חיפוש
My WordPress Page קו הקשב פתוח עכשיו
חיפוש

סיכום מפגש תשע עשרה של דָּרְשֵׁנִי | תגובת חז"ל למשבר הגדול של חורבן הבית

אתמול בתוכנית 'דרשני' למדנו על תגובת חז"ל למשבר הגדול של חורבן הבית דרך הפריזמה של 'תאוריית ההתרסקות' של בִּנֵיי לַפֶּה.

אתמול בתוכנית 'דרשני' למדנו על תגובת חז"ל למשבר הגדול של חורבן הבית דרך הפריזמה של 'תאוריית ההתרסקות' של בִּנֵיי לַפֶּה.

בִּנֵיי – מקימת ישיבת 'סברא' בשיקגו – טוענת שכל מסורת מגיעה לעולם כדי לענות על השאלות הגדולות בחיים – והיא ניתנת דרך סיפור אב. במקרה של היהדות, התורה והמצוות הם הסיפור האב שלנו. ואם יום אחד מגיע איזשהו משבר והכל מתרסק ושובר את הסיפור לרסיסים, מה עושים? מה עושים בעולם שכל מרכזו הדתי, החברתי והלאומי הינו בית המקדש והוא נחרב? משל למה הדבר דומה: סיפורם של להט"בים דתיים.

אופציה 1: כל החיים שלך אמרו שיש רק דרך אחת, גברים מתחתנים עם נשים וזה ציווי ה', אז מה עם זה לא מה שאני רוצה? אני אתעלם – אמשיך עם הסיפור שסיפרו והכל יהיה בסדר. האופציה הזאת כנראה גם תתרסק.

אופציה 2: אני מגלה שלא כל העולם עובד לפי מה שאמרו לי שהוא ציווי ה' – זה אומר שאני צריך לעשות את זה אחרת. אני צריך סיפור אב חדש ולמחוק את הישן. למרות שבסוף, גם משהו אחר ירסק את הסיפור החדש הזה.

אופציה 3: אני מקבל את המשבר אבל ממשיך עם הסיפור אב, מחדש דברים כדי להשתמש בסיפור אב המקורי כדי לענות על השאלות שעולים בעקבות ההתרסקות.

ולבחור באופציות האלו – הייתה שאלת השאלות של הדור אחרי החורבן. החל מהפרושים שרצו לפרוש מלאכול – שלא יכלו להתקדם בעולם בלי בית המקדש ובחרו באופציה 1. ועם הזמן הדברים התחילו להתייצב, אנשים שעזבו הכל ובחרו באופציה 2, ועד טקסים ותקנות שייסדו חכמינו, במיוחד רבי יוחנן בן זכאי ורבן גמליאל, כדי לשמור על סיפור המקורי – חשיבות בית המקדש – אבל גם להבין איך מתקדמים בעולם אחרי החורבן דרך אופציה 3. ואז לימדו אותנו חכמים לא רק איך מתמודדים עם משבר כמו החורבן עצמו, אלא איך מתמודדים עם כל חורבן או משבר שמגיע בדרכנו.

רוצים ללמוד איתנו? אם גם אתם מחפשים לימוד תורה באווירה להט"בית, מוזמנים להגיע למפגש הבא של תוכנית דרשני ב-24 ליולי.

"השיח הזה חורץ דיני נפשות" קבעתי, "אתם לא חייבים לחשוב כמוני בנושא אבל גם לא חייבים להשתמש בשפה הזו כדי להתנהל מולו", סיכמתי.

ואני? אני לא מנסה "לקבור את האומללים בנטיות" אני הוא שמנסה לעזור לאותם אנשים שלא לשקוע בדיכאון וללכת לאיבוד בו, אני וחבריי הם אלו שמנסים להציל מטביעה חיי אדם בזמן שאנשים אחרים דוחפים את הראש שלהם חזרה אל מתחת למים, אני וחבריי וכל הקהילה הלהט"בית הם האנשים הטובים שנמצאים באמצע הדרך, וכמו עם היועץ מהישיבה, לא מנסים לחנך לערכים שונים – אלא להציע נווה מדבר, למי שבעזרת עשרות מאמרים ומאות קללות במסדרון, נשלח חסר כל למסע במדבר.

קרא עוד »

האמת, בהתחלה חשבתי שהשנה זה לא זמן טוב לעוד ערב פסח שני

שאולי את שלנו כבר עשינו שנה שעברה, שבזמן שיש מלחמה וכשהחטופים במשך זמן בלתי נתפס עדיין לא איתנו, כש'הותר לפרסום' על נופלים ופצועים מופיע בתדירות גבוהה מידי, פסח שני הוא לא הנושא שצריך לשים על השולחן.

קרא עוד »

אין פה מקום לבלבול מדובר בביריונות

בתור טרנסית בעצמי, שלמדה במוסדות דתיים, אין פה מקום לבלבול מדובר בביריונות. מדובר פה בקריאה לחרם. חרם וכעס שמופנה כלפי ילד שהדבר היחיד שהוא עשה לא נכון הוא להיות שונה. מדובר בתנועת נפש אלימה ואינפנטילית של כעס על האחר והשונה רק משום היותו שונה שכאשר היא נעישת בידי מבוגרים קל וחומר בעלי כוח פובלציסטי היא רצחנית. מדובר בהמון זועם שמשתלח בילד כי מה? כי הוא נולד אחרת?

קרא עוד »

שתפו את המאמר