Search
My WordPress Page קו הקשב פתוח עכשיו
Search

מפגש ניסן: "אל תוותרו על אבהות"

"להיות אבא זו נתינה אינסופית. כל אחד מאיתנו התמודד עם כל כך הרבה, אבל דבר אחד חשוב שתדעו, אבהות היא לא משהו בלתי אפשרי עבורנו, ואין סיבה שנוותר עליה", כך הסתיים מפגש חברותא בו שניים מחברי הקהילה סיפרו על הבחירה בהורות משותפת עם אישה. כל זאת שבוע לאחר שנציגי חברותא דרשו ממשרד הבריאות גישה לשירותי פונדקאות, גם להומואים.

"אבהות זו נתינה אינסופית"
"אבהות זו נתינה אינסופית"

יום חמישי בשמונה וחצי, כשלושים אנשים ישובים בצורת גורן בחדר בינוני באחד המתנ"סים בתל-אביב. מהחדר ליד נשמע קול אישה המתאמנת בפיתוח קול, אבל נראה שקהל השומעים אינו מבחין בהסחת הדעת הפוטנציאלית. מעט יותר ממחצית מהאנשים חובשי כיפה, ומבט על חלקם גורם לך לחשוב שגם לולא הכיפה שלראשם – היית יודע בוודאות שהם בני"שים. אחרים דורשים מבט שני כדי להשתכנע שאין כיפה לראשם. בין הגברים היושבים בחדר כאלה שרק סיימו צבא, ואחרים שנכנסו לשנות העשרים של חייהם כשהומו דתי היה הֶלחם-מילים בלתי אפשרי ולא הייתה שום דרך מקובלת להביא ילדים לעולם פרט לנישואי שקר לאישה. האישה בחדר ליד מנסה אוקטבה חדשה, אבל נראה שאיש מהנוכחים פרט לכותב שורות אלו לא מבחין בכך.

תשומת הלב של הנוכחים מופנית כולה לשני הגברים היושבים בקדמת החדר, לבושים בפשטות ופניהם לקהל, האחד עם כיפה גדולה לראשו ואילו השני גלוי ראש, ומספרים בגילוי לב על החוויה של הבאת ילדים לעולם.

סיפוריהם של שני הגברים משלימים זה את זה: האחד דתי ומשמש כיום כגבאי בית הכנסת בו הוא מתפלל, ואילו זה שלצידו הוריד את הכיפה לפני שנים בגלל הנטייה המינית. האחד היה בזוגיות עם גבר כשהביא את שני ילדיו, ובן זוגו שהיה בעצמו גרוש פלוס שניים תמך בו. השני הביא את בנו הראשון בעודו רווק, וחוויית האבהות זימנה לו בן זוג ירא שמיים, גם הוא אב לילד שנולד מנישואים לאישה ואשר סיפורו ראוי כנראה לרשומה נפרד.

שניהם מגוללים את התהליך שעברו כדי להיות אבות בפירוט רב, ובגילוי שספק אם ניתן וראוי לחזור עליו ברשומה המתפרסמת באינטרנט לעיני כל, ולכן נביא רק מתמצית דבריהם. אצל שניהם התהליך החל ברצון בילד, שהוביל לבחירה בהורות משותפת עם אישה, ולתהליך חיפוש אחרי האם העתידית. בכל פעם אחד מהם מספר פרק מסיפור ההורות ואילו השני מתערב מידי פעם על מנת להעשיר את הסיפור בסיפורו שלו. הסיפורים משתלבים האחד בשני והופכים לסיפור אחד מורכב יותר. ניכר ששניהם חברים טובים, והם אכן מעידים שההורות וההתמודדויות שהיא טמנה בחובה חיזקה את החברות ביניהם.

כיום כל אחד מהם מגדל ילד עם אישה רווקה בהורות משותפת. הורות משותפת מתחילה במציאת שותפה מתאימה לקשר ההורות, וניהול שיח ארוך על אופי ההורות המשותפת והמעורבות של כל אחד מהצדדים בגידול הילד. לאחר שהגבר והאישה הסכימו על אופי ההורות המשותפת הם מנסחים חוזה הורות יחד עם יועץ מקצועי. אחר כך מנסה האישה להיכנס להריון בעזרת זרעו של האב המיועד, ללא קיום יחסי מין. מרגע שבא הילד לעולם מגדלים אותו בני הזוג כאילו היו זוג גרוש, מבלי שנישאו מעולם.

הגבר חובש הכיפה מדבר על הקשר עם אם בנו, שהפכה גם לחברה קרובה. בשלב הזה הוא מתלונן על חוסר במילה עברית שמתארת את הקשר "האימא של הבן שלי". הוא רואה את בנו מספר פעמים בשבוע, לוקח אותו מהגן ומלין אותו בביתו. החוזה נמצא אי שם בבוידעם, וגם הסדרי הראייה הנוקשים שבו פינו את מקומם לגמישות של שני הצדדים. אני אדם חם, הוא מעיד על עצמו, והאימא של הבן שלי מחזיקה בדבר הכי יקר לי. הדרך לנהל את הקשר הזה בצורה שטובה לילד היא מתוך חברות והתחשבות. להוריו היה קשה בהתחלה, אבל היום בנו הוא הנכד המועדף, ואם ילדיו היא בת-בית אצל הוריו.  "הם הלכו כברת דרך עצומה לקראתי", הוא אומר , "וכשזה מגיע לנושא הארון והחשיפה שלהם מול הסביבה, אני עושה ככל יכולתי להתחשב בהם ובמשפחה המורחבת". זו גם הסיבה שעל אף היותו גבר חזק, מחוץ לארון, וגבאי בבית הכנסת, הוא העדיף ששמו לא ייכלל ברשומה זו המתפרסמת באינטרנט. הגבר גלוי הראש שלצידו, מספר שהוריו לא קיבלו בתחילה את בחירתו בהורות משותפת ואף נמנעו מלהגיע לברית, אך מרגע שראו את נכדם החדש הם מיהרו לחבקו אל קירבם ושינו את יחסם.

בשלב הזה מתחיל דיון בין היושבים בגורן: האם זה מתאים לכל אחד? למה הם העדיפו הורות משותפת על פונדקאות? למה שאישה בכלל תרצה בהסדר הזה? האם הם היו מגדלים ילדים בהורות משותפת גם בירושלים, ובכלל מחוץ לתל אביב? מה מספרים לילד? "את האמת" עונים השניים.

הגבר חובש הכיפה מבקש לסיים את הערב באמירה: "להיות אבא זה דבר נפלא, זו נתינה אינסופית. כל הרצונות שלך משתנים. הבגדים שאתה לובש והבילויים עם החברים בערב נעשים פחות חשובים. הבן שלך הופך לדבר החשוב ביותר. המציאות שבה אנחנו נמצאים מורכבת. כל אחד מאיתנו התמודד עם כל כך הרבה, אבל דבר אחד חשוב שתדעו: אבהות אינה דבר בלתי אפשרי עבורנו, ואין סיבה שנוותר עליה." נושא הפונדקאות שבעטיו הופיעו נציגי חברותא מול וועדת משרד הבריאות, והסדרי ההורות המשותפת –  מאפשרים לכל אחד מאיתנו להיות אבא.

המפגש הסתיים באיסוף כסף, לכיסוי הוצאות השכירות של המקום והכיבוד. רבים מהאנשים שהשתתפו בו הרגישו שנפתחה בפניהם אפשרות לדבר שעד היום היה בעיניהם בלתי אפשרי.

אתם מתלבטים בנושא הורות , ורוצים לדבר אם אחד מחברינו בעלי הנסיון? כתבו לנו ונחבר ביניכם.
בימים אלו אנחנו עובדים על שיתוף פעולה עם נשים בבת-קול בנושא הורות משותפת. רוצים לשמוע עוד?
כתבו לנו לכתובת: info@havruta.org.il

female weight loss meal plan, weight loss centers in mesa az, plexus weight loss ingredients, do you lose weight when you throw up, best energy pills at walmart, retrain brain to lose weight, choc milk diet, best appetite suppressant tigerfitness, dr shawn peffall, the benefits of yoga for weight loss, how did oliver hardy lose so much weight, psychological blocks to weight loss, shortest way to lose weight, a lifetime of trying to lose weight, fenugreek capsules for weight loss, keto advanced weight loss what is it, counting carbohydrates to lose weight, keto recipes for riced cauliflower, teen weight loss ads, how many calories do i need burn in a day to lose weight, weight loss edition chris powell, measurements to take for weight loss, how to lose weight with pear shape, diet pills that wor, man fat burner, need help gaining weight fast, weight loss on levothyroxine, lose weight when breastfeeding, healthy paleo recipes for weight loss, professor who lose weight by eating junk food, how do you eat healthy to lose weight, miranda lambert weight loss 2017, are peas good for you losing weight, keto non dairy recipes, chinese rapid appetite suppressant, how to measure weight loss without scale, best fat burner energy booster, orange capsules, q luxury weight loss spa, how many calories have to burn in exercise lose weight, wrinkled arms after weight loss, keto connect top 10 recipes 2018, to lose weight do i stop eating after 7pm, i eat anything and workout but cant lose weight, cauliflower recipes for keto, physician prescribed weight loss, prescription diet pills online ordering, best weight loss pills for men gnc, what diet pills are the best, weight loss challenge between friends,

אבא יוצא מהארון.

פעם חשבתי שלאבא זה הדבר הכי נורא בעולם. אבל עכשיו, זה אצלי וזה הבן שלי. וזה לגמרי בסדר.

קרא עוד »

אלוהים לא נמצא במקום שיש בו שנאה

הייתי צריך לבחור בין לקבל את הבן שלי ולאהוב אותו, לבין להתנכר לו. לזרוק אותו בגלל מי? בגלל אלוהים? אלוהים לא נמצא במקום שיש בו שנאה״.

קרא עוד »

שתפו את המאמר