חיפוש
My WordPress Page קו הקשב פתוח עכשיו
חיפוש

על ההטרדות המיניות בקהילה הגאה- וכל מיני כיוונים של שיח

זאב שביידל


1.כגיי, כפעיל גאה, כאיש טיפול שעבד תקופה ארוכה עם פוגעים מינית ויוצא לי מדי פעם לעבוד עם הנפגעים- אני חש המון הערכה לכל מי שחשף בשבועות האחרונים את הפוגענות המינית כתופעה בקהילה הגאה בישראל. כל הכבוד לקהילה הגאה, שהיא מנכשת מתוכה את העשבים השוטים וחושפת את מה שלא היה מקובל לדבר עליו עד לאחרונה  ממיליון סיבות לא רלוונטיות.

2. האם אתה מופתע?- שאלה ששמעתי הרבה בשבועות האחרונים. התשובה היא- לגמרי כן ולחלוטין לא. לגמרי כן- כי אני לא נוטה לחשוב שמישהו שאני מכיר הוא פוגען מיני סדרתי. וכן, הופתעתי- ממשה קצב, ממוטי אלון, מיהודה משי זהב, מאייל גולן, ממש איבגי – וגם מגל אוחובסקי ואיתי פנקס. שכמובן, אשמתם או אי אשמתם צריכה להתברר בבית המשפט.

3. מצד שני- אני לחלוטין לא מופתע, במובן הזה שבעידן #meetoo ברור היה שגם בקהילה הגאה עם הזמן ייחשף מפורסם, או כמה, שהיו מעורבים בפגיעה מינית מכל סוג שהוא. אצל כולם יש, למה אצלינו לא?

4. ניסיון של טרמפיסטים חרד"לים למיניהם לנצל את הדיון בנושא כדי לאסור על פעילות של איגי, למשל, או לקדם טיפולי המרה, הוא ניסיון נואל, בלשון המעטה. גל אוחובסקי ( או איתי פנקס), לא הקימו את איגי, והם לא עבדו עם החניכים. כל העבודה של איגי באה לקדם בדיוק את המוגנות בקהילה הגאה ! ולהזכיר למי ששכח- ראש ארגון ההמרה הראשון בישראל, ראובן ישראל וולצר, מרצה כעת מאסר בשל פגיעות מיניות.

5. חשוב מאד לתמוך במתלוננים ובנפגעים. עם זאת, חשוב לא לעוות את המובן המקורי של "מאמינות למתלוננות" . הכוונה לא לאמון אוטומטי לכל מי שמתלונן, אלא לתהליך רציני ויסודי של בירור, שכולל את זכותו של הנילון להליך הוגן, תוך כדי התייחסות לראיות, חומרת המעשה וציר הזמן.

6. רציונליזציות מסוגים שונים, ואמירות נוסח "הוא תמיד היה כזה", או "אאוטינג זה דבר אלים בדיוק כמו אונס" לא מקדמות אותנו לשום מקום. אאוטינג אינו אונס. חשוב לקיים בו דיון ולהבין, למה זה דבר לא טוב.

7. מפתה מאד לכת למקום של "שוב, גברים אשכנזים תל אביביים עשירים עושים ככל העולה על רוחם". מפתה, אבל לא נכון. אוחובסקי ופנקס הם אמנם כאלה, אבל הדיון כאן הוא לא עליהם, אלא על נורמות שמושרשות בקרב גברים גייז במשך שנים ארוכות- נורמות שמטשטשות את השיח על פערי גילאים, על ההסכמה, על גבולות השיח המכבד, על ההחפצה ועל עוד הרבה דברים- שהגיע הזמן לדבר עליהם ולקיים דיון רציני ומעמיק. זו ההזדמנות, זו שעת הכושר !

8. אנחנו בונים בישראל קהילה גאה חזקה, בריאה, מוגנת, יציבה ובטוחה בעצמה. בטוחה בעצמה די הצורך כדי שתוכל לחשוף את הפגמים שלה ולא לתת לאיש "הנחות סלב". שוב, תודה לכל מי שעוסקים במלאכה. בואו נפזר את מסך הערפל, בואו נעמוד באור ולא בצל !

זאב שביידל- הינו איש טיפול ופעיל חברותא ותיק.

אני לא מוכן יותר לשקר. לחייך ולהגיד שהכל סבבה כששואלים איך היה בצבא, אני היום כבר לא חיי בפחד, אני חיי בכעס ואני לא אשתוק.

* לחברה שנעלו אותי מחוץ לחדר בגשם, בשלוש בלילה, כי פחדו שההומו שאיתם בחדר יגע בהם: אני מקווה שתגבשו לעצמכם זהות מורכבת ועשירה, כזאת שלא מבוססת ורק על גבריות רעילה ווסאח של יחידה מובחרת ותפסיקו להרגיש שהומו ששוקל 60 קילו מאיים לכם על הקיום.

קרא עוד »

יום הבחירות

מה יעשה אדם הרוצה לרסן את מערכת המשפט, להעלות את המיסוי על עשירים, להנהיג את שיטת השוברים במערכת החינוך, לתת לכל אדם תחת שלטון ישראל זכות הצבעה לפרלמנט, אך למסד בחוק את זהותה התרבותית היהודית העברית של המדינה, כך שהיא תתמוך כלכלית במוסדות תרבותיים תורניים בלי קשר לחלקם באוכלוסייה של יהודים שומרי מצוות? היש לאדם כזה מפלגה להצביע לה? בעייתו שלו ובעייתו של הלהט"ב הדתי אינן שונות מבחינה פוליטית כלל וכלל

קרא עוד »

בעוד 10 ימים אעמוד מתחת לחופה…

5 שנים אחרי שנתתי בפעם הראשונה לאמת לצאת לי מבין השפתיים, ו-4 וחצי שנים אחרי שהכרתי את מי שילווה אותי ביתר מסע היציאה, ובעוד הרבה מסעות בעתיד ב״ה, ומעניק לי אושר שלא הייתי יכול אפילו לחלום עליו מתוך הארון – החלום הזה הפך למשאלה ולציפייה כמעט הכי גדולה שלי. שני רק למשפחה שאני כבר מת להקים איתו.

קרא עוד »

"דע שאתה חשוב בעולם הזה"

בפעם הראשונה שסיפרתי להורים שלי שאני טרנסג'נדר, אימא שלי קצת הייתה בשוק אבל אבא שלי הוא הראשון שקיבל. לצערי הרב אבא שלי כבר לא איתנו, והרגשתי מאוד בודד. מכאן התחיל הרצון שלי להתחזק בדת ובאמונה, באתי מבית חילוני אז להתחיל כזה תהליך לבד זה לא כל כך פשוט כמו שזה נראה. 

קרא עוד »

שתפו את המאמר