לעדכונים על פעילויות ואירועים:

יש לך בן גיי בארון. גם ל"יתד נאמן"

צילום שלט הפרסומת שנושא את הקמפיים
צילום שלט הפרסומת שנושא את הקמפיים

קמפיין "בן גיי" התפרסם בטעות ב"יתד נאמן". "הוועדה הרוחנית" של העיתון החרדי אישרה את פרסום המודעה "יש לך בן גיי בארון?", לאחר שלא הבינה את משמעותו הכפולה

מודעת הפרסום של התכשיר "בן גיי" ממשיכה לעורר גלים לאחר שפורסמה בגיליון סוף השבוע של "יתד נאמן", אחד העיתונים המובילים במגזר החרדי. כך מדווח אתר ICE.

את הקמפיין השנוי במחלוקת הפיק משרד הפרסום עפר & הרץ, בעבור יצרנית התכשיר "פרומדיקו". הקמפיין נושא את הסלוגן הדו-משמעי "יש לך בן גיי בארון?", כשמתחתיו צילום המוצר והסבר קצר על טיבו. בסוף השבוע הופיעה המודעה במוסף הבריאות של "יתד נאמן", לאחר ש"הוועדה הרוחנית" של העיתון, המורכבת מרבנים, אישרה את הפרסום.

כל תוכן ופרסומת המופיעים בעיתון נדרשים לעבור את אישורה של ועדת הרבנים, ולדברי מקורב למערכת העיתון, נראה כי הרבנים לא זיהו ולא הבינו את המסר הכפול המסתתר בפרסומת – והתירו את הפרסום. יצויין, כי הנושא ההומו-לסבי נחשב בגדר טאבו בקרב הציבור החרדי, וכל פרסום בנושא בעבר נפסל על ידי מועצת הרבנים.

לפני מספר ימים פורסם כי קבוצה של כ-15 גברים ונשים, חלקם הורים לילדים הומואים ולסביות, פנו במכתב תלונה לרשות השניה ודרשו להוריד את הפרסומת מהאוויר. במכתבם, כתבו הפונים כי "מחריד לגלות שבישראל של שנת 2003, מציגים הומואים באור נלעג כל כך ועוד בזמן פריים טיים". "הרשות השניה, שיודעת להיות ´רגישה´ לפגיעה ברגשות הציבור כשנוח לה, מעלימה עין כשמדובר בפגיעה בקהילה הגאה בישראל. אם נשיקה בין שני גברים נחשבת ל'עבירה' בפריים-טיים, מחשש לפגיעה בציבור הדתי, מדוע שימוש נלעג, ציני ומעליב בהומואים לא נחשב פגיעה?", נכתב בפנייה.

מתוך Gogay, כ"ו בכסלו התשס"ד (21 בדצמבר 2003)

בחור בן 18-19, שהולך לטיפול "מקצועי" ו"מבטיח", תרתיי משמע, שנותן תחושה של עוצמה, ביטחון, כמו טריפ מופלא על קוקאין משובח במיוחד הנארז בתוך מעטפת של מציאות אפשרית וחוקית לחלוטין… יש יותר מזה?!

אחד הדברים שאפיינו את הטיפול זה הדגש על כך שניתן לשנות דברים- הנטייה הזאת היא נרכשת ואיננה מולדת, נאמר, ולכן אין שום בעיה לשנות את זה. המפתח הוא בי וזה תלוי רק ברצון שלי. עניין של בחירה.

קרא עוד »

סדנת כתיבה מונחית

לכתוב את מה שבפנים. את מה שלמדנו להשתיק ולהפנים. לא להדחיק, לא להחליק, אלא לחלוק את שעל הלב. שכבר למד לכאוב אך גם להתאהב.

קרא עוד »

ליין אוי גיי זמיר

מקוות שהתעוררתן חמודות מתוקות, כי אחרי המסיבה מוש מוש מוש שהיתה לנו קשה לקום!! אריאלה רשף המדהימה עלתה והרימה לנו את הרחבה, ו100 חברותות פיזזו אמש במועדון ה"אמור" בתל אביב, עד שהמנהל בא ואמר "רבותינו, הגיע זמן קריאת שמע של שחרית". אוי גיי זמיר 2 – הייתם מדהימים והיה מדהים! תודה שבאתם ונתראה במסיבה הבאה

קרא עוד »

סדרת ארון הקודש

"ארון הקודש”
היא סדרת רשת דוקומנטרית שיצרה הבמאית וחברת הקהילה מורן נקר, על להט”בים דתיים שתעלה בתאגיד השידור הציבורי “כאן”. כל פרק מתמקד בדמות, זוג או משפחה בשלב אחר בחיים. הקרנת הסדרה מביאה תיעוד אינטימי של אנשים המתמודדים עם המפגש בין נטיה מינית וזהות מגדרית ובין אמונה ואורח חיים דתי, דרך רגעים משמעותיים וטקסים דתיים, משפחתיים וזוגיים.

קרא עוד »

אני חושב שהמילה שחיפשת היא "קוויר"

הרב אברהם סתיו, אני חושב שהמילה שחיפשת בפתיחת דבריך היא קוויר (או אולי גיי באנגלית), אדם שהוא חריג מהציפיות הסיס-הטרו-נורמטיביות של החברה שלנו, ולא המילה הומו או הומוסקסאול. כשאנשים להט"בים מזדהים עם דמויות כמו בובספוג או אלזה "ומשייכים" אותן לקהילה הגאה הם לרוב לא מסווגים אותם מבחינת נטייה מינית או זהות מגדרית, אלא מצביעים על חוויה משותפת. בדרך כלל החוויה הזאת לא תהיה של אחת הזהויות הכלולות באותיות להטבא"ק+. זו פשוט חוויה כללית יותר, החוויה של שונות בתוך חברה שמניחה שכל בן נמשך לבת, שמבוגרת בשנות ה-30 שלה צריכה להתעניין בקשרים רומנטים, ושהחוויה המגדרית של כל אחד.ת היא או גבר או אשה. המילה היותר כוללנית לזהות השונה הזו היא המילה קוויר. הקושיה – איך ייתכן שלספוג או לכוכב ים תהיה נטייה מינית או זהות מגדרית שונה, רלוונטית כמו הקושיה איך ייתכן שבובספוג מדבר, שיש לו רישיון נהיגה, ושהוא לובש חולצה מכופתרת ועניבה.

קרא עוד »

שתפו את המאמר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.