חיפוש
My WordPress Page קו הקשב פתוח עכשיו
חיפוש

סיכום מפגש תשע עשרה של דָּרְשֵׁנִי | תגובת חז"ל למשבר הגדול של חורבן הבית

אתמול בתוכנית 'דרשני' למדנו על תגובת חז"ל למשבר הגדול של חורבן הבית דרך הפריזמה של 'תאוריית ההתרסקות' של בִּנֵיי לַפֶּה.

אתמול בתוכנית 'דרשני' למדנו על תגובת חז"ל למשבר הגדול של חורבן הבית דרך הפריזמה של 'תאוריית ההתרסקות' של בִּנֵיי לַפֶּה.

בִּנֵיי – מקימת ישיבת 'סברא' בשיקגו – טוענת שכל מסורת מגיעה לעולם כדי לענות על השאלות הגדולות בחיים – והיא ניתנת דרך סיפור אב. במקרה של היהדות, התורה והמצוות הם הסיפור האב שלנו. ואם יום אחד מגיע איזשהו משבר והכל מתרסק ושובר את הסיפור לרסיסים, מה עושים? מה עושים בעולם שכל מרכזו הדתי, החברתי והלאומי הינו בית המקדש והוא נחרב? משל למה הדבר דומה: סיפורם של להט"בים דתיים.

אופציה 1: כל החיים שלך אמרו שיש רק דרך אחת, גברים מתחתנים עם נשים וזה ציווי ה', אז מה עם זה לא מה שאני רוצה? אני אתעלם – אמשיך עם הסיפור שסיפרו והכל יהיה בסדר. האופציה הזאת כנראה גם תתרסק.

אופציה 2: אני מגלה שלא כל העולם עובד לפי מה שאמרו לי שהוא ציווי ה' – זה אומר שאני צריך לעשות את זה אחרת. אני צריך סיפור אב חדש ולמחוק את הישן. למרות שבסוף, גם משהו אחר ירסק את הסיפור החדש הזה.

אופציה 3: אני מקבל את המשבר אבל ממשיך עם הסיפור אב, מחדש דברים כדי להשתמש בסיפור אב המקורי כדי לענות על השאלות שעולים בעקבות ההתרסקות.

ולבחור באופציות האלו – הייתה שאלת השאלות של הדור אחרי החורבן. החל מהפרושים שרצו לפרוש מלאכול – שלא יכלו להתקדם בעולם בלי בית המקדש ובחרו באופציה 1. ועם הזמן הדברים התחילו להתייצב, אנשים שעזבו הכל ובחרו באופציה 2, ועד טקסים ותקנות שייסדו חכמינו, במיוחד רבי יוחנן בן זכאי ורבן גמליאל, כדי לשמור על סיפור המקורי – חשיבות בית המקדש – אבל גם להבין איך מתקדמים בעולם אחרי החורבן דרך אופציה 3. ואז לימדו אותנו חכמים לא רק איך מתמודדים עם משבר כמו החורבן עצמו, אלא איך מתמודדים עם כל חורבן או משבר שמגיע בדרכנו.

רוצים ללמוד איתנו? אם גם אתם מחפשים לימוד תורה באווירה להט"בית, מוזמנים להגיע למפגש הבא של תוכנית דרשני ב-24 ליולי.

הדמעות שירדו לי כשהייתי אז בן 13 בחדר של הרב בישראל, שאמר לי שהומואים הם שטן מלוכלך וחטא חמור בתגובה לוידוי שלי, התחלפו בדמעות של אושר

אני זוכר שכשאוליבר נולד, חיפשנו מקום להתארח בו בבית הכנסת וגם ללכת למקווה, ואז פגשנו ברב ברוס הנדיר והמדהים שארגן לנו חגיגה מאירת עיניים בבית הכנסת בפורטלנד בארה״ב. כשהגענו, לא האמנו – המונים מהקהילה היהודית הגיעו כדי לחגוג איתנו. הרגשנו כמו משפחה אמיתית.

קרא עוד »

היום חל יום הזיכרון הטרנסי.

במיוחד בימים אלו אני משתדלת להיזכר שיש עוד מלחמה בחוץ. מלחמה ארוכת שנים שמלאה בדגלים לבנים. מלחמה חיצונית ופנימית שעוברת כל אחת ואחד מהקהילה הטרנסית.

קרא עוד »

גם לנו זה קרה

גם לנו זה קרה…
הכל התחיל, איך לא, בשבת חברותא, אי שם לפני 9 שנים בגוש עציון. דווקא אז, לא קרה כלום וכל אחד המשיך בחייו.
אבל חייב להיות סוף טוב, אז רצה הגורל ויצאנו כעבור 3 שנים לטיול פסח של…חברותא. וכן, שם כבר נוצר הקליק ומאז הכל התגלגל…

קרא עוד »

שתפו את המאמר