חיוך עם שפם: לזכרו של אורי אורבך

במלאת שבוע למותו: הספד לאורי אורבך מאת זאב שביידל. וגם: הברכה לחתונה של בני וניר שאורי לא כתב

אורי אורבך הלך מאיתנו…

דמות של קונצנזוס, נעימה וטובה. אחד הדברים שאהבנו בו היה שסוף כל סוף יש מישהו דתי שלא גורם לנו להתפדח מול התקשורת ומייצג את המגזר בכבוד. מישהו שמראה שסאטירה יכולה להיות עסק מאד רציני ומאידך שאדם דתי יכול להיות עם חוש הומור. אורי היה איש של שילובים רבים. שאחד מהם היה שילוב ייחודי בין שמרנות וחתרנות.

זיכרון מאורי – ערב השקת ספרה של חיותה דויטש, "ככה נראית גאולה". וכך אמר אורי אורבך: " אנחנו הדתיים המתונים – בעצם חתרנים שקטים. אנו נעמדים ליד הסמן השמאלי ביותר, ממש צמוד אליו- וברגע מסוים, כשאף אחד לא מסתכל, דוחפים קלות את הסמן השמאלי קצת יותר שמאלה. ושוב עומדים לידו- עד הפעם הבאה".

עוד זיכרון מאורי – פגישה בינו לחברי "חברותא". אורי, אז עוד לא שר, אלא חבר כנסת, ישב מתחילת הפגישה בידיים שלובות על החזה- וממש ניתן היה לראות איך שפת הגוף שלו משתנה במהלך הפגישה. לקראת סיום הפגישה הוא סיפר את המעשה הבא – בעיר שלו, מודיעין, הוא הלך עם בנו לבית הספר ביום הראשון של הלימודים. לפתע ראה ילד חובש כיפה שאבא גלוי ראש מלווה אותו לבית הספר. בסתר ליבו אורי נשא תפילה שאבא זה אינו מכוון את צעדיו לבית הספר בו לומד בנו ( בשביל מה הוא צריך הורים חילונים בכיתה של הבן שלו? ) וכמובן, כשהוא הגיע לבית הספר, אותו אבא הגיע זמן קצר אחריו ואורי אמר לו ולבנו "ברוכים הבאים". אחת הנוכחות במקום קמה ואמרה: "יהי רצון, אורי, שבעוד שנים אחדות תראה זוג נשים שמלוות את בנם לבית הספר ותגיד "הלוואי שהן לא הולכות לבית הספר שילדיי לומדים שם" ואז, כשהן יגיעו לשם, תגיד להן: "טוב, ברוכות הבאות".

זו אולי הייתה מהותו של אורי ובכך הוא סימל את הציוני הדתי הממוצע. הוא לא היה לוחם סוער למען שוויון זכויות וגם לא מדיר קיצוני שנלחם,מחרים ומנדה. הוא לא היה יעל משאלי- אך גם לא אורי אריאל. הוא לא שמח על נוכחות להט"בית בציבור הדתי לכתחילה – אבל היה מקבל אותה בדיעבד, עם החיוך הרגיל שלו. הוא היה אומר משהו כמו " היה עדיף שלא תהיו כאלה… אבל אם כבר אתם כאלה… טוב, נו, מתי אתם באים לשבת"? כי היה לו משהו שאין לרוב החרד"לים – היה לו חוש הומור. עוד משפט שהוא אמר באותה פגישת חברותא – "אתם בדיוק כמו שאני דמיינתי לעצמי. אתם כמו הציבור הציוני דתי- מתים שכולם יאהבו אתכם".

בחייו, התפלמסתי איתו פעם אחת ודי בחריפות (ואני מודה שחיקיתי די במודע את סגנונו הציני והשנון של אורי) ברשימה "מרק גרזן". אך כעת, הייתי רוצה להיזכר בקטע אחר הקשור אליו. בחתונה של זוג חברים יקרים, ניסיתי לנסח ברכה דמיונית שאורי היה שולח להם, בעוד שנים אחדות. דמיינתי את אורי אורבך העתידי – וניסיתי להיות נאמן לסגנון המקור עד כמה שניתן. וכך היה כותב אורי אורבך בעוד כמה שנים:

mazal-tov-uri-orbach
הברכה שלא הייתה. לחצו להגדלה

בני וניר מזל טוב בשם סיעת "הבית היהודי". אמנם בפגישה שלנו עם חברותא היה קצת סוער, אבל ככה אנחנו הישראלים – צריכים להראות שאנחנו קשוחים בהתחלה. אני מסכים שכרגע לא כל כך מפנקים אתכם ביחס בחברה הדתית – אבל כידוע יהודי לא מפנק יהודי. חוץ מזה אתם בטח זוכרים איך הקימו את הישובים ביש"ע – קודם מקימים ישוב סביב איזה גנרטור פנוי ואחרי זה – נראה אתכם מפנים אותנו. והממשלה מפנה ביד אחת וקורצת עם העין השנייה והיישוב על מכונו עומד. ככה יקרה גם עם הלהט"בים הדתיים – אם תתעקשו ותתמידו – בסוף תהיו חלק בלתי נפרד מהחברה שלנו. אולי ייקח עוד קצת זמן- אבל עם הנצח לא מפחד מדרך ארוכה (ח"כ אורי אורבך)

תנוח בשלום על משכבך אורי. הלכת מאיתנו מוקדם מדי. עכשיו יש לך כנפיים במקום שלייקס וכנראה שמלאכות באה לך בטבעיות. איך מישהו אמר פעם? מלאכים יכולים לעוף כי הם לוקחים את עצמם בקלות.

how to tell when respirator filter needs changed, how to pat face mask, borghese fango face mask, battery powered full face mask respirator, n95 mask in bangladesh, womens motorcycle face mask, surgical mask bad surgeons, 3m fabric face mask, spartan lion with bird face shield statue, n95 vs half mask respirator, 3m ultimate fx ff 403 respirator, the woman in the surgical mask, full face respirator for someone who wears prescription glasses, the mask store, n95 mask application, 8511 n95 3m, metal free medical face masks, is it bad for your face to do masks everyday, beetroot face mask, what kind of respirator filter to use when working with fragrance, green respirator half mask, atv tek pro series dust mask how to wear, coronavirus live update, how many times a day can you use green tea mask on your face, buy disposable face masks, mayonnaise face mask before and after, disposable earloop face mask wal mart, gas mask respirator forum, face shield bass pro, rst blue face shield, dust mask protect you when sanding wood, respirator mask for metal on a plasma table, easy homemade face masks without honey, amazon surgical face masks, respirator face mask honeywell, how to draw a lion face mask, ppe face surgical mask, soft foam helmet with face shield, surgical mask fashion in usa, face masks hd image, face masks for allergy sufferers, respirator mask spray reddit, 3m mask headgear, what kinds of seeds for homemade face masks, fifi foxx surgical mask handjob, do surgical mask prevent mold, face red after clay mask, what kind of respirator for bleach, dota 2 surgical precision mask,

קוויריות במחשכים

הרכבת גולשת לתחנה ואני עולה, ושוב תפילה קטנה שאלוהים יעזור לי עם הנוער הירושלמי הקט הזה שלא חטא כי לא ראה קוויריות או שלא חטא שהסתובב ביום חמישי אחד במרכז העיר ונתקל בי. שאלוהים יעזור.

קרא עוד »

התהום נפערת, אבל חוט מאיר של חסד משוך עליה

אתמול כתב יאיר שרקי ברגישות ובאומץ רב שהוא ״אוהב בנים ואוהב את הקדוש ברוך הוא״, ומאז הוא זוכה לתמיכה נרחבת ומרגשת | יודע האדם: כמה הייתי רוצה להמשיך להאמין בזה או בזה, כמה הייתי שמח אם הכל היה שונה

קרא עוד »

שלום צ’אט ג’י פי טי, תוכלי לספר לי בבקשה מהי הומופוביה?

כמו שצ’אט ג’י פי טי אמרה, יש קשר מובהק בין דתות לבין הומופוביה. ספציפית, יש קשר מובהק בין היהדות לבין הומופוביה. לפני כשנה פרסמתי ב”התקופה” את המסה “כה אהבו חכמינו”, שעסקה בדרך שבה היהדות המסורתית פירשה את סיפור רבי יוחנן וריש לקיש בנהר הירדן. משפט הפתיחה הפלרטטני של ריש לקיש: “יופיך לנשים”, שאותו ניתן להבין בקלות כ”אתה יפה כמו בחורה” פורש לאורך ההיסטוריה היהודית כ”חשבתי שאתה אישה”, כי לא ייתכן שדמות נכבדה כל כך, הנמנית על חבורת הרבנים המכונה “חז”ל”, תהיה אדם שנמשך לגבר. אבל הסיפור קורע הלב של שני החכמים הוא סיפור אהבה רומנטי, ועוד כזה שנגמר בטרגדיה, אולי כדי להזהיר את מי ששוקל להתאהב בגבר.

קרא עוד »

שתפו את המאמר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *