על ההטרדות המיניות בקהילה הגאה- וכל מיני כיוונים של שיח

זאב שביידל


1.כגיי, כפעיל גאה, כאיש טיפול שעבד תקופה ארוכה עם פוגעים מינית ויוצא לי מדי פעם לעבוד עם הנפגעים- אני חש המון הערכה לכל מי שחשף בשבועות האחרונים את הפוגענות המינית כתופעה בקהילה הגאה בישראל. כל הכבוד לקהילה הגאה, שהיא מנכשת מתוכה את העשבים השוטים וחושפת את מה שלא היה מקובל לדבר עליו עד לאחרונה  ממיליון סיבות לא רלוונטיות.

2. האם אתה מופתע?- שאלה ששמעתי הרבה בשבועות האחרונים. התשובה היא- לגמרי כן ולחלוטין לא. לגמרי כן- כי אני לא נוטה לחשוב שמישהו שאני מכיר הוא פוגען מיני סדרתי. וכן, הופתעתי- ממשה קצב, ממוטי אלון, מיהודה משי זהב, מאייל גולן, ממש איבגי – וגם מגל אוחובסקי ואיתי פנקס. שכמובן, אשמתם או אי אשמתם צריכה להתברר בבית המשפט.

3. מצד שני- אני לחלוטין לא מופתע, במובן הזה שבעידן #meetoo ברור היה שגם בקהילה הגאה עם הזמן ייחשף מפורסם, או כמה, שהיו מעורבים בפגיעה מינית מכל סוג שהוא. אצל כולם יש, למה אצלינו לא?

4. ניסיון של טרמפיסטים חרד"לים למיניהם לנצל את הדיון בנושא כדי לאסור על פעילות של איגי, למשל, או לקדם טיפולי המרה, הוא ניסיון נואל, בלשון המעטה. גל אוחובסקי ( או איתי פנקס), לא הקימו את איגי, והם לא עבדו עם החניכים. כל העבודה של איגי באה לקדם בדיוק את המוגנות בקהילה הגאה ! ולהזכיר למי ששכח- ראש ארגון ההמרה הראשון בישראל, ראובן ישראל וולצר, מרצה כעת מאסר בשל פגיעות מיניות.

5. חשוב מאד לתמוך במתלוננים ובנפגעים. עם זאת, חשוב לא לעוות את המובן המקורי של "מאמינות למתלוננות" . הכוונה לא לאמון אוטומטי לכל מי שמתלונן, אלא לתהליך רציני ויסודי של בירור, שכולל את זכותו של הנילון להליך הוגן, תוך כדי התייחסות לראיות, חומרת המעשה וציר הזמן.

6. רציונליזציות מסוגים שונים, ואמירות נוסח "הוא תמיד היה כזה", או "אאוטינג זה דבר אלים בדיוק כמו אונס" לא מקדמות אותנו לשום מקום. אאוטינג אינו אונס. חשוב לקיים בו דיון ולהבין, למה זה דבר לא טוב.

7. מפתה מאד לכת למקום של "שוב, גברים אשכנזים תל אביביים עשירים עושים ככל העולה על רוחם". מפתה, אבל לא נכון. אוחובסקי ופנקס הם אמנם כאלה, אבל הדיון כאן הוא לא עליהם, אלא על נורמות שמושרשות בקרב גברים גייז במשך שנים ארוכות- נורמות שמטשטשות את השיח על פערי גילאים, על ההסכמה, על גבולות השיח המכבד, על ההחפצה ועל עוד הרבה דברים- שהגיע הזמן לדבר עליהם ולקיים דיון רציני ומעמיק. זו ההזדמנות, זו שעת הכושר !

8. אנחנו בונים בישראל קהילה גאה חזקה, בריאה, מוגנת, יציבה ובטוחה בעצמה. בטוחה בעצמה די הצורך כדי שתוכל לחשוף את הפגמים שלה ולא לתת לאיש "הנחות סלב". שוב, תודה לכל מי שעוסקים במלאכה. בואו נפזר את מסך הערפל, בואו נעמוד באור ולא בצל !

זאב שביידל- הינו איש טיפול ופעיל חברותא ותיק.

עֵת לַחֲשׁוֹת וְעֵת לְדַבֵּר

עֵת לַחֲשׁוֹת וְעֵת לְדַבֵּר, ואיננו מסוגלים עוד לחשות. מחזיקנא טיבותא לרב בני לאו שנענה לדברי הרב יובל שרלו וכתב הצעה לחיי משפחה להט"ב בקהילה הדתית (קישור בתגובה הראשונה), ונגע בנקודות רבות ומגוונות. אחרי שהנושא צף מול תלמידים שלי, באתי להגיב לחלק מדבריו, ולהשלים בחלק ממה שנראה בעיני. אשמח לתגובות.

קרא עוד »

שתפו את המאמר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *