חיפוש
My WordPress Page קו הקשב פתוח עכשיו
חיפוש

לא שואלים – לא מספרים

"אין מקום לכתבה על אנשים בעלי נטיות הפוכות בעיתון של הצבא", קבע הרב הראשי לצה"ל, הרב רונצקי, בתגובה לכתבה שפורסמה בעיתון "במחנה" שם התראיין יהושע גורטלר – הומו דתי המשרת כקצין בצה"ל * התגובות לא איחרו לבוא. גם לא התגובה הרשמית של חברותא
רס''ן יהושע גורטלר. צילום: יהונתן בן-דוד, ''במחנה''
רס"ן יהושע גורטלר. צילום: יהונתן בן-דוד, "במחנה"

בהמשך הכתבה – תגובת חברותא.
עוד הדים תקשורתיים לפרשה מפורטים בדף חברותא בתקשורת.

ברבנות הצבאית זועמים בעקבות כתבה שפורסמה לפני מספר שבועות בעיתון צה"ל "במחנה", במסגרתה רואיין קצין דתי ש"יצא מהארון". בכתבה המדוברת שפורסמה לקראת מצעד הגאווה, התראיין רס"ן יהושע גורטלר, קצין דתי המשרת כעוזר משפטי לפרקליט הצבאי הראשי, בו הוא מתאר כיצד יצא מהארון במהלך שירותו הצבאי וזאת בצל היותו אדם מאמין חובש כיפה.

לוואלה! חדשות נודע כי בעקבות כך התקבלו ברבנות הצבאית מספר תלונות, שהניעו את הרב הצבאי הראשי, תת אלוף אבי רונצקי, להעביר באחרונה מכתב לראש אכ"א, האלוף אבי זמיר ולקצין חינוך ראשי, תת אלוף אלי שרמייסטר, ובו הביע זעם על הפרסום. "אין מקום לכתבה על אנשים בעלי נטיות הפוכות בעיתון של הצבא", כתב הרב רונצקי.

קצין בכיר ברבנות הצבאית אף היה תקיף יותר. "זו פשוט בושה וחרפה", אמר הקצין, "לא על דברים כאלה אמורים לקרוא חיילים וקצינים שבסופו של דבר מכניסים את העיתונים הללו לבתיהם. למה צריכים לקרוא על אנשים כאלה? כואב מאוד שעיתון של הצבא מפרסם כתבות שכאלה ולשים בראש הכתבה דווקא קצין דתי? אין מילים". עוד אמר הקצין כי "זו פשוט חרפה וזו לא הבעיה הראשונה עם 'במחנה'. בעבר כבר פירסמו מאמר נגד הרבנות וכן הופיעו בעיתון תמונות לא צנועות".

בכתבה שפורסמה בעיתון "במחנה" מגולל רס"ן גורטלר את הבעייתיות בלהיות דתי והומו. "אם היו מבקשים ממני להתראיין בנושא לפני שלוש שנים, הייתי מסרב", סיפר הקצין בראיון, "היום אני מספיק בטוח בעצמי ומספיק חשוב לי להעביר מסר לחיילים ולסביבה שאני שלם עם עצמי. אם לא ניחשף באומץ, אף אחד לא ייעשה את זאת עבורנו". בכתבה גם מספרים חיילים נוספים בשירות על הקשיים הרבים כהומואים בצה"ל.

"צה"ל משבץ את חייליו לא על פי נטיותיהם"

הרב רונצקי. לא יודע שגם בישיבה שכיהן בראש יש הומואים
הרב רונצקי. לא יודע שגם בישיבה שכיהן בראש יש הומואים

טוראי עומר ראובן המשרת ככבאי בבסיס רמת דוד סיפר ל"במחנה": "אני לא מתחבר לאף אחד, וזו בעיה להיות שבוע שלם במקלחת עם אנשים שמסתכלים עלייך וחושבים אם זה עושה לי את זה. אני נאלץ להתקלח בחדר של המפקדים". אין זו הפעם הראשונה בה נמצא "במחנה" בלב סערה בצה"ל בשל פרסום כתבות על הומואים. במאי 2001 החליט קצין חינוך ראשי ולימים האלוף אלעזר שטרן לסגור את העיתון לשבועיים, זאת לאחר שבעיתון פורסמה כתבת שער תחת הכותרת "כך יצאתי מהארון", בה תיאר אלוף משנה במילואים את סיפורו האישי.

לדברי גורמי צבא, קצין חינוך ראשי סבור כי יש מקום לפרסם בעיתון "במחנה" כתבות המהוות ביטוי למגוון רחב של עמדות דעות ואורחות חיים. תגובת דובר צה"ל: "צה"ל משבץ את חייליו על פי צרכי הצבא, נתוניהם האישיים וכישוריהם ולא על פי נטיותיהם המיניות ומגדרם. כל אמירה אחרת מייצגת דעה אישית ולא את מדיניות צה"ל".

מקורביו של גורטלר מסרו לוואלה! חדשות כי :"מצער מאוד שהרב הראשי העיר הערות סקטוריאליות והומופוביות היוצאות נגד מגזר שלם שתורם לצה"ל". עם זאת, הם הוסיפו כי דברי הרב אינם משקפים את הגיבוי לו זכה גורטלר מקרב מפקדיו ועמיתיו ביחידה. "אנו מרוצים שרונצקי אינו מייצג את הרוח הכללית בצה"ל".

בחודש יולי השנה התחוללה סערה סביב התבטאות הרב הצבאי הראשי שאמר כי לדעתו בנות אינן צריכות לשרת בצה"ל. רונצקי אמר אז דברים מהם ניתן היה לפרש כי שירות בנות בצה"ל מנוגד להלכה. בעקבות הסערה הציבורית שהתבטאותו של תא"ל רונצקי חוללה, הועלתה דרישה מהרמטכ"ל לפטרו.

כתבתו של יהושע בריינר. פורסמה בוואלה, י"ט באב התשס"ט (9.8.08)

תגובת חברותא

חברותא כתבה מכתב תגובה לדברי הרב רונצקי, ואף העבירה אותו למשרדי הרבנות הראשית לישראל, בעבור הרב רונצקי. את המכתב שלחנו לעיתונים אשר פרסמו קטעים ממנה (ראו חברותא בתקשורת).
הנה התגובה המלאה:

לכבוד הרב אברהם רונצקי                                                                   כ' במנחם אב התשס"ט
הרב הראשי לצה"ל                                                                             10 באוגוסט 2009

הנדון: מכתב מחאה על דבריך בעניין הכתבה ב"במחנה"

לא מזמן רס"ן יהושע גרטלר יצא המארון בכתבה גדולה בעיתון "במחנה", ובכך עשה מעשה אמיץ ושיתף את כולנו בשילוב המיוחד שחייו: קצין דתי והומו.

"חברותא" היא קבוצה של הומואים דתיים שהוקמה על ידי בוגרי ישיבות הסדר ומכינות קדם צבאיות. בקבוצתנו חיילים וקצינים בצה"ל המשרתים בסדיר ובמילואים, ורבים מאתנו במערך הלוחם.
בשבילנו, ההומואים הדתיים, יהושע הוא דוגמה לקצין דתי שנטייתו המינית היא חלק מלא מזהותו, ועובדה זו אינה גורעת מהקפדתו על שמירת תורה ומצוות.

לצערנו אתה בחרת לומר כי אין מקום לכתבה על אנשים בעלי "נטיות הפוכות" בעיתון של הצבא, והתבטאות זו שלך נותנת לנו הרגשה, כי לנו, חיילים וקצינים הומואים דתיים, אין מקום בצבא.

מחקרים שונים מעלים (ראה ספרו של דני קפלן "דוד יונתן וחיילים אחרים", הוצאת הקיבוץ המאוחד, 1999) כי במהלך השירות הצבאי בחורים רבים מגבשים את נטייתם המינית והמגדרית. כאשר מדובר בחיילים דתיים, השירות הצבאי הוא גם תקופה חשובה ביותר בכל הקשור לעיצוב זהותם הדתית. תהליך הגיבוש של הזהות האישית אשר נעשה במהלך שירות צבאי מאתגר וקשה ממילא איננו דבר של מה בכך. פרויקט גאווה בעיתון "במחנה" הוא פרויקט חשוב שחיזק בחורים רבים הנמצאים בהתמודדות קשה ביותר ובעיקר גורם ללהט"ב דתיים לדעת כי הם רצויים ומוערכים בצבא ההגנה לישראל.

לשמחתנו הרבה, צה"ל התנער מעמדתך והגדיר אותה אישית בלבד.

אנו מאמינים כי זכותו של כל אדם להחזיק כאדם פרטי בדעות אישיות, גזעניות, הומופוביות ובתפיסות שליליות על להט"ב, אך כיוון שאתה קצין בצה"ל ומכהן בתפקיד הרב הראשי של צה"ל (ואינך רב קהילה כזאת או אחרת), אנחנו מצפים ממך להיות הרב של כל חיילי צה"ל באשר הם, גם של החיילים ההומואים הדתיים, שחלק מהם אף חושבים את ספסלי ישיבת "איתמר" שעד לא מזמן שימשת ראש הישיבה שם. על כן אנו קוראים לך לחזור מדבריך.

כדתיים וכאמונים על דרכה של הציונות הדתית אנו רואים בשירות הצבאי חובה וזכות, ובעזרת השם, דבריך וניסיונך למנוע פרסומים בעיתון "במחנה" לא יצליחו לפגוע בשילובנו ובהתקדמותנו בצה"ל.

באהבה ובאמונה,

חברים בחברותא – הומואים דתיים
www.havruta.org.il

שמעתי אדם שבטוח ויודע שהאמת אצלו

היום צפיתי בראיון של הרב ארלה הראל מול הרב גיא אלאלוף, שמעתי אדם שבטוח ויודע שהאמת אצלו, שהדיעה שלו, לטענתו, היא קונצזנוס בקהילה הדתית, שהעובדות שלו מוחלטות ולא ניתן מקום לספק, אז לגבי זה אין לי מה לומר כי אני בעצמי לא מכיר את פרטי עדותו – על כל אלה שהצליחו להשתנות, על ההומו הדתי שטוען שהוא נשמר מכל חוויה מינית, על אותו פסיכולוג שהחליט להתעלם מעדות החברים שהוא הביא לו, אני לא אטען שהוא טועה או מטעה, אני לא אטען לחוסר אמינות עדותו, אבל העמדה הבוטחת הזאת שהאמת אצלו שהוא יודע למסור את רצון ה בצורה פשוטה היא בעצמה מעידה על עובדותיו, על דיעותיו ועל גאוותו שמסנוורת אותו.

קרא עוד »

משהו קטן על ״סערת הדוריטוס״

משהו קטן על ״סערת הדוריטוס״ (לא זאת שבקיבה שלי במקום ארוחת ערב פעמיים בשבוע), שהוא בעצם משהו קטן וחשוב על הומופוביה גם בכל סערה אחרת.

קרא עוד »

אנשים שנולדו עם נקודות חן צריכים להתפלל בחלק האחורי של החדר

אני חושב על זה שעם הזמן, נהיינו יותר מרק אדם וחווה. ככל שיש יותר בני אדם, ככה יש גם יותר גיוון חיצוני ופנימי, דעות וצורת מחשבה שונות. אך לפני זה, הנה כמה מילים על שנאת חינם

קרא עוד »

אני לא מוכן יותר לשקר. לחייך ולהגיד שהכל סבבה כששואלים איך היה בצבא, אני היום כבר לא חיי בפחד, אני חיי בכעס ואני לא אשתוק.

* לחברה שנעלו אותי מחוץ לחדר בגשם, בשלוש בלילה, כי פחדו שההומו שאיתם בחדר יגע בהם: אני מקווה שתגבשו לעצמכם זהות מורכבת ועשירה, כזאת שלא מבוססת ורק על גבריות רעילה ווסאח של יחידה מובחרת ותפסיקו להרגיש שהומו ששוקל 60 קילו מאיים לכם על הקיום.

קרא עוד »

שתפו את המאמר