חיפוש
My WordPress Page קו הקשב פתוח עכשיו
חיפוש

סיכום מפגש שמיניי של דָּרְשֵׁנִי | "רבי עקיבא איש צנוע"

גילינו שישנו שוני משמעותי על סיפורם של רבי עקיבא ורחל בין הגרסה הארצישראלית לגרסה הבבלית, בפרט מה התפקיד של רחל (או "האשה" באחד הסיפורים).

הגשם לא יכל לעצור את לימוד התורה שלנו בתוכנית דרשני! פתחנו את השיעור בשיר "רבי עקיבא איש צנוע שכתבה דליה רביקוביץ'. ניסינו לבחון את מקורות השיר הזה בספרות החז"לית. גילינו שישנו שוני משמעותי על סיפורם של רבי עקיבא ורחל בין הגרסה הארצישראלית לגרסה הבבלית, בפרט מה התפקיד של רחל (או "האשה" באחד הסיפורים). בגרסה הבבלית רחל דוחפת את רבי עקיבא לעזוב את הבית וללמוד תורה ומשם נגמר הקשר. לעומת זאת, לפי הגרסה הארציאשלית רבי עקיבא המשיך לעבוד ביום וללמוד בלילה כאשר רחל אשתו הייתה שותפה שלו לדרך. דנו באפשרוית השונות שחז"ל מנסים לשקף לנו הסיפורים. נרטיבים שונים של הגשמה עצמית, זוגיות, ושותפות. שאלות שעדיין רלוונטיות להיום.

גם את.ה יכול.ה לבוא ללמוד איתנו בתוכנית דרשני!

עֵת לַחֲשׁוֹת וְעֵת לְדַבֵּר

עֵת לַחֲשׁוֹת וְעֵת לְדַבֵּר, ואיננו מסוגלים עוד לחשות. מחזיקנא טיבותא לרב בני לאו שנענה לדברי הרב יובל שרלו וכתב הצעה לחיי משפחה להט"ב בקהילה הדתית (קישור בתגובה הראשונה), ונגע בנקודות רבות ומגוונות. אחרי שהנושא צף מול תלמידים שלי, באתי להגיב לחלק מדבריו, ולהשלים בחלק ממה שנראה בעיני. אשמח לתגובות.

קרא עוד »

עוד טור דעה טרנסופובי מפי אישה דתיה

בשבת האחרונה פרסמה שרון רוטר טור דעה על קרוב משפחה שלה (מצורף למטה, מוזמנים ומוזמנות לקרוא). כאיש מדע, ביולוג וגנטיקאי אני ממש מרגיש צורך לענות על הטיעונים שלה שמלאים בחוסר ידע ובהבנה בעניין.

קרא עוד »

אני זוכר את זה, שהוא הביט בי ואמר ש״זה לא אמיתי ורק מחשבות שווא ואי אפשר באמת לאהוב בנים, אתה לא רוצה למות לבד״.

אני זוכר את היום הזה טוב מאוד, כי הוא שרט לי את הלב. זוכר איך אבא שלי אסף אותי אחרי זה עם המונית שלו, ואיך נכנסתי וישבתי במושב האחורי כאילו הייתי לקוח זר, ורציתי שהוא ישאל אותי מי כיבה לי את הלב, איך היה אצל הרב, אבל אבא לא שאל.

קרא עוד »

עמי ידע מאיפה הוא בא.

עמי ידע לאן הוא הולך. לכל מקום אליו פנה עשה זאת בחיוך נעים ובפנים קורנות. קולו שקט, צנוע, שיחתו נעימה. עמי בנה לו בית מלא באהבה.

קרא עוד »

שתפו את המאמר