חיפוש
My WordPress Page קו הקשב פתוח עכשיו
חיפוש

למה לכתוב על להט"ביות דתית? -אמתי מנצר

כאשר כותבים על להט"ביות דתית, לתהליך הכתיבה שני שימושים עיקריים: יצירת תוכן ויצירת מרחב. יצירת התוכן ברורה מאליה, העולם הרוחני של יהודים רבים, מתבסס על מחשבה ומסורת כתובה. כתיבת מחשבה להט"בית-דתית מהווה מענה לצורך זה.

כאשר כותבים על להט"ביות דתית, לתהליך הכתיבה שני שימושים עיקריים: יצירת תוכן ויצירת מרחב.
יצירת התוכן ברורה מאליה, העולם הרוחני של יהודים רבים, מתבסס על מחשבה ומסורת כתובה. כתיבת מחשבה להט"בית-דתית מהווה מענה לצורך זה.
אבל כתיבה להט"בית-דתית אינה רק מענה לצורך ההתאמה של היהדות למציאות חיינו, בכתיבה להט"בית דתית יש הנחת היסוד שהמפגש בין שני העולמות הללו עשוי ליצור מפגשים מרתקים, דיאלוגים בעלי פוטנציאל חידוש. החוויה הלהט"בית, אשר חורגת במידה רבה מהוויית החיים המוכרת והמקובלת, יכולה לחשוף בעבורנו פנים נוספות בתורה.

מעבר למשקלו של התוכן, תהליך הכתיבה יוצר מרחב להט"בי-דתי. השיח, אשר מכונן בכתיבה, מניח את קיומה של קוויריות דתית ומבסס אותה. הכתיבה אשר מתבטאת במאמרים, מדרשים וטקסי חיים מחודשים, מאפשרת לנו מקום בתוך הקהילה הדתית ויוצרת ללהט"בים דתיים עתיד מעוגן במסורת היהודית. עתיד זה אינו בגדר מותרות, אלא דרישה בסיסית. אנחנו לא מחכים לסיום גלותנו-שלנו, לשבירת הארון – אלא גם לגאולה.

יחד עם זאת, מהותנות בנוגע לזהות הלהט"בית עלולה להיות בעייתית. הגות בנושא עלולה ליצור תבנית מגבילה, במקום מרחב פתוח לחיבור בין שתי זהויות אלו. הקוויריות במהותה, מהווה תנועה אשר חורגת מעבר למודלים חברתיים מוכרים, ובוחרת לערער על אופציות בינאריות. קיימת בה דרישה לביקורת ושינוי, אשר מתנגש עם הרצון לקדש ולייחד אספקטים בחיינו. בנוסף לכך, עלינו לזכור כי מאפיינים רבים בזהות הלהט"בית נוצרו בעקבות נורמות אותן אנחנו פועלים לשנות.

האתגר, אם כן, הוא להבין כיצד לכתוב ללא נעיצת רגליים בקרקע. להבין כי המשמעות הדתית, אותה אני עשוי למצוא באספקטים מסוימים בחיים שלי, יכולה להשתנות במהרה, מתוך הבנה כי ביקורת התרבות שלובה במחשבה להט"בית, קווירית ופמיניסטית. עלינו להבין כיצד הוגים ביקורת קדושה, כיצד משתמשים בכוח מנתץ על מנת לשבור.

בנימה אישית, אצלי הכתיבה או המחשבה על הנושא איננה אפשרות אשר ניתן לא-לבחור בה. יש תחושה של כפייה, הכרח שנוצר מתוך ניסיון לחיות בתוך זהות לא מגובשת, נסיון לחבר את הזהות הזאת.
הרצון לפעול על מנת לפתוח את דלתות בית המדרש לקהילה הלהט"בית, יוצר התעסקות מוגברת בזהות עצמה, התעסקות אשר במקרים רבים יכולה ליצור הפרדה ברורה ביני לבין העולם החיצוני. לבישת הזהות הלהט"בית-דתית חיונית על מנת לחולל שינוי פוליטי, אך עשויה להפוך למיטת סדום. הזהות הלהט"בית בעלת פוטנציאל להרחיב את העולם הדתי שלנו, אך גם לצמצם אותו למודלים ולסיפורים מאוד מסוימים.

עיסוק בנושא, דורש לוליינות מחשבתית מסוימת, ורצון לשלב בין זרמים מחשבתיים מתנגשים. קיים בכך סיבוך מסוים, אך גם משהו מרגש.

most effective weight loss pills for women, list of healthy foods that help lose weight, how much weight do you lose in a 3 day water fast, maximum metabolism the diet breakthrough for permanent weight loss kathy matthews, weight loss inspirational words, how did ivanka trump lose weight, how much water to drink for weight loss calculator, best keto summer recipes, wraps for weight loss, cool ways to lose weight, big cartel diet pills, where to buy weight loss pills in canada, yoga pilates for weight loss, stories of people who lose weight at 500 pounds plus, what works best to lose weight, homemade protein shakes for weight loss, phenemine appetite suppressant, is it harder to lose weight after being anorexic, cesar pena md, keto recipes in the waffle iron, can you lose weight by eating healthy, khloe kardashian weight loss garcinia cambogia, biggest celeb weight loss, what can help speed up weight loss, best breakfast keto recipes, b12 shots for energy and weight loss, type 1 diabetes lose weight, how to lose weight doing cardio, are lean cuisine meals good for weight loss, keto fudge recipes, foods to maintain energy and lose weight, pose weight loss procedure, how to increase leptin levels to lose weight, drinking apple cider for weight loss, keto recipes with pineapple, bontril for weight loss, how many times a day should you eat to lose weight, dirty lemon weight loss, what are some different prescription diet pills, better off healthy, can eating jalapenos help you lose weight, exercises to lose 10 pounds in a week, vitamin d 50 000 units weight loss, lose weight tone muscle workout reddit, how do i cancel my subscription to keto diet ketogenic recipes app, erectile dysfunction and weight loss, if i do 3000 jumoing jacks a day how much weight can i lose in 6 weeks, 5 best foods to lose weight, weight loss houston phentermine, how good are keto diet pills,

"חבל שלא הצלחת להתאבד."

"חבל שלא הצלחת להתאבד."
אלו המילים האחרונות שאבא שלי אמר לי מאז שיצאתי בפניו מהארון בתור טרנסית. את אותו הלילה לא העברתי בבית.

קרא עוד »

לצערי נפלו בכתבה בעולם קטן מספר טעויות

בגליון הקודם (868, בראשית) פורסמה בעלון זה הכתבה "מחקר חדש: טיפולי המרה עשויים להפחית אובדנות". לצערי נפלו בכתבה מספר טעויות אשר עלולות להשאיר את הקוראים עם רושם שגוי לגבי המחקר המדובר ולגבי הקשר בין טיפולי המרה לאובדנות. קראתי את המאמר המדובר של ד"ר סולינס ואת המאמר נגדו יצא, ואבקש לתקן שגיאות אלו.

קרא עוד »

כשהייתי בשיעור א', ישיבת מעלה גלבוע, חשבתי שמורכבות היא הדבר החשוב ביותר בעולם.

קשיים אישיים ודיסוננסים זהותיים נתפסו בעבורי כחובה דתית. חשבתי שעל מנת לא להפוך את הדתיות שלי לפלסטר ליברלי, אני חייב להמשיך לתפוס בדעות שצרמו והפריעו לי. לא רציתי "לפתור" את השאלה הלהט"בית או הפמיניסטית. פתרון היה בעבורי השטחה, רידוד של המורכבות הקיימת.

קרא עוד »

התהום נפערת, אבל חוט מאיר של חסד משוך עליה

אתמול כתב יאיר שרקי ברגישות ובאומץ רב שהוא ״אוהב בנים ואוהב את הקדוש ברוך הוא״, ומאז הוא זוכה לתמיכה נרחבת ומרגשת | יודע האדם: כמה הייתי רוצה להמשיך להאמין בזה או בזה, כמה הייתי שמח אם הכל היה שונה

קרא עוד »

שתפו את המאמר