חיפוש
My WordPress Page קו הקשב פתוח עכשיו
חיפוש

סיכום מפגש אחד עשר של דָּרְשֵׁנִי | "תפילה לעני כי יעטוף"

השבוע חגגנו את ט"ו בשבט בבית מדרש דרשני עם לימוד משותף וסדר ט"ו בשבט. התחלנו בלדבר על הדרך בה הגענו לחגוג את ט"ו בשבט כפי שנהוג כיום, החל מחג שהוא בעצם ראש השנה לאילנות בצורה הלכתית נטו לחג שמדברים וחוגגים את פירות הארץ ומצוותיה.

השבוע חגגנו את ט"ו בשבט בבית מדרש דרשני עם לימוד משותף וסדר ט"ו בשבט. התחלנו בלדבר על הדרך בה הגענו לחגוג את ט"ו בשבט כפי שנהוג כיום, החל מחג שהוא בעצם ראש השנה לאילנות בצורה הלכתית נטו לחג שמדברים וחוגגים את פירות הארץ ומצוותיה.

משם התמקדנו במצוות ערלה, האוסר על שימוש פירות האילן בשלוש השנים הראשונות, וסופרים את שנות האילן מט"ו בשבט. למה ציוונו על המצווה הזאת? לכאורה, זה מאוד פשוט – צריך לתת לפירות להתבשל כדי שיהיו הכי טובים למאכל.

המדרש בויקרא רבה מדייק את הדברים. הוא מבקר את האדם הראשון שלא יכל להתאפק מלאכול מעץ הדעת כשבני ישראל יכולים להתאפק מלאכול מאילנות ולשמור איסור ערלה. האם באמת הביקורות הזאת הגיונית אבל? הרי האיסור מלאכול מעץ הדעת הוא איסור עולם, ואיסור ערלה הוא רק שלש שנים!

לשאלה הזאת, ראינו שתי תשובות. אחת, של שערי אורה, שבעצם גם האיסור לאכול מעץ הדעת היה לחכות לערלה מלפני לאכול ממנו! אולם, השפת אמת הציע פתרון אחר, שהצווי לבני ישראל הוא תיקון מהאכילה מעץ הדעת, בבחינת סור מרע ועשה טוב.

אם הפירושים השונים יכולנו לדבר על המשמעויות השונות של מצוות ערלה לחיים שלנו. איך להסתכל על המשברים שלנו? האם כדי שיהיה טוב צריך גם רע? האם הדיכוטומיה הזאת נכונה בכלל? לפעמים יש רק טוב ויותר טוב.

היה מעניין ומרתק! מחכים ללימוד הבא בעוד שבועיים בתוכנית דרשני.

אני מניח באמת ובתמים שבסך הכל, בשקלול המעלות והחסרונות, טוב לכולנו יחד מאשר לבד

והייתה פעם מערכת בחירות אחת שבה זהבה גלאון רפררה לנאום הסוטים וקבעה נחרצות: "זה או אנחנו או הם". הדיכוטומיה הכוזבת הזו מסוכנת הרבה יותר ממה שהיא נראית במבט ראשון.

קרא עוד »

עוד טור דעה טרנסופובי מפי אישה דתיה

בשבת האחרונה פרסמה שרון רוטר טור דעה על קרוב משפחה שלה (מצורף למטה, מוזמנים ומוזמנות לקרוא). כאיש מדע, ביולוג וגנטיקאי אני ממש מרגיש צורך לענות על הטיעונים שלה שמלאים בחוסר ידע ובהבנה בעניין.

קרא עוד »

במשך שישה שבועות כמהתי לילד

זו האמת הפריווילגיות שלי. בין הילד השלישי לרביעי עברתי לידה שקטה, כזו שהשאירה אותי ריקה וכמהה. שישה שבועות של חוסר גדול, של ריק. (לאחריהם תשעה חודשים מהולים בחרדה אבל זה כנראה לפוסט אחר)

קרא עוד »

שמעתי אדם שבטוח ויודע שהאמת אצלו

היום צפיתי בראיון של הרב ארלה הראל מול הרב גיא אלאלוף, שמעתי אדם שבטוח ויודע שהאמת אצלו, שהדיעה שלו, לטענתו, היא קונצזנוס בקהילה הדתית, שהעובדות שלו מוחלטות ולא ניתן מקום לספק, אז לגבי זה אין לי מה לומר כי אני בעצמי לא מכיר את פרטי עדותו – על כל אלה שהצליחו להשתנות, על ההומו הדתי שטוען שהוא נשמר מכל חוויה מינית, על אותו פסיכולוג שהחליט להתעלם מעדות החברים שהוא הביא לו, אני לא אטען שהוא טועה או מטעה, אני לא אטען לחוסר אמינות עדותו, אבל העמדה הבוטחת הזאת שהאמת אצלו שהוא יודע למסור את רצון ה בצורה פשוטה היא בעצמה מעידה על עובדותיו, על דיעותיו ועל גאוותו שמסנוורת אותו.

קרא עוד »

שתפו את המאמר