לעדכונים על פעילויות ואירועים:

עוד נצחון כזה ואבדנו

שמות בדויים וראיונות דמיוניים לא יכסו על האמת המרה של טיפולי ההמרה. גם לא השמצת כל מי שאומר שאולי משהו כאן לא בסדר

שי ברמסון, יו"ר ארגון חברותא – הומואים דתיים


בזמן שעברתי טיפולי המרה, בשנות העשרה שלי, חיפשתי עדויות להצלחת הטיפולים. תמיד היו הרבה אנשים ללא שם, ללא פנים, ללא פרטים ליצירת קשר. אפילו נפגשתי עם כאלה שטענו עליהם שהצליחו. וכשנפגשתי איתם, הצלחה זה לא מה שראיתי בעיניים שלהם. טיפולי ההמרה הביאו אותי לשפל הגדול של חיי ורצון לסיים אותם. לא רק אותי הם הביאו לשם, אלא הרבה אחרים חברים שלי. ברוך ה', שרדתי. אחרים לא. ומה כל כך קשה בהם? טיפולים בהם אדם מגיע למסקנה שהוא חייב להיפטר מהנטיה הזו, ואם אינו מצליח זה לבטח אשמתו, תוך בזבוז זמן וכסף רב, מביאים לשנאה עצמית. יש לחץ. לחץ שמכרסם בנפש. מה יהיה איתי? ובסוף, הוא גובה את המחיר.

עם רונן שם בדוי, רונן שאינו רונן, אין לי ויכוח. פתאום, עם סיום משפט של מטפל מארגון המרה אחד בפשעים שמזעזעים את השומע, קם לו ארגון המרה חדש, מיתוג מחדש של האדרת על אותה הגברת, וצצים להם רוננים שאינם רוננים ומתרוננים עלינו. ובכן, אני לא כותב בשם בדוי, וגם לא פעילים רבים בארגון "חברותא" שאת שמותיהם וסיפוריהם ניתן למצוא ברשת, נצחון והצלחה לא היו מנת חלקנו. וניסינו. ורצינו. הכי רצינו.

"שי ברמסון. שם אמיתי. עבר טיפולי המרה" (צילום: רותם שביט)

אין לי גם ויכוח עם מי שרוצה להשתנות. כן, להיות הומו יכול להיות דבר קשה. להיות הומו דתי יכול להיות דבר קשה. אולם מדוע דרושים לכך ארגונים מיוחדים? שעה שפרקטיקות אלו נאסרות ומוקעות בכל העולם הן ע"י החוק והן ע"י גורמי המקצוע (גם בארץ), אין מקום לניסויים בבני אדם ולניצולם כספית, נפשית וודאי שלא מינית. נפגענו מספיק. גם מטפל שיעמיד אפשרות של בחירה, שישים הכל על השולחן, שידבר בעובדות ובידע שצברנו עד כה, יהווה התמודדות נכונה עם הסוגיה. לכל אחד. והאמת, שבכל נושא.

לבוא מבחוץ, בהאשמות, לטעון כנגדנו ולדון אותנו לפני שהגעתם למקומנו, לא מסייע לנו. אנחנו בקהילה הדתית הגאה לא פוחדים מגברים שנמשכים לנשים. על ביסקסואלים שמעתם? גם הם חלק מהקהילה שלנו. אנחנו פוחדים על כל אלה שפונים אלינו לאחר שניצלו מהרס עצמי. אלה באים אלינו בזרם שוטף, לצערי הרב.

לנו יש מלחמה באלה המבקשים להמיר אותנו גם במחיר ההרס שלנו. הכחדת חלקים בנפש שלנו לא תביא גאולה לאף אחד, לא הצלחה ולא נצחון.

בחור בן 18-19, שהולך לטיפול "מקצועי" ו"מבטיח", תרתיי משמע, שנותן תחושה של עוצמה, ביטחון, כמו טריפ מופלא על קוקאין משובח במיוחד הנארז בתוך מעטפת של מציאות אפשרית וחוקית לחלוטין… יש יותר מזה?!

אחד הדברים שאפיינו את הטיפול זה הדגש על כך שניתן לשנות דברים- הנטייה הזאת היא נרכשת ואיננה מולדת, נאמר, ולכן אין שום בעיה לשנות את זה. המפתח הוא בי וזה תלוי רק ברצון שלי. עניין של בחירה.

קרא עוד »

סדנת כתיבה מונחית

לכתוב את מה שבפנים. את מה שלמדנו להשתיק ולהפנים. לא להדחיק, לא להחליק, אלא לחלוק את שעל הלב. שכבר למד לכאוב אך גם להתאהב.

קרא עוד »

ליין אוי גיי זמיר

מקוות שהתעוררתן חמודות מתוקות, כי אחרי המסיבה מוש מוש מוש שהיתה לנו קשה לקום!! אריאלה רשף המדהימה עלתה והרימה לנו את הרחבה, ו100 חברותות פיזזו אמש במועדון ה"אמור" בתל אביב, עד שהמנהל בא ואמר "רבותינו, הגיע זמן קריאת שמע של שחרית". אוי גיי זמיר 2 – הייתם מדהימים והיה מדהים! תודה שבאתם ונתראה במסיבה הבאה

קרא עוד »

סדרת ארון הקודש

"ארון הקודש”
היא סדרת רשת דוקומנטרית שיצרה הבמאית וחברת הקהילה מורן נקר, על להט”בים דתיים שתעלה בתאגיד השידור הציבורי “כאן”. כל פרק מתמקד בדמות, זוג או משפחה בשלב אחר בחיים. הקרנת הסדרה מביאה תיעוד אינטימי של אנשים המתמודדים עם המפגש בין נטיה מינית וזהות מגדרית ובין אמונה ואורח חיים דתי, דרך רגעים משמעותיים וטקסים דתיים, משפחתיים וזוגיים.

קרא עוד »

אני חושב שהמילה שחיפשת היא "קוויר"

הרב אברהם סתיו, אני חושב שהמילה שחיפשת בפתיחת דבריך היא קוויר (או אולי גיי באנגלית), אדם שהוא חריג מהציפיות הסיס-הטרו-נורמטיביות של החברה שלנו, ולא המילה הומו או הומוסקסאול. כשאנשים להט"בים מזדהים עם דמויות כמו בובספוג או אלזה "ומשייכים" אותן לקהילה הגאה הם לרוב לא מסווגים אותם מבחינת נטייה מינית או זהות מגדרית, אלא מצביעים על חוויה משותפת. בדרך כלל החוויה הזאת לא תהיה של אחת הזהויות הכלולות באותיות להטבא"ק+. זו פשוט חוויה כללית יותר, החוויה של שונות בתוך חברה שמניחה שכל בן נמשך לבת, שמבוגרת בשנות ה-30 שלה צריכה להתעניין בקשרים רומנטים, ושהחוויה המגדרית של כל אחד.ת היא או גבר או אשה. המילה היותר כוללנית לזהות השונה הזו היא המילה קוויר. הקושיה – איך ייתכן שלספוג או לכוכב ים תהיה נטייה מינית או זהות מגדרית שונה, רלוונטית כמו הקושיה איך ייתכן שבובספוג מדבר, שיש לו רישיון נהיגה, ושהוא לובש חולצה מכופתרת ועניבה.

קרא עוד »

שתפו את המאמר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.