לעדכונים על פעילויות ואירועים:

סיכום מפגש אדר – הסדרה "סרוגים"

צילום: אווה גז, יס
צילום: אווה גז, יס

לאחר שהעונה השנייה של "סרוגים" כיבדה אותנו בשני נציגים: הומו דתי והומו דתי נשוי – היה זה אך מתבקש לארגן מפגש חברותא בנושא.

במפגש התארחו:

ד"ר גלעד פדבה, מרצה במחלקה לטלוויזיה ולקולנוע באוניברסיטת תל אביב, אשר ייתן סקירה על דמות ההומו בטלוויזיה הישראלית.

יונתן ארוך, עורך ומפיק של הסדרה, אשר יספר על ההחלטה לשלב שתי דמויות של הומואים דתיים בסדרה, על ישיבות המערכת ועל ההחלטות שנתקבלו מאחורי הקלעים באשר לאפיון הדמויות.

ישי מאיר, שחקן תאטרון "תאיר", והמגלם את הדמות מאיר (ההומו הנשוי) בסדרה, אשר יחשוף סודות מאחורי הקלעים.

המפגש ישולב בקטעי וידאו מהסדרה, ויכלול שו"ת עם הקהל.

המפגש יהיה בתל אביב, יום חמישי, ח"י באדר תש"ע, 4 במרס 2010.

סיכום המפגש

havruta_meeting_srugim
מימין: ד"ר פדבה, יונתן ארוך וישי מאיר

אחרי מסיבת פורים הנחמדה של חברותא, היה נעים לפגוש את כולם שוב, והפעם לדיון רציני. כרגיל, התחלנו בקפה ועוגה ומשם המשכנו לחדר הנעים שבו נערכה ההרצאה בתל אביב.

התחלנו עם הרצאה מפיו של ד"ר פדבה על "דמות ההומו" בטלוויזיה הישראלית. ההרצאה הייתה מאלפת, למדנו המון והיו גם קטעי טלוויזיה שבאמצעותם הדגים ד"ר פדבה את ההתקדמות: אם בתחילת הדרך הוצג ההומו בטלוויזיה כדמות מוחצנת ומוזרה – לאט לאט החלו ההומואים לקבל ייצוג יותר מאוזן ויותר אמתי.

אחריו שוחחנו עם יונתן ארוך – המפיק והעורך של "סרוגים" ועם ישי מאיר – השחקן שמגלם את מאיר (ההומו הנשוי) בסדרה.

בשיחה התברר שארוך האחראי על הפקת סדרה מדויקת כל כך על דתיים בירושלים הוא בכלל חילוני תל אביבי. עוד התברר שהוא איש מקסים, שעשה את התכנית בין השאר בשביל לגשר. הוא הרגיש שבעקבות רצח רבין הייתה לו שנאה וכעס על הציבור הדתי, וכדי להתגבר על השנאה הוא נענה לאתגר "סרוגים".

ישי מאיר סיפר כי  אף שלדמות שהוא משחק בסדרה קוראים מאיר – היא לא נכתבה עליו, והוא לא היה שותף בכתיבה.

השניים שיתפו אותנו בכמה קטעים מעניינים של הסודות מאחורי הקלעים של "סרוגים", כולל מה הביא להחלטה של רעות לצאת עם הומו דתי, האם רועי ימשיך לעונה הבאה, וכולל ספוילרים אחדים שהרסו למי שעדיין לא ראה את הפרקים האחרונים.

בני

בחור בן 18-19, שהולך לטיפול "מקצועי" ו"מבטיח", תרתיי משמע, שנותן תחושה של עוצמה, ביטחון, כמו טריפ מופלא על קוקאין משובח במיוחד הנארז בתוך מעטפת של מציאות אפשרית וחוקית לחלוטין… יש יותר מזה?!

אחד הדברים שאפיינו את הטיפול זה הדגש על כך שניתן לשנות דברים- הנטייה הזאת היא נרכשת ואיננה מולדת, נאמר, ולכן אין שום בעיה לשנות את זה. המפתח הוא בי וזה תלוי רק ברצון שלי. עניין של בחירה.

קרא עוד »

סדנת כתיבה מונחית

לכתוב את מה שבפנים. את מה שלמדנו להשתיק ולהפנים. לא להדחיק, לא להחליק, אלא לחלוק את שעל הלב. שכבר למד לכאוב אך גם להתאהב.

קרא עוד »

ליין אוי גיי זמיר

מקוות שהתעוררתן חמודות מתוקות, כי אחרי המסיבה מוש מוש מוש שהיתה לנו קשה לקום!! אריאלה רשף המדהימה עלתה והרימה לנו את הרחבה, ו100 חברותות פיזזו אמש במועדון ה"אמור" בתל אביב, עד שהמנהל בא ואמר "רבותינו, הגיע זמן קריאת שמע של שחרית". אוי גיי זמיר 2 – הייתם מדהימים והיה מדהים! תודה שבאתם ונתראה במסיבה הבאה

קרא עוד »

סדרת ארון הקודש

"ארון הקודש”
היא סדרת רשת דוקומנטרית שיצרה הבמאית וחברת הקהילה מורן נקר, על להט”בים דתיים שתעלה בתאגיד השידור הציבורי “כאן”. כל פרק מתמקד בדמות, זוג או משפחה בשלב אחר בחיים. הקרנת הסדרה מביאה תיעוד אינטימי של אנשים המתמודדים עם המפגש בין נטיה מינית וזהות מגדרית ובין אמונה ואורח חיים דתי, דרך רגעים משמעותיים וטקסים דתיים, משפחתיים וזוגיים.

קרא עוד »

אני חושב שהמילה שחיפשת היא "קוויר"

הרב אברהם סתיו, אני חושב שהמילה שחיפשת בפתיחת דבריך היא קוויר (או אולי גיי באנגלית), אדם שהוא חריג מהציפיות הסיס-הטרו-נורמטיביות של החברה שלנו, ולא המילה הומו או הומוסקסאול. כשאנשים להט"בים מזדהים עם דמויות כמו בובספוג או אלזה "ומשייכים" אותן לקהילה הגאה הם לרוב לא מסווגים אותם מבחינת נטייה מינית או זהות מגדרית, אלא מצביעים על חוויה משותפת. בדרך כלל החוויה הזאת לא תהיה של אחת הזהויות הכלולות באותיות להטבא"ק+. זו פשוט חוויה כללית יותר, החוויה של שונות בתוך חברה שמניחה שכל בן נמשך לבת, שמבוגרת בשנות ה-30 שלה צריכה להתעניין בקשרים רומנטים, ושהחוויה המגדרית של כל אחד.ת היא או גבר או אשה. המילה היותר כוללנית לזהות השונה הזו היא המילה קוויר. הקושיה – איך ייתכן שלספוג או לכוכב ים תהיה נטייה מינית או זהות מגדרית שונה, רלוונטית כמו הקושיה איך ייתכן שבובספוג מדבר, שיש לו רישיון נהיגה, ושהוא לובש חולצה מכופתרת ועניבה.

קרא עוד »

שתפו את המאמר

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.