חיפוש
My WordPress Page קו הקשב פתוח עכשיו
חיפוש

מצע מנותק (בריש גלי תשע"ה)

"אילנות, אילנות במה אברככם? שכל נטיעות שנוטעים מכם יהיו כמותכם. ובזמן שכל חבריי הזדקפו בגאווה, משהו בי התכווץ, לא הבנתי ממה הם כל כך מאושרים? חשתי שונה, מושפל, רע. הרגשתי שאין לי את מי לשתף" ▪ נדב (השם המלא שמור במערכת) מתחנן: אל תהפכו אותנו למצע מנותק

safe_imageמשהייתי שתיל קטן דאגתי לא להתערב עם זרעים אחרים,
"השפעה לא טובה" קרא לזה החקלאי, "כלאיים" לחשו שאר העצים.

שלוש שנים נשמרתי מכל רע, מכל משמר שמרתי על עצמי ועל הסובבים אותי.
בשנה הרביעית המאמצים החלו לשאת פרי, התחלתי להרגיש שאני נותן, שאני חלק מהסביבה הפרודוקטיבית.
בשנה החמישית הרגשות אך התעצמו, אני יכול כבר להעניק ולא רק לקבל חשבתי לעצמי. וניסיתי בכל כוחי להעניק ולהעניק,
לנגד עיניי עמדו סיפורי גבורה על עצים שנתנו את עצמם, ביניהם העץ הנדיב, והאקליפטוסים מאגמון החולה. פירותיי חולקו לתרומות ומעשרות אפילו על לקט שכחה ופאה החקלאי לא ויתר, רציתי להסתיר בין העלים קצת יותר פירות שיהיה לעניים יותר בבואם לאסוף את חלקם, אך מסתבר שאסור, זו לא נחשבת שכחה אם הקוטף לא היה יכול לראות את זה.

החקלאי היה לאבי הגשמי והרוחני והרגשתי אליו קרבה גדולה, אליו ואל אמא אדמה. בזמן הקטיף התפללנו שחרית ביחד כשהוא בראשי, וכשאכל תוך כדי עבודה דאגתי לקרב אליו את הפירות היפים ביותר וכשבירך נענעתי את אמירי בכוונה עצומה.

כך עברו עלי כשנתיים נפלאות והייתי מאושר.

בתחילת ניסן התחיל השינוי, החקלאי לחש לי שבראש חודש יביא את ילדיו כדי שיוכלו לברך את ברכת האילנות בהזדמנות הראשונה שאפשר. כמה התאמצתי להוציא פרחים ראשון, וכשהילדים הגיעו כבר הייתי מקושט לגמרי.

לאחר הברכה החקלאי הסתכל סביבו ואמר: אילנות, אילנות במה אברככם? שכל נטיעות שנוטעים מכם יהיו כמותכם. ובזמן שכל חבריי הזדקפו בגאווה, משהו בי התכווץ, לא הבנתי ממה הם כל כך מאושרים? בי לא בער שום רצון שכזה. חשתי שונה, מושפל, רע. הרגשתי שאין לי את מי לשתף. לא רציתי לפגוע בחקלאי היקר. ושאר העצים לא היו מסוגלים להבין מה שעובר עלי.

חלף הזמן ואני קמל, החקלאי הרגיש שמשהו קרה, ולחץ עלי בדרכו המיוחדת והרכה, לאט לאט נחשפתי בפניו, מתקלף בפניו, שכבה אחר שכבה.

כשומעו זאת החקלאי כעס, הוא לא הצליח להבין אותי. הוא הטיח בי דברים קשים, ואילולי האיסור להשחית עצי פרי איני יודע מה היה עושה לי או הייתי עושה לעצמי.

הפתרון שלו היה ניתוק, מצע מנותק. הוא שם אותי בעציץ שאינו נקוב, מבודד מהאדמה ומקור החיות שלי ובזמן שראיתי את חברי מתכוננים לשנת השמיטה, ולמדים את ההלכות עם החקלאי, ניצבתי מחוץ למטע, נבוך ובודד, מקווה בכל לבי להיות שייך לעולם הזה באמת, ושלבי יכה חזרה שורשים באדמה הזו שאני כל כך אוהב.

***********
אנא עיזרו לנו להפיץ את העלון!
https://www.facebook.com/events/833001990063704
***********

beresh-galey

בריש גלי תשע"ה:
ועכשיו – שמיטה (דבר המערכת)
שמיטה כערך חברתי-ערכי-סביבתי (הרב מיכאל מלכיאור)
מעגל נקודה אהבה (ירדן נאור, בית המדרש "ואהבת")
שמיטה בחברה, לא במטבח (עינט קרמר, מובילת יוזמת שמיטה ישראלית)
מצע מנותק (נדב, חבר בחברותא)
לְמִי שֶׁאֵינוֹ מַאֲמִין קָשֶׁה לִחְיוֹת הַשָּׁנָה. (אליק אוסטר, חבר בחברותא)

לטור של נדב בעלון בריש גלי תשע"ד

לכל הטורים בעלון "בריש גלי"

how good are korean face masks, 3m carbon filter mask, teburculosus n95 hepa filter respirator, how to select a supplied air respirator for painting, what do green tea face masks do, reviews of any face mask, who invented the first respirator, what order should i do my skin care including face mask, vavuuming 3m n95 respirator, ski goggles face mask shield, niosh approved mask, polarizing arc flash face shield, shoei cwr 1 pinlock ready face shield red orange, dust mask filter selfie, where to buy face mask in hanoi n95 mask, coronavirus feline lifespan, impact of coronavirus, respirator mask ace hardware, osha discarding dust mask requirements, why dont soliders use ballistic face mask, scorpion exo 400 blue mirror face shield, japanese disposable face mask, fallout 4 face mask, dyi face mask, what is that face mask kyrie irving wears, disposable face shield clip on, where is coronavirus most likely to be found, n95 mask canada, 3m p100 full mask, images of dungard face masks, womens snowboard face masks that dont hold moisture, scorpion exo 500 face shield, where can i donate n95 masks,

אין זה מקומם של יהודים

לפני מאתיים שנה, כאשר בקייב הלכה אדל לבית הספר וסיימה לאכול את ארוחתה, היא מלמלה בשפתיה את ברכת המזון. כאשר שמעו על כך הבנות האחרות הלשינו עליה למורה כי היא יהודיה ומשכו אותה משערה. לפני אלף שנה, כאשר יוסף הלך בשווקים שבפס, לקחו ממנו כמה בחורים את ספריו וזרקו אותם לבאר רק משום ש"אין זה מקומם של יהודים".

קרא עוד »

קיבלתי אות הוקרה מעיריית תל אביב

אני אגיד שבהתחלה כששמעתי שיביאו לי אות הוקרה הייתה לי התלהבות מטורפת שמלווה בפחד. הייתי בכזה ״מה לעזאזל״. אט אט במשך השבוע התודעה הזו השתנתה להתלהבות טובה שמלווה בתחושה של ״איזה כיף שרואים אותי. איזה כיף שמעריכים את זה.״

קרא עוד »

שתפו את המאמר