לעדכונים על פעילויות ואירועים:

מעגל נקודה אהבה (בריש גלי תשע"ה)

beresh-galey"שֵׁשׁ שָׁנִים תִּזְרַע שָׂדֶךָ, וְשֵׁשׁ שָׁנִים תִּזְמֹר כַּרְמֶךָ… וּבַשָּׁנָה הַשְּׁבִיעִת, שַׁבַּת שַׁבָּתוֹן יִהְיֶה לָאָרֶץ, שַׁבָּת, לַה'" (ויקרא כה, ג)
"כִּי שֵׁשֶׁת יָמִים עָשָׂה ה' אֶת הַשָּׁמַיִם וְאֶת הָאָרֶץ וּבַיּוֹם הַשְּׁבִיעִי שָׁבַת וַיִּנָּפַשׁ" (שמות לא, יז)

אלון עידן בעיתון "הארץ" העיר על העובדה שאנחנו לא מסוגלים יותר להשתעמם. עם המכשירים החכמים שלנו אנחנו דואגים למלא כל פינה בזמן שלנו. אנחנו בורחים משעמום כמו מאש, בורחים אל המולה בלתי פוסקת בפייסבוק, בוואטסאפ, באינסטוש. לרגע שלא נישאר חלילה לבד, עם עצמנו, עם השקט ועם כל מה שמי-יודע-מה יש בו.

יש לבריאה ולאדם צורך חיוני בחידלון מעשייה, בשביתה, בשיבה חוזרת ונשנית אל נקודה פנימית של רוגע, אל נקודה שתיתן לדברים משמעות, מעבר למה שעשיתי וללייקים שעשו לי. התנתקות חוזרת מכל מבחני הכמות והאיכות שאנו מוקפים בהם במשך השבוע והתחברות אל הדברים שהם הסיבה והתכלית להכל.

"שבת הוא נקודה פנימית, שכל ששת ימי המעשה על כל הנבראים שבהם כולם מקבלין חיות מבחינת שבת, שהוא שורשם וחיותם כנודע" (ליקוטי הלכות ברכת הריח ב,ה).

מוטיב השבת הוא השורש והחיות של הדברים, וכל דבר שמעוניין לחיות, ולא להיות מת-מהלך לפקודות החברה-האופנה-האח הגדול, חייב לפנות מקום בזמן, להכין את עצמו ולהתחבר לנקודה הזו. אחר כך נחזור שוב למירוץ המטורף, אבל הפעם מפוקסים יותר ופחות נוחים לפיתויי 1+1, סלוגנים של מכוניות ומכונות מסטיק בשנקל.

אנחנו רואים את זה חוזר בציווי לשמור את יום השבת – פעם בשבוע, ובציווי לשמור את שנת השמיטה אחת לשבע שנים: לשמוט את עול המחרשה והארציות ולהתעלות להבנה כי לה' הארץ.

"…אמר רבא: בשעה שמכניסין אדם לדין, אומרים לו: נשאת ונתת באמונה? קבעת עתים לתורה? עסקת בפריה ורביה?…" (תלמוד בבלי שבת לא.)

מעבר למעגלים הקבועים של השבועות והשנים, האדם צריך ליצור לעצמו מעגלים אישיים של התחברות, עתים בהם הוא עוסק במשמעות ובעומק. הלוואי והיה יכול לעשות זאת כל היום כולו, אך אם טרוד הוא, לפחות יקבע עיתים לתורה – מעגלים חוזרים של התחברות לתוכן.

למרות כל הנאמר אין בכך די. באמונות ובעומק צריך לשאת ולתת, לסחור, להחליף עם חברים. יש לעסוק בפריה ורביה, להזריע את השגותיך בליבם של אחרים, ולהתעבר מתובנותיהם של חבריך.

לכל זה חייבים אהבה. בית מדרש שבין חבריו לא שוררת קבלה והכלה יהיה עקר וקר. לימוד תורה בלב מכווץ ומאויים לא יוליד דבר.

למרות רצונם העז, הומואים ולסביות רבים אינם מוצאים את מקומם בבתי המדרשיות שבימינו. חוסר הקבלה נישא באוויר גם מבלי שייאמר בפירוש.

על קרקע זו קם "ואהבת"- בית המדרש הלהט"בי. מקום בו כולם יוכלו להרגיש שווים וטובים. מקום בו הלב פתוח לקבל ולהשפיע, ובו יביס אור הנקודה הפנימית את חשכת האטימות והניכור.

אנו תקווה כי בית המדרש יתפתח ויגדל, וברבות הימים הבשורה שהוא מביא תתן את אותותיה גם על בתי המדרש האחרים שבימינו.

.

ירדן נאור, חי עם בן זוג ואב לילד, ממייסדי בית המדרש הגאה "ואהבת". לפרטים נוספים: naoryarden@gmail.com

***********
אנא עיזרו לנו להפיץ את העלון!
https://www.facebook.com/events/833001990063704
***********

בריש גלי תשע"ה:
ועכשיו – שמיטה (דבר המערכת)
שמיטה כערך חברתי-ערכי-סביבתי (הרב מיכאל מלכיאור)
מעגל נקודה אהבה (ירדן נאור, בית המדרש "ואהבת")
שמיטה בחברה, לא במטבח (עינט קרמר, מובילת יוזמת שמיטה ישראלית)
מצע מנותק (נדב, חבר בחברותא)
לְמִי שֶׁאֵינוֹ מַאֲמִין קָשֶׁה לִחְיוֹת הַשָּׁנָה. (אליק אוסטר, חבר בחברותא)

לכל הטורים של בריש גלי

לאירוע הלימוד הראשון בבית המדרש

sheer surgical mask, can you admister oxygen when someones respirator rate is high, do i have to use a respirator when spray painting, allergy face mask walmart, gas dust mask as 6800 respirator painting spraying for wearing eyeglasses, disposable infant face mask, how are you supposed to wear a blue dust mask, n99 n95 mask, what will happen coronavirus, 3m brand n95 mask, disposable safety masks, 3m face mask products, surgical mask dragon, how to make face masks for kids, which dust mask, disposable mask for fumes, face shield injury, scorpion exo r2000 face shield replacement, buy disposable 3 ply pink face mask, wearing a respirator, how to us le royal 24k gold face mask, filter mask respirator wiki, surgical grade face mask, n95 respirator with beard, respirator mask after lung transplant, wrinkle reducing face masks, niosh approved polyurethane minwax floor which respirator, face mask for fiberglass, can mold spores go through dust mask, surgical mask for infants radiation protection, diy acne fighting face mask, can you use real charcoal for a face mask, home depot 3m 7500 respirator mask, red cross n95 mask, where to buy face mask gta online, does nokia n95 support whatsapp, half face skull masks, icebreaker face masks kids, the purpose of surgical mask, fake nose ring ebay, pur face masks, face mask images, 3m 5n11 n95 filter,

סדנת כתיבה מונחית

לכתוב את מה שבפנים. את מה שלמדנו להשתיק ולהפנים. לא להדחיק, לא להחליק, אלא לחלוק את שעל הלב. שכבר למד לכאוב אך גם להתאהב.

קרא עוד »

ליין אוי גיי זמיר

מקוות שהתעוררתן חמודות מתוקות, כי אחרי המסיבה מוש מוש מוש שהיתה לנו קשה לקום!! אריאלה רשף המדהימה עלתה והרימה לנו את הרחבה, ו100 חברותות פיזזו אמש במועדון ה"אמור" בתל אביב, עד שהמנהל בא ואמר "רבותינו, הגיע זמן קריאת שמע של שחרית". אוי גיי זמיר 2 – הייתם מדהימים והיה מדהים! תודה שבאתם ונתראה במסיבה הבאה

קרא עוד »

סדרת ארון הקודש

"ארון הקודש”
היא סדרת רשת דוקומנטרית שיצרה הבמאית וחברת הקהילה מורן נקר, על להט”בים דתיים שתעלה בתאגיד השידור הציבורי “כאן”. כל פרק מתמקד בדמות, זוג או משפחה בשלב אחר בחיים. הקרנת הסדרה מביאה תיעוד אינטימי של אנשים המתמודדים עם המפגש בין נטיה מינית וזהות מגדרית ובין אמונה ואורח חיים דתי, דרך רגעים משמעותיים וטקסים דתיים, משפחתיים וזוגיים.

קרא עוד »

אני חושב שהמילה שחיפשת היא "קוויר"

הרב אברהם סתיו, אני חושב שהמילה שחיפשת בפתיחת דבריך היא קוויר (או אולי גיי באנגלית), אדם שהוא חריג מהציפיות הסיס-הטרו-נורמטיביות של החברה שלנו, ולא המילה הומו או הומוסקסאול. כשאנשים להט"בים מזדהים עם דמויות כמו בובספוג או אלזה "ומשייכים" אותן לקהילה הגאה הם לרוב לא מסווגים אותם מבחינת נטייה מינית או זהות מגדרית, אלא מצביעים על חוויה משותפת. בדרך כלל החוויה הזאת לא תהיה של אחת הזהויות הכלולות באותיות להטבא"ק+. זו פשוט חוויה כללית יותר, החוויה של שונות בתוך חברה שמניחה שכל בן נמשך לבת, שמבוגרת בשנות ה-30 שלה צריכה להתעניין בקשרים רומנטים, ושהחוויה המגדרית של כל אחד.ת היא או גבר או אשה. המילה היותר כוללנית לזהות השונה הזו היא המילה קוויר. הקושיה – איך ייתכן שלספוג או לכוכב ים תהיה נטייה מינית או זהות מגדרית שונה, רלוונטית כמו הקושיה איך ייתכן שבובספוג מדבר, שיש לו רישיון נהיגה, ושהוא לובש חולצה מכופתרת ועניבה.

קרא עוד »

עֵת לַחֲשׁוֹת וְעֵת לְדַבֵּר

עֵת לַחֲשׁוֹת וְעֵת לְדַבֵּר, ואיננו מסוגלים עוד לחשות. מחזיקנא טיבותא לרב בני לאו שנענה לדברי הרב יובל שרלו וכתב הצעה לחיי משפחה להט"ב בקהילה הדתית (קישור בתגובה הראשונה), ונגע בנקודות רבות ומגוונות. אחרי שהנושא צף מול תלמידים שלי, באתי להגיב לחלק מדבריו, ולהשלים בחלק ממה שנראה בעיני. אשמח לתגובות.

קרא עוד »

שתפו את המאמר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.