לעדכונים על פעילויות ואירועים:

מפגש שיתוף ציבור

"חברותא – הומואים דתיים" פועלת מהיווסדה לרווחתם של להט"בים דתיים, באמצעות פעילויות חברתיות, קבוצות קהילתיות, מערך סיוע ותמיכה, מאבק בהמרה, ופעילויות הסברה למען שינוי מדיניות במגזר הדתי ובקהילה הלהט"בית.

הארגון דאז קם באקלים אחר מזה הקיים היום; ישראל של העשור הראשון של שנות ה-2000 היתה מקום מלא הרבה יותר בשנאת, הסתרת ומחיקת להט"בים, סובלני הרבה פחות, והאקטיביזם הקהילתי שלנו לקח זאת בחשבון והיה מהוסס יותר.

המצב השתנה ב"ה, בין היתר בזכות הפעילות של הארגון שלנו ובזכות הארגונים השותפים שלנו בקהילה הגאה, ביניהם בת קול ושב"ל. תמורות רבות ומהירות חלו בחברה הישראלית בכלל ובמגזר הדתי בפרט, וכיום להט"בים דתיים מתקבלים הרבה יותר בבתי הכנסת, במשפחות, בישיבות ובקהילות.

על אף שכבר מלכתחילה בחרו מייסדי הארגון לשים לו למטרה את קידומה של כלל הקהילה הלהט"בית (והדבר מצוי במטרות העמותה באופן רשמי), שם המשנה של העמותה שנבחר על ידם הינו "הומואים דתיים".

לשם זה ערך רב, והוא שירת רבות את הארגון ופועלו. הוא היווה מסר חד וברור, קריאת תרנגול עם שחר – "אני דווקא כן קיים! גם הבוקר! יש הומואים שהם דתיים! יש דתיים שהם הומואים!". קריאה זו היתה חיונית בזמנו, והיא חיונית גם כיום. קראנו אותה יחד, דתיים ובני זוגם, דתל״שים לצד חוזרים בתשובה ומסורתיים. קראנו אותה יחד הומואים וביסים, ואחרים שמחזיקים זהויות שאת חלקן עוד לא הבנו.

האמירה החדה בקול אחד היתה חשובה לנו מהאמירה של היחיד, ועם זאת איש מאיתנו לא הסתיר את שונותו.

תמורות רבות חלו בקהילה שלנו, וקולות רבים העולים מהשטח, כמו גם חשיבתנו שלנו, הביאו אותנו למסקנה שהדיסוננס בין שמה של העמותה לבין מטרותיה, והקהלים שהיא מחוייבת לשרת אותם נעשה חריף מדי. על שם המשנה שלנו לעמוד בהלימה לזהויות חברי הארגון ולמטרות העמותה, ועלינו לבחור שם משנה אחר.

חברותא היא קהילה של דתיים, חרדים, מסורתיים, דתל״שים, גרים, חוזרים בתשובה וכל מי שמחויב לשמירת הזהות הדתית שלנו כקבוצה.

חברותא היא קהילה של הומואים, ביסקסואלים, א-מיניים, קווירים, א- בינאריים טרנסים, טרנסיות, וא.נשים על הרצף המגדרי.

חברותא פועלת בצומת נקודות החיבור והשבר שבין יהדות וגאווה בציבור הישראלי, על כל ההשלכות שלה עלינו כלהט״בים, על החברה הדתית, ועל הזהות היהודית של העם הקם בארצו.

אז מה הלאה?

חברותא רואה חשיבות גדולה בשיח ובהצגת המורכבויות של קהילת הארגון.

לצורך כך, הוועד המנהל של חברותא מעוניין לקיים מפגש שיתוף ציבור, במסגרתו יחשוף את המשתתפים לתהליכים שהחלו לקרות, לקולות שעלו ולצורך הבוער שעלה מהשטח ביצירת ארגון מכיל יותר. בהמשך המפגש נשמע עוד דיעות, נגיב, נשאל, נשיב, וניתן בעיקר לכל הקולות להישמע.

בתום התהליך יכנס הוועד המנהל את מליאת חברי העמותה ונחליט כולנו, באסיפה הכללית, ריבון העמותה, ובהשגחת ריבון כל העולמים, על החלפת שם המשנה או השארתו.

המפגש יתקיים ביום ה- 20.07 בין השעות 18:30 ו- 21:30 בתל אביב.

לצורך היערכותנו מבחינת כיבוד, גודל החדר וגיוון של כלל הזהויות המיניות והמגדריות בעמותה דרושה הרשמה מראש

אנשים שהגעת אליהם

142

מעורבויות

-1.2x בממוצע

ציון הפצה

קידום פוסט

בחור בן 18-19, שהולך לטיפול "מקצועי" ו"מבטיח", תרתיי משמע, שנותן תחושה של עוצמה, ביטחון, כמו טריפ מופלא על קוקאין משובח במיוחד הנארז בתוך מעטפת של מציאות אפשרית וחוקית לחלוטין… יש יותר מזה?!

אחד הדברים שאפיינו את הטיפול זה הדגש על כך שניתן לשנות דברים- הנטייה הזאת היא נרכשת ואיננה מולדת, נאמר, ולכן אין שום בעיה לשנות את זה. המפתח הוא בי וזה תלוי רק ברצון שלי. עניין של בחירה.

קרא עוד »

סדנת כתיבה מונחית

לכתוב את מה שבפנים. את מה שלמדנו להשתיק ולהפנים. לא להדחיק, לא להחליק, אלא לחלוק את שעל הלב. שכבר למד לכאוב אך גם להתאהב.

קרא עוד »

ליין אוי גיי זמיר

מקוות שהתעוררתן חמודות מתוקות, כי אחרי המסיבה מוש מוש מוש שהיתה לנו קשה לקום!! אריאלה רשף המדהימה עלתה והרימה לנו את הרחבה, ו100 חברותות פיזזו אמש במועדון ה"אמור" בתל אביב, עד שהמנהל בא ואמר "רבותינו, הגיע זמן קריאת שמע של שחרית". אוי גיי זמיר 2 – הייתם מדהימים והיה מדהים! תודה שבאתם ונתראה במסיבה הבאה

קרא עוד »

סדרת ארון הקודש

"ארון הקודש”
היא סדרת רשת דוקומנטרית שיצרה הבמאית וחברת הקהילה מורן נקר, על להט”בים דתיים שתעלה בתאגיד השידור הציבורי “כאן”. כל פרק מתמקד בדמות, זוג או משפחה בשלב אחר בחיים. הקרנת הסדרה מביאה תיעוד אינטימי של אנשים המתמודדים עם המפגש בין נטיה מינית וזהות מגדרית ובין אמונה ואורח חיים דתי, דרך רגעים משמעותיים וטקסים דתיים, משפחתיים וזוגיים.

קרא עוד »

אני חושב שהמילה שחיפשת היא "קוויר"

הרב אברהם סתיו, אני חושב שהמילה שחיפשת בפתיחת דבריך היא קוויר (או אולי גיי באנגלית), אדם שהוא חריג מהציפיות הסיס-הטרו-נורמטיביות של החברה שלנו, ולא המילה הומו או הומוסקסאול. כשאנשים להט"בים מזדהים עם דמויות כמו בובספוג או אלזה "ומשייכים" אותן לקהילה הגאה הם לרוב לא מסווגים אותם מבחינת נטייה מינית או זהות מגדרית, אלא מצביעים על חוויה משותפת. בדרך כלל החוויה הזאת לא תהיה של אחת הזהויות הכלולות באותיות להטבא"ק+. זו פשוט חוויה כללית יותר, החוויה של שונות בתוך חברה שמניחה שכל בן נמשך לבת, שמבוגרת בשנות ה-30 שלה צריכה להתעניין בקשרים רומנטים, ושהחוויה המגדרית של כל אחד.ת היא או גבר או אשה. המילה היותר כוללנית לזהות השונה הזו היא המילה קוויר. הקושיה – איך ייתכן שלספוג או לכוכב ים תהיה נטייה מינית או זהות מגדרית שונה, רלוונטית כמו הקושיה איך ייתכן שבובספוג מדבר, שיש לו רישיון נהיגה, ושהוא לובש חולצה מכופתרת ועניבה.

קרא עוד »

שתפו את המאמר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.