כ״ח בסיון ה׳תשפ״ב (27 בJune 2022)

סוכת הרב

הרב יהודה גלעד, ראש ישיבת מעלה גלבוע ורב הקיבוץ לביא: "הרבה פעמים זו תחושה שהיציאה מהבית לסוכה, שמסמלת אולי גם יציאה מאזור הנוחות, פותחת לבבות ומאפשרת להגיע לאנשים ולרגעים שאי אפשר להגיע אליהם בתוך המסגרות של הבית" | אביחי אברבנאל משתף ברגשותיו אחרי השידור של אתמול

אביחי אברבנאל, #עושים_מקום


רגע אחרי שכבתה המצלמה של ערב "עושים מקום" שעשינו הורי ואני יחד עם הרב יהודה גלעד, הסתכלנו אחד על השני וחייכנו. כולנו חלקנו את אותה תחושה של סגירת מעגל. כמעט עשור עבר מאז היציאה מהארון שלהם בפני הקהילה פה בקיבוץ, האאוטינג שלי. זו הפעם הראשונה שאני שומע את הצד של הרב על ההתרחשויות בחוויה שלו, זו הפעם הראשונה שאנחנו, ההורים ואני מעבדים את החוויה באופן הזה, בפומבי, עבור אבא שלי זו בכלל הופעת בכורה.

ככה נראה רגע אחד מאחורי הקלעים של פרויקט "עושים מקום", שהרמנו יחד ארגוני הקהילה הדתית הגאה – חברותא, בת קול ושב"ל. רגע אחד מתוך מאות רגעים בכל אחד מהשידורים השבוע. כל רגע כזה מביא אנשים עם סיפור חיים וחווית עולם, ששמים את הלב שלהם מול המצלמה ונחשפים, פותחים את המורכבויות והרגשות שלהם יחד עם כל העולם. כל אחד מהם עושה לנו מקום בתוכו, נותן לנו הזדמנות לעשות לו מקום בתוכנו. לחוויה הזו – של שיתוף, של שיח והזדהות, אין תחליף בתיקון העולם והחברה שלנו.

באופן אישי, בשיחה שלנו היו לי הרבה רגעים שבהם הרגשתי חשוף, דברים שמעולם לא סופרו בקול. גם עבור הורי היתה כאן חשיפה כמעט חסרת תקדים. לדעתי אפילו מצד הרב גלעד – נאמרו אמירות תקדימיות. בחרנו השבוע לגעת בנקודות הכי רגישות של הקהילה שלנו, בחזיתות הכי מורכבות של המאבק. המקום של טרנס* בקהילות שלנו (גם זו הדתית וגם זו הדתית הגאה), עולמם של בני ישיבות, להט"בים חרדים ויוצאי המגזר החרדי, החזית החינוכית – והבית, המשפחה של כל אחת ואחד מאיתנו.

"באופן אישי, בשיחה שלנו היו לי הרבה רגעים שבהם הרגשתי חשוף, דברים שמעולם לא סופרו בקול". אביחי אברבנאל (צילום: רונית בצלאל)

ההתעקשות להתמודד על החיבורים האישיים של כל אחת ואחד מאיתנו בין זהויות, לצד ההתעקשות להתמודד על החיבורים החברתיים שלנו בקהילות מהן באנו או אותן בחרנו, הם המהות של הפרויקט.

והחיבור לסוכות? אולי זה התיאור שנתן הרב גלעד לחוויה שלו כרב קהילה בסוכות: "הרבה פעמים זו תחושה שהיציאה מהבית לסוכה, שמסמלת אולי גם יציאה מאזור הנוחות, פותחת לבבות ומאפשרת להגיע לאנשים ולרגעים שאי אפשר להגיע אליהם בתוך המסגרות של הבית", חוויה שאינה ייחודית רק לנו אבל מאפשרת דרכנו להעלות על השולחן נושאים נוספים. ואולי כפי שציטט הרב גלעד ממסכת סוכה דף כז ע"ב, "כל האזרח בישראל ישבו בסוכות (ויקרא כג, מב) מלמד שכל ישראל ראוים לישב בסוכה אחת" והוסיף – כל ישראל, הכוונה כל ישראל ממש. עושים מקום בסוכה – לכולם.


לכלל השידורים ששודרו בפרויקט #עושים_מקום לחצו כאן

סדרת ארון הקודש

"ארון הקודש”
היא סדרת רשת דוקומנטרית שיצרה הבמאית וחברת הקהילה מורן נקר, על להט”בים דתיים שתעלה בתאגיד השידור הציבורי “כאן”. כל פרק מתמקד בדמות, זוג או משפחה בשלב אחר בחיים. הקרנת הסדרה מביאה תיעוד אינטימי של אנשים המתמודדים עם המפגש בין נטיה מינית וזהות מגדרית ובין אמונה ואורח חיים דתי, דרך רגעים משמעותיים וטקסים דתיים, משפחתיים וזוגיים.

קרא עוד »

עֵת לַחֲשׁוֹת וְעֵת לְדַבֵּר

עֵת לַחֲשׁוֹת וְעֵת לְדַבֵּר, ואיננו מסוגלים עוד לחשות. מחזיקנא טיבותא לרב בני לאו שנענה לדברי הרב יובל שרלו וכתב הצעה לחיי משפחה להט"ב בקהילה הדתית (קישור בתגובה הראשונה), ונגע בנקודות רבות ומגוונות. אחרי שהנושא צף מול תלמידים שלי, באתי להגיב לחלק מדבריו, ולהשלים בחלק ממה שנראה בעיני. אשמח לתגובות.

קרא עוד »

מַה טֹּבוּ אֹהָלֶיךָ יַעֲקֹב מִשְׁכְּנֹתֶיךָ יִשְׂרָאֵל

א"מ;ל"ק: תלמידי ישיבות נדרשו לחלוק מגורים עם חייל בעל הרכב כרומוזומלי שונה משלהם, באופן שאין בו שום בעיה הלכתית. וייאנחו החיילים מן הטרלול הפרוגרסיבי, ותעל שוועתם אליי, והנה באתי בדברים האלה.

קרא עוד »

"חבל שלא הצלחת להתאבד."

"חבל שלא הצלחת להתאבד."
אלו המילים האחרונות שאבא שלי אמר לי מאז שיצאתי בפניו מהארון בתור טרנסית. את אותו הלילה לא העברתי בבית.

קרא עוד »

שתפו את המאמר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.