לעדכונים על פעילויות ואירועים:

לא שואלים – לא מספרים

רס''ן יהושע גורטלר. צילום: יהונתן בן-דוד, ''במחנה''
רס"ן יהושע גורטלר. צילום: יהונתן בן-דוד, "במחנה"

בהמשך הכתבה – תגובת חברותא.
עוד הדים תקשורתיים לפרשה מפורטים בדף חברותא בתקשורת.

ברבנות הצבאית זועמים בעקבות כתבה שפורסמה לפני מספר שבועות בעיתון צה"ל "במחנה", במסגרתה רואיין קצין דתי ש"יצא מהארון". בכתבה המדוברת שפורסמה לקראת מצעד הגאווה, התראיין רס"ן יהושע גורטלר, קצין דתי המשרת כעוזר משפטי לפרקליט הצבאי הראשי, בו הוא מתאר כיצד יצא מהארון במהלך שירותו הצבאי וזאת בצל היותו אדם מאמין חובש כיפה.

לוואלה! חדשות נודע כי בעקבות כך התקבלו ברבנות הצבאית מספר תלונות, שהניעו את הרב הצבאי הראשי, תת אלוף אבי רונצקי, להעביר באחרונה מכתב לראש אכ"א, האלוף אבי זמיר ולקצין חינוך ראשי, תת אלוף אלי שרמייסטר, ובו הביע זעם על הפרסום. "אין מקום לכתבה על אנשים בעלי נטיות הפוכות בעיתון של הצבא", כתב הרב רונצקי.

קצין בכיר ברבנות הצבאית אף היה תקיף יותר. "זו פשוט בושה וחרפה", אמר הקצין, "לא על דברים כאלה אמורים לקרוא חיילים וקצינים שבסופו של דבר מכניסים את העיתונים הללו לבתיהם. למה צריכים לקרוא על אנשים כאלה? כואב מאוד שעיתון של הצבא מפרסם כתבות שכאלה ולשים בראש הכתבה דווקא קצין דתי? אין מילים". עוד אמר הקצין כי "זו פשוט חרפה וזו לא הבעיה הראשונה עם 'במחנה'. בעבר כבר פירסמו מאמר נגד הרבנות וכן הופיעו בעיתון תמונות לא צנועות".

בכתבה שפורסמה בעיתון "במחנה" מגולל רס"ן גורטלר את הבעייתיות בלהיות דתי והומו. "אם היו מבקשים ממני להתראיין בנושא לפני שלוש שנים, הייתי מסרב", סיפר הקצין בראיון, "היום אני מספיק בטוח בעצמי ומספיק חשוב לי להעביר מסר לחיילים ולסביבה שאני שלם עם עצמי. אם לא ניחשף באומץ, אף אחד לא ייעשה את זאת עבורנו". בכתבה גם מספרים חיילים נוספים בשירות על הקשיים הרבים כהומואים בצה"ל.

"צה"ל משבץ את חייליו לא על פי נטיותיהם"

הרב רונצקי. לא יודע שגם בישיבה שכיהן בראש יש הומואים
הרב רונצקי. לא יודע שגם בישיבה שכיהן בראש יש הומואים

טוראי עומר ראובן המשרת ככבאי בבסיס רמת דוד סיפר ל"במחנה": "אני לא מתחבר לאף אחד, וזו בעיה להיות שבוע שלם במקלחת עם אנשים שמסתכלים עלייך וחושבים אם זה עושה לי את זה. אני נאלץ להתקלח בחדר של המפקדים". אין זו הפעם הראשונה בה נמצא "במחנה" בלב סערה בצה"ל בשל פרסום כתבות על הומואים. במאי 2001 החליט קצין חינוך ראשי ולימים האלוף אלעזר שטרן לסגור את העיתון לשבועיים, זאת לאחר שבעיתון פורסמה כתבת שער תחת הכותרת "כך יצאתי מהארון", בה תיאר אלוף משנה במילואים את סיפורו האישי.

לדברי גורמי צבא, קצין חינוך ראשי סבור כי יש מקום לפרסם בעיתון "במחנה" כתבות המהוות ביטוי למגוון רחב של עמדות דעות ואורחות חיים. תגובת דובר צה"ל: "צה"ל משבץ את חייליו על פי צרכי הצבא, נתוניהם האישיים וכישוריהם ולא על פי נטיותיהם המיניות ומגדרם. כל אמירה אחרת מייצגת דעה אישית ולא את מדיניות צה"ל".

מקורביו של גורטלר מסרו לוואלה! חדשות כי :"מצער מאוד שהרב הראשי העיר הערות סקטוריאליות והומופוביות היוצאות נגד מגזר שלם שתורם לצה"ל". עם זאת, הם הוסיפו כי דברי הרב אינם משקפים את הגיבוי לו זכה גורטלר מקרב מפקדיו ועמיתיו ביחידה. "אנו מרוצים שרונצקי אינו מייצג את הרוח הכללית בצה"ל".

בחודש יולי השנה התחוללה סערה סביב התבטאות הרב הצבאי הראשי שאמר כי לדעתו בנות אינן צריכות לשרת בצה"ל. רונצקי אמר אז דברים מהם ניתן היה לפרש כי שירות בנות בצה"ל מנוגד להלכה. בעקבות הסערה הציבורית שהתבטאותו של תא"ל רונצקי חוללה, הועלתה דרישה מהרמטכ"ל לפטרו.

כתבתו של יהושע בריינר. פורסמה בוואלה, י"ט באב התשס"ט (9.8.08)

תגובת חברותא

חברותא כתבה מכתב תגובה לדברי הרב רונצקי, ואף העבירה אותו למשרדי הרבנות הראשית לישראל, בעבור הרב רונצקי. את המכתב שלחנו לעיתונים אשר פרסמו קטעים ממנה (ראו חברותא בתקשורת).
הנה התגובה המלאה:

לכבוד הרב אברהם רונצקי                                                                   כ' במנחם אב התשס"ט
הרב הראשי לצה"ל                                                                             10 באוגוסט 2009

הנדון: מכתב מחאה על דבריך בעניין הכתבה ב"במחנה"

לא מזמן רס"ן יהושע גרטלר יצא המארון בכתבה גדולה בעיתון "במחנה", ובכך עשה מעשה אמיץ ושיתף את כולנו בשילוב המיוחד שחייו: קצין דתי והומו.

"חברותא" היא קבוצה של הומואים דתיים שהוקמה על ידי בוגרי ישיבות הסדר ומכינות קדם צבאיות. בקבוצתנו חיילים וקצינים בצה"ל המשרתים בסדיר ובמילואים, ורבים מאתנו במערך הלוחם.
בשבילנו, ההומואים הדתיים, יהושע הוא דוגמה לקצין דתי שנטייתו המינית היא חלק מלא מזהותו, ועובדה זו אינה גורעת מהקפדתו על שמירת תורה ומצוות.

לצערנו אתה בחרת לומר כי אין מקום לכתבה על אנשים בעלי "נטיות הפוכות" בעיתון של הצבא, והתבטאות זו שלך נותנת לנו הרגשה, כי לנו, חיילים וקצינים הומואים דתיים, אין מקום בצבא.

מחקרים שונים מעלים (ראה ספרו של דני קפלן "דוד יונתן וחיילים אחרים", הוצאת הקיבוץ המאוחד, 1999) כי במהלך השירות הצבאי בחורים רבים מגבשים את נטייתם המינית והמגדרית. כאשר מדובר בחיילים דתיים, השירות הצבאי הוא גם תקופה חשובה ביותר בכל הקשור לעיצוב זהותם הדתית. תהליך הגיבוש של הזהות האישית אשר נעשה במהלך שירות צבאי מאתגר וקשה ממילא איננו דבר של מה בכך. פרויקט גאווה בעיתון "במחנה" הוא פרויקט חשוב שחיזק בחורים רבים הנמצאים בהתמודדות קשה ביותר ובעיקר גורם ללהט"ב דתיים לדעת כי הם רצויים ומוערכים בצבא ההגנה לישראל.

לשמחתנו הרבה, צה"ל התנער מעמדתך והגדיר אותה אישית בלבד.

אנו מאמינים כי זכותו של כל אדם להחזיק כאדם פרטי בדעות אישיות, גזעניות, הומופוביות ובתפיסות שליליות על להט"ב, אך כיוון שאתה קצין בצה"ל ומכהן בתפקיד הרב הראשי של צה"ל (ואינך רב קהילה כזאת או אחרת), אנחנו מצפים ממך להיות הרב של כל חיילי צה"ל באשר הם, גם של החיילים ההומואים הדתיים, שחלק מהם אף חושבים את ספסלי ישיבת "איתמר" שעד לא מזמן שימשת ראש הישיבה שם. על כן אנו קוראים לך לחזור מדבריך.

כדתיים וכאמונים על דרכה של הציונות הדתית אנו רואים בשירות הצבאי חובה וזכות, ובעזרת השם, דבריך וניסיונך למנוע פרסומים בעיתון "במחנה" לא יצליחו לפגוע בשילובנו ובהתקדמותנו בצה"ל.

באהבה ובאמונה,

חברים בחברותא – הומואים דתיים
www.havruta.org.il

בחור בן 18-19, שהולך לטיפול "מקצועי" ו"מבטיח", תרתיי משמע, שנותן תחושה של עוצמה, ביטחון, כמו טריפ מופלא על קוקאין משובח במיוחד הנארז בתוך מעטפת של מציאות אפשרית וחוקית לחלוטין… יש יותר מזה?!

אחד הדברים שאפיינו את הטיפול זה הדגש על כך שניתן לשנות דברים- הנטייה הזאת היא נרכשת ואיננה מולדת, נאמר, ולכן אין שום בעיה לשנות את זה. המפתח הוא בי וזה תלוי רק ברצון שלי. עניין של בחירה.

קרא עוד »

סדנת כתיבה מונחית

לכתוב את מה שבפנים. את מה שלמדנו להשתיק ולהפנים. לא להדחיק, לא להחליק, אלא לחלוק את שעל הלב. שכבר למד לכאוב אך גם להתאהב.

קרא עוד »

ליין אוי גיי זמיר

מקוות שהתעוררתן חמודות מתוקות, כי אחרי המסיבה מוש מוש מוש שהיתה לנו קשה לקום!! אריאלה רשף המדהימה עלתה והרימה לנו את הרחבה, ו100 חברותות פיזזו אמש במועדון ה"אמור" בתל אביב, עד שהמנהל בא ואמר "רבותינו, הגיע זמן קריאת שמע של שחרית". אוי גיי זמיר 2 – הייתם מדהימים והיה מדהים! תודה שבאתם ונתראה במסיבה הבאה

קרא עוד »

סדרת ארון הקודש

"ארון הקודש”
היא סדרת רשת דוקומנטרית שיצרה הבמאית וחברת הקהילה מורן נקר, על להט”בים דתיים שתעלה בתאגיד השידור הציבורי “כאן”. כל פרק מתמקד בדמות, זוג או משפחה בשלב אחר בחיים. הקרנת הסדרה מביאה תיעוד אינטימי של אנשים המתמודדים עם המפגש בין נטיה מינית וזהות מגדרית ובין אמונה ואורח חיים דתי, דרך רגעים משמעותיים וטקסים דתיים, משפחתיים וזוגיים.

קרא עוד »

אני חושב שהמילה שחיפשת היא "קוויר"

הרב אברהם סתיו, אני חושב שהמילה שחיפשת בפתיחת דבריך היא קוויר (או אולי גיי באנגלית), אדם שהוא חריג מהציפיות הסיס-הטרו-נורמטיביות של החברה שלנו, ולא המילה הומו או הומוסקסאול. כשאנשים להט"בים מזדהים עם דמויות כמו בובספוג או אלזה "ומשייכים" אותן לקהילה הגאה הם לרוב לא מסווגים אותם מבחינת נטייה מינית או זהות מגדרית, אלא מצביעים על חוויה משותפת. בדרך כלל החוויה הזאת לא תהיה של אחת הזהויות הכלולות באותיות להטבא"ק+. זו פשוט חוויה כללית יותר, החוויה של שונות בתוך חברה שמניחה שכל בן נמשך לבת, שמבוגרת בשנות ה-30 שלה צריכה להתעניין בקשרים רומנטים, ושהחוויה המגדרית של כל אחד.ת היא או גבר או אשה. המילה היותר כוללנית לזהות השונה הזו היא המילה קוויר. הקושיה – איך ייתכן שלספוג או לכוכב ים תהיה נטייה מינית או זהות מגדרית שונה, רלוונטית כמו הקושיה איך ייתכן שבובספוג מדבר, שיש לו רישיון נהיגה, ושהוא לובש חולצה מכופתרת ועניבה.

קרא עוד »

שתפו את המאמר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.