חיפוש
My WordPress Page קו הקשב פתוח עכשיו
חיפוש

מפגש חברותא עם הצלם עדי נס

עדי נס, מהאמנים הבולטים היום בישראל, מרבה לצלם את מי שנתפסים בתור הגברים ה"קשוחים" של החברה הישראלית, אבל מצלם אותם בסיטואציות שחושפות את הרוך שלהם, את החיפוש שלהם אחרי מגע. בצילומים שלו, האפשרות ההומואית אינה אפשרות חריגה, אלא אפשרות שמסתתרת תמיד מאחורי מצבי החיים הרגילים והנורמאליים ביותר, מצבי החיים הכי ישראליים שיש.

נתנאל ליפשיץ

סדרת חיילים של הצלם עדי נס
סדרת חיילים של הצלם עדי נס

את הצילומים של עדי נס פגשתי בפעם הראשונה כשהייתי בן 15, והסתובבתי במוזיאון ישראל. בזמן התיכון, המוזיאון היה מקום המפלט שלי. מעין שער לעולם הגדול, שהוציא אותי לרגע מירושלים החד-גונית, המסוימת, שבהליכה בה תמיד מלווה את הגרון איזה מחנק. המוזיאון היה בשבילי כמו ביקור בשדה תעופה, מלא אפשרויות של ארצות אחרות, השקפות עולם אחרות וזמנים אחרים. חיפשתי בעיקר את האמנות העכשווית, המעוררת, שהפכה להיות חלק מרכזי בעיצוב האישיות שלי. ואחת התערוכות הראשונות שראיתי הייתה תערוכת צילום ישראלי. המבט נמשך מיד לשני צילומים.

בצילום הראשון נראה חייל ממוצא מזרחי, חובש כיפה, עושה שריר ופוזה למצלמה. על ראשו כיפה. ברקע אוהל צבאי, ושמיים. האווירה מסתורית. למי הוא מציג את גופו? איך הוא, אדם דתי, יכול להתייחס ככה לגופו שלו? האם הוא דתי, או מה שאוהבים לקרוא לו בזלזול מסוים בחברה הדתית "מסורתי"?

ליד צילום זה היה צילום אחר. חייל שוכב, מדמם, וחייל אחר, חובש, אוחז בראשו, מטפל בו. בין שני החיילים יש רגע אינטימי. החייל המטפל מביט ברוך בחייל הפצוע. העין מטיילת על גופו של החייל הפצוע, ונתקלת בפריט מפתיע: פלטת צבעים של צייר מונחת על גופו. האם פירוש הדבר שהדם אינו אמיתי? שהחובש אינו מטפל באדם הפצוע, אלא מצייר עליו, עושה אמנות איתו? האם מתחת לדימוי הצבאי הקשוח של חייל פצוע וחובש, מסתתר דימוי עדין יותר, של שני חיילים מאוהבים, שני חיילים אמנים?

תאומים זהים או מלחמה פנימית?
תאומים זהים או מלחמה פנימית?

הצלם הוא עדי נס. אחד האמנים המדהימים שחיים היום בישראל. אחרי התערוכה הזו המשכתי לחפש את העבודות שלו (במילים אחרות, התחלתי לנסוע לתל אביב). ראיתי עוד צילומים מסדרת "החיילים" שלו. בצילום אחד ראיתי חיילים באוטובוס, ישנים זה על זה, וביניהם שרויה אינטימיות גדולה. בצילום אחר היה חייל שצעד על קו לבן במדרכה, כמו איש קרקס ההולך על חבל, ולי הוא נראה כמו רקדן בלט.
עדי נס מרבה לצלם את מי שנתפסים בתור הגברים ה"קשוחים" של החברה הישראלית (חיילים, מזרחים, נערים מעיירות פיתוח) אבל מצלם אותם בסיטואציות שחושפות את הרוך שלהם, את הנשיות, את האפשרות של תשוקה הומואית ביניהם. הצילומים שלו מדויקים ונפלאים, האור תמיד משחק בהם תפקיד מכריע, מלטף את הגוף של המצולמים, נותן להם תלת-מימדיות ונפח, מרצד בעיניהם. בצילומים שלו, האפשרות ההומואית אינה אפשרות חריגה ואחרת, אלא אפשרות שמסתתרת תמיד מאחורי מצבי החיים הרגילים והנורמאליים ביותר, מצבי החיים הכי ישראליים שיש.

במפגש שהתקיים בתאריך 29.5 ביפו, פגשנו את עדי. הוא הציג בפנינו צילומים שלו מתקופות שונות, וסיפר לנו על תהליך העבודה עליהם. הוא היה פתוח וכן לגבי תהליך העבודה שלו, ולגבי חייו כהומו ממוצא מזרחי ומעיירת פיתוח. אני מניח שלגלות שאתה הומו בקריית גת, כשהאוטובוסים נגמרים ב20:00 בערב ואין לאן ללכת ואין עם מי לדבר, ולגלות שאתה הומו בתור אדם דתי, אלה חוויות שיש ביניהן הרבה מן המשותף.

שמואל ושאול מאת הצלם עדי נס
שמואל ושאול מאת הצלם עדי נס

במפגש, עדי הציג בפנינו את הסדרה האחרונה שעליה עבד, סדרת סיפורי התנ"ך. היה מרתק לשמוע את הפרשנות שלו לכל סיפור, וללמוד קצת על האופן העמוק שבו המטען התרבותי היהודי מפעיל אותו כאומן. אני חושב שבשבילנו, כחברי "חברותא", סדרת צילומים זו הייתה נוגעת ללב במיוחד.

נדמה לי שאמנות במיטבה מצליחה לנסח עבור הצופה דבר-מה שהוא אינו מסוגל לנסח עבור עצמו. יש רגע קסם כזה, שהצופה מרגיש שהוא נמצא בתוך היצירה, שהיצירה היא על אודותיו באיזשהו אופן. שהאמן, בלי להכיר אותו, בכל זאת הצליח ליצור בעבודתו משהו שמאפשר לצופה להיאחז בו. אני חושב שבתום המפגש עם עדי הרבה מאיתנו הרגישו שבעבודות שלו יש משהו מן הקסם הזה עבורנו.

3m 3200 single cartridge respirator, diy pimple face mask, white dust mask carbon filter, zinc oxide face mask, funny bacteria names, airsoft helmet with face shield, scubapro full face mask review, coronavirus introduction, wearing a surgical mask on a plane, will dust mask protect against airborne asbestos, multi purpose dust mask, n95 mask fastenal, best ski goggle with face shield, coronavirus nonstructural protein 3, will n95 mask protect against mold, walmart respirator, yogurt face mask for acne scars, screwfix 3m mask, r95 vs n95 rating, feline coronavirus real time pcr, high filtration surgical mask, respirator mask best for cockroaches, best hot weather face shield, what kind of charcoal for face mask, when is a n95 respirator required, age shield face sunblock lotion spf 70, wearing a face mask in america, feline coronavirus symtpoms, how long should i wait to put on my face mask, burn victim face mask, how often to use clay mask on face, coronavirus veterinary, surgical mask face shield, is a n95 mask reusable, surgical mask fo3, face mask health, clean space respirator, non disposable dust mask, why do asians wear masks over their face, arma 3 face mask overlay, n95 respirator at lowes, for the treatment of coronavirus,

אנחנו צריכות להיראות

אנחנו קהילה חזקה שגדלה מיום ליום, ולא נופלת. אנחנו נהפוך את העולם שלנו ליותר טוב.
אנחנו ננצח.

קרא עוד »

הדגשת הקיום והנוכחות של א.נשים להטב"קים וזכותם לזכויות בסיסיות – הן יישומים מובנים מאליהם של מצוות 'ואהבת לרעך כמוך', שאמורים לחייב כל אחת ואחד מאיתנו לפעולה

המטרות שתיארתי לעיל – הדגשת הקיום והנוכחות של א.נשים להטב"קים וזכותם לזכויות בסיסיות – הן יישומים מובנים מאליהם של מצוות 'ואהבת לרעך כמוך', שאמורים לחייב כל אחת ואחד מאיתנו לפעולה; אך בנוסף למטרות האלו, יש עוד ערכים רבים ושונים שבאי המצעד באים לקדם, ולא עם כולם אני מזדהה. לרבים מהם אני מתנגד נחרצות.

קרא עוד »

זו הבשורה?

גדלתי על ברכי הציונות הדתית. אני מאמין גדול בערכיה, משוכנע שיש שם אמת גדולה, רחבה ומאירה. יש שם חיבור מפרה בין תורה וחיים, בין חומר ורוח, בין ערכי הנצח להוויה המתחדשת.

קרא עוד »

אלוהים לא נמצא במקום שיש בו שנאה

הייתי צריך לבחור בין לקבל את הבן שלי ולאהוב אותו, לבין להתנכר לו. לזרוק אותו בגלל מי? בגלל אלוהים? אלוהים לא נמצא במקום שיש בו שנאה״.

קרא עוד »

שתפו את המאמר