חיפוש
My WordPress Page קו הקשב פתוח עכשיו
חיפוש

על ההטרדות המיניות בקהילה הגאה- וכל מיני כיוונים של שיח

זאב שביידל


1.כגיי, כפעיל גאה, כאיש טיפול שעבד תקופה ארוכה עם פוגעים מינית ויוצא לי מדי פעם לעבוד עם הנפגעים- אני חש המון הערכה לכל מי שחשף בשבועות האחרונים את הפוגענות המינית כתופעה בקהילה הגאה בישראל. כל הכבוד לקהילה הגאה, שהיא מנכשת מתוכה את העשבים השוטים וחושפת את מה שלא היה מקובל לדבר עליו עד לאחרונה  ממיליון סיבות לא רלוונטיות.

2. האם אתה מופתע?- שאלה ששמעתי הרבה בשבועות האחרונים. התשובה היא- לגמרי כן ולחלוטין לא. לגמרי כן- כי אני לא נוטה לחשוב שמישהו שאני מכיר הוא פוגען מיני סדרתי. וכן, הופתעתי- ממשה קצב, ממוטי אלון, מיהודה משי זהב, מאייל גולן, ממש איבגי – וגם מגל אוחובסקי ואיתי פנקס. שכמובן, אשמתם או אי אשמתם צריכה להתברר בבית המשפט.

3. מצד שני- אני לחלוטין לא מופתע, במובן הזה שבעידן #meetoo ברור היה שגם בקהילה הגאה עם הזמן ייחשף מפורסם, או כמה, שהיו מעורבים בפגיעה מינית מכל סוג שהוא. אצל כולם יש, למה אצלינו לא?

4. ניסיון של טרמפיסטים חרד"לים למיניהם לנצל את הדיון בנושא כדי לאסור על פעילות של איגי, למשל, או לקדם טיפולי המרה, הוא ניסיון נואל, בלשון המעטה. גל אוחובסקי ( או איתי פנקס), לא הקימו את איגי, והם לא עבדו עם החניכים. כל העבודה של איגי באה לקדם בדיוק את המוגנות בקהילה הגאה ! ולהזכיר למי ששכח- ראש ארגון ההמרה הראשון בישראל, ראובן ישראל וולצר, מרצה כעת מאסר בשל פגיעות מיניות.

5. חשוב מאד לתמוך במתלוננים ובנפגעים. עם זאת, חשוב לא לעוות את המובן המקורי של "מאמינות למתלוננות" . הכוונה לא לאמון אוטומטי לכל מי שמתלונן, אלא לתהליך רציני ויסודי של בירור, שכולל את זכותו של הנילון להליך הוגן, תוך כדי התייחסות לראיות, חומרת המעשה וציר הזמן.

6. רציונליזציות מסוגים שונים, ואמירות נוסח "הוא תמיד היה כזה", או "אאוטינג זה דבר אלים בדיוק כמו אונס" לא מקדמות אותנו לשום מקום. אאוטינג אינו אונס. חשוב לקיים בו דיון ולהבין, למה זה דבר לא טוב.

7. מפתה מאד לכת למקום של "שוב, גברים אשכנזים תל אביביים עשירים עושים ככל העולה על רוחם". מפתה, אבל לא נכון. אוחובסקי ופנקס הם אמנם כאלה, אבל הדיון כאן הוא לא עליהם, אלא על נורמות שמושרשות בקרב גברים גייז במשך שנים ארוכות- נורמות שמטשטשות את השיח על פערי גילאים, על ההסכמה, על גבולות השיח המכבד, על ההחפצה ועל עוד הרבה דברים- שהגיע הזמן לדבר עליהם ולקיים דיון רציני ומעמיק. זו ההזדמנות, זו שעת הכושר !

8. אנחנו בונים בישראל קהילה גאה חזקה, בריאה, מוגנת, יציבה ובטוחה בעצמה. בטוחה בעצמה די הצורך כדי שתוכל לחשוף את הפגמים שלה ולא לתת לאיש "הנחות סלב". שוב, תודה לכל מי שעוסקים במלאכה. בואו נפזר את מסך הערפל, בואו נעמוד באור ולא בצל !

זאב שביידל- הינו איש טיפול ופעיל חברותא ותיק.

אבא יוצא מהארון.

פעם חשבתי שלאבא זה הדבר הכי נורא בעולם. אבל עכשיו, זה אצלי וזה הבן שלי. וזה לגמרי בסדר.

קרא עוד »

גם לנו זה קרה

גם לנו זה קרה…
הכל התחיל, איך לא, בשבת חברותא, אי שם לפני 9 שנים בגוש עציון. דווקא אז, לא קרה כלום וכל אחד המשיך בחייו.
אבל חייב להיות סוף טוב, אז רצה הגורל ויצאנו כעבור 3 שנים לטיול פסח של…חברותא. וכן, שם כבר נוצר הקליק ומאז הכל התגלגל…

קרא עוד »

אם מצעד הגאווה בתל אביב הוא חגיגה המונית של חופש, אצלנו זה מאבק קיומי ויומיומי.

בשנה שעברה, לקראת המצעד השני, העימות בין חושך לאור הגיע לסף פיצוץ. המשטרה, בעקבות איומים לפגוע במצעד, דרשה לשנות את התוואי ולהרחיק אותנו ככל שניתן מהגרעין התורני המאיים, כלומר מהרחוב שבו גדלתי ומלב היישוב שלי. בהתערבות בג"ץ, שלמרבה המזל עדיין קיים במדינה הזאת, חלחלה ההבנה שלא יעלה על הדעת שבזמן שמצעדי דגלים ואירועי דת מתקיימים במועצה בשפע, תיאסר צעדה למען הסובלנות. בסופו של דבר, למרות נהירה המונית ומרגשת של תומכים מכל קצוות הארץ, היו שם יותר שוטרים מצועדים.

קרא עוד »

שתפו את המאמר