, spraying water based latex paint respirator, what is a n95 respirator used for, disposable face mask respirator, kpop face mask png, all start face mask harness, nokia n95 finland make, cpap full face mask review, motex surgical face mask, azure cosmetics 24k gold face mask review, n95 vapor mask, anonmous surgical mask, what respirator is worn outside in japan for pollution, protective face masks that prevent airborne illnesses, best face masks to use while on differin,

בחור בן 18-19, שהולך לטיפול "מקצועי" ו"מבטיח", תרתיי משמע, שנותן תחושה של עוצמה, ביטחון, כמו טריפ מופלא על קוקאין משובח במיוחד הנארז בתוך מעטפת של מציאות אפשרית וחוקית לחלוטין… יש יותר מזה?!

אחד הדברים שאפיינו את הטיפול זה הדגש על כך שניתן לשנות דברים- הנטייה הזאת היא נרכשת ואיננה מולדת, נאמר, ולכן אין שום בעיה לשנות את זה. המפתח הוא בי וזה תלוי רק ברצון שלי. עניין של בחירה.

קרא עוד »

סדנת כתיבה מונחית

לכתוב את מה שבפנים. את מה שלמדנו להשתיק ולהפנים. לא להדחיק, לא להחליק, אלא לחלוק את שעל הלב. שכבר למד לכאוב אך גם להתאהב.

קרא עוד »

ליין אוי גיי זמיר

מקוות שהתעוררתן חמודות מתוקות, כי אחרי המסיבה מוש מוש מוש שהיתה לנו קשה לקום!! אריאלה רשף המדהימה עלתה והרימה לנו את הרחבה, ו100 חברותות פיזזו אמש במועדון ה"אמור" בתל אביב, עד שהמנהל בא ואמר "רבותינו, הגיע זמן קריאת שמע של שחרית". אוי גיי זמיר 2 – הייתם מדהימים והיה מדהים! תודה שבאתם ונתראה במסיבה הבאה

קרא עוד »

סדרת ארון הקודש

"ארון הקודש”
היא סדרת רשת דוקומנטרית שיצרה הבמאית וחברת הקהילה מורן נקר, על להט”בים דתיים שתעלה בתאגיד השידור הציבורי “כאן”. כל פרק מתמקד בדמות, זוג או משפחה בשלב אחר בחיים. הקרנת הסדרה מביאה תיעוד אינטימי של אנשים המתמודדים עם המפגש בין נטיה מינית וזהות מגדרית ובין אמונה ואורח חיים דתי, דרך רגעים משמעותיים וטקסים דתיים, משפחתיים וזוגיים.

קרא עוד »

אני חושב שהמילה שחיפשת היא "קוויר"

הרב אברהם סתיו, אני חושב שהמילה שחיפשת בפתיחת דבריך היא קוויר (או אולי גיי באנגלית), אדם שהוא חריג מהציפיות הסיס-הטרו-נורמטיביות של החברה שלנו, ולא המילה הומו או הומוסקסאול. כשאנשים להט"בים מזדהים עם דמויות כמו בובספוג או אלזה "ומשייכים" אותן לקהילה הגאה הם לרוב לא מסווגים אותם מבחינת נטייה מינית או זהות מגדרית, אלא מצביעים על חוויה משותפת. בדרך כלל החוויה הזאת לא תהיה של אחת הזהויות הכלולות באותיות להטבא"ק+. זו פשוט חוויה כללית יותר, החוויה של שונות בתוך חברה שמניחה שכל בן נמשך לבת, שמבוגרת בשנות ה-30 שלה צריכה להתעניין בקשרים רומנטים, ושהחוויה המגדרית של כל אחד.ת היא או גבר או אשה. המילה היותר כוללנית לזהות השונה הזו היא המילה קוויר. הקושיה – איך ייתכן שלספוג או לכוכב ים תהיה נטייה מינית או זהות מגדרית שונה, רלוונטית כמו הקושיה איך ייתכן שבובספוג מדבר, שיש לו רישיון נהיגה, ושהוא לובש חולצה מכופתרת ועניבה.

קרא עוד »

שתפו את המאמר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.