לעדכונים על פעילויות ואירועים:

לתת מקום

תגובה על סדרת הכתבות על השינויים בנטייה המינית בעלוני השבת, כולל הסעיף שהורידו בעולם קטן

הרב רפי אוסטרוף, ראש המועצה הדתית של גוש עציון


אני כותב אליך: בחור נפלא בן 16 או 17, נערה צעירה בת 15 או 18. עיקר דבריי מכוונים אליכם.
יש נערים ונערות שמסתובבים בעולמנו ושואלים האם גם להם יש מקום תחת השמש שברא אלוקים?
האם העולם גם יכול להכיל אותם, שהם שונים ואינם הולכים בתלם של כולם.
בגיליונות האחרונים של "עולם קטן" הובאו עדויות של גברים ונערים שהצליחו לשנות את האוריינטציה המינית שלהם ולהמשך לנשים במקום המשיכה הראשונית שלהם לגברים.
איני מטיל ספק בעדויות כיון שאני מאמין לכל אדם שבא בצורה כנה לפניי ומספר את סגור לבו, אבל אני רואה צורך לתת מקום גם לקול אחר במסגרת כתבות אלו. לשם כך עלי להקדים מספר הקדמות:

א. אכתוב להלן בעיקר בלשון זכר, אבל דבריי מכוונים באותה מידה לנשים ונערות.

ב. אני לא מייצג אף ארגון, אג'נדה, קרן חדשה או ישנה. רק אני אחראי לדבריי וכל הטעויות יש לתלות בצווארי בלבד.

ג. כל מה שאכתוב הוא מתוך לימוד תורה, שיחות עם רבותי, חבריי, והרבה הומואים, לסביות ואף טראנסים. אך בעיקר: הקשבה אמיתית לכאב, בדידות ותסכול של אנשים שמצאו את עצמם בנסיבות חיים שהם לא בחרו בהם ונאלצים להתמודד איתם יום יום.
האם אפשר להשתנות? אני מאמין בכל ליבי שכן. העדויות של אלו שטוענים שהם השתנו, הופיעו בדפי עולם קטן ואינם צריכים תימוכין ממני. אישית גם דיברתי עם גברים שאני מכירם אישית שנים רבות וסיפורם האישי נצור בליבי על המאמצים שהם עשו להימשך לנשים והם הצליחו.
האם כולם יכולים להשתנות? ברור לי שלא. איך אני יודע? כי דיברתי עם מספיק נערים ונערות, גברים ונשים שרצו דבר אחד בלבד: להימשך לבני המין השני והם לא הצליחו. הם הלכו למסע אל הגבריות והנשיות, לטיפול פסיכולוגי וטיפולים רבים אחרים. שום דבר לא עזר, הם עדיין חלמו, פינטזו והתרגשו ממחשבה על בני מינם ולא בני המין השני. יש רבים רבים מאד כאלו. ויש גם רבים שיצאו עם נזקים נפשיים מחלק מהטיפולים. גם את זה חייבים לדעת.
מי הם? הם כמוני וכמוך. בני משפחות טובות ביו"ש או בגבעת שמואל ובוגרי האולפנות והישיבות הטובות ביותר. חיילים ביחידות הכי קרביות ובנות שירות. וכן, גם בנים שלא מהציונות הדתית. ליטאיים, חב"דניקים וש"סניקים ששמע הפוסטמודרניזם או הקרן החדשה או ארגוני הלהט"ב לא חדרו כלל למחוזות אלו. כמו חלקכם (ואני מקווה רובכם), יש להם הורים אוהבים ורגילים, משפחה חמה ואוהבת, מורים ורבנים מוערכים ובכל זאת הם יצאו ככה.
לא עלה על דעתם, כמוכם, שהם ימצאו את עצמם במסע מתיש בניסיון להיפטר מ"הנטייה" הנוראה הזאת שדחפה אותם אל הארון עם סוד כמוס ומכוער. כל מה שהם אי-פעם ייחלו לעצמם הוא להיות נורמלי וה"משיכה" הלא-רגילה שלהם, פשוט לא נתנה להם מנוח.
אז הם עשו כל מה שאדם בכוחו לעשות כדי להפוך ל'רגילים' וזה לא עבד להם. אז מה הם צריכים לעשות עכשיו? ומה אנו, כקהילה, כחברה, כיהודים וכבני אדם צריכים לעשות?
אני רוצה להגיד לך את הדבר הבא. אם יש לך משיכה כזאת, עשה את הפעולות הבאות:

הרב רפי אוסטרוף (צילום: גרשון אלינסון)

"האם כולם יכולים להשתנות? ברור לי שלא. איך אני יודע? כי דיברתי עם מספיק נערים ונערות, גברים ונשים שרצו דבר אחד בלבד: להימשך לבני המין השני והם לא הצליחו. הם הלכו למסע אל הגבריות והנשיות, לטיפול פסיכולוגי וטיפולים רבים אחרים. שום דבר לא עזר, הם עדיין חלמו, פינטזו והתרגשו ממחשבה על בני מינם ולא בני המין השני. יש רבים רבים מאד כאלו. ויש גם רבים שיצאו עם נזקים נפשיים מחלק מהטיפולים. גם את זה חייבים לדעת".

א. אם אתה יכול לשתף את ההורים ואתה בטוח בתגובתם האוהבת – הכי טוב. שתף אותם.

ב. מצא חבר טוב שאתה יכול לבטוח בו ב-100% וספר לו, כדי שלא תהיה לבד.

ג. באמצעות יועץ בית הספר, קופת חולים או ההורים מצא פסיכולוג מקצועי. אמור לו שאתה רוצה לבחון איתו את האפשרות להימשך לבני המין השני. אם הוא פסיכולוג מקצועי הוא לא יבטיח לך שתוכל וגם לא יסמן לך את המטרה. המטרה היחידה היא טובתך האישית.

ד. אם אתה הולך לפסיכולוג רק כדי לרצות את ההורים, הרב או את הקהילה, אל תלך. חבל על הזמן ועל הכסף, זה לא יעבוד.

ה. אל תתייעץ עם כל מיני ארגונים שעוסקים בנושא. לכולם יש אג'נדות, אידיאולוגיות ומטרות שלא תמיד הם לטובתך.

ו. אם לאחר כל מאמציך, אתה עדיין נמשך לבני מינך, למד את עצמך לקבל את עצמך כפי שאתה. אהוב את עצמך כי ריבונו של עולם, מקור הטוב והחסד, לא בא בטרוניה עם בריותיו והוא אוהב אותך כפי שאתה.

ז. נסה ככל יכולתך לא לעבור על איסורי דאורייתא או דרבנן אבל לאחר שתתבגר מצא בן זוג (לאישה בת זוג) שתוכלו לחיות באהבה ובשלום לכל ימי חייך. רבונו של עולם קבע בטבע האדם שעליו לא לחיות בבדידות (לא טוב היות האדם לבדו – כל בני האדם).

סעיף זה שונה והוסר ע"י מערכת העלון עולם קטן במאמר שפורסם.

הכתבה שפורסמה בעלון עולם קטן פרשת חוקת תש"פ

סדנת כתיבה מונחית

לכתוב את מה שבפנים. את מה שלמדנו להשתיק ולהפנים. לא להדחיק, לא להחליק, אלא לחלוק את שעל הלב. שכבר למד לכאוב אך גם להתאהב.

קרא עוד »

ליין אוי גיי זמיר

מקוות שהתעוררתן חמודות מתוקות, כי אחרי המסיבה מוש מוש מוש שהיתה לנו קשה לקום!! אריאלה רשף המדהימה עלתה והרימה לנו את הרחבה, ו100 חברותות פיזזו אמש במועדון ה"אמור" בתל אביב, עד שהמנהל בא ואמר "רבותינו, הגיע זמן קריאת שמע של שחרית". אוי גיי זמיר 2 – הייתם מדהימים והיה מדהים! תודה שבאתם ונתראה במסיבה הבאה

קרא עוד »

סדרת ארון הקודש

"ארון הקודש”
היא סדרת רשת דוקומנטרית שיצרה הבמאית וחברת הקהילה מורן נקר, על להט”בים דתיים שתעלה בתאגיד השידור הציבורי “כאן”. כל פרק מתמקד בדמות, זוג או משפחה בשלב אחר בחיים. הקרנת הסדרה מביאה תיעוד אינטימי של אנשים המתמודדים עם המפגש בין נטיה מינית וזהות מגדרית ובין אמונה ואורח חיים דתי, דרך רגעים משמעותיים וטקסים דתיים, משפחתיים וזוגיים.

קרא עוד »

אני חושב שהמילה שחיפשת היא "קוויר"

הרב אברהם סתיו, אני חושב שהמילה שחיפשת בפתיחת דבריך היא קוויר (או אולי גיי באנגלית), אדם שהוא חריג מהציפיות הסיס-הטרו-נורמטיביות של החברה שלנו, ולא המילה הומו או הומוסקסאול. כשאנשים להט"בים מזדהים עם דמויות כמו בובספוג או אלזה "ומשייכים" אותן לקהילה הגאה הם לרוב לא מסווגים אותם מבחינת נטייה מינית או זהות מגדרית, אלא מצביעים על חוויה משותפת. בדרך כלל החוויה הזאת לא תהיה של אחת הזהויות הכלולות באותיות להטבא"ק+. זו פשוט חוויה כללית יותר, החוויה של שונות בתוך חברה שמניחה שכל בן נמשך לבת, שמבוגרת בשנות ה-30 שלה צריכה להתעניין בקשרים רומנטים, ושהחוויה המגדרית של כל אחד.ת היא או גבר או אשה. המילה היותר כוללנית לזהות השונה הזו היא המילה קוויר. הקושיה – איך ייתכן שלספוג או לכוכב ים תהיה נטייה מינית או זהות מגדרית שונה, רלוונטית כמו הקושיה איך ייתכן שבובספוג מדבר, שיש לו רישיון נהיגה, ושהוא לובש חולצה מכופתרת ועניבה.

קרא עוד »

עֵת לַחֲשׁוֹת וְעֵת לְדַבֵּר

עֵת לַחֲשׁוֹת וְעֵת לְדַבֵּר, ואיננו מסוגלים עוד לחשות. מחזיקנא טיבותא לרב בני לאו שנענה לדברי הרב יובל שרלו וכתב הצעה לחיי משפחה להט"ב בקהילה הדתית (קישור בתגובה הראשונה), ונגע בנקודות רבות ומגוונות. אחרי שהנושא צף מול תלמידים שלי, באתי להגיב לחלק מדבריו, ולהשלים בחלק ממה שנראה בעיני. אשמח לתגובות.

קרא עוד »

שתפו את המאמר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.