חיפוש
My WordPress Page קו הקשב פתוח עכשיו
חיפוש

סיכום מפגש שביעי של דָּרְשֵׁנִי | "לגלגולו של האור הראשון"

המבט מופנה פנימה אל ליבו של האדם, אל האור הגנוז בו. הדלקת הנר, נר איש וביתו מציתה בנו אור חדש בכל פעם ופעם.

חג החנוכה הוא חגה של תורה שבעל פה, של המאמץ והיוזמה האנושיים. וככזה הוא עבר הרבה גלגולים, מחג מקדשי המתמקד בחנוכת המזבח לחג שהמוקד שלו הוא הדלקת נרות של מנורה, שמן ואור. מחג שנוצר בקונטקסט של זמן (בית שני) אך במעשה דרשני, כדרכה של תורה שבעל פה, משיל מעליו את הקונטקסט המסוים ומלווה אותנו בכל תקומה ומקום בו אנו נמצאים. המבט מופנה פנימה אל ליבו של האדם, אל האור הגנוז בו. הדלקת הנר, נר איש וביתו מציתה בנו אור חדש בכל פעם ופעם.

וכמו חג חנוכה, גם אור שבעת ימי בראשית, עמד הקב"ה וגנזו לצדיקים ועלינו מוטלת החובה לדרוש אותו תרתי משמע ולהצית אותו בכל יום מחדש. כדברי השפת אמת "שיש נקודה א' טהורה בכל איש ישראל רק שהיא נסתרת וגנוזה באמת… למצוא סיוע ע"י מצות נר חנוכה למצוא ע"י הנרות בחי' הנגנז. ועיקר גניזה הוא בחושך שצריכין נרות לחפש ולמצוא"

רוצים ללמוד איתנו בבית המדרש שלנו דָּרְשֵׁנִי? לחצו כאן

אבל זה לא אירוע בודד; הוא שייך לז'אנר מפוקפק שנקרא לו "שנאה של נראות".

בחברה מתוקנת לא נבקש מחרדים "להצניע את חרדיותם". נצטרך להבין שגם אם יש בינינו קונפליקטים, חרדי צריך ללכת בביטחון ובקומה זקופה בכל מקום. גם טרנסג'נדר, גם הומו.

קרא עוד »

היום ישבתי במונית של אבא שלי ובכיתי.

אבא שלי הביט בי דרך המראה הקטנה שתלויה במונית שלו, וראיתי לו את זה בעיינים. ראיתי שכאב לו לספר לי על ההוא שקרא לו הומו וירק. חשבתי על זה, מה זה בשביל אבא לילד הומו לשמוע אדם מבוגר אחר מקלל אותו, תוך כדי יריקה, וקורא לו ״יא הומו״

קרא עוד »

שתפו את המאמר