חיפוש
My WordPress Page קו הקשב פתוח עכשיו
חיפוש

להתפלל עם העבריינים

למרגלים הקב"ה קורא עדה רעה, האחים הם עשרה דווקא בגלל החטא שחטאו. כיצד ניתן ללמוד דווקא מחטאים על דבר כל כך בסיסי ביהדות? • דברים מאת נדב שוורץ לעלון "בריש גלי" ליום הכיפורים תשע"ז

beresh-tashaz-logo-300x225ה' שפתי תפתח ופי יגיד תהילתך היו המילים האחרונות שאמרתי בתפילה בגוף ראשון יחיד, שאר תפילת העמידה אמרתי, כמו כולם, בגוף ראשון רבים. המשנה ברורה כותב שהצורך שלנו במניין הוא דווקא עבור תפילת העמידה, ובמקרה שאחד המתפללים, יטעה ישכח או לא יכוון באחת הברכות ותפקיד הציבור להיות שם בשביל הפרט, ולהשלים את חסרנו לפני המקום שהרי: אין הקב"ה מואס בתפילתם של רבים.
א-לוקים ניצב בעדת א-ל – ומכאן מוסיפים "א-לוקינו" לזימון של עשרה, אך איך יודעים שמניין אלו עשרה אנשים? דעה אחת בגמרא שנאמר ונקדשתי בתוך בני ישראל ונאמר בבני יעקב לשבור בתוך הבאים והם היו עשרה כאשר באו לשבור אוכל במצרים (יוסף כבר היה במצרים ובנימין נשאר עם יעקב). דעה נוספת בגמרא לומדת ש"עדת א-ל" היא עשרה מעדת המרגלים, שהיו עשרה כיוון שכלב ויהושע לא הוציאו דיבת הארץ, הקב"ה מקבץ אותם יחד ואומר עד מתי לעדה הרעה הזאת.
בשני מקרים אלו העשרה, המרגלים והאחים, חטאו, אם במכירת אחיהם או בהוצאת דיבת הארץ, ומעניין שדווקא ממציאות זאת לומדים אנו את נושא המניין.
ניתן להגיד שאין צדיק בארץ, אשר יעשה טוב ולא יחטא ובמקרה יצא שבשתי הדוגמאות יש חוטאים. אך נראה, שיש פה קשר יותר מהותי. למרגלים הקב"ה קורא עדה רעה, האחים הם עשרה דווקא בגלל החטא שחטאו. כיצד ניתן ללמוד דווקא מחטאים על דבר כל כך בסיסי ביהדות?
ואולי, יש כאן מסר, בשני המקרים, החטא היה מתוך דאגה לציבור, המרגלים, בראותם את הכניסה לארץ ישראל כסוף זמן ההשגחה הניסית והתרחקות מהבורא, טעו לחשוב שעדיף להישאר במדבר. האחים, חשבו שיוסף מנסה לפרק את עם ישראל טעו לחשוב שצריכים להיפתר ממנו. תפקיד הציבור ושלוחיו לדאוג לציבור, עד כדי כך שציבור אף שחטא ציבור הוא.
ואולי יש כאן עוד מסר, אין לציבור יכולת להגיד אתה לא בסדר, צא מהמניין שלי. מניין אינו של אף אדם, הוא נציגות העם מול ה' וכולם שייכים אליו. אפילו מי שנדמה שהוא חוטא גדול, ולא מבינים את מעשיו, ממנו אפשר ללמוד הלכות מניין, והוא יכול להשלים חסרונו של מתפלל אחר.

נדב שוורץ הוא פעיל בחברותא ורכז חינוך וקהילה בבית הפתוח בירושלים

בעלון זה:
כוחה של קהילהדברי פתיחה
אנו קהלך ואתה חלקנו
מאת הרב אלקנה שרלו
להתפלל עם העבריינים 
מאת נדב שוורץ
וישתחוו לפניך כל הברואים
מאת הרב בני לאו
קהל, קדוש מאת חנה פרידמן
מחוץ לגדר? מאת אבנר רנד
על דעת הקהל מאת אליק אוסטר
שיר: עִמם מאת דני בוקובזה

dragon face mask, 3m mask paper filters, sci fi face mask, what bird has a white face with mask in florida, hyper realistic face mask, shedding coronavirus, how to make slime with face mask, hugh jackman face mask, how to know if my dodge ram truck is vin n or p respirator, gel eye masks walmart, 3m respirator mask cost, project e led face mask, protection factor of n95 dust mask, hylian shield lion face, andalou instant clarity face mask, mask n95 r95 p95, scary face mask, n95 mask placement, simple oxygen face mask, what is the best dust mask for smoke, best anti dust face mouth cover mask, how long should a face mask dry, what respirator protects against methyl chloride, american horror story bloody face mask, n95 mask compared n100, human metapneumovirus coronavirus, travel restrictions covid 19, what can you use in place of a face mask, is it dangerous to wear a surgical mask overnight, which mask completely blcoks dust particles from sanding chrome, filter for cutting grass 3m mask, advantage 3000 full face mask filters, bleach respirator amazon, half face mask disposable,

אני רוצה לפנות מכאן לנוער שגר במועצה מקומית קרני שומרון והיישובים באזור

גם אני גדלתי במקום שבזכותו הפך התנ״ך להיות הדרך שלי לדבר על עצמי, ולהגיד משהו על העולם שלנו. הפרספקטיבה שסיפורי התנ״ך מעניקים לנו על אנושיות, אהבה וחמלה (וכן, גם רשעות ואטימות) בעולם של היום, היא מתנה גדולה ויש שיאמרו – דרך חיים.

קרא עוד »

תהיו נאמנים לעצמכם!

לא לחיות זה לפחד. זה לשקוע בחרדות. זה להסתיר את עצמנו מהאנשים הכי קרובים אלינו.
ולפעמים זה מרגיש שאי אפשר אחרת, כי החיים האלה הם פאקינג מפחידים ואם חושבים עליהם יותר מידי – אפשר לשקוע בדיכאון קיומי.

קרא עוד »

מַה טֹּבוּ אֹהָלֶיךָ יַעֲקֹב מִשְׁכְּנֹתֶיךָ יִשְׂרָאֵל

א"מ;ל"ק: תלמידי ישיבות נדרשו לחלוק מגורים עם חייל בעל הרכב כרומוזומלי שונה משלהם, באופן שאין בו שום בעיה הלכתית. וייאנחו החיילים מן הטרלול הפרוגרסיבי, ותעל שוועתם אליי, והנה באתי בדברים האלה.

קרא עוד »

אמש צוין יום הזכרון הטרנסי. יום שלם של אחדות ותקווה לצד יום שכולו זכרון ואבל

ביום הזה אני נזכרת בכל הא.נשים על הקשת הטרנסית שהכרתי ושסיימו את חייהם, בכל הקשיים המנטליים והחברתיים שהקהילה הטרנסית, הקהילה שלי – חווה באופן יומיומי.

קרא עוד »

שתפו את המאמר