סיכום מפגש חמישי של דָּרְשֵׁנִי | "אין טבי עבדי כשאר כל העבדים"

אתמול התאספנו לעוד ערב לימוד מוצלח של דרשני. לאחר הקדמה קצרה, התחלקנו לחברותות כדי ללמוד על גישתו ההלכתית של רבן גמליאל דרך המשניות השונות. ראינו שכבר במשנה הראשונה של הש"ס, בסיפור של רבן גמליאל ובניו, יש שני דברים שמייחדים את דרכו.

איזה לימוד נהדר היה לנו! תודה לכל מי שהגיע ללמוד איתנו בתוכנית 'דרשני' השבוע, היה מעמיק, מעניין ומלמד.

אתמול התאספנו לעוד ערב לימוד מוצלח של דרשני. לאחר הקדמה קצרה, התחלקנו לחברותות כדי ללמוד על גישתו ההלכתית של רבן גמליאל דרך המשניות השונות. ראינו שכבר במשנה הראשונה של הש"ס, בסיפור של רבן גמליאל ובניו, יש שני דברים שמייחדים את דרכו. הראשון הוא היכולת לדבר הלכה עם אחרים בלי לבקר אותם על מה שהם עשו, אם הוא נכון או לא נכון. השני זו היכולת להבין איפה ניתן להתגמש בהלכה, ומה הייתה כוונתם של חכמים. הסיפור הזה היה פתח לשני קטבים בעמדתו. מצד אחד, הייתה לו הרבה חמלה ותבונה לגבי הצרכים של האחר, אפילו שהם פעמים ייחודיים ויוצאי דופן, ופעמים אחרות אף לא משתלבים בהלכה הנורמטיבית (בעיקר אצל טבי עבדו). מצד שני, רבן גמליאל היה נשיא ועבד קשה מאוד ליישוב מחלוקת ולעשות הלכה אחת בישראל. אלו דברים לחשוב עליהם בבואנו לפתח נקודת מבט הלכתית מודרנית, התואמת לעולם על הרצף בו אנחנו חיים.

נשמע מעניין? רוצים ללמוד איתנו? הרשמה לדרשני באתר חברותא

עֵת לַחֲשׁוֹת וְעֵת לְדַבֵּר

עֵת לַחֲשׁוֹת וְעֵת לְדַבֵּר, ואיננו מסוגלים עוד לחשות. מחזיקנא טיבותא לרב בני לאו שנענה לדברי הרב יובל שרלו וכתב הצעה לחיי משפחה להט"ב בקהילה הדתית (קישור בתגובה הראשונה), ונגע בנקודות רבות ומגוונות. אחרי שהנושא צף מול תלמידים שלי, באתי להגיב לחלק מדבריו, ולהשלים בחלק ממה שנראה בעיני. אשמח לתגובות.

קרא עוד »

יציאת מצרים הפרטית שלי

עכשיו כשפסח נגמר אני יכול להגיד שעשיתי יציאת מצרים פרטית משלי. ניקיתי כל פיסת חמץ מהלב, ואני מוכן לשלב הבא. לכל חג ביהדות יש סימן משלו, משהו ללמוד ממנו. הפסח הזה, בערב חג שני של פסח, רגע לפני קריעת ים סוף, ישבנו- עידן, הבנזוג שלי, רועי- חבר שהוא יאחתי על מלא ואני- ויצאנו ביחד ממצרים, כל אחד משלו וכולנו יחדיו.

קרא עוד »

הייתי מחכה שכולם יירדמו.

הייתי מחכה שכולם יירדמו.
ואז הייתי פותח את הארון, שולף ז׳קט אפילו בקיץ, מתגנב לדלת, חומק בזהירות,
ונפלט לחסדי הרחוב.

קרא עוד »

שתפו את המאמר