ונתת לעבדך לב שומע – בעקבות תחקיר "עובדה" על "עצת נפש"

תגובות בעקבות תחקיר "עובדה" על ארגון ההמרה "עצת נפש"

חיים אלבום בתוכנית הבוקר

תמה למה בעצת נפש מבטיחים מאה אחוזי הצלחה בעוד כחבר חברותא הוא נתקל באנשים שהיו אצל "עצת נפש" ולא הצליחו להשתנות. לחצו כאן לצפייה בריאיון ב"יום חדש", תכנית הבוקר של ערוץ 2, אשר שודרה בי"ב בניסן התשס"ט (6.4.09).

.

התגובה הרשמית של חברותא ובת קול לתחקיר עובדה

"אנו סבורים כי יש מקום לטיפול פסיכולוגי אמתי וכי יש מקום לתת מזור לאנשים המבקשים לשנות את נטייתם המינית כדי לחיות חיים 'קלים יותר' הן הלכתית והן חברתית […] סלע המחלוקת שלנו עם ´עצת נפש´ היא שאנו סבורים שאין מקום להבטיח הבטחות שווא כגון ´מאה אחוזי הצלחה´ ו´כל מקרה פתיר´. שלוש סיבות עיקריות לדבר"

לחצו כאן לקריאת התגובה המלאה של חברותא.

.

סיפור אישי של עמית לוי מ"חברותא"

עמית טופל בידי מטפלים הקרובים ל"עצת נפש", והבטיחו לו 100% הצלחה, אבל לצערו המציאות הוכיחה אחרת. "בארגון עצת נפש יכולים לטעון שנטייה מינית ניתנת לשינוי במאה אחוז. אני נשארתי כשהייתי". עמית לוי עבר כל טיפול אפשרי ועדיין מלקק את פצעי התמימות.

לאחר שההכרה הכתה בי חזיתית – "אני נמשך לבנים!" – פניתי לסיוע כדי "לצאת מזה". התגלגלתי אצל כל מיני מטפלים, רבנים ופסיכולוגים, והגעתי גם לדרור זנדמן הקשור ל"עצת נפש" ואשר הופיע אמש (יום ב´) בתחקיר של "עובדה". עברתי טיפולים בכל מיני שיטות: השיטה הפסיכואנליטית, השיטה הביהביוריסטית והשיטה הרפאראטיבית, ובמהלך הזמן אף הכרתי אנשים שעברו את המסע אל הגבריות ש"עצת נפש" עורכת. המשותף לי ולאותם אנשים היה שאמנם הטיפולים סייעו בידינו להבין את עצמנו טוב יותר ותרמו לנו רבות בתחומים אחרים כמו ביטחון עצמי ותפיסת הגבריות. אבל הטיפולים לא עזרו בדבר ובחצי דבר בתחום הנטייה המינית. נשארנו כשהיינו.

נשארנו כשהיינו גם כשהתעקשנו להמשיך בטיפולים ב"עצת נפש", או אצל דרור או אצל מטפל פרטי אחר; נשארנו כשהיינו גם כשהאמנו ש"עם הנצח לא מפחד מדרך ארוכה"; ונשארנו כשהיינו אף – ואולי בגלל – שהובטח לנו שנטייה מינית "ניתנת לשינוי במאה אחוז ואפשר לחיות חיים טובים בנישואין", כמו שלא אחת הכריז הרב אבינר, הרוח החיה מאחורי "עצת נפש".

היום, רק בדבר אחד לא נשארנו כשהיינו: איבדנו את התמימות. ההבטחות לשינוי לא הוכיחו את עצמן, והפער בין ההבטחות בַּשמַיִם לבין המציאות הארצית זועק. בשל הפער הזה חלק מאתנו עדיין מלקק את פצעי התמימות.

ב"עצת נפש" יכולים לטעון בלהט שכל מקרה ומקרה פתיר, אבל אני וכל מאות ההומואים והלסביות הפוקדים את מפגשי הארגונים "חברותא" ו"בת קול" מהווים הוכחה קיימת והניצחת שלא כל מקרה פתיר.

אני מאמין שיש אנשים שיכולים להשתנות בעזרת טיפול, ולכן חשוב שיש את "עצת נפש" בעולם, אבל לא פחות חשוב מכך יש להבין שלא טיפול מניב פרי. שאין להבטיח הבטחות שווא של "מאה אחוזי הצלחה". חשוב להבין שגם מה שנראה פתרון, אינו אלא פתרון זמני. הרי מי יודע מה אותם אנשים, שלכאורה השתנו, עושים בלילות. אני עצמי מכיר עשרות הומואים דתיים נשואים שבוגדים בנשותיהם, בצורה כזו או אחרת. את סיפורי האישי אני מספר לא כדי לנגח חלילה את "עצת נפש" או את הרב אבינר. יש לי הערכה רבה כלפיהם, ואישית שמחתי שמחה גדולה כשנזקקתי לעזרתם ולעזרת מטפלים שכמותם עת חיפשתי דרך כדי "לצאת מזה" והם היו שם בשבילי. אני מספר את סיפורי האישי רק כדי להבהיר ולהזהיר: חשוב שכל אחד ילך לטיפול ויבדוק אם הוא יכול להשתנות, אבל חשוב לא פחות להכריז כי מדובר בבדיקה בלבד, ושאיש לא יכול להבטיח שכר בצִדה.

מתוך ynet יהדות, י"ג בניסן התשס"ט (7.4.09)

כשרציתי לגייר את הילדים

כשרציתי לגייר את הילדים, לא יכולנו לעשות את זה בארץ. אף בית דין אורתודוכסי פה לא סמך עליי שאגדל ילדים יהודים. מצאנו בית דין אורתודוכסי בניו-יורק, ותוך כדי שאנחנו מתכננים טיסה עם שני תינוקות ושמונה מאות מזוודות על פני חצי יבשת, אדם שאל אותי: בשביל מי אתה עושה את זה? מי הקהילה שלך? שלושה רבנים שמעולם לא פגשת באפר-ווסט-סייד?

קרא עוד »

יזכור

יזכור.
יזכור עם ישראל את

קרא עוד »

שתפו את המאמר

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *