סיכום מפגש חמישי של דָּרְשֵׁנִי | "אין טבי עבדי כשאר כל העבדים"

אתמול התאספנו לעוד ערב לימוד מוצלח של דרשני. לאחר הקדמה קצרה, התחלקנו לחברותות כדי ללמוד על גישתו ההלכתית של רבן גמליאל דרך המשניות השונות. ראינו שכבר במשנה הראשונה של הש"ס, בסיפור של רבן גמליאל ובניו, יש שני דברים שמייחדים את דרכו.

איזה לימוד נהדר היה לנו! תודה לכל מי שהגיע ללמוד איתנו בתוכנית 'דרשני' השבוע, היה מעמיק, מעניין ומלמד.

אתמול התאספנו לעוד ערב לימוד מוצלח של דרשני. לאחר הקדמה קצרה, התחלקנו לחברותות כדי ללמוד על גישתו ההלכתית של רבן גמליאל דרך המשניות השונות. ראינו שכבר במשנה הראשונה של הש"ס, בסיפור של רבן גמליאל ובניו, יש שני דברים שמייחדים את דרכו. הראשון הוא היכולת לדבר הלכה עם אחרים בלי לבקר אותם על מה שהם עשו, אם הוא נכון או לא נכון. השני זו היכולת להבין איפה ניתן להתגמש בהלכה, ומה הייתה כוונתם של חכמים. הסיפור הזה היה פתח לשני קטבים בעמדתו. מצד אחד, הייתה לו הרבה חמלה ותבונה לגבי הצרכים של האחר, אפילו שהם פעמים ייחודיים ויוצאי דופן, ופעמים אחרות אף לא משתלבים בהלכה הנורמטיבית (בעיקר אצל טבי עבדו). מצד שני, רבן גמליאל היה נשיא ועבד קשה מאוד ליישוב מחלוקת ולעשות הלכה אחת בישראל. אלו דברים לחשוב עליהם בבואנו לפתח נקודת מבט הלכתית מודרנית, התואמת לעולם על הרצף בו אנחנו חיים.

נשמע מעניין? רוצים ללמוד איתנו? הרשמה לדרשני באתר חברותא

מה כל כך מעצבן אותם?

הפרסומת החדשה של דוריטוס מציגה את המובן מאליו – יש כל מיני סוגים של משפחות ולכל המשפחות מגיע להיות משפחות. האמירה הזו גררה אחריה סערה ברשת, קריאות לחרם והגדיל לעשות סגן ראש עיריית ירושלים שקבע שעל זה תלויה הבריאות הנפשית של הדורות הבאים.
בנקודה הזו אני מוכרח לשאול: מה כל כך מעצבן אותם? למה המציאות

קרא עוד »

ח"כ סמוטריץ,

לא תכננתי לכתוב, הספיק לי בנתיים להתווכח עם השלטים שלך בכל רחבי הישוב תוך כדי ריצות הבוקר שלי , אבל הבוקר השלטים נעלמו והמילים מתפרצות לי החוצה, מבקשות להשמיע קול , קול של רבות ורבים שפגשתי בשנים האחרונות במסגרת תפקידיי ועיסוקיי.

קרא עוד »

שתפו את המאמר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *