לעדכונים על פעילויות ואירועים:

סיפור תפילת חנה – אמתי מנצר

במסכת ברכות (הצטרפתי ללחץ החברתי של לימוד הדף היומי ואני שמח בכך), סיפור תפילת חנה מובא על מנת ללמוד מספר הלכות תפילה. באחד מהדיונים הנוגעים לנושא, מופיע סיפור שתפס אותי מאוד:

אָמְרָה חַנָּה לִפְנֵי הַקָּדוֹשׁ בָּרוּךְ הוּא:
רִבּוֹנוֹ שֶׁל עוֹלָם, מִכָּל צִבְאֵי צְבָאוֹת שֶׁבָּרָאתָ בְּעוֹלָמָךְ,
קָשֶׁה בְּעֵינֶיךָ שֶׁתִּתֵּן לִי בֶּן אֶחָד!
מָשָׁל לְמַה הַדָּבָר דּוֹמֶה,
לְמֶלֶךְ בָּשָׂר וָדָם שֶׁעָשָׂה סְעוּדָה לַעֲבָדָיו,
בָּא עָנִי אֶחָד וְעָמַד עַל הַפֶּתַח. אָמַר לָהֶם:
תְּנוּ לִי פְּרוּסָה אַחַת!
וְלֹא הִשְׁגִּיחוּ עָלָיו.
דָּחַק וְנִכְנַס אֵצֶל הַמֶּלֶךְ, אָמַר לוֹ:
אֲדוֹנִי הַמֶּלֶךְ, מִכָּל סְעוּדָה שֶׁעָשִׂיתָ,
קָשֶׁה בְּעֵינֶיךָ לִתֵּן לִי פְּרוּסָה אַחַת!

חנה לא מסכימה לקבל את האפשרות שהצורך שלה לא יקבל מענה, "קָשֶׁה בְּעֵינֶיךָ שֶׁתִּתֵּן לִי בֶּן אֶחָד?!". אין שום סיכוי שאלוהים לא יענה לה, אין מציאות בה הצדק לא לטובתה. האמונה של חנה יחד עם העוול שהיא חווה לא מאפשרים לה לקבל את הגזרה כרצון אלוהי מוצדק.

בתחילת היציאה מהארון שלי עסקתי ללא הפסקה בשאלה "איך זה מסתדר?". יש יושרה שאי אפשר לחמוק ממנה: איך אפשר לחשוב שמדובר בזהויות שיכולות לחיות בשלום אחת עם השניה? איך אפשר לחשוב שלא מדובר בעימות ובאויבות של שתי תנועות מנוגדות?

חיפשתי ומצאתי הרבה תשובות, אבל יש נקודה אחת שהיתה היסוד שלי: האמונה שללהט"בים דתיים יש מקום בתוך היהדות, האמונה שלי יש מקום בעולם הזה. לא היה טיעון רציונלי שהשאיר אותי דתי, אלא תחושת ביתיות עמוקה. על אף שהדרך לא הייתה מבוררת לחלוטין, ידעתי באופן שלא היה ניתן לערער עליו שחייבת להיות אפשרות בעבורי להיות דתי.
אמונה בצלם אלוהים מביאה למסקנה כי דלתות בית הכנסת אמורות להיות פתוחות לכולם, המאבק הגאה אשר מסיים עוול וסבל רב נדמה לי כגאולה. אין מציאות בה המהפכה הזו לא מגיעה כרצון ה', אין מציאות בה רצון ה' הוא להתנגד לגאולה זו.

העני מגיע לעבדי המלך ודורש פרוסה אחת, אך הם מתעלמים ממנו. הוא נדרש להידחק על מנת להיכנס אצל המלך ולהטיח בו את הדרישה שלו: מכל השפע הזה, גם לי מגיע, (גם אני חלק).

החברה הדתית מספקת לנו מדי שבוע עבד מלך אחר, אשר דואג להערים קשיים נוספים אל מול להט"בים שבוחרים להיות דתיים. קהילה אשר ראויה לכבוד ולשבח מושמצת ומגונה בשם הדתיות והדרך הנכונה.
במידה רבה, הסיפור הלהט"בי-דתי עדיין מדבר על דחק, על הצורך להתגבר ולפרוץ ולהצליח. החומות אשר חוסמות אותנו מגוונות – הקהילה הדתית, שנאה עצמית, הלכה מקובלת, פחד. שמירה על הזהות הדתית מתבצעת מתוך מאמץ מסוים, תחושת הביתיות עדיין לא מלאה לחלוטין – אי אפשר עדיין לשמוט את הידיים ולהרפות, לחיות את הדתיות כמובן מאליו.
סוף הסיפור לא מופיע בגמרא, אבל מוכר לכולם: חנה זוכה לבן. התקווה שלה מאפשרת לה להבקיע חומת ברזל.

המאבק הגאה הוא הדרך הטובה ביותר שאני מכיר כדי לקוות בצורה שאינה של קבע,
אני מקווה שיום אחד ילמדו מהקהילה הזו איך ראוי להתפלל.

#דת_ולהטב

why do face masks sting, indoor tanning face mask, n95 dust mask respirator sperian one fit valved, mermaid princess gas mask respirator bubble goth pastel goth, medical face mask dollar general, how long should a charcoal face mask set, jamaican color surgical mask, myopic lenses for face mask, dust mask for caving, n100 reusable respirator, cat anti dust respirator mask, heb online pharmacy, saudi arabia coronavirus, where to find liquid smoke in walmart, business financial aid covid 19, made at home face masks, 3m mask filters 2091, coronavirus enteritis in horses, hell face mask, how do face masks get out blackheads, face shield lowes, sk2 face mask, odor surgical mask, can a bandana replace a dust mask, unknown substance on patient emt n95 mask, n99 sport dust mask, 3m welding mask, msa particulate disposable dust mask, online respirator medical evaluation, tiger face masks, lifetime of respirator cartridge, wearing dust mask while running, n95 smoke mask for kids, how to make charcoal face mask with glue, rotavirus and coronavirus in calves, replacement face shield for fulmer motorcycle helmets, how many days a week should i use a face mask, half face respirator home depot, n95 mask osha, which dust mask for smoke, countries where citizens need face masks to breathe, germ protection face masks, scott half face respirators, respirtory protection, langley federal credit union surgical mask,

בחור בן 18-19, שהולך לטיפול "מקצועי" ו"מבטיח", תרתיי משמע, שנותן תחושה של עוצמה, ביטחון, כמו טריפ מופלא על קוקאין משובח במיוחד הנארז בתוך מעטפת של מציאות אפשרית וחוקית לחלוטין… יש יותר מזה?!

אחד הדברים שאפיינו את הטיפול זה הדגש על כך שניתן לשנות דברים- הנטייה הזאת היא נרכשת ואיננה מולדת, נאמר, ולכן אין שום בעיה לשנות את זה. המפתח הוא בי וזה תלוי רק ברצון שלי. עניין של בחירה.

קרא עוד »

סדנת כתיבה מונחית

לכתוב את מה שבפנים. את מה שלמדנו להשתיק ולהפנים. לא להדחיק, לא להחליק, אלא לחלוק את שעל הלב. שכבר למד לכאוב אך גם להתאהב.

קרא עוד »

ליין אוי גיי זמיר

מקוות שהתעוררתן חמודות מתוקות, כי אחרי המסיבה מוש מוש מוש שהיתה לנו קשה לקום!! אריאלה רשף המדהימה עלתה והרימה לנו את הרחבה, ו100 חברותות פיזזו אמש במועדון ה"אמור" בתל אביב, עד שהמנהל בא ואמר "רבותינו, הגיע זמן קריאת שמע של שחרית". אוי גיי זמיר 2 – הייתם מדהימים והיה מדהים! תודה שבאתם ונתראה במסיבה הבאה

קרא עוד »

סדרת ארון הקודש

"ארון הקודש”
היא סדרת רשת דוקומנטרית שיצרה הבמאית וחברת הקהילה מורן נקר, על להט”בים דתיים שתעלה בתאגיד השידור הציבורי “כאן”. כל פרק מתמקד בדמות, זוג או משפחה בשלב אחר בחיים. הקרנת הסדרה מביאה תיעוד אינטימי של אנשים המתמודדים עם המפגש בין נטיה מינית וזהות מגדרית ובין אמונה ואורח חיים דתי, דרך רגעים משמעותיים וטקסים דתיים, משפחתיים וזוגיים.

קרא עוד »

אני חושב שהמילה שחיפשת היא "קוויר"

הרב אברהם סתיו, אני חושב שהמילה שחיפשת בפתיחת דבריך היא קוויר (או אולי גיי באנגלית), אדם שהוא חריג מהציפיות הסיס-הטרו-נורמטיביות של החברה שלנו, ולא המילה הומו או הומוסקסאול. כשאנשים להט"בים מזדהים עם דמויות כמו בובספוג או אלזה "ומשייכים" אותן לקהילה הגאה הם לרוב לא מסווגים אותם מבחינת נטייה מינית או זהות מגדרית, אלא מצביעים על חוויה משותפת. בדרך כלל החוויה הזאת לא תהיה של אחת הזהויות הכלולות באותיות להטבא"ק+. זו פשוט חוויה כללית יותר, החוויה של שונות בתוך חברה שמניחה שכל בן נמשך לבת, שמבוגרת בשנות ה-30 שלה צריכה להתעניין בקשרים רומנטים, ושהחוויה המגדרית של כל אחד.ת היא או גבר או אשה. המילה היותר כוללנית לזהות השונה הזו היא המילה קוויר. הקושיה – איך ייתכן שלספוג או לכוכב ים תהיה נטייה מינית או זהות מגדרית שונה, רלוונטית כמו הקושיה איך ייתכן שבובספוג מדבר, שיש לו רישיון נהיגה, ושהוא לובש חולצה מכופתרת ועניבה.

קרא עוד »

שתפו את המאמר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.