לעדכונים על פעילויות ואירועים:

"כמה טוב היה לדבר" או: למה הקמתי את הקבוצה הנשואה

couple_not_talkingבעבר, לממסד הדתי לא היו הכלים והידע להתמודד עם בחורים הבאים ומתוודים על נטייתם המינית. מלא מעט מקרים שסיפרו לי גברים שונים – כאשר הם כבר אזרו אומץ לשוחח על נטייתם המינית עם אחד מאנשי החינוך במוסד שבו למדו, תשובתם הייתה "תתחתן זה יעבור לך" או "תעוף מהישיבה".

תשובות אלו מפי "אנשי חינוך" מנעו מבחורים רבים מלשוחח על נטייתם ובשל כך נשארו בבדידותם ובסוף בחרו להתחתן עם אישה, כשהכול מלווה בפחדים נוראיים. הם נותרו בלי כלים ובלי ידע כיצד להתמודד עם מסגרת הנוגדת לחלוטין את נטייתם המינית. כשחלפו השנים, לאותם בחורים שהתחתנו נולדו ילדים, אבל הנטייה נשארה נטועה חזק בתוכם. הם נותרו עם המשא הכבד מנשוא, שרק גדל עם השנים ועודנו הולך ומתעצם. כי השנים לא משכיחות, הן לא מקלות. הלב עדיין זועק ואין עם מי לחלוק.

לא אחת עוברת בראש כל אחד ואחד מהם כף המאזניים הדמיוניים שבה הם שוקלים את הצדדים לכאן ולכאן ורובם מגיעים לאותה מסקנה – להמשיך בדרך המנוגדת לרצון הלב. אולי הדרך שקרית, אבל יש בה המון היגיון, ובראשה שלוש סיבות עיקריות:

הרצון להקים משפחה ולהביא ילדם לעולם, הרצון לרצות את החברה והחברה, והפחד להישאר לבד. ברוב המקרים סיבות אלו גוברות על המשיכה האמתית, ולכן הרוב מוכנים לשלם את מחיר הנטייה על אף הקושי והקשיים הבלתי נסבלים.

היום אני בן 47, ואישית, התחתנתי מאהבה ובאהבה. הבאתי 4 ילדים מאהבה ובאהבה והם כל עולמי. בשל הקושי, לפני כשנתיים התחלתי לכתוב בלוג על גברים נשואים הומואים. בעקבות המאמרים שכתבתי, קבלתי פניות לא מעטות מגברים נשואים דתיים ושאינם דתיים המתמודדים עם קשיים לא פשוטים. לרוב הפונים הייתה זו הפעם הראשונה שהם משוחחים על הנושא.

כשהפניות גברו, החלטתי לתת לחלק מהפונים להתקשר אליי ולשוחח אתי. השיחות היו ארוכות ומרתקות. השיחה נתנה להם, בפעם הראשונה בחייהם, לפרוק את המטען הכבד כל כך שאותו הם סוחבים שנים על גבי שנים רק בינם לבין עצמם. המעניין הוא שכל אותן שיחות הסתיימו באותו המשפט – "כמה טוב היה לדבר".

לאחר לא מעט שיחות הבנתי שהקמת קבוצת תמיכה לנישואים דתיים הומואים היא הכרחית לכל אותם גברים הרוצים לחלוק את הקשיים והתמודדויות והיום-יומית עם גברים אשר נמצאים באותה סיטואציה. ואכן, לאחר כמה חודשים החלטתי להקים את הקבוצה.

החלטתי לפנות לארגון חברותא, שָם לשמחתי הרַבָּה מצאתי אנשים רציניים, בית חם, אוזן קשבת, רצינות, עזרה והתמדה.

לאחר שחברותא התייעצו עם רבנים מכל קצוות הקשת הדתית, ולכן הסכמה בחשיבות ובנחיצות הקמת הקבוצה ותרומה – הוחלט שהקבוצה תוגדר קבוצת תמיכה מקצועית, בהנחיה מקצועית של מטפל מקצועי. בהסכמה עם חברותא הוחלט שנבהיר כי הקבוצה מיועדת להומואים דתיים נשואים בלבד, וכן כי הקבוצה אינה מעודדת גירושין ובגידות אלא זוהי קבוצת תמיכה שתפקידה לתת מענה מקצועי לכל אותם גברים הרוצים להגיע ולפרוק את אשר על לבם ולדבר על ההתמודדות והקשיים שעוברים כל אחד ואחד. כמו כן חברותא דאגה למקום מקום קבוע ודיסקרטי בתל אביב שבו ייערכו המפגשים.

אני רואה בקבוצה זו קבוצת תמיכה הכרחית שתיתן מענה לבעיה הגדולה מכול של ההומו הדתי הנשוי – קושי הבדידות. המפגש הראשון ביום חמישי הזה בי' בניסן תש"ע, 25.3.10.

בברכת אִישׁ אֶת-רֵעֵהוּ יַעְזֹרוּ וּלְאָחִיו יֹאמַר חֲזָק,

יונתן פרנק, לשעבר רכז קבוצת חברותא – תמיכה לנשואים

להצטרפות לקבוצה: זאב שביידל zeeviksh@gmail.com

סדנת כתיבה מונחית

לכתוב את מה שבפנים. את מה שלמדנו להשתיק ולהפנים. לא להדחיק, לא להחליק, אלא לחלוק את שעל הלב. שכבר למד לכאוב אך גם להתאהב.

קרא עוד »

ליין אוי גיי זמיר

מקוות שהתעוררתן חמודות מתוקות, כי אחרי המסיבה מוש מוש מוש שהיתה לנו קשה לקום!! אריאלה רשף המדהימה עלתה והרימה לנו את הרחבה, ו100 חברותות פיזזו אמש במועדון ה"אמור" בתל אביב, עד שהמנהל בא ואמר "רבותינו, הגיע זמן קריאת שמע של שחרית". אוי גיי זמיר 2 – הייתם מדהימים והיה מדהים! תודה שבאתם ונתראה במסיבה הבאה

קרא עוד »

סדרת ארון הקודש

"ארון הקודש”
היא סדרת רשת דוקומנטרית שיצרה הבמאית וחברת הקהילה מורן נקר, על להט”בים דתיים שתעלה בתאגיד השידור הציבורי “כאן”. כל פרק מתמקד בדמות, זוג או משפחה בשלב אחר בחיים. הקרנת הסדרה מביאה תיעוד אינטימי של אנשים המתמודדים עם המפגש בין נטיה מינית וזהות מגדרית ובין אמונה ואורח חיים דתי, דרך רגעים משמעותיים וטקסים דתיים, משפחתיים וזוגיים.

קרא עוד »

אני חושב שהמילה שחיפשת היא "קוויר"

הרב אברהם סתיו, אני חושב שהמילה שחיפשת בפתיחת דבריך היא קוויר (או אולי גיי באנגלית), אדם שהוא חריג מהציפיות הסיס-הטרו-נורמטיביות של החברה שלנו, ולא המילה הומו או הומוסקסאול. כשאנשים להט"בים מזדהים עם דמויות כמו בובספוג או אלזה "ומשייכים" אותן לקהילה הגאה הם לרוב לא מסווגים אותם מבחינת נטייה מינית או זהות מגדרית, אלא מצביעים על חוויה משותפת. בדרך כלל החוויה הזאת לא תהיה של אחת הזהויות הכלולות באותיות להטבא"ק+. זו פשוט חוויה כללית יותר, החוויה של שונות בתוך חברה שמניחה שכל בן נמשך לבת, שמבוגרת בשנות ה-30 שלה צריכה להתעניין בקשרים רומנטים, ושהחוויה המגדרית של כל אחד.ת היא או גבר או אשה. המילה היותר כוללנית לזהות השונה הזו היא המילה קוויר. הקושיה – איך ייתכן שלספוג או לכוכב ים תהיה נטייה מינית או זהות מגדרית שונה, רלוונטית כמו הקושיה איך ייתכן שבובספוג מדבר, שיש לו רישיון נהיגה, ושהוא לובש חולצה מכופתרת ועניבה.

קרא עוד »

עֵת לַחֲשׁוֹת וְעֵת לְדַבֵּר

עֵת לַחֲשׁוֹת וְעֵת לְדַבֵּר, ואיננו מסוגלים עוד לחשות. מחזיקנא טיבותא לרב בני לאו שנענה לדברי הרב יובל שרלו וכתב הצעה לחיי משפחה להט"ב בקהילה הדתית (קישור בתגובה הראשונה), ונגע בנקודות רבות ומגוונות. אחרי שהנושא צף מול תלמידים שלי, באתי להגיב לחלק מדבריו, ולהשלים בחלק ממה שנראה בעיני. אשמח לתגובות.

קרא עוד »

שתפו את המאמר

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.