לעדכונים על פעילויות ואירועים:

אלול תשס"ד, ספטמבר 2002 – חלק ב

computer_type2לחצו כאן לחלק א´.

כאן בחלק ב', נטע יוסף-בודניק, אחת המשתתפות בפורום וואלה ז"ל, כתבה סקירה קצרה על האנשים החלוצים שהשתתפו בפורום. נוסטלגיה. או שלא…

פורום גייז דתיים ב"וואלה" הוא האתר החשוב ביותר העומד לרשות הקהילה ההומולסבית הדתית בארץ. הפורום הייחודי הזה מנוהל ע"י אייל, זאביק ומאיה.

אייל, הומוסקסואל בן 30 המתגורר בירושלים, אוהב ללמוד גמרא ומדרש ומארגן ומעביר שיעורי יהדות. שחקן בתיאטרון ומפעם לפעם גם מחזאי ובמאי.

זאביק, בן 27, חזר בתשובה לפני 11 שנים, לומד בבר-אילן תואר שני בקרימינולוגיה ותעודת הוראה.

מאיה, בשנות ה-20 לחייה, מאזור המרכז. גדלה במשפחה חרדית שמדחיקה. "עמוק בארון" עם שבעים מנעולים, אזעקות אלקטרוניות, מצלמות במעגל סגור וחיישני לייזר. יש לה בת זוג כבר כמה שנים.

הפורום תוסס ומגוון. החבר´ה ברמה גבוהה, מחליפים ביניהם חוויות, לבטים, תהיות, תסכולים ובדיחות – בעיקר על עצמם.
מפעם לפעם הם נפגשים לערבים מאורגנים או לשבתות משותפות. בפורום הם דנים, בין השאר, בפרשת השבוע ובסוגיות הלכתיות שונות ומנסים לקבל יחס הולם מהממסד הרבני בארץ.

בפורום חברות גם "בוליק" ו"שוש", זוג הצעירות הדתיות מקדומים שהתארסו לאחרונה ועוררו שערורייה וכן עשרות הומואים ולסביות דתיים נוספים. הרשימה שלהלן בהחלט אינה ממצה ואינה כוללת את כולם, אלא נועדה רק לסבר את העין.

דניאל קאופמן, לומד בישיבת הסדר ומשרת בצה"ל.

אביגיל שפרבר, בת 30, ירושלמית במקור, כיום מתגוררת בתל-אביב, בוגרת "חורב" ותנועת הנוער "עזרא". למדה ב"מעלה" ועוסקת בטלויזיה וקולנוע.

"גנימדס", בן 23, סטודנט שנה שניה באוניברסיטת "בר אילן", מדחיק 3 שנות שירות בצה"ל בתור "עציץ" קרבי, וכבר שלוש שנים שאמא שלו יודעת.

יעל אוריין, בת 28, נשואה לאשה מזה שנתיים וחצי ואמא לתינוקת בת שנה וחמישה חודשים. בוגרת החינוך הממלכתי-דתי ו"נווה חנה", שמונה שנים מאז יצאה מהארון, ירושלמית במקור ותל-אביבית בהווה.

רון, בן 29, תושב השרון, דתי כיפה סרוגה, בארון באופן חלקי. לומד הסמכה לרבנות. כרגע- נטול בן זוג ומקווה למצוא אחד במהרה. ב- 7 השנים האחרונות מנהל ביכנ"ס אורתודוקסי של הקהילה ומתחיל לעבוד על כתיבת ספר מנהגים של הקהילה.

"סינדרלה", בשנות העשרים לחייה, בוגרת מינהל עסקים, לסבית דתיה מאיזור ירושלים, מחוץ לארון.

"קשור בגרטל", היישות החסידית בפורום, בן 28, חובב ביטויים ביידיש, מחוץ לארון וחובק בן זוג אהוב מזה מספר חודשים.

גלי, בת 25, בוגרת אולפנית, שירות לאומי ותואר במשפטים ב"בר אילן". עו"ד וחיה בזוגיות עם יעל (ע"ע) כבר שלוש שנים.

יעל, בת 29, חילונית, בוגרת "השומר הצעיר", צה"ל וכיום אחות מוסמכת עם תואר וסופרת בפוטנציה.

אביעד דורון, בן 27, ירושלמי, למד ב"הימלפרב", בעל תואר ראשון במדעי המחשב, מחוץ לארון כשנתיים ואוחז בבן-זוג חילוני מעל לשנה.

ד. א, לסבית דתיה החיה עם בת זוגה הדתיה בירושלים ומגדלת עמה את שני ילדיה בני השנה. לברית המילה הגיעו גם החברות מהאולפנא והחברים מאוניברסיטה שחלקם בוגרי ישיבות הסדר.

"Sensetive", בן 19, חרדי לשעבר (מחסידות "תולדות אהרן" המכונים גם נטורי קרתא), היה מאורס לנערה מהחסידות אך ביטל את האירוסים ועזב את החסידות לאחר שלא היה יכול לחיות עם נטייתו.

ולרי חיון, בת 34, גרושה ואם לשלושה. אוחזת בבת-זוג מזה 4 חודשים.

גלעד נווה, בן 40+, מתחזק בדת אחרי שנים של חילוניות. מתכוון להביא ילדים לעולם עם מישהי שתדע על נטיותיו המיניות.

נילי, בת 21, סטודנטית, עדיין בארון.

יצחק, בן 41, ירושלמי, נשוי, הומוסקסואל בארון, למרות שאשתו יודעת וכמה מחבריו יודעים ומסייעים.

"נם-נם" (דתיה בוגרת אולפנה) ומיקה (חילונית), הכירו בלימודיהן לתואר ראשון וחיות כזוג "מחוץ לארון" מזה 7 חודשים.

אסף זהבי, בן 41, בתוך הארון אך משפחתו והרב שלו יודעים ומקבלים אותו.

"צמח-בר", בת 31, חדשה בפורום, מכורה למוזיקה ולקריאה, עוסקת בתחום טיפולי.

ניב שטראוס, בן 32, נצר לשושלת חסידית, גרוש ואב לשלושה, עובד בתחום ההיי-טק. משפחתו הקרובה יודעת.

"מסובכת", בת 26 מאזור המרכז. עדיין לא בטוחה אם היא בתוך הארון.

הראל בן-ארי, בן 36, חיפאי, מאוהב בחבר הכי טוב שלו, שהוא גם המפקד שלו במילואים ומשתתף פעיל בפורום. המשפחה שלו כולה בחו"ל ויודעת.

ירון, בן 32, נציג הדתל"שים בפורום, בוגר "חורב", הישיבה התיכונית בשעלבים וישיבת ההסדר "הר עציון" בגוש.

עומרי מואב, בן 34, מתגורר בגוש-דן עם בן זוגו שלטענתו "זיכה אותי בתורה ומצוות".

דודו, בן 25, משפטן ירושלמי השייך לזרם הוורוד של חירות.

אבנר, בן 22, מאיזור ת"א, כמעט שלוש שנים מחוץ לארון ויש לו בן-זוג כבר שנתיים.

"זהב וכסף", בן 18 מחיפה, מתגייס בעוד חודשיים למודיעין. בינתיים רק אחותו בת ה- 16 יודעת.

"ליאופולד", בן 20, סטודנט שנה ראשונה לפסיכולוגיה, מחוץ לארון כבר יותר משנה.

צוריה, סטודנט למשפטים, חוזר בתשובה מזה 5 שנים לערך, נמצא עמוק בארון ומקווה למצוא את תרופת הפלא.

"עידן חדש", בן 20+, גר בצפון, תלמיד ישיבה לשעבר אבל מרגיש כבן ישיבה לכל החיים. בהמשך ניהל את פורום גייז דתיים ב"הייד פארק".

"יום גשום", בן 35, קיבוצניק לשעבר, עובד סוציאלי המטפל בנוער בסיכון. בן זוגו חובש כיפה, אבל גם הוא ביחסים מתהדקים עם הקב"ה. בני הזוג לומדים יחד בבית מדרש, ו"יום גשום" לומד תלמוד באוניברסיטה.

אלי באום, בן 30, מאזור המרכז, נשוי.

יניב, בן 30, ירושלמי, סטודנט לתואר שני, עמוק בארון.

מתוך הבלוג של נטע "מהרהוריה של לובשת חצאית"

בחור בן 18-19, שהולך לטיפול "מקצועי" ו"מבטיח", תרתיי משמע, שנותן תחושה של עוצמה, ביטחון, כמו טריפ מופלא על קוקאין משובח במיוחד הנארז בתוך מעטפת של מציאות אפשרית וחוקית לחלוטין… יש יותר מזה?!

אחד הדברים שאפיינו את הטיפול זה הדגש על כך שניתן לשנות דברים- הנטייה הזאת היא נרכשת ואיננה מולדת, נאמר, ולכן אין שום בעיה לשנות את זה. המפתח הוא בי וזה תלוי רק ברצון שלי. עניין של בחירה.

קרא עוד »

סדנת כתיבה מונחית

לכתוב את מה שבפנים. את מה שלמדנו להשתיק ולהפנים. לא להדחיק, לא להחליק, אלא לחלוק את שעל הלב. שכבר למד לכאוב אך גם להתאהב.

קרא עוד »

ליין אוי גיי זמיר

מקוות שהתעוררתן חמודות מתוקות, כי אחרי המסיבה מוש מוש מוש שהיתה לנו קשה לקום!! אריאלה רשף המדהימה עלתה והרימה לנו את הרחבה, ו100 חברותות פיזזו אמש במועדון ה"אמור" בתל אביב, עד שהמנהל בא ואמר "רבותינו, הגיע זמן קריאת שמע של שחרית". אוי גיי זמיר 2 – הייתם מדהימים והיה מדהים! תודה שבאתם ונתראה במסיבה הבאה

קרא עוד »

סדרת ארון הקודש

"ארון הקודש”
היא סדרת רשת דוקומנטרית שיצרה הבמאית וחברת הקהילה מורן נקר, על להט”בים דתיים שתעלה בתאגיד השידור הציבורי “כאן”. כל פרק מתמקד בדמות, זוג או משפחה בשלב אחר בחיים. הקרנת הסדרה מביאה תיעוד אינטימי של אנשים המתמודדים עם המפגש בין נטיה מינית וזהות מגדרית ובין אמונה ואורח חיים דתי, דרך רגעים משמעותיים וטקסים דתיים, משפחתיים וזוגיים.

קרא עוד »

אני חושב שהמילה שחיפשת היא "קוויר"

הרב אברהם סתיו, אני חושב שהמילה שחיפשת בפתיחת דבריך היא קוויר (או אולי גיי באנגלית), אדם שהוא חריג מהציפיות הסיס-הטרו-נורמטיביות של החברה שלנו, ולא המילה הומו או הומוסקסאול. כשאנשים להט"בים מזדהים עם דמויות כמו בובספוג או אלזה "ומשייכים" אותן לקהילה הגאה הם לרוב לא מסווגים אותם מבחינת נטייה מינית או זהות מגדרית, אלא מצביעים על חוויה משותפת. בדרך כלל החוויה הזאת לא תהיה של אחת הזהויות הכלולות באותיות להטבא"ק+. זו פשוט חוויה כללית יותר, החוויה של שונות בתוך חברה שמניחה שכל בן נמשך לבת, שמבוגרת בשנות ה-30 שלה צריכה להתעניין בקשרים רומנטים, ושהחוויה המגדרית של כל אחד.ת היא או גבר או אשה. המילה היותר כוללנית לזהות השונה הזו היא המילה קוויר. הקושיה – איך ייתכן שלספוג או לכוכב ים תהיה נטייה מינית או זהות מגדרית שונה, רלוונטית כמו הקושיה איך ייתכן שבובספוג מדבר, שיש לו רישיון נהיגה, ושהוא לובש חולצה מכופתרת ועניבה.

קרא עוד »

שתפו את המאמר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.