כ״ו בסיון ה׳תשפ״ב (25 בJune 2022)

למה צריך בכלל מצעד? ועוד בירושלים?

לאחר הרבה שאלות מהרבה מכרים/ות, חברות/ים ובנות/י משפחה, ושנים ארוכות אחרי שחשבתי שהדברים האלה כבר ברורים לכולן/ם, אני מציע תשובות לשאלות:

למה צריך בכלל מצעד? ועוד בירושלים?

1. וואלה, זה באמת באסה לצעוד בשיא החום הזה. יש כאלה שמאוד ישמחו; אני לא. אבל מה לעשות? אתם מכריחים אותי לצעוד. כן כן, אתם. שמשתמשים ב"הומו" או ב"קוקסינל" כקללה. שמרכלים ושואלים בלי סוף האם ההוא הומו והאם ההיא לסבית. ששואלים האם אני נותן בראש או מקבל בתחת כאילו זה עניין ציבורי. שלא נותנים לנו להתחתן. שלא מבינים שזה לא עניין של סקס, אלא של אהבה. על מה נדבר כשאתם מדברים על בחורות? על חברות? על חיי הנישואין שלכם? על חיי המין שלכן? על הילדים שלכן? בדיוק, על שלנו. אז זה כנראה כן מעניין אתכם, אז אל תגידו שלא מעניין אתכם מה אנחנו עושים בחדר המיטות. הכי מעניין אתכם. ואת חלקכם זה מעצבן. עד כדי כך מעצבן, שאתם פוגעים בנו. מתעללים בנו. פוצעים אותנו. רוצחים אותנו.

אז מה לעשות? נצא וננפנף בדגל שלנו. אנחנו לא נקבל את הדיכוי שלכם, ונדרוש את המגיע לנו מעצם היוולדנו. זכויות אדם שוות. נזעק נגד הלהטב"קופוביה ונוסיף כמה אותיות שרק צריך לראשי התיבות האלה, ונחגוג את הצבעוניות שלנו איך שבא לנו.

2. למה בירושלים? כי בירושלים יש קהילה גאה. היא גם גדולה. יש לה מרכז, שמנוהל ע"י עמותה, וכל כולו עשייה למען ושל הקהילה הירושלמית. הקהילה הזו אירגנה מצעד השנה, כמו בכל שנה כבר למעלה מעשור. אי אפשר לחשוד בעיריית ירושלים שהיא פרו-הומואית יותר מדי, אז כנראה שמובן וברור לכולם בירושלים שיש קהילה גאה שזכאית לעשות את האירוע הזה, גם אם לא כולם מודים בזה בפה מלא ומלכתחילה. בירושלים חיות וחיים למעלה מ-830 אלף בני אדם. קצת יותר מ-300 אלף מתוכם לא יהודים. 110 אלף מהיהודים מגדירים עצמם חילונים. לא חרדים, לא דתיים, לא מסורתיים. חילונים (למ"ס 2011). 110 אלף זו בעצם עיר, שגדולה יותר מכפר סבא, הרצליה, לוד, נצרת או רעננה, קריית גת, קריית ביאליק או אילת. קצת יותר קטנה מאשקלון. לעיר הזו, ירושלים החילונית, לא מגיעה התחשבות ברגשות? כולם צריכים ללכת כמו על ביצים ולהיזהר כל השנה, כל הזמן? אז יכול להיות שהקונוטציה הראשונה שלכם כשאתם על ירושלים זה חרדים. אז לא, יש עוד כמה שגרים פה. המצעד גם לא עבר בשכונה חרדית שכזו, אגב.

3. למה בירושלים? כי זו בירת ישראל. המצעד בתל אביב הפך (ברוך ה') למסיבה, אבל בירושלים הוא נושא אופי הפגנתי יותר. אז רק להזכירכם, זו עיר הבירה שלנו. שם נמצאים מוסדות השלטון, ומול מוסדות השלטון מפגינים. זו זכותו של כל אזרח מהעם הזה להפגין מול מוסדות השלטון שלו.

4. למה בירושלים עיר הקודש? אז זהו, שלא. לא צעדנו מול הכותל או סביב הר הבית. לא צעדנו ברובע היהודי או בעיר העתיקה. לא צעדנו במאה שערים, בהר חומה או בבית וגן. לא ניסינו לעורר פרובוקציות מיותרות. צעדנו במרכז העיר החדשה. המקומות האלה הם לא ירושלים במובן הקדוש שלה, העיר הקטנטנה שנמצאת בלב ירושלים החדשה והעצומה. ומעבר לזה, גם לא בתוך שכונות חרדיות.

בקיצור, הבנתן/ם?

(המלל נכתב בשנת 2015)

סדרת ארון הקודש

"ארון הקודש”
היא סדרת רשת דוקומנטרית שיצרה הבמאית וחברת הקהילה מורן נקר, על להט”בים דתיים שתעלה בתאגיד השידור הציבורי “כאן”. כל פרק מתמקד בדמות, זוג או משפחה בשלב אחר בחיים. הקרנת הסדרה מביאה תיעוד אינטימי של אנשים המתמודדים עם המפגש בין נטיה מינית וזהות מגדרית ובין אמונה ואורח חיים דתי, דרך רגעים משמעותיים וטקסים דתיים, משפחתיים וזוגיים.

קרא עוד »

עֵת לַחֲשׁוֹת וְעֵת לְדַבֵּר

עֵת לַחֲשׁוֹת וְעֵת לְדַבֵּר, ואיננו מסוגלים עוד לחשות. מחזיקנא טיבותא לרב בני לאו שנענה לדברי הרב יובל שרלו וכתב הצעה לחיי משפחה להט"ב בקהילה הדתית (קישור בתגובה הראשונה), ונגע בנקודות רבות ומגוונות. אחרי שהנושא צף מול תלמידים שלי, באתי להגיב לחלק מדבריו, ולהשלים בחלק ממה שנראה בעיני. אשמח לתגובות.

קרא עוד »

מַה טֹּבוּ אֹהָלֶיךָ יַעֲקֹב מִשְׁכְּנֹתֶיךָ יִשְׂרָאֵל

א"מ;ל"ק: תלמידי ישיבות נדרשו לחלוק מגורים עם חייל בעל הרכב כרומוזומלי שונה משלהם, באופן שאין בו שום בעיה הלכתית. וייאנחו החיילים מן הטרלול הפרוגרסיבי, ותעל שוועתם אליי, והנה באתי בדברים האלה.

קרא עוד »

"חבל שלא הצלחת להתאבד."

"חבל שלא הצלחת להתאבד."
אלו המילים האחרונות שאבא שלי אמר לי מאז שיצאתי בפניו מהארון בתור טרנסית. את אותו הלילה לא העברתי בבית.

קרא עוד »

שתפו את המאמר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.