לעדכונים על פעילויות ואירועים:

לכבוד יום הילד הבין לאומי – ספרי ילדים להט"ביים

ספרים לפי צבע

פנינו למיזם ספרות גאה, (מאוד ממליץ לכל מי שרוצה ספרים בנושא הלהט"בי מאוד מקצועיים ומאוד נחמדים.)  קנינו הרבה (מידי) ספרים קראנו הרבה (מידי) ספרים, והגענו לכמה מסקנות:

  • יש הרבה יותר ספרים על אבות הומואים מאשר על אמהות לסביות.
  • לרוב האבות יש רק בנות משום מה.
  • אין ספרים לילדים מעל גיל הגן. כלום.

כמו כן אין ספרים על הורים להט"בים שהם דתיים. התחום לוקה בחסר אולי חיים ולדר יכתוב על זה משהו בסדרת הספרים הבאה שלו.

את הספרים ניקדנו (נועם ואני) על פי שלושה קריטריונים שאותם אנו בוחנים בספרי ילדים איורים, סגנון כתיבה וסיפור, כאשר הציון 5 אומר ספר חובה בכל בית. מטבע העניין, מתוך מחסור, ומתוך הבנה שצריך לקדם ספרות להט"בית, היינו נדיבים במעט לגבי הציונים והספרים נמדדים גם ביחס לעצמם מול השוק.

לא הספיקו להיכנס לקריאה הפעם:
"אבא ואבא" "שלושה לטנגו" "האבאים של גל ונועה"

ולהלן תוצאות מחקר השטח:

לדנה שני אבות

לדנה שני אבות – דורון בורנשטיין (איירה: דינה נתיב)

איורים: 3  יש איורים יפים יותר ויש פחות.

סיפור: 3 הסיפור מתאמץ מידי

סגנון: 3.5 הסיפור מנסה להיכתב מנקודת מבט של ילד אך לא ממש מצליח.

תקציר:  דנה מנסה להבין מדוע יש לה שני אבות וללא אמא, אף לא אחת. אבא תומר ואבא אורן מסבירים לה את היתרונות בכך, כולל משחקים משותפים בכדורגל ובבובות. התוצאה בסוף משפחה קטנה ומאושרת.

רגע לא ברור: "אה, זה פשוט מאוד" חייך אבא תומר "מפני שאנחנו הורים הומואים"

ציון כללי: 3

 

סיפורו של משולש ורוד

סיפורו של משולש ורוד – אסתי שקדי

איורים: 4 חלק מהאיורים משעשעים עם דימיון (אך יש הרגשה שהמאיירת התעייפה לקראת הסוף)

סיפור: 3.5 הקישור הלהט"בי לא ברור ויש חורים בעלילה.

סגנון: 4.5 הספר כתוב יפה מאוד עם חרוזים מוצלחים ולא מתאמצים.

תקציר: בעולם של ריבועים (זכרים) ועיגולים (נקבות) נולד משולש ורוד (כן, מעורר קונוטציות מסוימות) , ואף אחד לא יודע איך להתמודד עם זה כבר בגן הילדים כולל ניסיון של ההורים לרבע אותו. בסוף איכשהו צץ עוד משולש כחול. X  שנים אחר כך ויש להם ילדים בכל מיני צורות.

רגע לא ברור: דוקטור אף גדול וכאמור המשולש הורוד

ציון כללי: 4

זוגיוניםבנים

זוג יונים בנים – נדב שטכמן (איורים: חגית גאון)

איורים: 3 התווכחנו כמה לתת, הם קצת מבולגנים.

סיפור: 4.5 מקורי מאוד עם הרבה קריצות שהמבוגרים ייהנו מהן, גם כאן כמה חורים בעלילה.

סגנון: 4 חרוזים מוצלחים, יש המון המון מלל.

תקציר: המבול מגיע והיון רוצה להביא לתיבה בן זוג ולא בת זוג. שאר החיות מתנגדות, וצוחקים עליהם. אך להגנתם מתייצבת היונה. וכולם לומדים את הלקח שלהם. בסוף המבול מופיעה הקשת בשמיים, והם חיים באושר ואושר ביחד. חוץ מהיונה שחיה עכשיו לבד.

רגע לא ברור: "והפרד מחבריך בפעם האחרונה, ואז יטביע אלוקים את העולם בו מאס כי מלאה הארץ לפניו חמס."

ציון כללי: 4

שני אבאים

שני אבאים – מקדה בן נאה

איורים: 2.5 לא מושקע מספיק למרות שהסגנון החוזר יעזור לילדים לעקוב

סיפור: 3 אין עלילה, יש קטעים קצרים על משפחות שונות.

סגנון: 3.5 קטעים נחמדים, יעזור לילדים ללמוד על משפחות שונות.

תקציר: הספר מציג לילד מודלים של משפחות שונות והקשר בין דמות ההורית לילדים. יש סבא וסבתא שמטפלים בילד, אם חד-הורית, קיבוץ , הורים עסוקים ומטפלת, ומשפט שחוזר "וזו המשפחה שלו/שלה/שלהם. למשפחה מרובת הילדים(5) לאבא יש כיפה ולאמא טול(?)

רגע לא ברור: קצת יומרני לקרוא לספר "שני אבאים" כאשר המודל החד-מיני מופיע רק פעם אחת בתחילת הספר וזהו.

ציון כללי: 3.5

(הערה: למרות הציונים הנמוכים יחסית לדעתי הספר יעשה את העבודה)

תכלת הצב

הסיפור על תכלת הצב ועל ילד מחמד – תהלה גולדברג

איורים: 4.5 מאוד מתאים לגיל ונעים לעין. (חוץ איור אחד שהשריון הציק לי בעין)

סיפור: 4.5 הסיפור מעניין ומקורי, והאמהות הלסביות מופיעות לאורך כל הסיפור אך אינן הנושא

סגנון: 4 הכתיבה טובה

תקציר: צב וילד נפגשים בפארק כל אחד רוצה מהם רוצה לאמץ את השני במקרה לשניהם יש זוג אימהות. האימהות שלהם מסבירות להם שאי אפשר סתם לאמץ את השני כי הם רוצים להיות עם המשפחה שלהם. והסיכום הוא שהם ישחקו בפארק ויטפסו על עצים ביחד.

רגע לא ברור: הספר נגמר מהר מידי

ציון כללי: 4.5

כל אחד והמשפחה שלו

כל אחד והמשפחה שלו – יהודה אטלס ויעל משאלי (איורים: רינת הופר)

איורים: 3.5 נחמדים אך לא הכי מזמינים.

סיפור: 4.5 הספר בא לייצג משפחות שונות ומקשר ביניהם כי הילדים של כולם באותה כיתה (מסכנה המורה)

סגנון: 4.5  נו, יהודה אטלס

תקציר: לגלעד יש יום הולדת והוא צריך לספר על המשפחה שלו, והוא מקנא בשאר הילדים בכיתה כי המשפחה שלו משעממת, לא כמו המשפחה בלי אבא או עם שני אבות או עם שני אמהות או עם אמא יהודיה ואבא ערבי, ההורים לא גרושים, לא דתיים, ולא נעלמו.

רגע לא ברור: "אמא בחלוק ואמא בסוודר, הראשונה ילדה אותי, וגם השנייה בסדר;"

ציון כללי: 4.5

 

 

 

 

how to make a mask stick to your face, surgical pickup, how to use mask to change the face in a picture photoshop cs6, 3m mask 8710, n95 mask shelf life, decorating a surgical mask, half mask organic vapor respirator, respirator mask while working out, which respirator provides fresh air, mask fitting n95 sizes, osha respirator fit test form, riding motorcycle arrival detachable modular helmet face mask shield goggles, miller welding respirator, best 3m paint mask, 8210 n95 resp 20pk sherwin williams, can i wear a surgical mask to work, n95 mask new, n95 respirator, neutrogena age shield face oil free lotion sunscreen broad spectrum spf 110, got sick without dust mask at frito lay, casa verde philippines, easy face masks to make at home, gas mask half face, best face masks at drugstores, how to wear a dust mask correctly, streetwear surgical mask fashion, top face mask, kids cold weather face masks, sleep with surgical mask and essential oils, construction dust respirator reviews, combination dust and vapor mask, 3m 7800 respirator parts, best concrete dust mask reddit, lowes north myrtle beach, dust mask korean, polymer surgical mask, how to properly use a face mask, s8500 bionic face shield, surgical mask in public privacy, who sells n 95 respirator,

סדנת כתיבה מונחית

לכתוב את מה שבפנים. את מה שלמדנו להשתיק ולהפנים. לא להדחיק, לא להחליק, אלא לחלוק את שעל הלב. שכבר למד לכאוב אך גם להתאהב.

קרא עוד »

ליין אוי גיי זמיר

מקוות שהתעוררתן חמודות מתוקות, כי אחרי המסיבה מוש מוש מוש שהיתה לנו קשה לקום!! אריאלה רשף המדהימה עלתה והרימה לנו את הרחבה, ו100 חברותות פיזזו אמש במועדון ה"אמור" בתל אביב, עד שהמנהל בא ואמר "רבותינו, הגיע זמן קריאת שמע של שחרית". אוי גיי זמיר 2 – הייתם מדהימים והיה מדהים! תודה שבאתם ונתראה במסיבה הבאה

קרא עוד »

סדרת ארון הקודש

"ארון הקודש”
היא סדרת רשת דוקומנטרית שיצרה הבמאית וחברת הקהילה מורן נקר, על להט”בים דתיים שתעלה בתאגיד השידור הציבורי “כאן”. כל פרק מתמקד בדמות, זוג או משפחה בשלב אחר בחיים. הקרנת הסדרה מביאה תיעוד אינטימי של אנשים המתמודדים עם המפגש בין נטיה מינית וזהות מגדרית ובין אמונה ואורח חיים דתי, דרך רגעים משמעותיים וטקסים דתיים, משפחתיים וזוגיים.

קרא עוד »

אני חושב שהמילה שחיפשת היא "קוויר"

הרב אברהם סתיו, אני חושב שהמילה שחיפשת בפתיחת דבריך היא קוויר (או אולי גיי באנגלית), אדם שהוא חריג מהציפיות הסיס-הטרו-נורמטיביות של החברה שלנו, ולא המילה הומו או הומוסקסאול. כשאנשים להט"בים מזדהים עם דמויות כמו בובספוג או אלזה "ומשייכים" אותן לקהילה הגאה הם לרוב לא מסווגים אותם מבחינת נטייה מינית או זהות מגדרית, אלא מצביעים על חוויה משותפת. בדרך כלל החוויה הזאת לא תהיה של אחת הזהויות הכלולות באותיות להטבא"ק+. זו פשוט חוויה כללית יותר, החוויה של שונות בתוך חברה שמניחה שכל בן נמשך לבת, שמבוגרת בשנות ה-30 שלה צריכה להתעניין בקשרים רומנטים, ושהחוויה המגדרית של כל אחד.ת היא או גבר או אשה. המילה היותר כוללנית לזהות השונה הזו היא המילה קוויר. הקושיה – איך ייתכן שלספוג או לכוכב ים תהיה נטייה מינית או זהות מגדרית שונה, רלוונטית כמו הקושיה איך ייתכן שבובספוג מדבר, שיש לו רישיון נהיגה, ושהוא לובש חולצה מכופתרת ועניבה.

קרא עוד »

עֵת לַחֲשׁוֹת וְעֵת לְדַבֵּר

עֵת לַחֲשׁוֹת וְעֵת לְדַבֵּר, ואיננו מסוגלים עוד לחשות. מחזיקנא טיבותא לרב בני לאו שנענה לדברי הרב יובל שרלו וכתב הצעה לחיי משפחה להט"ב בקהילה הדתית (קישור בתגובה הראשונה), ונגע בנקודות רבות ומגוונות. אחרי שהנושא צף מול תלמידים שלי, באתי להגיב לחלק מדבריו, ולהשלים בחלק ממה שנראה בעיני. אשמח לתגובות.

קרא עוד »

שתפו את המאמר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.