Search
My WordPress Page קו הקשב פתוח עכשיו
Search

מעגל נקודה אהבה (בריש גלי תשע"ה)

יש לבריאה ולאדם צורך חיוני בחידלון מעשייה, בשביתה, בשיבה חוזרת ונשנית אל נקודה פנימית של רוגע, אל נקודה שתיתן לדברים משמעות ▪ ירדן נאור, ממייסדי בית המדרש הגאה ואהבת, על הזרעת רעיונות בלבבות, הפרייה הדדית ועל לימוד מתוך אהבה

beresh-galey"שֵׁשׁ שָׁנִים תִּזְרַע שָׂדֶךָ, וְשֵׁשׁ שָׁנִים תִּזְמֹר כַּרְמֶךָ… וּבַשָּׁנָה הַשְּׁבִיעִת, שַׁבַּת שַׁבָּתוֹן יִהְיֶה לָאָרֶץ, שַׁבָּת, לַה'" (ויקרא כה, ג)
"כִּי שֵׁשֶׁת יָמִים עָשָׂה ה' אֶת הַשָּׁמַיִם וְאֶת הָאָרֶץ וּבַיּוֹם הַשְּׁבִיעִי שָׁבַת וַיִּנָּפַשׁ" (שמות לא, יז)

אלון עידן בעיתון "הארץ" העיר על העובדה שאנחנו לא מסוגלים יותר להשתעמם. עם המכשירים החכמים שלנו אנחנו דואגים למלא כל פינה בזמן שלנו. אנחנו בורחים משעמום כמו מאש, בורחים אל המולה בלתי פוסקת בפייסבוק, בוואטסאפ, באינסטוש. לרגע שלא נישאר חלילה לבד, עם עצמנו, עם השקט ועם כל מה שמי-יודע-מה יש בו.

יש לבריאה ולאדם צורך חיוני בחידלון מעשייה, בשביתה, בשיבה חוזרת ונשנית אל נקודה פנימית של רוגע, אל נקודה שתיתן לדברים משמעות, מעבר למה שעשיתי וללייקים שעשו לי. התנתקות חוזרת מכל מבחני הכמות והאיכות שאנו מוקפים בהם במשך השבוע והתחברות אל הדברים שהם הסיבה והתכלית להכל.

"שבת הוא נקודה פנימית, שכל ששת ימי המעשה על כל הנבראים שבהם כולם מקבלין חיות מבחינת שבת, שהוא שורשם וחיותם כנודע" (ליקוטי הלכות ברכת הריח ב,ה).

מוטיב השבת הוא השורש והחיות של הדברים, וכל דבר שמעוניין לחיות, ולא להיות מת-מהלך לפקודות החברה-האופנה-האח הגדול, חייב לפנות מקום בזמן, להכין את עצמו ולהתחבר לנקודה הזו. אחר כך נחזור שוב למירוץ המטורף, אבל הפעם מפוקסים יותר ופחות נוחים לפיתויי 1+1, סלוגנים של מכוניות ומכונות מסטיק בשנקל.

אנחנו רואים את זה חוזר בציווי לשמור את יום השבת – פעם בשבוע, ובציווי לשמור את שנת השמיטה אחת לשבע שנים: לשמוט את עול המחרשה והארציות ולהתעלות להבנה כי לה' הארץ.

"…אמר רבא: בשעה שמכניסין אדם לדין, אומרים לו: נשאת ונתת באמונה? קבעת עתים לתורה? עסקת בפריה ורביה?…" (תלמוד בבלי שבת לא.)

מעבר למעגלים הקבועים של השבועות והשנים, האדם צריך ליצור לעצמו מעגלים אישיים של התחברות, עתים בהם הוא עוסק במשמעות ובעומק. הלוואי והיה יכול לעשות זאת כל היום כולו, אך אם טרוד הוא, לפחות יקבע עיתים לתורה – מעגלים חוזרים של התחברות לתוכן.

למרות כל הנאמר אין בכך די. באמונות ובעומק צריך לשאת ולתת, לסחור, להחליף עם חברים. יש לעסוק בפריה ורביה, להזריע את השגותיך בליבם של אחרים, ולהתעבר מתובנותיהם של חבריך.

לכל זה חייבים אהבה. בית מדרש שבין חבריו לא שוררת קבלה והכלה יהיה עקר וקר. לימוד תורה בלב מכווץ ומאויים לא יוליד דבר.

למרות רצונם העז, הומואים ולסביות רבים אינם מוצאים את מקומם בבתי המדרשיות שבימינו. חוסר הקבלה נישא באוויר גם מבלי שייאמר בפירוש.

על קרקע זו קם "ואהבת"- בית המדרש הלהט"בי. מקום בו כולם יוכלו להרגיש שווים וטובים. מקום בו הלב פתוח לקבל ולהשפיע, ובו יביס אור הנקודה הפנימית את חשכת האטימות והניכור.

אנו תקווה כי בית המדרש יתפתח ויגדל, וברבות הימים הבשורה שהוא מביא תתן את אותותיה גם על בתי המדרש האחרים שבימינו.

.

ירדן נאור, חי עם בן זוג ואב לילד, ממייסדי בית המדרש הגאה "ואהבת". לפרטים נוספים: naoryarden@gmail.com

***********
אנא עיזרו לנו להפיץ את העלון!
https://www.facebook.com/events/833001990063704
***********

בריש גלי תשע"ה:
ועכשיו – שמיטה (דבר המערכת)
שמיטה כערך חברתי-ערכי-סביבתי (הרב מיכאל מלכיאור)
מעגל נקודה אהבה (ירדן נאור, בית המדרש "ואהבת")
שמיטה בחברה, לא במטבח (עינט קרמר, מובילת יוזמת שמיטה ישראלית)
מצע מנותק (נדב, חבר בחברותא)
לְמִי שֶׁאֵינוֹ מַאֲמִין קָשֶׁה לִחְיוֹת הַשָּׁנָה. (אליק אוסטר, חבר בחברותא)

לכל הטורים של בריש גלי

לאירוע הלימוד הראשון בבית המדרש

sheer surgical mask, can you admister oxygen when someones respirator rate is high, do i have to use a respirator when spray painting, allergy face mask walmart, gas dust mask as 6800 respirator painting spraying for wearing eyeglasses, disposable infant face mask, how are you supposed to wear a blue dust mask, n99 n95 mask, what will happen coronavirus, 3m brand n95 mask, disposable safety masks, 3m face mask products, surgical mask dragon, how to make face masks for kids, which dust mask, disposable mask for fumes, face shield injury, scorpion exo r2000 face shield replacement, buy disposable 3 ply pink face mask, wearing a respirator, how to us le royal 24k gold face mask, filter mask respirator wiki, surgical grade face mask, n95 respirator with beard, respirator mask after lung transplant, wrinkle reducing face masks, niosh approved polyurethane minwax floor which respirator, face mask for fiberglass, can mold spores go through dust mask, surgical mask for infants radiation protection, diy acne fighting face mask, can you use real charcoal for a face mask, home depot 3m 7500 respirator mask, red cross n95 mask, where to buy face mask gta online, does nokia n95 support whatsapp, half face skull masks, icebreaker face masks kids, the purpose of surgical mask, fake nose ring ebay, pur face masks, face mask images, 3m 5n11 n95 filter,

אני זוכר את זה, שהוא הביט בי ואמר ש״זה לא אמיתי ורק מחשבות שווא ואי אפשר באמת לאהוב בנים, אתה לא רוצה למות לבד״.

אני זוכר את היום הזה טוב מאוד, כי הוא שרט לי את הלב. זוכר איך אבא שלי אסף אותי אחרי זה עם המונית שלו, ואיך נכנסתי וישבתי במושב האחורי כאילו הייתי לקוח זר, ורציתי שהוא ישאל אותי מי כיבה לי את הלב, איך היה אצל הרב, אבל אבא לא שאל.

קרא עוד »

"דע שאתה חשוב בעולם הזה"

בפעם הראשונה שסיפרתי להורים שלי שאני טרנסג'נדר, אימא שלי קצת הייתה בשוק אבל אבא שלי הוא הראשון שקיבל. לצערי הרב אבא שלי כבר לא איתנו, והרגשתי מאוד בודד. מכאן התחיל הרצון שלי להתחזק בדת ובאמונה, באתי מבית חילוני אז להתחיל כזה תהליך לבד זה לא כל כך פשוט כמו שזה נראה. 

קרא עוד »

שתפו את המאמר