חיפוש
My WordPress Page קו הקשב פתוח עכשיו
חיפוש

להצמיח פרח במדבר

"בן אדם אינו יכול לשנות את מקום לידתו אבל הוא לא מוכרח למות באותו מקום" (בן גוריון)

"בן אדם אינו יכול לשנות את מקום לידתו אבל הוא לא מוכרח למות באותו מקום" (בן גוריון)

בראשית ברא אלוהים את המקום ואת הזמן שנולדתי.
והלידה הייתה תוהו ובוהו ובכי וצחוק על פני הארץ.
ויאמר אלוהים, יהי אור; ויהי-אור הבחירה.

כולנו נולדים ללא בחירה לנסיבות חיינו: מדינה, דת, משפחה, תרבות, לאומיות, סביבת המגורים, בית ספר, נורמות חברתיות, התניות, מצב כלכלי.

למעשה, עד מחצית/סוף העשור השני לחיינו, אנחנו לא בוחרים. "החיים" וגורמים אחרים בוחרים עבורנו.
כאשר אנחנו מתחילים לעמוד על דעתנו, ההתנגשות בין האני האמיתי שלי, לבין המסלול שנסלל עבורי, כמעט בלתי נמנעת. פעמים רבות, אנחנו מדכאים את הביטוי האישי שלנו כדי לענות על הציפיות והדרישות שהוטבעו בנו. הפער הזה מכאיב ופוצע אבל ההרגל כל כך חזק…

אלוהים אמר לאברם (אברהם) "לך-לך מארצך וממולדתך ומבית אביך אל הארץ אשר אראך".

אברם היה צריך לקבל החלטה, האם להיפרד מארצו, משפחתו ודתו ולהקשיב לאמת הפנימית שלו, או להמשיך בחיים אליהם היה רגיל.
הציווי של אלוהים הוא ציווי לאדם להעז לקבל את האחריות למסלול חייו.
ציווי של קבלת אחריות, באופן פרו-אקטיבי של האדם, לבחינת נתיבי חייו, אורחות חייו, אמונותיו והתנהלותו.
זה כל כך מפחיד! חוסר הוודאות, ההשלכות לכל החלטה, ומה יגידו?
הדבר אינו מתרחש מעצמו. לא קל לאדם לנתק את עצמו, במובן הרוחני-תפיסתי, מהכבלים למשפחתו ומתפיסות קורבניות של העברת האחריות והאשמה בקשייו, סבלו ואי הצלחותיו, מאחרים כלפי עצמו.
הרעיון שבן גוריון והתנ"ך מציעים לנו, הוא ש"בן אדם אינו יכול לשנות את מקום לידתו אבל הוא לא מוכרח למות באותו מקום". במערך חיים נורמטיבי, לאדם קיימת היכולת לבחור ולקבל אחריות על חייו.
בן גוריון סבר ש"המדבר הוא המקום האידאלי ביותר", שבו מסוגל האדם "לעמוד על אמיתות הוויה וייעוד האדם עלי אדמות". הייעוד הוא: לבקש ולמצוא בתוכו את "הכוחות הדרושים לתקנה, ועל-ידי כך הוא נעשה שותף לקב"ה ביצירת העולם". מרחבי המדבר מציגים את "כוחות הטבע בקדמותם, בראשוניותם […] בלי שהייתה ידו של אדם בהם לשנותם". עם זאת, אין האדם "אובד עצות ונכנע", אלא הוא "מוצא בתוך נפשו עוז" להשתלט על הכוחות ההרסניים של איתני הטבע ולהגביר את "הכוחות היוצרים" שבו. כך, גם באזור שומם וחרב, "בארץ לא זרועה" – מצליח האדם היוזם והיוצר להצמיח ולהפריח […]".
המדבר הפיזי-חיצוני, על סכנותיו, מרחביו, צחיחותו ועוצמתו, שימש רקע ומקום לרבים מנביאי ישראל.
אבל ישנו "מדבר" נוסף, שבתוכו נמצאים נפש האדם, תודעתו, מהותו הראשונית.
בניסיונו של האדם ללכת בעקבות הציווי "לך-לך מארצך […]", עליו למצוא את העוז להיכנס לתוך המדבר, הנמצא בתוכו. למצוא את "כוחות הטבע" ו"הכוחות היוצרים" הטבועים בו, לפני ש"היתה ידו של אדם לשנותם".
כמו במדבר החיצוני, גם המדבר הפנימי עשוי להיראות מאיים, לאדם שאינו מיומן בחיי המדבר. הפיתוי להישאר מחוץ למדבר גדול.

מדובר בעבודה לא קלה. הליכה בדרך שאינה סלולה, אף פעם אינה קלה. קבלת אחריות על חייך, השתחררות מהישענות על נסיבות חיצוניות, בחינה של תפיסות היסוד, התמודדות עם אמיתות פנימיות, הכרה עצמית, הפנמה כי אינך "אובד עצות ונכנע" ואינך קורבן של נסיבות חייך.
נקודת אור ראשונה היא בכך שעשייה מזינה את עצמה, וככול שהאדם יתמיד בה, היא תלך ותגבר.
הנקודה השנייה, "בכל איש ואישה גנוזים כוחות אדירים ויש רק לדעת להגיע למקורם, לגלותם ולהפעילם". הכוחות האנושיים הללו אינם שייכים ליחידי סגולה, בודדים ויוצאי דופן.
עם זאת, לא רבים ממהרים לצאת למדבר.

מטרת סדרת המאמרים הבאים היא לנסות ולהדליק בכולנו את ניצוץ הסקרנות והאומץ לצאת ולחקור את הגורמים שמניעים אותנו והיכולת שלנו לקבל החלטות מותאמות יותר לאני האמיתי שלנו.

מוזמנים לשתף ברגעי החלטה משמעותיים ודילמות, ואולי ביחד נצליח להצמיח פרחים במדבר.

ambu disposable face mask with check valve, respirator mask modded, respirator mask on plane, can we put face masks on before washing face, full face respirator glasses, respirator needed for silica dust, full face dust and safety mask, 3m 8271 niosh mask, fine dust mask reusable, how to wear medical face mask correctly, exercise face mask, celulares nokia n95 8gb, n95 mask safeway, why chinese wear face masks, disposable surgical masks walgreens near me, what is filtering facepiece respirator, how often does a respirator fit test need to be done, what are korean face masks made of, how to make homemade face masks, life support, guy who wore face mask in basketball, history of canine coronavirus, aosafety respirator, face shield symphon of the night, what does n95 filter, face shield mp5 bent stock, how to make a face mask with cornmeal, how to make face mouth mask, n95 near me, face shield mexico, wearing a dust mask for allergies at night, best full face cpap mask reviews, best cheap face masks for filtering fire smoke, tactical half mask respirator, surgical mask vs procedure mask, fitlife total face mask, fashion designer face mask floral, coronavirus food statistics, coronavirus cleaning company, black female rapper black surgical mask,

"דע שאתה חשוב בעולם הזה"

בפעם הראשונה שסיפרתי להורים שלי שאני טרנסג'נדר, אימא שלי קצת הייתה בשוק אבל אבא שלי הוא הראשון שקיבל. לצערי הרב אבא שלי כבר לא איתנו, והרגשתי מאוד בודד. מכאן התחיל הרצון שלי להתחזק בדת ובאמונה, באתי מבית חילוני אז להתחיל כזה תהליך לבד זה לא כל כך פשוט כמו שזה נראה. 

קרא עוד »

היום יום אחד לעמי.

הוא כתב פוסטים בספירת העומר, על ההיסטוריה היהודית, הגאה והאישית שלו. היום מתחילה ספירה חדשה, למסע הבא של עמי. יהי זכרו ברוך.

קרא עוד »

יום הבחירות

מה יעשה אדם הרוצה לרסן את מערכת המשפט, להעלות את המיסוי על עשירים, להנהיג את שיטת השוברים במערכת החינוך, לתת לכל אדם תחת שלטון ישראל זכות הצבעה לפרלמנט, אך למסד בחוק את זהותה התרבותית היהודית העברית של המדינה, כך שהיא תתמוך כלכלית במוסדות תרבותיים תורניים בלי קשר לחלקם באוכלוסייה של יהודים שומרי מצוות? היש לאדם כזה מפלגה להצביע לה? בעייתו שלו ובעייתו של הלהט"ב הדתי אינן שונות מבחינה פוליטית כלל וכלל

קרא עוד »

מצעד הגאווה בירושלים הוא לגיטימי כי ככה.

לפעמים ההסברה הכי טובה היא פשוט לא להסביר. אף אחד מעולם לא נדרש להסביר למה הוא הולך לקולנוע בציבור ולמה הוא אוכל פלאפל לצהריים בציבור כי אלה דברים יום יומיים שזכותו של כל אחד לעשות. גם ללכת ברחוב זה דבר יום יומי שזכותנו לעשות. ופעם בשנה אנחנו בוחרות לעשות את זה כולנו ביחד. ככה כיף לנו. ואם זה בא לך רע, אז מזל שאתה סתם בן אדם רגיל כמו כל אחד אחר ואף אחד לא מבקש את רשותך לצאת מהבית.

קרא עוד »

החלמה מחורבן

ככל שאנשים נמצאים במצב נפשי גרוע יותר, עמידותם ללחצים פוחתת. כשאנשים מדוכאים או סובלים מטראומה ומחרדה – קשה להם יותר להכיל חוסר הסכמה ודעות מגוונות

קרא עוד »

שתפו את המאמר