חיפוש
My WordPress Page קו הקשב פתוח עכשיו
חיפוש

סרוג עולה!

כשרעות ניצבת בדירתו של רועי הוא נשבר ומגלה לה שהוא הומו. "למה אתה יוצא עם בנות? זה לא בסדר", היא אומרת לו כשמבטה נעוץ ברצפה רגע לפני שהיא בורחת בפגיעות. "אני מצטער", הוא עונה לה, ובכך משתמש במילים שבעצם החברָה הדתית, וגם החילונית, צריכה לומר לו. צריכה לומר לנו * עמית לוי בביקורת טלוויזיה על "סרוגים"
סוף-סוף!
סוף-סוף!

בפרק הקודם רועי "זורק פצצה" – הוא מספר לאחיו נתי שהוא נמשך לבנים. השאלה הראשונה של האח המופתע היא אם גם מאיר, החברותא של רועי, הומו.
סיטואציה אפשרית במציאות? אולי. סיטואציה אמינה? לא. אפשרית טלוויזיונית? בהחלט לא.

ראשית, כלל גדול בתסריטאות – לשתול רמזים.
למעט רמז שטרם נפרע ולפיו נראֶה שאבא של רועי יודע משהו, ולכן הוא אומר לְרעוּת כי הוא במקומה היה חושב פעמיים אם להתראות עם הבחור הזה, קרי הבן שלו, ולמעט רבע רמז בכך שרועי מגלה טעם טוב בעיצוב – הצופה לא הוכן כלל לעניין הנטייה ההומוסקסואליות של רועי. וגם כל הרמזים הנ"ל נשתלו באותו הפרק שרועי יוצא מהארון. קצת מדי ומאוחר מדי.

שנית, כלל חשוב בתסריטאות – אמינות.
למה שהשאלה הראשונה של נתי תהיה על מאיר דווקא – דמות שזכתה בחצי דקת מסך כששוחחה שיחה קלה עם רועי רגע לפני שהחלו ללמוד בחברותא? זאת ועוד, כשרועי ומאיר שוחחו ובדיוק נתי נכנס לבית, לא נרשם דו-שיח בין נתי למאיר, וכלל לא ברור אם נתי מכיר אותו ואם זו הפעם הראשונה שהוא רואה אותו.
בתור הומו דתי בפני עצמי ובתור מי ששמע אין-סוף סיפורים על התגובות של אנשים לידיעה שהניצב מולם הוא הומו – הייתי מצפה שנתי ישאל שאלות אחרות. למשל, "אתה רציני" – שאלה שיכולה להתאים לאופי של נתי. או למשל "מאיפה אתה יודע?" – שאלת דבילית שסטרייטים אוהבים לשאול כאילו להם מישהו אמר שהם סטרייטים. אפילו הייתי מצפה שאת המשפט שנתי אומר לקראת סוף השיחה – "אבל אתה לא נראה הומו", הוא יאמר מיד בתחילתה.

ועוד בעיית אמינות מצאתי בכך שנִראֶה שנתי הראשון שיודע על נטייתו של רועי, אבל משום מה לא נרשמה אצל רועי כל בושה או רמז לבושה. כמעט כל הומו דתי יכול לכתוב מגילות על הפעם הראשונה שהעז לספר למישהו את סודו הגדול, ועל הרגשת אי-הנעימות והבושה הטבועים בנו לאחר שנים רבות כל כך של הכחשה והסתרה, ואילו רועי "נופל על נתי" בשופי ובלי בעיות.

אבל מה לי כי אלין – "סרוגים" עושה יחסי ציבור מעולים לנושא ההומואים הדתיים ותיזכר כתכנית הדגל ששמה את הנושא על שולחן הסלון בשעות צפיית שיא בפני רבבות בני אדם. אל תשכחו שבתום העונה השנייה ב-yes הסדרה תשודר גם בערוץ 2.

"סרוגים" גם סוף-סוף מַראָה מה קורה לצד השני של המטבע. בעוד עדיין יש רבנים שחושבים שחתונה היא פתרון, ושאם הומו יתחתן יעבור לו, כעת רואים שיש שני צדדים למטבע. יש גם בחורה במשוואה הזו, רעות במקרה הזה. בסדרה רואים את התקוות שהיא תולה ברועי, את האכזבה שלה, את הכאב שלה, את שברון הלב שלה, את הבכי שלה על הספסל הציבורי, את חוסר ההבנה שלה מה היא עשתה לא בסדר או אמרה לא בסדר או התנהגה לא בסדר שגרר את זריקתה בידי רועי, הבחור שעמו הייתה לה כימיה טובה.

"סרוגים" גם חושפת את הצביעות של החברה הדתית. נתי מנסה לשדל את רועי שלא יעשה את הצעד המתבקש: להסביר לרעות שהפעם הקלישאה נכונה – זה באמת לא היא אלא הוא. הסיבה לדאגה של נתי היא שמירה על שמו הטוב. שלו עצמו, ולא של רועי. שחלילה החברָה המושלמת מסביב לא תדע שלרופא המהולל יש אח הומו, כמו שמתריס בפניו רועי.

אבל כשרעות ניצבת בדירתו של רועי כשהיא חסרת אונים – רועי נשבר ומגלה לה. "למה אתה יוצא עם בנות? זה לא בסדר", היא אומרת לו כשמבטה נעוץ ברצפה רגע לפני שהיא בורחת בפגיעות. "אני מצטער", עונה לה רועי, ובכך משתמש במילים שבעצם החברָה הדתית, וגם החילונית, צריכה לומר לו. צריכה לומר לנו.

סרוגים, yes Stars Drama HD, יום ראשון, 22:10

– – – –
ביקורת טלוויזיה זו פורסמה גם ב-nrg יהדות, א' באדר תש"ע; 15 בפברואר 2010

הרב זיני במכתב הפתוח שלו לא קובל רק על עצם הפיצוי, וטוען שלוש טענות: בטחונית, פוליטית ואמונית.

משפחות שכולות מקבלות ליווי ועזרה מרגע שנודע שיקירן נפגע. הברית הקושרת את העורף לחזית לא ניתקת כשהחייל בחזית נפגע. אפשר לקרוא לזה חוב מוסרי. אולי זה חוב מסוג אחר. החוב הוא ביחס לאנשים הקרובים שהקריבו את היקר להם, למעננו, למען המדינה ואזרחיה. אם בני זוג בחרו לחיות את חייהם הזוגיים ללא מיסוד כהלכה, יכולה להיות לכך אחת משתי משמעויות:

קרא עוד »

שלום צ’אט ג’י פי טי, תוכלי לספר לי בבקשה מהי הומופוביה?

כמו שצ’אט ג’י פי טי אמרה, יש קשר מובהק בין דתות לבין הומופוביה. ספציפית, יש קשר מובהק בין היהדות לבין הומופוביה. לפני כשנה פרסמתי ב”התקופה” את המסה “כה אהבו חכמינו”, שעסקה בדרך שבה היהדות המסורתית פירשה את סיפור רבי יוחנן וריש לקיש בנהר הירדן. משפט הפתיחה הפלרטטני של ריש לקיש: “יופיך לנשים”, שאותו ניתן להבין בקלות כ”אתה יפה כמו בחורה” פורש לאורך ההיסטוריה היהודית כ”חשבתי שאתה אישה”, כי לא ייתכן שדמות נכבדה כל כך, הנמנית על חבורת הרבנים המכונה “חז”ל”, תהיה אדם שנמשך לגבר. אבל הסיפור קורע הלב של שני החכמים הוא סיפור אהבה רומנטי, ועוד כזה שנגמר בטרגדיה, אולי כדי להזהיר את מי ששוקל להתאהב בגבר.

קרא עוד »

אז כן – אני הומו, הפתעה!

אז כן – אני הומו, הפתעה!
ולא – לא מדובר במתיחת 1 באפריל סופר מאוחרת ואין לי חוש הומור כזה גרוע.

קרא עוד »

שתפו את המאמר