למה צריך בכלל מצעד? ועוד בירושלים?

לאחר הרבה שאלות מהרבה מכרים/ות, חברות/ים ובנות/י משפחה, ושנים ארוכות אחרי שחשבתי שהדברים האלה כבר ברורים לכולן/ם, אני מציע תשובות לשאלות: למה צריך בכלל מצעד? ועוד בירושלים?

לאחר הרבה שאלות מהרבה מכרים/ות, חברות/ים ובנות/י משפחה, ושנים ארוכות אחרי שחשבתי שהדברים האלה כבר ברורים לכולן/ם, אני מציע תשובות לשאלות:

למה צריך בכלל מצעד? ועוד בירושלים?

1. וואלה, זה באמת באסה לצעוד בשיא החום הזה. יש כאלה שמאוד ישמחו; אני לא. אבל מה לעשות? אתם מכריחים אותי לצעוד. כן כן, אתם. שמשתמשים ב"הומו" או ב"קוקסינל" כקללה. שמרכלים ושואלים בלי סוף האם ההוא הומו והאם ההיא לסבית. ששואלים האם אני נותן בראש או מקבל בתחת כאילו זה עניין ציבורי. שלא נותנים לנו להתחתן. שלא מבינים שזה לא עניין של סקס, אלא של אהבה. על מה נדבר כשאתם מדברים על בחורות? על חברות? על חיי הנישואין שלכם? על חיי המין שלכן? על הילדים שלכן? בדיוק, על שלנו. אז זה כנראה כן מעניין אתכם, אז אל תגידו שלא מעניין אתכם מה אנחנו עושים בחדר המיטות. הכי מעניין אתכם. ואת חלקכם זה מעצבן. עד כדי כך מעצבן, שאתם פוגעים בנו. מתעללים בנו. פוצעים אותנו. רוצחים אותנו.

אז מה לעשות? נצא וננפנף בדגל שלנו. אנחנו לא נקבל את הדיכוי שלכם, ונדרוש את המגיע לנו מעצם היוולדנו. זכויות אדם שוות. נזעק נגד הלהטב"קופוביה ונוסיף כמה אותיות שרק צריך לראשי התיבות האלה, ונחגוג את הצבעוניות שלנו איך שבא לנו.

2. למה בירושלים? כי בירושלים יש קהילה גאה. היא גם גדולה. יש לה מרכז, שמנוהל ע"י עמותה, וכל כולו עשייה למען ושל הקהילה הירושלמית. הקהילה הזו אירגנה מצעד השנה, כמו בכל שנה כבר למעלה מעשור. אי אפשר לחשוד בעיריית ירושלים שהיא פרו-הומואית יותר מדי, אז כנראה שמובן וברור לכולם בירושלים שיש קהילה גאה שזכאית לעשות את האירוע הזה, גם אם לא כולם מודים בזה בפה מלא ומלכתחילה. בירושלים חיות וחיים למעלה מ-830 אלף בני אדם. קצת יותר מ-300 אלף מתוכם לא יהודים. 110 אלף מהיהודים מגדירים עצמם חילונים. לא חרדים, לא דתיים, לא מסורתיים. חילונים (למ"ס 2011). 110 אלף זו בעצם עיר, שגדולה יותר מכפר סבא, הרצליה, לוד, נצרת או רעננה, קריית גת, קריית ביאליק או אילת. קצת יותר קטנה מאשקלון. לעיר הזו, ירושלים החילונית, לא מגיעה התחשבות ברגשות? כולם צריכים ללכת כמו על ביצים ולהיזהר כל השנה, כל הזמן? אז יכול להיות שהקונוטציה הראשונה שלכם כשאתם על ירושלים זה חרדים. אז לא, יש עוד כמה שגרים פה. המצעד גם לא עבר בשכונה חרדית שכזו, אגב.

3. למה בירושלים? כי זו בירת ישראל. המצעד בתל אביב הפך (ברוך ה') למסיבה, אבל בירושלים הוא נושא אופי הפגנתי יותר. אז רק להזכירכם, זו עיר הבירה שלנו. שם נמצאים מוסדות השלטון, ומול מוסדות השלטון מפגינים. זו זכותו של כל אזרח מהעם הזה להפגין מול מוסדות השלטון שלו.

4. למה בירושלים עיר הקודש? אז זהו, שלא. לא צעדנו מול הכותל או סביב הר הבית. לא צעדנו ברובע היהודי או בעיר העתיקה. לא צעדנו במאה שערים, בהר חומה או בבית וגן. לא ניסינו לעורר פרובוקציות מיותרות. צעדנו במרכז העיר החדשה. המקומות האלה הם לא ירושלים במובן הקדוש שלה, העיר הקטנטנה שנמצאת בלב ירושלים החדשה והעצומה. ומעבר לזה, גם לא בתוך שכונות חרדיות.

בקיצור, הבנתן/ם?

(המלל נכתב בשנת 2015)

"רק שבועיים לפני שהתחתנתי סיפרתי לסבתא שאני הומו"

אני ואלוהים: "אני דתי. אף פעם לא היתה לי בעיה. אני באמת ובתמים מאמין שהבעיה היא לא בדת, אלא עם הדתיים. אני לא רואה שיש קונפליקט בין גאווה לבין התורה. לא כל המצוות וכל האיסורים קשורים אל כל אדם, כמו שהלכות שחיטה לא רלוונטיות לצמחוני.

קרא עוד »

ח"כ סמוטריץ,

לא תכננתי לכתוב, הספיק לי בנתיים להתווכח עם השלטים שלך בכל רחבי הישוב תוך כדי ריצות הבוקר שלי , אבל הבוקר השלטים נעלמו והמילים מתפרצות לי החוצה, מבקשות להשמיע קול , קול של רבות ורבים שפגשתי בשנים האחרונות במסגרת תפקידיי ועיסוקיי.

קרא עוד »

שתפו את המאמר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *