סיכום מפגש עשירי של דָּרְשֵׁנִי | "תפילה לעני כי יעטוף"

"תפילה לעני כי יעטוף". כבר מהפסוק הראשון אנחנו מבינים שהמשורר נמצא במצוקה. יש כאן חורבן ובסוף, "לדור האחרון", יש גם גאולה. אבל מי זה המשורר? האם זה דוד המלך?, באיזו מצוקה מדובר? ייתכן שזאת נבואה לעתיד של עם ישראל, לדברים הקשים שעומדים עלינו בכל דר ודר?.

אתמול בבית המדרש שלנו "דרשני" למדנו יחד את פרק ק"ב בתהילים שמתחיל במילים המפורסמות "תפילה לעני כי יעטוף".

כבר מהפסוק הראשון אנחנו מבינים שהמשורר נמצא במצוקה. יש כאן חורבן ובסוף, "לדור האחרון", יש גם גאולה. אבל מי זה המשורר? האם זה דוד המלך? באיזו מצוקה מדובר? ייתכן שזאת נבואה לעתיד של עם ישראל, לדברים הקשים שעומדים עלינו בכל דר ודור. ייתכן שמדובר בחורבן ספציפי כמו חורבן הבית, הגלות, או השואה. התיאורים הרבים של אפר בתוך המזמור בהחלט לוקחים אותנו לכיוון הזה.

אולם גם ייתכן שמדובר בחורבן אישי וגם גאולה אישית. גלום כאן הקסם בכל ספר תהילים כולו: יכולת לדבר בין כל הדורות אל כל אחד ואחת, גם על רגעים ספציפיים וגם מעבר.

דף המקורות של המפגש באתרנו כמו שאר דפי המקורות.

רוצים.ות גם ללמוד איתנו? ניפגש בעוד שבועיים ללימוד משותף וסדר ט"ו בשבט – הרשמו לתוכנית דרשני באתר והשארו מעודכנים.

אני רוצה לפנות מכאן לנוער שגר במועצה מקומית קרני שומרון והיישובים באזור

גם אני גדלתי במקום שבזכותו הפך התנ״ך להיות הדרך שלי לדבר על עצמי, ולהגיד משהו על העולם שלנו. הפרספקטיבה שסיפורי התנ״ך מעניקים לנו על אנושיות, אהבה וחמלה (וכן, גם רשעות ואטימות) בעולם של היום, היא מתנה גדולה ויש שיאמרו – דרך חיים.

קרא עוד »

מַה טֹּבוּ אֹהָלֶיךָ יַעֲקֹב מִשְׁכְּנֹתֶיךָ יִשְׂרָאֵל

א"מ;ל"ק: תלמידי ישיבות נדרשו לחלוק מגורים עם חייל בעל הרכב כרומוזומלי שונה משלהם, באופן שאין בו שום בעיה הלכתית. וייאנחו החיילים מן הטרלול הפרוגרסיבי, ותעל שוועתם אליי, והנה באתי בדברים האלה.

קרא עוד »

שתפו את המאמר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *