חיפוש
My WordPress Page קו הקשב פתוח עכשיו
חיפוש

סיכום מפגש חמישי של דָּרְשֵׁנִי | "אין טבי עבדי כשאר כל העבדים"

אתמול התאספנו לעוד ערב לימוד מוצלח של דרשני. לאחר הקדמה קצרה, התחלקנו לחברותות כדי ללמוד על גישתו ההלכתית של רבן גמליאל דרך המשניות השונות. ראינו שכבר במשנה הראשונה של הש"ס, בסיפור של רבן גמליאל ובניו, יש שני דברים שמייחדים את דרכו.

איזה לימוד נהדר היה לנו! תודה לכל מי שהגיע ללמוד איתנו בתוכנית 'דרשני' השבוע, היה מעמיק, מעניין ומלמד.

אתמול התאספנו לעוד ערב לימוד מוצלח של דרשני. לאחר הקדמה קצרה, התחלקנו לחברותות כדי ללמוד על גישתו ההלכתית של רבן גמליאל דרך המשניות השונות. ראינו שכבר במשנה הראשונה של הש"ס, בסיפור של רבן גמליאל ובניו, יש שני דברים שמייחדים את דרכו. הראשון הוא היכולת לדבר הלכה עם אחרים בלי לבקר אותם על מה שהם עשו, אם הוא נכון או לא נכון. השני זו היכולת להבין איפה ניתן להתגמש בהלכה, ומה הייתה כוונתם של חכמים. הסיפור הזה היה פתח לשני קטבים בעמדתו. מצד אחד, הייתה לו הרבה חמלה ותבונה לגבי הצרכים של האחר, אפילו שהם פעמים ייחודיים ויוצאי דופן, ופעמים אחרות אף לא משתלבים בהלכה הנורמטיבית (בעיקר אצל טבי עבדו). מצד שני, רבן גמליאל היה נשיא ועבד קשה מאוד ליישוב מחלוקת ולעשות הלכה אחת בישראל. אלו דברים לחשוב עליהם בבואנו לפתח נקודת מבט הלכתית מודרנית, התואמת לעולם על הרצף בו אנחנו חיים.

נשמע מעניין? רוצים ללמוד איתנו? הרשמה לדרשני באתר חברותא

אני לא מוכן יותר לשקר. לחייך ולהגיד שהכל סבבה כששואלים איך היה בצבא, אני היום כבר לא חיי בפחד, אני חיי בכעס ואני לא אשתוק.

* לחברה שנעלו אותי מחוץ לחדר בגשם, בשלוש בלילה, כי פחדו שההומו שאיתם בחדר יגע בהם: אני מקווה שתגבשו לעצמכם זהות מורכבת ועשירה, כזאת שלא מבוססת ורק על גבריות רעילה ווסאח של יחידה מובחרת ותפסיקו להרגיש שהומו ששוקל 60 קילו מאיים לכם על הקיום.

קרא עוד »

מצעד הגאווה בירושלים הוא לגיטימי כי ככה.

לפעמים ההסברה הכי טובה היא פשוט לא להסביר. אף אחד מעולם לא נדרש להסביר למה הוא הולך לקולנוע בציבור ולמה הוא אוכל פלאפל לצהריים בציבור כי אלה דברים יום יומיים שזכותו של כל אחד לעשות. גם ללכת ברחוב זה דבר יום יומי שזכותנו לעשות. ופעם בשנה אנחנו בוחרות לעשות את זה כולנו ביחד. ככה כיף לנו. ואם זה בא לך רע, אז מזל שאתה סתם בן אדם רגיל כמו כל אחד אחר ואף אחד לא מבקש את רשותך לצאת מהבית.

קרא עוד »

במשך שישה שבועות כמהתי לילד

זו האמת הפריווילגיות שלי. בין הילד השלישי לרביעי עברתי לידה שקטה, כזו שהשאירה אותי ריקה וכמהה. שישה שבועות של חוסר גדול, של ריק. (לאחריהם תשעה חודשים מהולים בחרדה אבל זה כנראה לפוסט אחר)

קרא עוד »

שתפו את המאמר